Προς το περιεχόμενο

Nosonja (Arch)


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια νεα "γευση" βασισμενη στο Arch (29.02 βγηκε). Την δοκιμασα στα γρηγορα σε vbox και δειχνει πολυ περιποιημενη διανομη.

Ριξτε της μια ματια.

 

http://sourceforge.n...ojects/nosonja/

 

a3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι αλλαζει σε σχεση με το κλασικο arch?

Απο οτι βλεπω απο τα λιγα που λεει στο sourceforge, χρησιμοποιει xfce. Εχει αυτοματοποιημενη εγκατασταση κατα την οποια ειναι default το xfce?

Αλλαζει κατι στην καθημερινη διαχειριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και μόνο για αυτό

>PacmanXG - Graphical package management

 

μακριά

Και ειχα την ελπιδα πως δεν θα δουμε remastersys καταστασεις στο arch, λογω pacman και ελλειψης GUIrolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειχα την ελπιδα πως δεν θα δουμε remastersys καταστασεις στο arch, λογω pacman και ελλειψης GUIrolleyes.gif

μπαααααα

είναι η τιμωρία του linux, να χάνονται άπειρες δημιουργικές ώρες για το τπτ

 

offtopic:

έριξα μια ματιά στο blog, B) thumbup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μπαααααα

είναι η τιμωρία του linux, να χάνονται άπειρες δημιουργικές ώρες για το τπτ

To αυτο. Και ειναι κριμα γμτ.

 

 

offtopic:

έριξα μια ματιά στο blog, B) thumbup

Thank yousmilie.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόνο για αυτό

>PacmanXG - Graphical package management

 

μακριά

 

Παντα ειμαι υπερμαχος των γραφικων package management gui αλλα με την προυποθεση να μου εμπνεοουν εναν αερα σιγουριας οτι κανουν σωστα την δουλεια που υποτιθεται οτι κανουν

 

περασα το παραπανω gui και μονο κρινοντας απο την εμφανιση του ,δεν εμπνεει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμφάνιση δεν είναι κριτίριο για το αν ένα GUI-frontend κάνει καλά την δουλειά του. Κριτίριο είναι αν έχει πολλά deps, αν τον αναβαθμίζει ο δημιουργός του (τον έχει βγάλει για pacman4 το συγκεκριμένο) και αν είναι γρήγορος.

Σαν εμφάνιση τι υπάρχει που να εμπνεεί? Frontends για το pacman είναι, 10 δυνατότητες έχουν/μπορούν να έχουν.

 

Άσχετα με αυτό, και εγώ προτιμώ το command line, αλλά ξέρω κόσμο που δεν συμφωνεί μαζί μου (suse/fedora guys).

 

Όσο για το nosonja, μου φαίνεται ότι κάποιος κάνει πολλές εγκαταστάσεις arch+xfce+libre και τις έκανε distro (έτσι δεν ξεκινάνε πάντα?).

Θετικό για μερικούς, αδιάφορο για άλλους. Αυτό που έχει σημασία είναι να είναι 100% compatible με τα arch-repos.

Δηλαδή να μην αρχίσουμε να σπάμε το arch σε πολλές επιμέρους distros που ξαφνικά βρεθούν να μην είναι κοινά στην βάση τους.

Το τι θα έχει για installer ο καθένας είναι λίγο πολύ αδιάφορο.

 

Όσο το arch γίνεται δημοφιλέστερο τόσο θα αυξάνονται τέτοιες distro πάντως. Είναι η κατάρα του open-source όπως είπε κάποιος παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με ολα τα παραπανω.

 

Η κατασταση ειναι τραγικη.

 

Επισης ειναι και ο κυριος λογος που δεν προχωρησα το δικο μου iso σε distributable μορφη.

 

Δεν υπηρχε λογος υπαρξης.

 

Οποιος θελει arch , βαζει arch.

 

Τι πιο απλο και κατανοητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Άσχετα με αυτό, και εγώ προτιμώ το command line, αλλά ξέρω κόσμο που δεν συμφωνεί μαζί μου (suse/fedora guys).

....

κανείς μας δεν είναι tty junkie αλλά όταν οι dev έχουν αποκλείσει την οποιαδήποτε στηρίξει σε gui frontend του pacman ...

υπήρχαν και άλλες τέτοιες προσπάθειες για το pacman-gui και με ένα search στο archforum θα δεις ότι κάποια στιγμή διέλυσαν το σύμπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

martinoff πολλά από αυτά τα θυμάμαι το 2006-2007 οπού το Arch ήταν για 2 χρόνια το μοναδικό μου OS. Όλα ήταν αποτυχίες.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και κάθε μελλοντική προσπάθεια θα είναι το ίδιο αποτυχημένη. Έχουν περάσει και 5-6 χρόνια από τότε, δεν παρακολούθησα την εξέλιξη για πολύ καιρό (δεν είχα arch) αλλά φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα βγει κάτι της προκοπής.

 

That said: ο pacman είναι ένα φανταστικό εργαλείο και ο κάθε GUI απλά το φιμώνει. Αν όμως αποφασίσω να βάλω arch στην κοπελιά τότε γιατί να μην έχει ένα GUI να αναβαθμίζει την opera και το flashplayer?

Η μήπως δεν θέλουμε το Arch να φτάσει στους απλούς (πολύ απλούς) χρήστες από φόβο μην γίνει ubuntu/unity? Προσωπικά δεν φοβάμαι, ακριβώς επειδή το arch μας παρέχει τα εργαλεία και αφήνει την απόφαση σε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι πολλές οι διανομές με linux 3.2.8 ?

γιατί πολύ απλά η κοπέλα σου δεν θα αντέξει τόσο living in blending edge

το arch δεν είναι φιλικό στην μάζα, είναι εύκολο για αυτόν που θέλει να μάθει και το παρακολουθεί

Επεξ/σία από martinoff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το arch μπορεί να προσαρμοστεί όπως ακριβώς το θέλει ο καθένας, όπως και τα περισσότερα linux-distros. Οπότε γιατί να μην το δούμε και σε απλά μηχανάκια για απλή χρήση?

 

Όσο για τον kernel, δεν ξέρω πόσες διανομές έχουν φτάσει στο 3.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...