Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, nickol-us said:

Δεν είμαι τόσο φαν σε θέαση ταινιών, ούτε κανά hardcore gamer.

Πιο πολύ παίζει ο μικρός ps5 , δε νομίζω οτι θα καταλάβει τι εστί oled.

Έχοντας 2 τηλεοράσεις off μέσα σε 9 χρόνια

  1. lg 42" lm6(κατι) ~650€, στην τετραετία έβγαλε ανεπανόρθωτο πρόβλημα και πετούσε γραμμές όταν ζεσταινόταν, άντεξα να την κρατήσω μια 5ετία
  2. toshiba 49"(vestel) 300€, στην τριετία άρχισε να κάνει κόλπα με αναβοσβησίματα, άλλαξα λάμπες (130€!) και πλέον δεν βλέπει το wi-fi ενώ το πρωί χρειάζεται 3-4 restart για να ξεκινήσει

καταλαβαίνεις οτι είμαι διστακτικός να κάνω μια τέτοιου ύψους επένδυση. Θα μπορούσα να τα δώσω τα λεφτά, δε θα χρεωκοπήσω αλλά δεν και είναι χρήματα που βάζω εύκολα στην άκρη (τα 1000+€ που χρειάζεται για μια tv του επιπέδου που λες). Προφανώς η lg ήταν τρομερά ανώτερη ποιοτικά, ήταν από τα καλά μοντέλα με καλά specs, αλλά και η toshiba δεν ήταν αίσχος, ενώ έκανε λιγότερο από τα μισά της χρήματα.

Γι'αυτό και εξετάζω όλες τις περιπτώσεις:

  • να πάρω απλή 4k επώνυμη(lg-samsung στα ~400€) κι όσο αντέξει
  • να βρώ κάποια ενδιάμεση λύση τύπου tcl (4k/qled/100+hz ~570€)
  • να καταλήξω να πάρω μια καλή mid range επώνυμη, σαν την samsung(650-700€ έχει 2 μοντέλα) που έβαλα.

Πολλά τα υποκειμενικά κριτήρια, δεν υπάρχουν σωστές οι λάθος απαντήσεις.

Η toshiba έστω και με τις κλωτσιές  παίζει, θα περιμένω να βγουν όλες οι προσφορές bf και θα ζυγίσω την κατάσταση.

Λίγο πολύ οι tv θα έχουν προσφορές και τα χριστούγεννα.

Θα πρότεινα ΌΤΙ κι αν πάρεις να φροντίσεις να υπολογίσεις στο κόστος και την 5ετη εγγύηση. Ακριβώς για να αποφύγεις αυτά που περιγραψες παραπάνω. Πριν 1+ χρόνο έβγαλε θέμα η 65αρα Samsung που είχα πάρει και λόγω της 5ετους επέκτασης μου έκοψαν πιστωτικό για το 75% της αρχικής τιμής οπότε δεν ξεκίνησα από το 0 για να παρω την επόμενη tv. Η ζημιά βγήκε στο τελευταίο έτος της εγγύησης γι'αυτό και το 75%. Πάει με ποσοστό από το 3ο και μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Θα πρότεινα ΌΤΙ κι αν πάρεις να φροντίσεις να υπολογίσεις στο κόστος και την 5ετη εγγύηση. Ακριβώς για να αποφύγεις αυτά που περιγραψες παραπάνω. Πριν 1+ χρόνο έβγαλε θέμα η 65αρα Samsung που είχα πάρει και λόγω της 5ετους επέκτασης μου έκοψαν πιστωτικό για το 75% της αρχικής τιμής οπότε δεν ξεκίνησα από το 0 για να παρω την επόμενη tv. Η ζημιά βγήκε στο τελευταίο έτος της εγγύησης γι'αυτό και το 75%. Πάει με ποσοστό από το 3ο και μετά. 

Είναι κάτι που ήδη σκέφτομαι πολύ σοβαρά, ειδικά αν πάω σε λίγο πιο ακριβό μοντέλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, nickol-us said:

Είναι κάτι που ήδη σκέφτομαι πολύ σοβαρά, ειδικά αν πάω σε λίγο πιο ακριβό μοντέλο

Οσο πιο φθηνό το μοντέλο τόσο πιο φθηνή η εγγύηση. Ακόμα και tv των 500 να πάρεις βάλε οπωσδήποτε την 5ετη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνει φίλος προτζέκτορα μέχρι 800 ευρώ. Η χρήση είναι για ταινίες, tv, gaming (σύνδεση με ps5). Δεν θα υπάρχει πανί, κατευθείαν πάνω σε τοίχο. Υπάρχει κατι καλό σε αυτά τα λεφτά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για ηλεκτρική σκούπα γύρω στο 100+- (20ευρώ) .Να κάνει για χαλιά.Δεν με ενδιαφέρει με σακούλα η χωρίς

Φριτέζα αέρος γύρω στα 70? .Δεν ξέρω .Για 3 άτομα.

Κλιματιστικό inverter 9000btu με ιονιστή για 15τμ δωματίο.Γύρω στα 400-450

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nickol-us είπε

Έχοντας 2 τηλεοράσεις off μέσα σε 9 χρόνια

  1. lg 42" lm6(κατι) ~650€, στην τετραετία έβγαλε ανεπανόρθωτο πρόβλημα και πετούσε γραμμές όταν ζεσταινόταν, άντεξα να την κρατήσω μια 5ετία
  2. toshiba 49"(vestel) 300€, στην τριετία άρχισε να κάνει κόλπα με αναβοσβησίματα, άλλαξα λάμπες (130€!) και πλέον δεν βλέπει το wi-fi ενώ το πρωί χρειάζεται 3-4 restart για να ξεκινήσει

Δεν είμαι ηλεκτρονικός, αλλά ασχολούμαι σαν hobby και έχω φτιάξει πολλές τηλεοράσεις. Η toshiba ακούγεται σαν να έχει ένα απλό πρόβλημα στην πλακέτα τροφοδοσίας, λογικά χρειάζονται αλλαγή η ένας η παραπάνω πυκνωτές. Τα συμπτώματα που αναφέρεις δειχνουν αυτό, με τα restart ζεσταίνεται ο προβληματικός πυκνωτής και μετά λειτουργεί κανονικά. Οι πυκνωτές ειναι πάρα πολύ φτηνοί. Αν εχεις κάποιο φίλο που να ασχολείται αξίζει να την φτιάξεις η αν βρεις μάστορα να την φτιάξει με μικρο κόστος γιατι τα εξαρτήματα δεν κοστίζουν πάνω από 5€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Δεν είμαι ηλεκτρονικός, αλλά ασχολούμαι σαν hobby και έχω φτιάξει πολλές τηλεοράσεις. Η toshiba ακούγεται σαν να έχει ένα απλό πρόβλημα στην πλακέτα τροφοδοσίας, λογικά χρειάζονται αλλαγή η ένας η παραπάνω πυκνωτές. Τα συμπτώματα που αναφέρεις δειχνουν αυτό, με τα restart ζεσταίνεται ο προβληματικός πυκνωτής και μετά λειτουργεί κανονικά. Οι πυκνωτές ειναι πάρα πολύ φτηνοί. Αν εχεις κάποιο φίλο που να ασχολείται αξίζει να την φτιάξεις η αν βρεις μάστορα να την φτιάξει με μικρο κόστος γιατι τα εξαρτήματα δεν κοστίζουν πάνω από 5€.

Μέχρι ένα σημείο πιάνουν κι εμένα τα χέρια μου.

Η τηλεόραση έβγαλε δεύτερη φορά σφάλμα στις λεντόμπαρες και ξαναπήγε τεχνικό, ευτυχώς εντός εγγύησης.

Ισχυρίστηκε οτι μέτρησε τροφοδοτικό και το βρήκε κομπλέ, μου άλλαξε τις λάμπες με καινούργιες.

Από τότε έχασα το wifi αλλά ήταν κάτι που είχε ξανακάνει στο παρελθόν(πριν πάει σε τεχνικό).

Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές δείχνουν άριστοι εξωτερικά, αν μιλάμε για smd, τι κάνεις; Ξεκολλάς και ελέγχεις έναν-έναν;

Πήγα ήδη μια φορά σε τεχνικό και το μετάνιωσα. Δύσκολα θα την ξαναπάω καθώς δε φαίνεται κανείς να χαρίζεται και ως ένα βαθμό είναι λογικό. Κυνηγούν το εύκολο - μεγάλο κέρδος.

Τα 130€ για τηλεόραση των 300€ ήταν παραπάνω από τα όρια που είχα θέσει ωστόσο υπέκυψα καθώς δεν ήθελα να πάρω ξεπέτα μια άλλη ότι βρω. Το σετ led που κοίταξα πολύ δύσκολα να ξεπέρασε τα 60€ (με το φπα μέσα).

Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μέχρι ένα σημείο πιάνουν κι εμένα τα χέρια μου.

Η τηλεόραση έβγαλε δεύτερη φορά σφάλμα στις λεντόμπαρες και ξαναπήγε τεχνικό, ευτυχώς εντός εγγύησης.

Ισχυρίστηκε οτι μέτρησε τροφοδοτικό και το βρήκε κομπλέ, μου άλλαξε τις λάμπες με καινούργιες.

Από τότε έχασα το wifi αλλά ήταν κάτι που είχε ξανακάνει στο παρελθόν(πριν πάει σε τεχνικό).

Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές δείχνουν άριστοι εξωτερικά, αν μιλάμε για smd, τι κάνεις; Ξεκολλάς και ελέγχεις έναν-έναν;

Πήγα ήδη μια φορά σε τεχνικό και το μετάνιωσα. Δύσκολα θα την ξαναπάω καθώς δε φαίνεται κανείς να χαρίζεται και ως ένα βαθμό είναι λογικό. Κυνηγούν το εύκολο - μεγάλο κέρδος.

Τα 130€ για τηλεόραση των 300€ ήταν παραπάνω από τα όρια που είχα θέσει ωστόσο υπέκυψα καθώς δεν ήθελα να πάρω ξεπέτα μια άλλη ότι βρω. Το σετ led που κοίταξα πολύ δύσκολα να ξεπέρασε τα 60€ (με το φπα μέσα).

Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση 

Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές μπορεί να φαίνονται άριστοι, δεν σημαίνει ότι ειναι κιόλας. Το πρόβλημα σου δεν ειναι με smd. Κανονικά πρέπει να τους μετρήσεις με εργαλείο που μετράει τα μf αλλά και πάλι δεν είσαι σίγουρος αν δεν μετρήσεις και την εσωτερική αντίσταση ESR. κάτι που μάλλον δεν μπορεις να κάνεις μόνος σου.

Ένα κόλπο που μπορεις να κάνεις ειναι το πρωί που δεν ανάβει αν ζεστάνεις ένα ένα πυκνωτή με πιστολάκι για τα μαλλιά όταν ζεστάνεις τον προβληματικό η τηλεόραση θα ανάψει.  Η μετά αν γράψεις στο Youtube η στο Google "Tv toshiba model -------- wont turn on" μπορεί να βρεις video ποιος/ποιοι πυκνωτές χρειάζονται αλλαγή. Αν θες γράψε το model number να κοιτάξω εγώ μήπως βρω κάτι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές μπορεί να φαίνονται άριστοι, δεν σημαίνει ότι ειναι κιόλας. Το πρόβλημα σου δεν ειναι με smd. Κανονικά πρέπει να τους μετρήσεις με εργαλείο που μετράει τα μf αλλά και πάλι δεν είσαι σίγουρος αν δεν μετρήσεις και την εσωτερική αντίσταση ESR. κάτι που μάλλον δεν μπορεις να κάνεις μόνος σου.

Ένα κόλπο που μπορεις να κάνεις ειναι το πρωί που δεν ανάβει αν ζεστάνεις ένα ένα πυκνωτή με πιστολάκι για τα μαλλιά όταν ζεστάνεις τον προβληματικό η τηλεόραση θα ανάψει.  Η μετά αν γράψεις στο Youtube η στο Google "Tv toshiba model -------- wont turn on" μπορεί να βρεις video ποιος/ποιοι πυκνωτές χρειάζονται αλλαγή. Αν θες γράψε το model number να κοιτάξω εγώ μήπως βρω κάτι.

Έχω κάνει ήδη αναζήτηση χωρίς αποτέλεσμα, παρόλα αυτά δε χάνω τίποτα και σε ευχαριστώ.

49vl3a63dg, είναι το μοντέλο που είχε βγάλει ο Γερμανός σε bf πριν 4 έτη.

Vestel 17ips62 το τροφοδοτικό της, βρήκα κάποια σχετικά σχηματικά που δυστυχώς δε μπορούσα να κατανοήσω

Το ξέρω οτι οι πυκνωτές θέλουν μέτρημα esr, ιδανικά εκτός κυκλώματος αν δεν κάνω λάθος. Κάποια εποχή υπήρχαν πολύ οικονομιικά esr meter σε ebay αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ παραπάνω.

 

Όπως και να έχει, ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σου (που αφιέρωσες ή θα αφιερώσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nickol-us said:

Έχω κάνει ήδη αναζήτηση χωρίς αποτέλεσμα, παρόλα αυτά δε χάνω τίποτα και σε ευχαριστώ.

49vl3a63dg, είναι το μοντέλο που είχε βγάλει ο Γερμανός σε bf πριν 4 έτη.

Vestel 17ips62 το τροφοδοτικό της, βρήκα κάποια σχετικά σχηματικά που δυστυχώς δε μπορούσα να κατανοήσω

Το ξέρω οτι οι πυκνωτές θέλουν μέτρημα esr, ιδανικά εκτός κυκλώματος αν δεν κάνω λάθος. Κάποια εποχή υπήρχαν πολύ οικονομιικά esr meter σε ebay αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ παραπάνω.

 

Όπως και να έχει, ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σου (που αφιέρωσες ή θα αφιερώσεις)

Esr meter έχει φτηνό στο Aliexpress και πολύ καλό (το έχω)  Το MESR_100 

Και πολύμετρο που μετράει και capacitance  από 0,1uf μεχρι 60000uf ειναι το TASI TA804B (το B στο τέλος ειναι με την έγχρωμη οθόνη) Επειδή το έχω και έχω και άλλα εργαλεία που μετράνε μF, αυτό μετράει σωστά.

Το τροφοδοτικό σου ειναι αυτό εδώ https://www.netashop.gr/antallaktika-spare-parts/thleoraseis/power-supply-units-psu/vestel-psu-17ips62-23321189/?sef_rewrite=1

Δεν έχει και πολλούς πυκνωτές, αφού δεν μπορεις να μετρήσεις και να δεις  ποιος ειναι ο προβληματικός θα τους άλλαζα όλους εκτός τους 2 μεγάλους δλδ θες (1) 560μF στα 35v  (1) 1000μF στα 25v (1) 470μF στα 16v (1) 68μF στα 100v και τον όρθιο πάνω στη μέση περίπου που δεν μπορώ να δω τι γράφει. Στα volt μπορεις να πας και πιο πάνω αλλά όχι στα μF.

Edit: Αν τους αλλάξεις να θυμάσαι οι ηλεκτρολυτικοί έχουν πολικότητα και πρέπει να τους βάλεις όπως τους έβγαλες, η ασημένια λωρίδα πάνω στον πυκνωτή ειναι το - , Αν και στην πλακέτα σου φαινεται ξεκάθαρα. Αν μπουν ανάποδα σκάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kraken92 είπε

Καλησπέρα, ψάχνει φίλος προτζέκτορα μέχρι 800 ευρώ. Η χρήση είναι για ταινίες, tv, gaming (σύνδεση με ps5). Δεν θα υπάρχει πανί, κατευθείαν πάνω σε τοίχο. Υπάρχει κατι καλό σε αυτά τα λεφτά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://www.amazon.co.uk/Projector-Keystone-Daylight-Bluetooth-Projectors/dp/B0C84W7NMJ  483  τσεκάροντας το Voucher£70.  H τιμή είναι τελική με μεταφορικά και τελωνείο μέσα (προπληρωμένα). 1200 ANSI Lumens    https://rb.gy/87x8w8

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους!    μετα απο μια αποτυχημενη lg 49sk8500  my2018  ( εβγαλε πανελ απο το πουθενα)   

γλυκοκοιταω την   https://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/lg-oled-tv-48c36la-48-4k-ultra-hd_4211162?qId=5957174573ddea90376e497bed398075&qIx=products

δινει η LG 5 χρονια εγγυηση για το πανελ η LG  αλλα το πλαισιο δινει γενικα  2 χρονια!

οι Ερωτησεις ειναι οι εξης  :   βαζω με 100 ευρω την 5ετη του πλαισιου?

υπαρχει καμμια καλυτερη προταση σε oled μεχρι 50 ιντσες?  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Κυριακή σε όλους. 

Ψάχνω ένα πολύπριζο το οποίο να έχει ξεχωριστά διακόπτη on off για κάθε υποδοχή. Υπάρχει τέτοιο πράγμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Καλή Κυριακή σε όλους. 

Ψάχνω ένα πολύπριζο το οποίο να έχει ξεχωριστά διακόπτη on off για κάθε υποδοχή. Υπάρχει τέτοιο πράγμα; 

Ναι φυσικά και υπάρχει.

(πρώτο τυχαίο αποτέλεσμα)

https://www.e-shop.gr/logilink-lps251-socket-outlet-4-way-with-5-switches-15m-black-p-PER.586197?gclid=EAIaIQobChMIucib-rC-ggMV_YpoCR0jzgGpEAQYBCABEgLeaPD_BwE

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Σ ευχαριστώ πολύ. 

Ξέρω ότι τα πολύπριζα apc είναι κορυφαία αλλά δυστυχώς δεν έχει ξεχωριστό διακόπτη. 

Υπάρχει κάποια άλλη μάρκα εγνωσμένη που να διαθέτει ξεχωριστό on off? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...