Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@zacharis1955

Μην τους απαντάς πια.

Πρεπει να ζητήσεις fees δικαιωματικά.

Και το θέμα πρέπει να μετονομαστεί σε:

"Zacharis1955: you ask I provide"

Θέλω και φουλ σπόνσορες

😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, elio_1 είπε

Αυτό δεν είναι smartwatch, είναι sportwatch. Για smartwatch garmin θα πρέπει να πάει μάλλον στο EPIX
https://www.skroutz.gr/s/33507786/Garmin-Epix-Gen-2-Stainless-Steel-47mm-Adiavrocho-Smartwatch-me-Palmografo-Slate-Steel.html

Επεξ/σία από project.breeze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Sherlock_7 είπε

Ψάχνω ένα καλό smartwatch μαύρου χρώματος για να το χρησιμοποιώ στο γυμναστήριο αλλά να μπορώ να το φοράω και για έναν καφέ. Το ποσό να μην ξεπερνάει €500. Φαντάζομαι πάω σε apple; Έχω ήδη iPhone, αλλά δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέ με ρολόγια. 

Τα apple είναι κορυφαία και σαν smartwatch αλλά και σαν sport watch αλλά και σαν health monitors.

Ειναι η αλήθεια.

Δεν μου αρέσει σαν ρολόι βόλτας. Δεν κατάφερα να το δω πότε όμορφο ότι καντράν και να βάλεις.

Επίσης θέλει κάθε μέρα φόρτιση που για εμένα είναι ένας μπελάς στο κεφάλι. Αλλά για μιση ωρίτσα στο desk δεν είναι και ουσιαστικο πρόβλημα. Γούστα.

Απο την άλλη τα Garmin είναι τα αγαπημένα μου αλλά είναι Sports oriented ρολόγια κατά κύρια βάση με λίγο από smartwatch μέσα τους. Ειδικά η πιο ακριβές σειρές. Και πάλι δεν θα σου δώσει την αίσθηση του ρολογιού εξόδου.

Δες και τα Garmin Venue. Δεν νομίζω ότι οι περισσοτεροι χρειάζονται τα features από τα υπόλοιπα garmin.

Μία λογική επιλογή είναι τα Samsung Galaxy. Δεν τα συμπαθούσα αλλά έχουν βελτιωθεί πολύ και είναι και εμφάνησιμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, project.breeze είπε

Αυτό δεν είναι smartwatch, είναι sportwatch. Για smartwatch garmin θα πρέπει να πάει μάλλον στο EPIX
https://www.skroutz.gr/s/33507786/Garmin-Epix-Gen-2-Stainless-Steel-47mm-Adiavrocho-Smartwatch-me-Palmografo-Slate-Steel.html

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Από τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα να λάβεις email, sms, ειδοποιήσεις viber, να κάνεις πληρωμές με κάρτα, να βλέπεις το calendar με τις ειδοποιήσεις είναι smartwatch. Και η garmin smartwatch το χαρακτηρίζει

Χωρίς να το έχω φορέσει (επέλεξα το fenix) το βλέπω σαν κάτι που μπορεί να φορεθεί έξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2024 στις 6:15 ΜΜ, Sherlock_7 είπε

Ψάχνω ένα καλό smartwatch μαύρου χρώματος για να το χρησιμοποιώ στο γυμναστήριο αλλά να μπορώ να το φοράω και για έναν καφέ. Το ποσό να μην ξεπερνάει €500. Φαντάζομαι πάω σε apple; Έχω ήδη iPhone, αλλά δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέ με ρολόγια. 

Αν θες να μείνεις στο οικοσύστημα της apple πας στα apple watches 

Το ultra 2 είναι αντικειμενικά ότι καλύτερο κυκλοφορεί, κάνει τα πάντα τέλεια αλλά κάνει και 1000 ευρώ άντε να το βρεις με ψάξιμο σε καμία προσφορά  850 ευρώ.

Αν σε ενδιαφέρει η γυμναστική και ειδικά το outdoor , δες τα Garmin  και αν θες  να έχει και στυλ πήγαινε στα venu (τώρα είναι το 3).  Αισθητήρες εξαιρετικοί (βήματα, παλμοί,πληρωμές NFC, gps, λειτουργία ύπνου με μεσημεριανό ύπνο(nap)που δεν το έχω δει σε specs από αλλά ρολόγια)

Το μόνο αρνητικό είναι ότι το έχει το σύστημα της Garmin όπου οι έξτρα εφαρμογές είναι περιορισμένες 

Αν θες να έχεις πρόσβαση σε πολλές εφαρμογές πχ να γράφεις μήνυμα στο ρολόι 

Πας σε Samsung watch για μένα πρώτα 

Και μετά σε Huawei gt 

Βάζω παραπάνω την Samsung μόνο και μόνο για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Huawei ότι αφορά τα google services.

Εκεί είναι το Samsung watch 6 με 

Όλες τις εφαρμογές της google να κουμπωνουν απροβληματιστα.

Θεωρώ όμως ότι τα specs του gt4 είναι καλύτερα

Τα παραπάνω τα έχω πιάσει στα χέρια μου είτε δικά μου είτε φίλων 

Υπάρχουν πολλές επιλογές όπως η mobvoi ,το επίσημο google watch , Xiaomi watch pro 2 αυτό που πρότεινε ο ζάχαρης αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει

Ελπίζω να βοήθησα 

Επεξ/σία από st2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω για value for money μονό στρώμα ύπνου κοντά στα 200-250 ευρώ χωρίς ελατήρια.Ειμαι 110 κιλά.Καποιος ειδήμων τα φώτα του παρακαλώ.

Επεξ/σία από Horn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για πληκτρολόγιο κανονικού μεγέθους με όλα τα πλήκτρα που να έχει φωτιζόμενα μόνο τα γράμματα όχι γύρω-γύρω τα πλήκτρα ή πολλά χρώματα

 

Οικονομίκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolis159 είπε

Καλημέρα. 

Παίζει κάποια καλή προσφορά σε VPN αυτόν τον καιρό?

https://privatevpn.com/prices/pvpndealsv?currency=EUR

ίσως όχι ότι καλύτερο σε δυνατότητες αλλά αρκετά φθηνό για αυτά που προσφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2024 στις 9:03 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Τα apple είναι κορυφαία και σαν smartwatch αλλά και σαν sport watch αλλά και σαν health monitors.

Ειναι η αλήθεια.

Δεν μου αρέσει σαν ρολόι βόλτας. Δεν κατάφερα να το δω πότε όμορφο ότι καντράν και να βάλεις.

Επίσης θέλει κάθε μέρα φόρτιση που για εμένα είναι ένας μπελάς στο κεφάλι. Αλλά για μιση ωρίτσα στο desk δεν είναι και ουσιαστικο πρόβλημα. Γούστα.

Απο την άλλη τα Garmin είναι τα αγαπημένα μου αλλά είναι Sports oriented ρολόγια κατά κύρια βάση με λίγο από smartwatch μέσα τους. Ειδικά η πιο ακριβές σειρές. Και πάλι δεν θα σου δώσει την αίσθηση του ρολογιού εξόδου.

Δες και τα Garmin Venue. Δεν νομίζω ότι οι περισσοτεροι χρειάζονται τα features από τα υπόλοιπα garmin.

Μία λογική επιλογή είναι τα Samsung Galaxy. Δεν τα συμπαθούσα αλλά έχουν βελτιωθεί πολύ και είναι και εμφάνησιμα.

 

Και το galaxy watch (το 5 εστω που εχω) θελει μερα παρα μερα φορτιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασύρματα ακουστικά bluetooth, με αξιοπρεπείς επιδόσεις στις τηλεφωνικές κλήσεις, λευκού χρώματος και με κόστος μέχρι 30 €;

έχουμε κάτι να προτείνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσύρματη σταθερή τηλεφωνική συσκευή με αναγνώριση κλήσης με ευανάγνωστο καντράν σε καλή τιμή για υπνοδωμάτιο.

 

Έχω πάρει ένα φθηνο osio αλλά το καντράν δεν φαίνεται αν δεν υπάρχει καλός φωτισμος από το κεντρικό φως του δωματίου! Επίσης πρέπει να σηκώσεις το τηλέφωνο από τη βάση για να δεις πληροφορίες στην οθόνη! 

Είχα πριν ένα general electic από το 1990 που δεν ήθελε ούτε μπαταρίες και η οθόνη φαινόταν και στο σκοτάδι.

Αλλά χάλασαν μερικά πλήκτρα και είναι άχρηστο για κλήσεις.

Ασύρματο δεν θέλω γιατί είναι υπνοδωμάτιο.

Κάποια καλή πρόταση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 11:47 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Προσωπικα θα κοιτούσα σε κάτι επώνυμο σε small format.

Επιλογές υπάρχουν πολλές και διάφορες

Α) ASUS mini PC PN51/PN52 σειρά με Ryzen5xxx (υπάρχει και σε PN53 για ryzen 7xxx αλλά δεν βλέπω το λόγο)

Είναι κουτί έτοιμο με τον επεξεργαστή που θα επιλέξεις (δεν αλλάζει) και του βαζεις μνήμη, SSD και λειτουργικο εσύ.

Επώνυμα και αξιόπιστα και μεταλλικά εμφανισιμα. Ελάχιστο χώρο στο γραφείο. Λειτουργούν με τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή τα οποία είναι υπεραρκετά για ιατρείο και γραμματεία.

https://www.asus.com/displays-desktops/mini-pcs/pn-series/filter?SubSeries=PN-Series-AMD-System

 

Β) Asrock mini Asrock mini X300 series.

Ή ίδια λογική με πιο πάνω σε λίγο πιο μεγάλα cases στα οποία εσύ επιλέγεις μόνο το κουτι και πρέπει  να βάλεις και τον επεξεργαστή που θα επιλέξεις (μνήμες και SSD επίσης). Λίγο πιο μεγάλος μπελάς και όγκος με το επιπλέον κέρδος της δυνατότητας αναβάθμισης του επεξεργαστή μελλοντικά (αν και σε ένα χώρο ιατρείου δεν θα ύπαρξει τέτοια ανάγκη για χρόνια).

https://www.asrock.com/nettop/AMD/DeskMini X300 Series/index.asp

 

Γ) Dell Optiplex

Διαλέγεις το μοντέλο και έρχεται έτοιμο κομπλέ.

Προσωπικα μου φαίνονται υπερτιμημένα αλλά με την Dell μπορείς να κάνεις και επαγγελματικό συμβόλαιο υποστήριξης (φυσικά αυτό μπορείς να το κάνεις με οποία άλλη εταιρεία υποστήριξης της περιοχής σου)

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_products.asp?omada2=1&gclid=Cj0KCQiAhomtBhDgARIsABcaYymiC_TVWNckFiABKXsZ5Wfktm_aYaVEnujoBJo7G-xsZDOauGLYhTIaAvQTEALw_wcB

 

Δ) Mini PC κινέζικο όπως έχει ήδη προταθεί

Καλή και οικονομική επιλογή. Έρχεται έτοιμο κομπλέ και μπορεις εάν θέλεις να αλλάξεις τις μνήμες και τον τον SSD μελλοντικά. Ένα ρίσκο λόγω κινεζικής κατασκευής (ρίσκο υπάρχει και στις επώνυμες βέβαιως αλλά αναλογικά μικρότερο) γι αυτό και προτείνεται η αγορα μόνο από Ελλάδα ή Amazon.

 Ε) Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και όλες οι άλλες κλασικές επιλογές εννοείται.

Γιατροί και γραμματεία δεν έχουν μεγάλες (αν υπάρχουν και καθόλου) διάφορες σε επεξεργαστική ικανότητα του υπολογιστή. Οι διαφορές τους πιθανά να είναι στις οθόνες που θέλει ο καθένας. Κάποιοι ιατροί χρειάζονται περισσότερο από μια.

Σε οθόνες θα πηγαινα σε Dell ή HP σε 27" εκτός και εάν είχα συγκεκριμένες απαιτήσεις από κάποιον χρήστη. Πολύ χρηστικό feature να έχει η οθόνη USB hub ενσωματωμένο ώστε να κουμπώνουν πληκτρολόγιο και mouse. Αν και το mouse τουλάχιστον εγώ το προτιμώ ασύρματο.

 

Λογικά το γνωρίζεις ότι σε ένα επαγγελματικό περιβάλλον πόσο μάλλον ιατρείο η αξιοπιστία αλλά και το άμεσο service/trouble shooting ειναι σημαντικοτατο Και απολύτως απαραίτητο.

Άρα ένα συμβόλαιο υποστήριξης είναι εκ των ουκ άνευ αλλά και ο εξοπλισμός θα πρεπει να μπορεί να είναι επισκευασιμος/αντικαταστασιμος όταν απαιτείται. Η να υπάρχει/παραχωρείται backup συσκευή.

Φυσικά κάποιος θα πρεπει να στήσει το σύστημα για καθημερινά αυτοματοποιημενα backups αλλά επίσης να το στήσει με τρόπο που να είναι σύμφωνο με τις απαραίτητες δικλειδες ασφαλείας σύμφωνα με το GDPR.

Όλα τα παραπάνω αποτελουν μέρος των κριτηρίων της αγοράς και του εξοπλισμού οπότε θα πρέπει να ληφθούν υπόψη πριν την τελική αγορά σαν σύνολο και όχι σαν μεμονωμένη τιμή κομματιών όπως θα κάναμε για τον προσωπικό μας υπολογιστή

Καλή σου ημερα

Αυτό το λες εσύ. Μπορεί να ισχύει σε κάποια προϊόντα αλλά στα περισσότερα έχουν κανονικές τιμές.

Απο την άλλη τα έχεις όλα εκεί και βλέπεις τι σε βολεύει αλλά και το εάν πραγματικά σε βολευει σε χρήση και τι διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά έχει.

Υπάρχουν και τα Leroy Prakticker κλπ όπως επίσης και το internet.

Εαν βρεις το συγκεκριμένο μοντέλο που θες το συζητάμε για έρευνα αγοράς για χαμηλότερη τιμή.

Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ επιλογές σε μπαταρίες κουζινας. Και καλές και φθηνές και τις πλάκας. Τι θα προτείνεις? Κάτι που  έχεις στο σπίτι σου Good luck να το βρεις στο Internet ή στο μαγαζί μετά απο χρόνια. Και υπάρχουν άπειρα αλλά παρόμοια εκει έξω.

Το προφανές είναι, πας βλέπεις, καταλήγεις στο περίπου τι θέλεις και ρώτας για συμβουλές ώστε να αποφασίσεις είτε για τιμή είτε για μοντέλο με βάση και κάποιες εμπειρίες από άλλους.

Εσύ λοιπόν τσακάλι μου πρότεινε συγκεκριμένο μοντελο και προμηθευτή λοιπόν.

Καλημέρα και cool down.

Επανέρχομαι μιας και τελικά για διάφορους λόγους καταλήξαμε να αγοράσουμε έτοιμο σύστημα από γνωστή εταιρία. Για γραμματεία πιστεύετε αυτό το pc θα είναι αρκετό; https://www.public.gr/product/computers-and-software/statheroi-ypologistes/desktop-pc/desktop-dell-vostro-3710-core-i5-124008gb256gb-ssduhd-graphics-730win11pro/1827524?custom_campaign=Generic_Multi_All_Products_Ongoing_Standard_Shopping&custom_source=google&custom_medium=cpc&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAwbitBhDIARIsABfFYIKrYcBtHvCdShyVJjCVCrx9bWqt7EzSgIbYJzZ7p-PgtVVEI06Eg98aAqUQEALw_wcB

Για το γραφείο του γιατρού μάλλον θα πάμε σε all in one pc οπότε αν έχετε κάποια πρόταση από ελληνική αλυσίδα έως 1000€ θα ήμουν υπόχρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Ψάχνω smartphone με τιμή έως 400 (βαριά 450 ευρώ), από Cosmote ή Γερμανό (λόγω επιδότησης).

Κύριες απαιτήσεις το 5G, η όσο γίνεται καλύτερη κύρια κάμερα και η δυνατότητα για dual apps (αν γίνεται natively και χωρίς 3rd party εφαρμογή).

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από mhortis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...