Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με firewire σε Canon MV650i


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Έχω μία βιντεοκάμερα Canon MV650i. Συνδεόντάς την με το Firewire καλώδιο (4pin-4pin) δεν την βλέπει ο υπολογιστής (XP, Service Pack 3). Καλώδιο καινούριο, η θύρα του υπολογιστή παίζει σίγουρα. Drivers έχω περάσει.

 

Ξέρει κανείς εάν μπορώ να επαναφέρω την κάμερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Επίσης κάπου διάβασα για ότι η κάμερα έχει PC mode, το οποίο όμως δεν μπορώ να βρω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με καινούργιο firewire με το οποίο σύνδεσα την ψηφιακή canon 530i που κρατάω πολλά χρόνια για τη μετατροπή αναλογικού σήματος σε ψηφιακό. Επειδή δεν έβρισκα το δικό της firewire έβγαλα ένα καινούργιο από συσκευασία αλλά το pc δεν μπορούσε να δει την κάμερα. Παιδεύτηκα πολύ και έχω περιγράψει την περιπέτειά μου ΕΔΩ.

 

Είχα ξανακάνει τη σύνδεση αρκετές φορές και δεν καταλάβαινα το λόγο του προβλήματος. Τελικά, αποφάσισα να δοκιμάσω και με άλλο καλώδιο που αγόρασα από το Πλαίσιο και το πρόβλημα λύθηκε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι! Το καλό είναι βέβαια, ότι το καλώδιό που δοκιμάζω είναι καινούριο από το Πλαίσιο. Θα δοκιμάσω και με άλλο καλώδιο.

 

Makfil,

 

χρειάστηκε να περάσεις drivers στο PC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Μόλις σύνδεσα το νέο καλώδιο, έτρεξε αμέσως η αναγνώριση νέου hardware από το pc και είδε την κάμερα το Premiere.

Δηλαδή αποκαταστάθηκε πλήρως η σύνδεση της κάμερας με το pc.

 

Δεν κατάλαβα σε τι έφταιξε το νέο καλώδιο που είχα δοκιμάσει πρώτο, αλλά από τη στιγμή που αποκατέστησα την επικοινωνία κάμερας και pc, με άλλο καλώδιο, λίγο με ενδιαφέρει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προς ενημέρωση...

 

το πρόβλημα λύθηκε και σε μένα με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Αγόρασα άλλο, καινούριο καλώδιο και όλα καλά!

 

Αυτό που μπορώ να παρατηρήσω είναι ότι το πρώτο καλώδιο δεν έκανε τόσο καλή (σφιχτή) επαφή σε σχέση με το δεύτερο.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...