Προς το περιεχόμενο

sys/time.h Πρόβλημα


taroutatsou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αρχή είμαι νέος με τα Ubuntu. Εγκατέστησα τα 11.10 μέσω του Wubi για μια εργασία πριν περίπου μία βδομάδα, άρα οι γνώσεις μου δεν είναι κ οι καλύτερες.

Έχω το εξής πρόβλημα. Στην προσπάθεια μου να εγκαταστήσω το Skype χρειάστηκε να βάλω μια πιο παλιά έκδοση των Embedded GNU C Libraries:Binaries όπως έλεγε το τουτόριαλ. (Εν τέλει ένα απλό update έλυσε το πρόβλημα :/) Κατά πως φαίνεται μετά απ' αυτή τη παρέμβαση μου λείπει η time.h κ παίρνω fatal errors από τον compiler.

 

Που μπορώ να βρώ και να κατεβάσω αυτή τη βιβλιοθήκη και πως ακριβώς γίνεται αυτό;...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις εγκατεστημένο το libc6-dev τότε πρέπει να έχεις τον header. Ανάλογα με την έκδοση που έχεις εγκαταστήσει το header file μπορεί να βρίσκεται σε πολλά σημεία.

Δοκίμασε να τρέξεις το εξής:

>find /usr/include -name time.h

και δές σε ποιά paths βρίσκεται το header.

μετά προσάρμοσε τη παράμετρο -I στο Makefile σου ή απλώς χρησιμοποίησε τα automake tools για να σου φτιάξουν σωστό Makefile αν τα χρησιμοποιείς για την εργασία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xάρις στον NullScan βρήκαμε την time.h και τώρα χάσαμε την predefs.h η οποία ούτε που χρησιμέυει ξέρω ούτε γιατί δεν την "βλέπει" από την στιγμή που την έκανα #include.

 

Kατέληξα στο:

>#include </usr/include/time.h>
#include <i386-linux-gnu/bits/time.h>
#include <i386-linux-gnu/bits/predefs.h>

 

Και παρ' όλα αυτά παίρνω:

>In file included from /usr/include/time.h:28:0,
                from lab1.c:1:
/usr/include/features.h:323:26: fatal error: bits/predefs.h: No such file or directory

 

Κάνω compile με:

>gcc lab1.c -l /usr/include/i386-linux-gnu/bits/predefs.h

 

Φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος να βάλω το predef.h κ όρισμα στο gcc αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...