Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nickol-us είπε

Χαιρετίζω άπαντες.

 

Έχουμε κανά νήμα σχετικό με βοήθεια επιλογής tv;

Μάλλον φέτος θα αντικαταστήσω την 49" Toshiba που είχα αγοράσει προ 4ετίας σε bf καθώς παρουσιάζει αρκετά θέματα με reboot κλπ.

Θα κινηθώ μάλλον προς 50-55" αφού θεωρώ πως η 49" είναι αρκετά ικανοποιητική και δύσκολα θα ανέβω πάνω από 55".

Γενικότερα τι πρέπει να ψάξω σε χαρακτηριστικά;

Κάποιο tip γενικότερα;

Πέραν των εισόδων-εξόδων, επεξεργαστές, os κλπ;

Το σημαντικότερο όλων είναι το πάνελ που θα φοράει, κάθε ένα έχει υπέρ/κατά. VA, IPS, OLED, QLED κλπ.

Για οικογένεια σε σαλόνι πχ καλή πρόταση είναι να έχει IPS panel με καλύτερες γωνίες θεάσης, ώστε να βλέπουν με ακρίβεια τα χρώματα όλοι, το VA έχει καλύτερα μάυρα, αλλά αν δεν κάθεσαι σχεδόν ευθεία, ξεθωριάζει η εικόνα 

Για εμένα σημαντικός παράγοντας είναι τα 100Hz και να είναι flicker-free η οθόνη, ή όσο το δυνατόν να έιναι κοντά στο μηδαμινό. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blackhill66 είπε

...μια δυνατη κολλα να κολλησω σπασμενο ακουστικο

20231103_225705.jpg

Εποξειδική κόλλα 2 συστατικών Elastotet Epoxy Plastic   https://rb.gy/qdexr7

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, nickol-us said:

Χαιρετίζω άπαντες.

 

Έχουμε κανά νήμα σχετικό με βοήθεια επιλογής tv;

Μάλλον φέτος θα αντικαταστήσω την 49" Toshiba που είχα αγοράσει προ 4ετίας σε bf καθώς παρουσιάζει αρκετά θέματα με reboot κλπ.

Θα κινηθώ μάλλον προς 50-55" αφού θεωρώ πως η 49" είναι αρκετά ικανοποιητική και δύσκολα θα ανέβω πάνω από 55".

Γενικότερα τι πρέπει να ψάξω σε χαρακτηριστικά;

Κάποιο tip γενικότερα;

Πέραν των εισόδων-εξόδων, επεξεργαστές, os κλπ;

Από τι απόσταση θα βλέπεις; ξεκινάμε από αυτό. Από τι γωνίες; ποιο το budget? Τι χρήση Θα κάνεις; ταινίες; αθλητικά; παιχνίδια; τηλεόραση;

H καλύτερη πρόταση για να σε καλύψει σε όλα (εκτός από συνεχή παρακολούθηση τηλεόρασης) ειναι Oled και δη LG που η εγγύηση της καλύπτει και το Burn in. Φυσικά το κόστος ανεβαίνει για oled. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ashaman είπε

Από τι απόσταση θα βλέπεις; ξεκινάμε από αυτό. Από τι γωνίες; ποιο το budget? Τι χρήση Θα κάνεις; ταινίες; αθλητικά; παιχνίδια; τηλεόραση;

H καλύτερη πρόταση για να σε καλύψει σε όλα (εκτός από συνεχή παρακολούθηση τηλεόρασης) ειναι Oled και δη LG που η εγγύηση της καλύπτει και το Burn in. Φυσικά το κόστος ανεβαίνει για oled. 

 

3.5-4 μέτρα είναι η απόσταση θέασης. Η τωρινή 49" δείχνει ιδανική, max 55" πάω λογικά.

Γωνίες θα έλεγα από μηδαμινές εώς ελάχιστες, η τωρινή βρίσκεται σε βάση 2πλου βραχίονα που δίνει δυνατότητα περιστροφής αν χρειαστεί.

Το budget Θα προτιμούσα να μείνει σχετικά χαμηλά και όσο πιο vfm. Έχω ήδη 2 χαλασμένες tv στο ενεργητικό μου. Η μια lg και πιο ακριβή της εποχής (τότε 3d, smart, 42" τα πλήρωνες ~700€) έβγαλε 4-5έτη, ενώ η δεύτερη toshiba (vestel-300€ bf) άρχισε τα κόλπα από την τριετία(λάμπες led και μετά μάλλον πρόβλημα μητρικής με αναβοσβησίματα κα). Ιδανικά θα ήθελα να χαλάσω γύρω στα 500€ (τιμή με προσφορά) και ίσως έδινα παραπάνω αν ήταν κάτι εξαιρετικό που αξίζει να πληρώσεις. Για oled στα 800-1000€ δε θα πήγαινα, λόγω κόστους

Η χρήση της tv κυρίως καθημερινή (θέαση tv, youtube), υπάρχει ps5 επάνω που ίσως ανεβάζει τις απαιτήσεις και ελάχιστες ταινίες κυρίως τα παιδιά (>10 ετών). 

Σκέφτομαι αν αξίζει να επενδύσω σε  γρήγορο πάνελ 100hz με  hdmi 2.1, είμαι σε δίλλημα όμως λόγω αυξημένου κόστους.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, τι λες οτι κοιτάω;

Ο τύπος του panel btw συνήθως δεν αναφέρεται στα εταιρικά spec, πως το βρίσκετε;

Υπάρχει κάποιο "μεγάλο" site με reviews;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

3.5-4 μέτρα είναι η απόσταση θέασης. Η τωρινή 49" δείχνει ιδανική, max 55" πάω λογικά.

Γωνίες θα έλεγα από μηδαμινές εώς ελάχιστες, η τωρινή βρίσκεται σε βάση 2πλου βραχίονα που δίνει δυνατότητα περιστροφής αν χρειαστεί.

Το budget Θα προτιμούσα να μείνει σχετικά χαμηλά και όσο πιο vfm. Έχω ήδη 2 χαλασμένες tv στο ενεργητικό μου. Η μια lg και πιο ακριβή της εποχής (τότε 3d, smart, 42" τα πλήρωνες ~700€) έβγαλε 4-5έτη, ενώ η δεύτερη toshiba (vestel-300€ bf) άρχισε τα κόλπα από την τριετία(λάμπες led και μετά μάλλον πρόβλημα μητρικής με αναβοσβησίματα κα). Ιδανικά θα ήθελα να χαλάσω γύρω στα 500€ (τιμή με προσφορά) και ίσως έδινα παραπάνω αν ήταν κάτι εξαιρετικό που αξίζει να πληρώσεις. Για oled στα 800-1000€ δε θα πήγαινα, λόγω κόστους

Η χρήση της tv κυρίως καθημερινή (θέαση tv, youtube), υπάρχει ps5 επάνω που ίσως ανεβάζει τις απαιτήσεις και ελάχιστες ταινίες κυρίως τα παιδιά (>10 ετών). 

Σκέφτομαι αν αξίζει να επενδύσω σε  γρήγορο πάνελ 100hz με  hdmi 2.1, είμαι σε δίλλημα όμως λόγω αυξημένου κόστους.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, τι λες οτι κοιτάω;

Ο τύπος του panel btw συνήθως δεν αναφέρεται στα εταιρικά spec, πως το βρίσκετε;

Υπάρχει κάποιο "μεγάλο" site με reviews;

Πρόσφατα πήρα αυτή,αν δεν θέλεις κάτι ιδιαίτερο για εμένα είναι πολύ καλή.

    https://www.skroutz.gr/s/42617019/LG-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-LED-50UR78006L-HDR-2023.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα,

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

3.5-4 μέτρα είναι η απόσταση θέασης. Η τωρινή 49" δείχνει ιδανική, max 55" πάω λογικά.

Γωνίες θα έλεγα από μηδαμινές εώς ελάχιστες, η τωρινή βρίσκεται σε βάση 2πλου βραχίονα που δίνει δυνατότητα περιστροφής αν χρειαστεί.

Το budget Θα προτιμούσα να μείνει σχετικά χαμηλά και όσο πιο vfm. Έχω ήδη 2 χαλασμένες tv στο ενεργητικό μου. Η μια lg και πιο ακριβή της εποχής (τότε 3d, smart, 42" τα πλήρωνες ~700€) έβγαλε 4-5έτη, ενώ η δεύτερη toshiba (vestel-300€ bf) άρχισε τα κόλπα από την τριετία(λάμπες led και μετά μάλλον πρόβλημα μητρικής με αναβοσβησίματα κα). Ιδανικά θα ήθελα να χαλάσω γύρω στα 500€ (τιμή με προσφορά) και ίσως έδινα παραπάνω αν ήταν κάτι εξαιρετικό που αξίζει να πληρώσεις. Για oled στα 800-1000€ δε θα πήγαινα, λόγω κόστους

Η χρήση της tv κυρίως καθημερινή (θέαση tv, youtube), υπάρχει ps5 επάνω που ίσως ανεβάζει τις απαιτήσεις και ελάχιστες ταινίες κυρίως τα παιδιά (>10 ετών). 

Σκέφτομαι αν αξίζει να επενδύσω σε  γρήγορο πάνελ 100hz με  hdmi 2.1, είμαι σε δίλλημα όμως λόγω αυξημένου κόστους.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, τι λες οτι κοιτάω;

Ο τύπος του panel btw συνήθως δεν αναφέρεται στα εταιρικά spec, πως το βρίσκετε;

Υπάρχει κάποιο "μεγάλο" site με reviews;

55" at least! που μάλλον σ' αυτό το μέγεθος θα βρεις κ την πιο vfm τηλεόραση. [Όταν είναι σε βραχίονα δίνει μια αίσθηση πως είναι πιο μικρή, κ μπορείς να σκεφτείς κ για 65, αν κ μόνον BF θα βρεις κάποια σε πιο καλή τιμή].

OLED αξίζει, αλλά το κόστος για καλή, πάει άνω των 1500€ - οπότε, άστο για αργότερα

Για μάρκες προτείνω LG, λόγω του χειρισμού (magic remote [αν δεν το 'χει στην συσκευασία, όπωσδηποτε αγορά] - τέλειο, σαν να 'χεις ποντίκι) κ του webOS [πίστεψε με, ο χειρισμός είναι πολύ σημαντικός!], κ βέβαια καλά πάνελ (ότι είδους να 'ναι). Μετά όλες οι άλλες μάρκες, καθώς καλά πάνελ έχουν κ οι άλλες γνωστές μάρκες.

Προσωπικά κοιτάω το https://www.displayspecifications.com/en για να δω τα specs κ να κάνω συγκρίσεις, γιατί τα reviews τα θεωρώ κατευθυνόμενα τα περισσότερα.

Ένα στοιχείο που αξίζει προσοχής, αν δεν έχεις ηχομπάρα, διάλεξε τιβί με 20w ηχεία.

* Τσέκαρε πχ https://www.skroutz.gr/s/42203434/LG-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-LED-65UR78006LK-HDR-2023.html

Επεξ/σία από Grecu
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nickol-us said:

3.5-4 μέτρα είναι η απόσταση θέασης. Η τωρινή 49" δείχνει ιδανική, max 55" πάω λογικά.

Γωνίες θα έλεγα από μηδαμινές εώς ελάχιστες, η τωρινή βρίσκεται σε βάση 2πλου βραχίονα που δίνει δυνατότητα περιστροφής αν χρειαστεί.

Το budget Θα προτιμούσα να μείνει σχετικά χαμηλά και όσο πιο vfm. Έχω ήδη 2 χαλασμένες tv στο ενεργητικό μου. Η μια lg και πιο ακριβή της εποχής (τότε 3d, smart, 42" τα πλήρωνες ~700€) έβγαλε 4-5έτη, ενώ η δεύτερη toshiba (vestel-300€ bf) άρχισε τα κόλπα από την τριετία(λάμπες led και μετά μάλλον πρόβλημα μητρικής με αναβοσβησίματα κα). Ιδανικά θα ήθελα να χαλάσω γύρω στα 500€ (τιμή με προσφορά) και ίσως έδινα παραπάνω αν ήταν κάτι εξαιρετικό που αξίζει να πληρώσεις. Για oled στα 800-1000€ δε θα πήγαινα, λόγω κόστους

Η χρήση της tv κυρίως καθημερινή (θέαση tv, youtube), υπάρχει ps5 επάνω που ίσως ανεβάζει τις απαιτήσεις και ελάχιστες ταινίες κυρίως τα παιδιά (>10 ετών). 

Σκέφτομαι αν αξίζει να επενδύσω σε  γρήγορο πάνελ 100hz με  hdmi 2.1, είμαι σε δίλλημα όμως λόγω αυξημένου κόστους.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, τι λες οτι κοιτάω;

Ο τύπος του panel btw συνήθως δεν αναφέρεται στα εταιρικά spec, πως το βρίσκετε;

Υπάρχει κάποιο "μεγάλο" site με reviews;

Αρχικα μιας και θα πας για 4Κ , οι 55 ιντσες για 3,5-4 μετρα ειναι λιγες. Θες τουλαχιστον 65. Τετοια εχω εγω σε τετοια αποσταση και θα ηθελα μεγαλυτερη αλλα ας οψεται το budget καθοτι ηθελα και OLED.

Αφου ομως το budget ειναι περιορισμενο τοτε ναι καλυτερα να μεινεις στις 55 για να παρεις οτι καλυτερο ποιοτικα. Το 100αρι Panel αν βλεπεις αθλητικα ειναι μονοδρομος, το ιδιο κι αν παιζεις με το PS5 οποτε θα ελεγα ναι.

Για πανελς κλπ πας στο displayspecifications.com ναι βρισκεις σχεδον παντα ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι. 

Δυσκολο παντως να βρεις αυτη τη στιγμη στα 500 και με 100Hz και με 2.1 hdmi για να εκμεταλλευτεις το PS5 και να μην κουραζει στα ματια. Σιγουρα θα προτεινα σε αυτη την τιμη να αποφυγεις LG (καθοτι IPS τα περισσοτερα panels της οποτε ξεθωριασμενα μαυρα) και να περιμενεις για τις εκπτωσεις της BF μηπως και βρεις καποια κοντα στα 500. Προτεινω να κοιτας σε Samsung, Sony, Panasonic & για πιο φθηνα ισως και Hisense ή TCL . Ει δυνατον απεφυγε αλλες μαρκες κυριως για λογους αξιοπιστιας και σερβις. Για παραδειγμα αν ειχες να αγορασεις μεταξυ μιας οθονης pc απο το πλαισιο και οι 2 επιλογες σου ηταν Turbo-x και Samsung θα επαιρνες την πρωτη ακομα κι αν ηταν πολυ πιο φθηνη? Κατι τετοιο ισχυει για F&U  etc.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ανταλλακτικό φίλτρο νερού, πέρυσι είχα πάρει αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-Antallaktiko-Filtro-Nerou-Ano-kai-Kato-Pagou-apo-Energo-Anthraka-10-PB1-0-5-mm.html

Τώρα για την ετήσια αλλαγή επιλέγω πάλι το ίδιο ή υπάρχει καλύτερη πρόταση;

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, senes είπε

Καλησπέρα,

Ανταλλακτικό φίλτρο νερού, πέρυσι είχα πάρει αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-Antallaktiko-Filtro-Nerou-Ano-kai-Kato-Pagou-apo-Energo-Anthraka-10-PB1-0-5-mm.html

Τώρα για την ετήσια αλλαγή επιλέγω πάλι το ίδιο ή υπάρχει καλύτερη πρόταση;

Ευχαριστώ!

 

Πιστεύω καλύτερα να ρωτήσεις εδώ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, senes είπε

Καλησπέρα,

Ανταλλακτικό φίλτρο νερού, πέρυσι είχα πάρει αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-Antallaktiko-Filtro-Nerou-Ano-kai-Kato-Pagou-apo-Energo-Anthraka-10-PB1-0-5-mm.html

Τώρα για την ετήσια αλλαγή επιλέγω πάλι το ίδιο ή υπάρχει καλύτερη πρόταση;

Ευχαριστώ!

Tο ίδιο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, senes είπε

Καλησπέρα,

Ανταλλακτικό φίλτρο νερού, πέρυσι είχα πάρει αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-Antallaktiko-Filtro-Nerou-Ano-kai-Kato-Pagou-apo-Energo-Anthraka-10-PB1-0-5-mm.html

Τώρα για την ετήσια αλλαγή επιλέγω πάλι το ίδιο ή υπάρχει καλύτερη πρόταση;

Ευχαριστώ!

 

Ποια συσκευη εχεις? (Δεν εχω να σ προτεινω αλλα ψάχνομαι καιρο τώρα και λεω ευκαιρια να ρωτησω...  thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, senes είπε

Καλησπέρα,

Ανταλλακτικό φίλτρο νερού, πέρυσι είχα πάρει αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-Antallaktiko-Filtro-Nerou-Ano-kai-Kato-Pagou-apo-Energo-Anthraka-10-PB1-0-5-mm.html

Τώρα για την ετήσια αλλαγή επιλέγω πάλι το ίδιο ή υπάρχει καλύτερη πρόταση;

Ευχαριστώ!

 

Αυτό που είχες πάρει χρησιμοποιώ τα τελευταία 10+ χρόνια και είμαι υπερευχαριστημένος. Για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο. Αλλαγή περίπου κάθε χρόνο ή νωρίτερα αν δεις να μειώνεται η πίεση του νερού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...