Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Μόνο στον τίτλο...

 

20211206103054_6d806b0f.jpeg

 

1 ώρα πριν, sakisvele είπε

Καμιά πρόταση σε kλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++

https://www.insomnia.gr/forums/topic/830221-συμβουλές-και-απορίες-για-κλιματιστικά-part-4/?do=getNewComment

 

Θα χρειαστεί να δώσεις λίγα περισσότερα στοιχεία αλλά αν διαβάσεις λίγο και δεν βαρεθείς να γράψεις θα λάβεις πιο ολοκληρωμένες και εμπεριστατωμένες απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα "ιδιαίτερο" πρόβλημα, και δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να το επιλύσω.

Έχω κάποια πολύ παλιά 4.1 ηχεία για τον υπολογιστή μου (πάνω από 20 χρόνια), που παρά την ηλικία τους, έχουν φοβερή ποιότητα ήχου, και δε θέλω να τα αλλάξω με τίποτα.

Τα ηχεία είναι τα creative cambridge soundworks 4.1, και το πρόβλημα τους είναι ότι το χειριστήριο που ελέγχει τον ήχο δεν κάνει πάντα καλή επαφή, οπότε καμιά φορά, σε τυχαία σημεία, ο ήχος χάνεται εντελώς, ή χαμηλώνει, κτλ. Αν κουνήσεις λίγο το χειριστήριο, ο ήχος επανέρχεται, αλλά προφανώς αυτό είναι λίγο εκνευριστικό.

Το πρόβλημα αυτό είναι αρκετά κοινό σε ηχεία της creative απ' ότι έχω καταλάβει, όμως βρήκα ένα thread όπου κάποιος συμβουλεύει το εξής:

"If its just the wire with the volume control, tough to find a new one. easier to get a 3.5 to 3.5 direct connector and use windows to control the volume."

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι ακριβώς είναι αυτός ο 3.5 to 3.5 direct connector; Έχει κανένας καμία ιδέα, και πού μπορώ να τον αγοράσω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

Έχω ένα "ιδιαίτερο" πρόβλημα, και δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να το επιλύσω.

Έχω κάποια πολύ παλιά 4.1 ηχεία για τον υπολογιστή μου (πάνω από 20 χρόνια), που παρά την ηλικία τους, έχουν φοβερή ποιότητα ήχου, και δε θέλω να τα αλλάξω με τίποτα.

Τα ηχεία είναι τα creative cambridge soundworks 4.1, και το πρόβλημα τους είναι ότι το χειριστήριο που ελέγχει τον ήχο δεν κάνει πάντα καλή επαφή, οπότε καμιά φορά, σε τυχαία σημεία, ο ήχος χάνεται εντελώς, ή χαμηλώνει, κτλ. Αν κουνήσεις λίγο το χειριστήριο, ο ήχος επανέρχεται, αλλά προφανώς αυτό είναι λίγο εκνευριστικό.

Το πρόβλημα αυτό είναι αρκετά κοινό σε ηχεία της creative απ' ότι έχω καταλάβει, όμως βρήκα ένα thread όπου κάποιος συμβουλεύει το εξής:

"If its just the wire with the volume control, tough to find a new one. easier to get a 3.5 to 3.5 direct connector and use windows to control the volume."

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι ακριβώς είναι αυτός ο 3.5 to 3.5 direct connector; Έχει κανένας καμία ιδέα, και πού μπορώ να τον αγοράσω;

Ευχαριστώ

Πρακτικά αυτό που λέει είναι να πάρεις ένα καλώδιο jack to jack 3.5mm και να συνδέσεις απευθείας το pc με τα ηχεία, καταργόντας τον controller και έχοντας έλεγχο μόνο από την ένταση του υπολογιστή.

Screenshot2024-08-03195556.jpg.5bc4f5137ab7477de9716365da384114.jpg

Υπάρχει πιθανότητα και να παίξει αν δεν παρεμβάλεται κάποιο κύκλωμα μέσα στον controller. Αν η ρύθμιση εσωτερικά γίνεται με κάποιο απλό ποτενσιόμετρο, η επισκευή του είναι πιθανό να είναι απλή και φθηνή.

Το καλώδιο που προτείνει είναι πολύ φθηνό και θα το βρεις σχεδόν παντού (μη σου πω ακόμη και σε σούπερ μάρκετ)

https://www.skroutz.gr/s/29981440/ATC-Cable-3-5mm-male-3-5mm-male-Mayro-1-5m-02-008-0022.html

https://www.e-shop.gr/logilink-ca1049-audio-cable-2x-35mm-male-stereo-1m-black-p-PER.757169

(απλά για να πάρεις ιδέα, πραγματικά θα τα βρεις παντού)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, nickol-us said:

Πρακτικά αυτό που λέει είναι να πάρεις ένα καλώδιο jack to jack 3.5mm και να συνδέσεις απευθείας το pc με τα ηχεία, καταργόντας τον controller και έχοντας έλεγχο μόνο από την ένταση του υπολογιστή.

Screenshot2024-08-03195556.jpg.5bc4f5137ab7477de9716365da384114.jpg

Υπάρχει πιθανότητα και να παίξει αν δεν παρεμβάλεται κάποιο κύκλωμα μέσα στον controller. Αν η ρύθμιση εσωτερικά γίνεται με κάποιο απλό ποτενσιόμετρο, η επισκευή του είναι πιθανό να είναι απλή και φθηνή.

Το καλώδιο που προτείνει είναι πολύ φθηνό και θα το βρεις σχεδόν παντού (μη σου πω ακόμη και σε σούπερ μάρκετ)

https://www.skroutz.gr/s/29981440/ATC-Cable-3-5mm-male-3-5mm-male-Mayro-1-5m-02-008-0022.html

https://www.e-shop.gr/logilink-ca1049-audio-cable-2x-35mm-male-stereo-1m-black-p-PER.757169

(απλά για να πάρεις ιδέα, πραγματικά θα τα βρεις παντού)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά για εμένα αυτό δεν βολεύει και τόσο πολύ (γιατί εγώ έχω ένα 4.1 σύστημα, με 4 ηχεία (που ΟΚ, μπορώ ίσως να τα συνδέσω απευθείας με 2 καλώδια 3.5mm αντί για ένα), αλλά έχει και ένα subwoofer, που τελικά αυτό είναι το component που "κάνει τη διαφορά". Αν κάνω bypass το subwoofer, τότε για εμένα χάνεται η αξία του όλου συστήματος.

Ευχαριστώ πάντως και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enteacher04 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά για εμένα αυτό δεν βολεύει και τόσο πολύ (γιατί εγώ έχω ένα 4.1 σύστημα, με 4 ηχεία (που ΟΚ, μπορώ ίσως να τα συνδέσω απευθείας με 2 καλώδια 3.5mm αντί για ένα), αλλά έχει και ένα subwoofer, που τελικά αυτό είναι το component που "κάνει τη διαφορά". Αν κάνω bypass το subwoofer, τότε για εμένα χάνεται η αξία του όλου συστήματος.

Ευχαριστώ πάντως και πάλι!

Μήπως κάτι δεν κατάλαβες; Μήπως κάτι χάνω εγώ;

Γιατί να κάνεις bypass το sub;

Το σχεδιάγραμμα που σου έβαλα δεν είναι σωστό;

Αν είναι σωστό, τότε δεν χάνεις τίποτε άλλο παρά μόνο τον controller που κάνει αυξομείωση του ήχου (την οποία θα κάνεις από το pc πλέον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, nickol-us said:

Μήπως κάτι δεν κατάλαβες; Μήπως κάτι χάνω εγώ;

Γιατί να κάνεις bypass το sub;

Το σχεδιάγραμμα που σου έβαλα δεν είναι σωστό;

Αν είναι σωστό, τότε δεν χάνεις τίποτε άλλο παρά μόνο τον controller που κάνει αυξομείωση του ήχου (την οποία θα κάνεις από το pc πλέον)

Στο διάγραμμα σου, το Volume control έχει -αν καταλαβαίνω καλά- 4 απολειξεις, με 3.5mm jack η κάθε μία.

Στο δικό μου σύστημα, το volume control έχει μόνο ένα καλώδιο (custom cable, όχι 3.5mm), με το οποίο συνδέεται με το subwoofer. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

Στο διάγραμμα σου, το Volume control έχει -αν καταλαβαίνω καλά- 4 απολειξεις, με 3.5mm jack η κάθε μία.

Στο δικό μου σύστημα, το volume control έχει μόνο ένα καλώδιο (custom cable, όχι 3.5mm), με το οποίο συνδέεται με το subwoofer. 

Οπότε είναι λάθος το διάγραμμα, έχω βρει άλλο σύστημα από το δικό σου...

Δώσε μας καμιά πληροφορία παραπάνω (φωτό, manual) μήπως δούμε τίποτα από τύχη και σταθείς τυχερός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enteacher04 είπε

Έχω ένα "ιδιαίτερο" πρόβλημα, και δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να το επιλύσω.

Έχω κάποια πολύ παλιά 4.1 ηχεία για τον υπολογιστή μου (πάνω από 20 χρόνια), που παρά την ηλικία τους, έχουν φοβερή ποιότητα ήχου, και δε θέλω να τα αλλάξω με τίποτα.

Τα ηχεία είναι τα creative cambridge soundworks 4.1, και το πρόβλημα τους είναι ότι το χειριστήριο που ελέγχει τον ήχο δεν κάνει πάντα καλή επαφή, οπότε καμιά φορά, σε τυχαία σημεία, ο ήχος χάνεται εντελώς, ή χαμηλώνει, κτλ. Αν κουνήσεις λίγο το χειριστήριο, ο ήχος επανέρχεται, αλλά προφανώς αυτό είναι λίγο εκνευριστικό.

Το πρόβλημα αυτό είναι αρκετά κοινό σε ηχεία της creative απ' ότι έχω καταλάβει, όμως βρήκα ένα thread όπου κάποιος συμβουλεύει το εξής:

"If its just the wire with the volume control, tough to find a new one. easier to get a 3.5 to 3.5 direct connector and use windows to control the volume."

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι ακριβώς είναι αυτός ο 3.5 to 3.5 direct connector; Έχει κανένας καμία ιδέα, και πού μπορώ να τον αγοράσω;

Ευχαριστώ

https://www.aliexpress.com/item/1005006879083735.html 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, zacharis1955 said:

Αυτό είναι για USB συσκευές όμως, εμένα δεν είναι USB. Ευχαριστώ πολύ πάντως 

14 minutes ago, nickol-us said:

Οπότε είναι λάθος το διάγραμμα, έχω βρει άλλο σύστημα από το δικό σου...

Δώσε μας καμιά πληροφορία παραπάνω (φωτό, manual) μήπως δούμε τίποτα από τύχη και σταθείς τυχερός

Δεν ξέρω πόσο καθαρά φαίνεται, στην μια φωτογραφία δείχνω το volume control, και στην άλλη δείχνω το subwoofer.

Στο subwoofer, το τέρμα αριστερά καλώδιο είναι για το ρεύμα.

Μετά, έχει 4 καλώδια όπου εκεί συνδέονται τα 4 ηχεία.

Μετά, έχει 2 καλώδια (πράσινο πάνω- μαύρο κάτω) τα οποία είναι τα 3.5mm καλώδια με τα οποία συνδέεται το σύστημα με την κάρτα ήχου του υπολογιστή.

Μετά, έχει ένα καλώδιο, όπου εκεί συνδέεται το volume control.

Τέλος, τέρμα δεξιά έχει και το ρυθμιστή για τα μπάσα (δεν είναι καλώδιο, απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος μπερδευτεί και ψάχνει να βρει τι είναι).

Επίσης, αν βοηθάει, το μοντέλο είναι FPS1500.

ResizedImage_2024-08-03_20-47-52_2.jpg

ResizedImage_2024-08-03_20-47-50_1.jpg

Επεξ/σία από enteacher04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

https://www.aliexpress.com/item/1005006879083735.html

Αυτό είναι για USB συσκευές όμως, εμένα δεν είναι USB. Ευχαριστώ πολύ πάντως 

Δεν είναι μόνο για USB συσκευές ήχου, είναι για όλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

Ok το βρήκα και έκανα μια μικρή αναζήτηση.

Απ'οτι φαίνεται, αν δεν πιάνουν τα χέρια σου λογικά δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα από το 2016 με παρόμοιο πρόβλημα (είχε χάσει εντελώς το controller) και κάποιοι έχουν δώσει https://www.fixya.com/support/t1402428-creative_inspire_5300_volume_controllink με το pinout του κονέκτορα που μπαίνει στο controller.

Οπότε είτε ψάχνεις για πατέντα, είτε να ανοίξεις και να επισκευάσεις το υπάρχον.

Αν μπλέξεις με τεχνικό, το πιθανότερο οτι το κόστος θα είναι ασύμφορο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για φορητή παιχνιδομηχανη σαν αυτό που είδα στο τικτοκ. Έχει να προτείνει κάποιος κανένα? Κατά καιρούς ειχα δει να βγαίνουν προσφορές αλλά δεν το έπαιρνα απόφαση να το πάρω. Αν εχετε να προτείνετε και κάποιο δοκιμασμένο ή διαφορετική κονσόλα, ελεύθερα. 

 

Screenshot_20240804_113351_TikTok.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, logokrimenos said:

Ψάχνω για φορητή παιχνιδομηχανη σαν αυτό που είδα στο τικτοκ. Έχει να προτείνει κάποιος κανένα? Κατά καιρούς ειχα δει να βγαίνουν προσφορές αλλά δεν το έπαιρνα απόφαση να το πάρω. Αν εχετε να προτείνετε και κάποιο δοκιμασμένο ή διαφορετική κονσόλα, ελεύθερα. 

 

Screenshot_20240804_113351_TikTok.jpg

https://vi.aliexpress.com/item/1005006134362014.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.9058O1x9O1x9V2&algo_pvid=58f0ff1c-18cc-4228-ad7b-d24c9f4c5d9f&algo_exp_id=58f0ff1c-18cc-4228-ad7b-d24c9f4c5d9f-0&pdp_npi=4%40dis!EUR!95.41!40.97!!!727.76!312.54!%402103853f17227609916482352e0caf!12000038231292848!sea!GR!189570803!X&curPageLogUid=zXK8bzj5CxWB&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Ψάχνω για φορητή παιχνιδομηχανη σαν αυτό που είδα στο τικτοκ. Έχει να προτείνει κάποιος κανένα? Κατά καιρούς ειχα δει να βγαίνουν προσφορές αλλά δεν το έπαιρνα απόφαση να το πάρω. Αν εχετε να προτείνετε και κάποιο δοκιμασμένο ή διαφορετική κονσόλα, ελεύθερα. 

 

Screenshot_20240804_113351_TikTok.jpg

https://www.geekbuying.com/item/R36S-Handheld-Game-Console-128GB-Transparent-Purple-523636.html

https://www.geekbuying.com/item/ANBERNIC-RG35XXSP-Game-Console-64GB-128GB-10000-Games-Blue-524465.html

https://www.geekbuying.com/item/ANBERNIC-RG40XX-H-Game-Console-64GB-256GB-Blue-525141.html

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...