Προς το περιεχόμενο

γκρι οθονη σε ubuntu 11.0


andreas44m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια περασα ubuntu 11.0 στον υπολογιστη μου μεσω wibi installer,κανονικη εγκατασταση και οταν τελειωνει και παει να δω την επιφανεια εργασιας μου βγαζει στην οθονη ενα γκρι φοντο,δεν βλεπω τιποτα και δεν μπορω να κανω τιποτα.Δοκιμασα και διαφορετικες εκδοσεις του ubuntu αλλα τιποτα.Στον υπολογιστη μου τρεχω windows xp kai windows 8.Στο μενου εκκινησης εμφανιζει κανονικα να διαλεξω ενα απο τα 3 λειτουργικα.windows xp kai windows 8 δουλευουν ρολοι.

 

Ο υπολογιστης μου αποτελειται απο:

 

QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 965, 3400 MHz (17 x 200)

MSI 970A-G45 (MS-7693) (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

AMD Radeon HD 6670 (1024 MB)

2X Kingston 2GB

 

Κάθε βοήθεια-συμβουλή δεκτή.Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει χιλιοειπωθεί θα ήταν προτιμότερο να μην χρησιμοποιείς το wubi. Δημιουργεί πολλά προβλήματα. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο virtual machine αν δεν θες να κάνεις κανονική εγκατάσταση. Δες κ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν είσαι προσεκτικός κατά την εγκατάσταση δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Όμως το πιο σημαντικό που πρέπει να κάνεις είναι BACKUP. Από ότι ξέρω, γιατί δεν χρησιμοποιώ ubuntu, ο installer αναγνωρίζει αν έχεις άλλο λειτουργικό εγκατεστημένο κ πράττει αναλόγως.

 

Αν θες περίμενε μήπως κάποιος άλλος μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροπος να το περασω κανονικα και χωρις wibi installer,και χωρις να κινδυνεψουν τα αλλα λειτουργικα υπαρχε;Δεν θελω εικονικο.Ευχαριστω.

 

Σβήσε απο την διαχείρηση προγραμμάτων μεσω windows το wubi installer.

Φτιάξε ενα Live Cd ή USB και τρέξτο boot-αροντας το pc.

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

Κατεβασε την 64 bit εκδοση!

Πατα να δοκιμασεις την διανομη χωρίς αλλαγες στο pc και πατα απο μεσα Install.(Αφου παίξεις λιγο και δεις οτι ολα λειτουργούν)

Μολις φτασεις στο σημειο με τα partitions θα σου βρει ποια λειτουργικα εχεις και θα σου προτείνει διαφορα.

Εσυ πατα το πρώτο: install Ubuntu side by side διαλεγεις χωρο που θέλεις να χρησιμοποιει το λειτουργικο και εισαι οκ.

Ολα αυτοματα θα στα κανει μετα ενα restart και μετα θα σαι κομπλε.

Wubi ειναι χαλια απορω που υπαρχει ακομα.Εχει πολλα αρνητικά.

 

Τιp: Αμα φτιάξεις live Usb θα στο γραψει πολυ πιο γρήγορα απο ενα live cd.

 

Μετα εδω ειμαστε για τα υπολοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...