Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μαύρο μελάνι PGBK εκτυπωτή (Canon Pixma MP500)


pgmank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να σας πω για ένα πρόβλημα που εμφάνισε τελευταία ο εκτυπωτής μου Canon Pixma MP500. Αυτό που κάνει είναι όταν τυπώνει ασπρόμαυρες φωτογραφίες, εμφανίζει άσπρες γραμμές στο μαύρο χρώμα, όπως φαίνεται και στην εικόνα στις επισυνάψειςpost-165426-0-77991400-1331673870_thumb.jpg. Οι έγρωμες εκτυπώσεις δεν εμφανίζουν κανένα απολύτως θέμα. Το πρόβλημα προέρχεται από το μεγάλο μαύρο μελάνι(PGBK), καθώς έχει και ένα μικρό(BK). Το πρόβλημα το εμφάνισε όταν είχα PGBK της Pelikan (αν και δεν είμαι σίγουρος αν φταίει η μάρκα του μελανιού). Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από μερικές χρήσεις του μελανιού και αρκετό καιρό, δηλαδή στην αρχή όλα ήταν μια χαρά. Αυτό που έκανα όταν παρατήρησα το πρόβλημα ήταν να πάω να αγοράσω το καθε αυτού μελάνι της Canon. Και πάλι όμως το πρόβλημα δεν λύθηκε, καθως και πάλι υπήρχαν αυτές οι γραμμές, αλλά σε λιγότερο βαθμό. Ύστερα έκανα cleaning, roller cleaning, bottom plate cleaning κλπ. ό,τι δηλαδη μου παρείχε οτο μενού του εκτυπωτή για συντήρηση. Παρ' όλα αυτά καμία βελτίωση. Ποιά πιστεύετε ότι είναι η αιτία του προβλήματος και τι μπορεί να γίνει έτσι ώστε να φτιάξει ο εκτυπωτής ;

 

Υ.Γ: Όλα τα μελάνια είναι της Canon εκτός από το μικρό μαύρο(ΒΚ)-(το οποίο δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα). Εκτός από αυτό έχω παραθέσει και μία φωτογραφία από το Nozzle Checkpost-165426-0-10507500-1331674212_thumb.jpg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...