Προς το περιεχόμενο

Συνδιάζοντας το Arch installation disk με το Hirens bootcd σε ένα USB


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές έφτιαξα ένα usb-stick με το hirens, γιατί δεν είχα και συνέχεια έπρεπε να κουβαλάω μαζί μου το cd.

 

Σκέφτηκα να βάλω στο ιδιο usb και το arch-2011.08 installation, για να μην έχω 2 usb και να τα έχω όλα συγκεντρωμένα.

Μετά από λίγη ταλαιπωρία τα κατάφερα, έχω γράψει οδηγίες στο arch-forum στα αγγλικά εδώ: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1065504#p1065504

 

Αν υπάρχει πρόβλημα με τα αγγλικά πείτε μου να το μεταφράσω.

Με τον τρόπο που περιγράφω κάποιος θα μπορούσε να συνδιάσει όποια distro θέλει με το hirens, πιθανά και περισσότερες από μια μαζί.

Επίσης όλος ο χώρος που περισσεύει είναι διαθέσιμος για να βάλετε ότι θέλετε (extra-utils) και μιας και το usb είναι σε fat μπορεί να δουλέψει ακόμα και στα windows.

 

Αν καταφέρω να βάλω και τα windows (installer) εκεί μέσα τότε σταματάω να κουβαλάω cd/dvd μαζί μου!

Έχω ένα usg 8gb και ίσως το προσπαθήσω στο μέλλον, εκτός και αν με προλάβει κάποιος από εσάς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον άτιμο, αν τον είχα εντοπίσει πριν 10 μέρες δεν θα βασανιζόμουν με τον grub4dos. Βέβαια εφόσον θέλω να βελτιώσω το usb μου μάλλον θα πάρω μερικές ιδέες από τον τύπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...