Προς το περιεχόμενο

Γίνεται να ζητάει μόνο κωδικό (και όχι user)?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες σε όλους,

 

έχω φάει τον τόπο και ακόμα δεν έχω βρει κάποια απάντηση στο ερωτημά του τίτλου.

Θέλω να κάνω το linux (arch στην περιπτωσή μου) να ζητάει κωδικό στο boot, αλλά όχι username. Μόνο κωδικό και να μπαίνει αυτόματα σε ένα προκαθορισμένο username.

Ότι και αν βρηκά αφορά αυτόματο login, κάτι που κάνει bypass και τον κωδικό.

 

Έχει κανένας σχετική εμπειρία?

Για την ώρα δεν έχω κάποιο DM, αν είναι απαραίτητο για αυτό που ζητάω ευχαρίστως να το εξετάσω σαν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετοντας πως εννοεις κωδικο πριν γινει το login και οχι κατα την εκκινηση, μετα τον grub.

Μπορεις να βαλεις εναν dm και να του πεις να εχει τον ταδε χρηστη προεπιλεγμενο, οποτε απλα να πατας enter (ή tab) για να σε παει στο πεδιο του κωδικου, να τον γραψεις και μετα παλι enter για να κανεις login. Αυτο το κανει ο slim ενεργοποιοντας το "default_user" στο /etc/slim.conf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με slim το κατάφερα, είναι όπως λες πολύ εύκολο και δουλεύει με ένα enter μπροστά.

 

Όλο το σενάριο είναι για το netbook, όπως σκέφτομαι να μην έχω DM.

Θα μου πεις γιατί όχι, δεν υπάρχει λόγος. Απλά έψαξα αν υπάρχει τρόπος να πηγαίνει απευθείας σε prompt για κωδικό.

 

Αυτό που αναφέρεις με τον grub? Έχεις κάτι κατά νου? Αν λες το bios password τότε όχι, δεν σκέφτομαι αυτό. Αν και είναι καλή ιδέα τώρα που το αναφέρεις.

Έχω syslinux btw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...