Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

image.png.44532d79f20a82f2a343fa8d6f43ebda.png

Αν βέβαια ξέρεις τι σημαίνουν αυτά!

Τα Α,Β,C δεν μου λενε τιποτε.

Νουμερα σε suction power ή ακομη καλύτερα useful suction power θα ηθελα να δω.

 

Useful Suction Versus Suction Power - Lupe Technology – Lupe Technology Inc.

Understanding Vacuum Suction Power | LG Hong Kong

What determines my vacuum's suction power? - Coolblue - anything for a smile

Understanding Vacuum Cleaner Specifications – BestVacuum.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, ψάχνω για καφετιέρα εσπρέσσο με χύμα καφέ γιατί οι κάψουλες είναι μεγάλη σπατάλη!
Παλία θυμάμαι έπαιζε μια Αριελι γύρω στα 40, μπόρώ να ανέβω μέχρι 80 ευρώ. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2024 στις 2:59 ΜΜ, 41ex είπε

Καλησπέρα, ψάχνω για καφετιέρα εσπρέσσο με χύμα καφέ γιατί οι κάψουλες είναι μεγάλη σπατάλη!
Παλία θυμάμαι έπαιζε μια Αριελι γύρω στα 40, μπόρώ να ανέβω μέχρι 80 ευρώ. ευχαριστώ

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-130bs-p-HAP.105204

https://www.e-shop.gr/search?q=ARIELLI+KM-501
 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Την κοιτούσα κι εγώ. Πολύ Value for money.

Αλλά σε αυτές να ξέρετε ότι πρέπει να μάθεις τα βασικά για τον καφέ για να έχει νόημα η αγορα τους σε σχέση με την ποιότητα του καφέ που θα πιεις.

Αλλιως σε οικονομία σε σχεση με τα pots δεν κανεις εαν αγοράζεις καλό καφέ και όχι φθηνιαρικο. Οι κάψουλες έχουν 0.34-0.50 ανά μερίδα. Κάπου εκεί σου βγαίνει και ο ποιοτικός καφές ανά μερίδα.

Αν πας παραπέρα μπορείς να πάρεις και δικόν σου κόφτη καφέ μιας και ο φρέσκο κομμένος έχει πολύ περισσότερο αρωμα.

Πειραματίσου με το κόψιμο, τους χρόνους και την συμπίεση. Συνήθως παίζει 22-25 στο κοψιμο και γύρω στα 25" στο χρόνο.

Το μηχάνημα για το αφρογαλα αν και κάπως ακριβό κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από το ακροφυσιο αυτών των μηχανών και κύριως χωρίς να λερώνεις τον χώρο εάν δεν είσαι πολύ προσεκτικός.

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδικά ακουστικά που να μήν χαλάνε σε 2-3 μήνες υπάρχουν ρε παιδιά;

Έχω πάρει αυτά από skroutz που έχουν σχετικά καλή κριτική https://www.skroutz.gr/s/25811466/JBL-JR310-Ensyrmata-On-Ear-Paidika-Akoustika-Kokkina.html. Αλλά χάλασανλόγω κακής επαφής του καλωδίου με το ακουστικό. Το ίδιο έγινε και με κάτι πιο φτηνά. Ένα τρίτο ζευγάρι από το LIDL και το πιο φτηνό κράτησε πιο πολύ.  Το παιδί τα προσέχει πολύ όποτε είναι θέμα ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billyg599 είπε

Παιδικά ακουστικά που να μήν χαλάνε σε 2-3 μήνες υπάρχουν ρε παιδιά;

Έχω πάρει αυτά από skroutz που έχουν σχετικά καλή κριτική https://www.skroutz.gr/s/25811466/JBL-JR310-Ensyrmata-On-Ear-Paidika-Akoustika-Kokkina.html. Αλλά χάλασανλόγω κακής επαφής του καλωδίου με το ακουστικό. Το ίδιο έγινε και με κάτι πιο φτηνά. Ένα τρίτο ζευγάρι από το LIDL και το πιο φτηνό κράτησε πιο πολύ.  Το παιδί τα προσέχει πολύ όποτε είναι θέμα ποιότητας.

Κατ αρχην τα συγκεκριμενα καθως και κατι αλλα αντιστοιχα Sony εχουν πολυ κακής ποιότητας πλαστική επενδυση στα μαξιλαρακια.

Δευτερον ειναι On-Ear που σημαινει οτι κάθονται πανω στο αυτι  και οχι γύρω απο το αυτο (over ear). Κατι που κουραζει, υδρώνει και ποναει απο ενα σημειο και μετα τα αυτια σου.

Δεν μιλαω για ποιοτητα ηχου οπου εκει θελει να πας οχι μονο σε ακριβα αλλα και και σε ενισχυτες κλπ. Οπότε η συμβουλή μου ειναι να κοιτας για Over ear και με υφασματινη επενδυση στα μαξιλαρακια εαν ειναι δυνατον ή τουλαχιστον με καλυτερο και υλικο.

Επίσης να κοιτας για ακουστικά οπου το καλώδιο συνδεσης ειναι αφαιρουμενο που σημαινει οτι σε περίπτωση αστοχιας απλά το αλλαζεις ευκολα και φθηνα.

 

Αυτα τα Edifier ειναι μια καλή επιλοφη. Με Bluetooth και με καλωδιο (με καλώδιο δεν παιζει το μικρόφωνο). Θελουν αναβαθμιση σε firmware για να παιζουν απροβληματιστα σε Windows 10 (το κανουν στην εντιπροσωπία ή σας στελνουν αλλο). Παρεχονται και ανταλλακτικα μαξιλαρακια δωρεαν εαν σας φθαρουν. Τι αλλο για τοσο φθηνα?

Edifier W800BT Plus Ασύρματα/Ενσύρματα Over Ear Ακουστικά με 55 ώρες Λειτουργίας Λευκά | Skroutz.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, SeNNinhA said:

Κατ αρχην τα συγκεκριμενα καθως και κατι αλλα αντιστοιχα Sony εχουν πολυ κακής ποιότητας πλαστική επενδυση στα μαξιλαρακια.

Δευτερον ειναι On-Ear που σημαινει οτι κάθονται πανω στο αυτι  και οχι γύρω απο το αυτο (over ear). Κατι που κουραζει, υδρώνει και ποναει απο ενα σημειο και μετα τα αυτια σου.

Δεν μιλαω για ποιοτητα ηχου οπου εκει θελει να πας οχι μονο σε ακριβα αλλα και και σε ενισχυτες κλπ. Οπότε η συμβουλή μου ειναι να κοιτας για Over ear και με υφασματινη επενδυση στα μαξιλαρακια εαν ειναι δυνατον ή τουλαχιστον με καλυτερο και υλικο.

Επίσης να κοιτας για ακουστικά οπου το καλώδιο συνδεσης ειναι αφαιρουμενο που σημαινει οτι σε περίπτωση αστοχιας απλά το αλλαζεις ευκολα και φθηνα.

 

Αυτα τα Edifier ειναι μια καλή επιλοφη. Με Bluetooth και με καλωδιο (με καλώδιο δεν παιζει το μικρόφωνο). Θελουν αναβαθμιση σε firmware για να παιζουν απροβληματιστα σε Windows 10 (το κανουν στην εντιπροσωπία ή σας στελνουν αλλο). Παρεχονται και ανταλλακτικα μαξιλαρακια δωρεαν εαν σας φθαρουν. Τι αλλο για τοσο φθηνα?

Edifier W800BT Plus Ασύρματα/Ενσύρματα Over Ear Ακουστικά με 55 ώρες Λειτουργίας Λευκά | Skroutz.gr

Ευχαριστώ. Αυτά φαίνονται καλά αλλά είναι νομίζω κανονικό μέγεθος. Τα θέλω για παιδί 6 ετών και αυτά δεν ξέρω αν μικραίνουν αρκετά (;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyg599 είπε

Ευχαριστώ. Αυτά φαίνονται καλά αλλά είναι νομίζω κανονικό μέγεθος. Τα θέλω για παιδί 6 ετών και αυτά δεν ξέρω αν μικραίνουν αρκετά (;).

Οχι δεν ειναι για παιδι.

Δες αυτα

PowerLocus P2 Ασύρματα/Ενσύρματα Over Ear Παιδικά Ακουστικά Μαύρα - Skroutz.gr

Eαν θυμαμαι καλα τα παρακατω Sony ειναι πιο μικρα. Εχω τα δυο παρακατω. Τα ειχα παρει για τα παιδια αλλα δεν θυμαμαι τωρα για ποσο χρονων ηταν καλα. Ισως απο 8 και πανω (πιθανοτατα). Ακομη υπαρχουν και λειτουργουν. Οχι καμια φοβερη κατασκευη βεβαια. Μικρη η χρηση που τους εγινε απο τα δικα μου παιδια.

Sony MDR-XB550AP Ενσύρματα On Ear Ακουστικά Κόκκινα | Skroutz.gr

Sony WH-CH520 Ασύρματα Bluetooth On Ear Ακουστικά με 50 ώρες Λειτουργίας και Quick Charge Λευκά | Skroutz.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SeNNinhA said:

Επίσης να κοιτας για ακουστικά οπου το καλώδιο συνδεσης ειναι αφαιρουμενο που σημαινει οτι σε περίπτωση αστοχιας απλά το αλλαζεις ευκολα και φθηνα.

Ακριβώς αυτό. Όλα εκεί μου χάλασαν.

23 minutes ago, SeNNinhA said:

Αυτά φαίνονται καλύτερα και έχουν καλές κριτικές στο άμαζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, billyg599 είπε

Παιδικά ακουστικά που να μήν χαλάνε σε 2-3 μήνες υπάρχουν ρε παιδιά;

Έχω πάρει αυτά από skroutz που έχουν σχετικά καλή κριτική https://www.skroutz.gr/s/25811466/JBL-JR310-Ensyrmata-On-Ear-Paidika-Akoustika-Kokkina.html. Αλλά χάλασανλόγω κακής επαφής του καλωδίου με το ακουστικό. Το ίδιο έγινε και με κάτι πιο φτηνά. Ένα τρίτο ζευγάρι από το LIDL και το πιο φτηνό κράτησε πιο πολύ.  Το παιδί τα προσέχει πολύ όποτε είναι θέμα ποιότητας.

Philips SHK2000

https://www.ozon.gr/product/philips-shk2000pk/

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, plr77 είπε

Ρε αγορι μου εσυ που ξερεις σκουπιζε με αυτη τη σκουπα τι να σου πω.Πας να μας πεισεις οτι με 70 ευρω σκουπα ο αλλος θα καθαριζει ενα σπιτι καλα με 700w οκ.Ειχα παρει black n dexker επειδη το ηθελα για ενα χωρο μη κουβαλαω συνεχως σκουπες καλωδια με 80 ευρω κανει τρελη δουλεια.Εχω δει απο σχολια με σκουπακια τον 30 € οπως και αποδοση απο γνωστο μου δεν ρουφανε τιποτα ειναι μονο για παγκους αυτα και με το ζορι.

Αν καποιος μπορει να διαθεση μονο τοσα δεκτο αλλα μη πας να μας πεισεις οτι θα καθαρισει καλα

Δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη σκούπα αλλά θα σου πω το εξής.Ειχα πάρει στην μάνα μου πριν 15+ χρόνια μια Bosch,αν θυμάμαι καλά γύρω στα 200€ τότε.Την έχει ακόμα με αλλαγές κάτι αναλώσιμα όπως πέλμα και καλώδιο τροφοδοσίας αλλά και σακούλες φυσικά,πολλές.Η συγκεκριμένη είναι 2000w.Πηρα περισυ για μένα μια Bosch,στα 600w αν θυμάμαι καλά,γύρω στα 100€.Αν σου πω ότι η δικιά μου έχει περισσότερο ρουφηγμα θα με πιστέψεις?Παλιά βγάζανε 1600 κυβικά αυτοκίνητα στα 100 άλογα και λέγαμε ουαου.Τωρα 1000 κυβικά τρικυλινδρα βγάζουν 150 άλογα,αλλάζει η τεχνολογία.

Δεν παίζουν τόσο ρόλο τα βατ αλλά η τεχνολογία της σκούπας γενικότερα.Εγω πάντως είμαι κατά αυτής της επιλογής.Για να πάρεις σκούπα με κάδο που να μην σου βγάζει την πίστη θέλεις πολλά περισσότερα από 70€.Οι σκούπες αυτής της κατηγορίας τιμής σκουπίζουν για 5 λεπτά και μετά θέλουν καθάρισμα το φίλτρο γιατί αλλιώς δεν ρουφάνε τίποτα.Χιλιες φορές μια με σακούλα,αλλιώς πας σε Philips.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συγκρίνουμε πλέον τα Watts στις σκούπες. Λόγω εναρμόνισης με οδηγία της ΕΕ τα τελευταία χρόνια οι κατασκευαστές έχουν ρίξει τις καταναλώσεις στις ηλεκτρικές σκούπες αλλά έχουν βρει τρόπους να μη μειωθεί η απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, phanispal είπε

Δε συγκρίνουμε πλέον τα Watts στις σκούπες. Λόγω εναρμόνισης με οδηγία της ΕΕ τα τελευταία χρόνια οι κατασκευαστές έχουν ρίξει τις καταναλώσεις στις ηλεκτρικές σκούπες αλλά έχουν βρει τρόπους να μη μειωθεί η απόδοση.

Απλώς κάποιοι δεν ξέρουν καν τι είναι η ενεργειακή κλάση, οι νέες τεχνολογίες κλπ αλλά γράφουν-γράφουν-γράφουν έτσι, για να γράφουν!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη σκούπα αλλά θα σου πω το εξής.Ειχα πάρει στην μάνα μου πριν 15+ χρόνια μια Bosch,αν θυμάμαι καλά γύρω στα 200€ τότε.Την έχει ακόμα με αλλαγές κάτι αναλώσιμα όπως πέλμα και καλώδιο τροφοδοσίας αλλά και σακούλες φυσικά,πολλές.Η συγκεκριμένη είναι 2000w.Πηρα περισυ για μένα μια Bosch,στα 600w αν θυμάμαι καλά,γύρω στα 100€.Αν σου πω ότι η δικιά μου έχει περισσότερο ρουφηγμα θα με πιστέψεις?Παλιά βγάζανε 1600 κυβικά αυτοκίνητα στα 100 άλογα και λέγαμε ουαου.Τωρα 1000 κυβικά τρικυλινδρα βγάζουν 150 άλογα,αλλάζει η τεχνολογία.

Δεν παίζουν τόσο ρόλο τα βατ αλλά η τεχνολογία της σκούπας γενικότερα.Εγω πάντως είμαι κατά αυτής της επιλογής.Για να πάρεις σκούπα με κάδο που να μην σου βγάζει την πίστη θέλεις πολλά περισσότερα από 70€.Οι σκούπες αυτής της κατηγορίας τιμής σκουπίζουν για 5 λεπτά και μετά θέλουν καθάρισμα το φίλτρο γιατί αλλιώς δεν ρουφάνε τίποτα.Χιλιες φορές μια με σακούλα,αλλιώς πας σε Philips.

Απλώς κάποιοι δεν ξέρουν καν τι είναι η ενεργειακή κλάση, οι νέες τεχνολογίες κλπ αλλά γράφουν-γράφουν-γράφουν έτσι, για να γράφουν!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...