Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό που θέλω να ζητήσω. Πρόσφατα έκανα πολυεστιακά γυαλιά στον εξής σκελετό: Emporio Armani EA 1113 3003 56-19 145. Τι επιλογές υπάρχουν για να τα κάνω κλιπ ον σε γυαλιά ηλίου; Δεν είναι κλιπ ον ο σκελετός για να παίρνει μαγνητικά κλιπ ον, οπότε με διαφορετική διαδικασία θα γίνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, 

Ψάχνω κάρτα γραφικών low profile χωρίς ανάγκη επιπλέον τροφοδοσίας για small factor pc.

Έχουμε στο γραφείο ένα hp SFF Small Form Factor 6000 , και παίρνει μόνο λεπτές κάρτες γραφικών χωρίς επιπλέον τροφοδοσία 6pin. Δεν έχει το τροφοδοτικό του 6pin , είναι 300watt το πολύ 350.

Τώρα έχει μια Nvidia Quadro k620 και παίζει συμπαθητικά. Αντέχει SketchUp 3d modelling, σε Windows 10 64 bit με 8 giga ram και επεξεργαστή i5 3470.

Και εφαρμογές γραφείου, σχεδιαστικά προγράμματα, autocad , lumion klp.

 

Λέω να του βάλω μια zotac gtx1650 που τη βρίσκω στο Σκρουτζ κάτω από 200 ευρώ. Δεν θέλει επιπλέον τροφοδοσία και είναι slim size για small factor.

Τί λετε?

Καμία άλλη πρόταση πιο σύγχρονη ίσως ? Rtx 3050 ?

Δεν ξέρω για amd , δεν είχα ποτέ , έχουν αρκετα χαμηλή κατανάλωση για sff ?

 

Ψάχνω καμία ευκαιρία, το PC είναι παλιό.

Ακόμα και από το εξωτερικό, και Κίνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelrp είπε

Δεν ξέρω για amd , δεν είχα ποτέ , έχουν αρκετα χαμηλή κατανάλωση για sff ?

Ψάχνω καμία ευκαιρία, το PC είναι παλιό.

Λόγω του οτι είναι sff καλύτερα να αποφύγεις amd γενικά καθώς πολλές φορές έχουν κλειδωμένα bios και μπορεί να μην υπάρχει υποστήριξη, η nvidia συνήθως δεν έχουν θέμα. H κατανάλωση έχει να κάνει με το μοντέλο άσχετα από amd/nvidia

Τι εργασίες κάνεις στα προγράμματα και τι προσδοκείς με την αναβάθμιση της κάρτας γραφικών;

Το pc όπως είπες είναι παλιό και μάλλον δεν θα φέρει τα αποτελέσματα που πρέπει.

Καλύτερα να στραφείς στην αγορά νέου pc παρά σε αναβάθμιση κάρτας γραφικών.

Ο επεξεργαστής σου είναι πολύ αδύναμος, η ram πολύ λίγη επίσης, δεδομένου του συστήματος θα έλεγα οτι η κάρτα δεν είναι το πρόβλημά σου.

Θα πρότεινα να σκεφτείς την  αγορά σύγχρονου συστήματος, διατηρώντας την k620 ή να πας για οικονομική αναβάθμιση cpu i5->i7(ή xeon αν υποστηρίζει, δώσε μοντέλο μητρικής για να δούμε σίγουρα) και ram 8->16gb

Και για να μη μείνει αναπάντητο το ερώτημά σου, η 1650 είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή μέχρι τα 200€ αν και ανεβάζει ελάχιστα την κατανάλωση (κ620/45w - 1650/75w)

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

Έχω ποσταρει κ στο νήμα του μπλα-μπλα αλλά καλου κακού ποσταρω κ εδώ.

Αν κάποιος είναι USA αυτή την στιγμή κ πρόκειται να επιστρέψει στην Ελλάδα έως τέλος Οκτωβρίου κ μπορεί να με εξυπηρετήσει φέρνοντας μου ένα αντικείμενο που υπάρχει μόνο εκεί ας μου στείλει pm. 

 

Φυσικά θα πληρώσω επιπλέον για τον κόπο του.

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2022 στις 12:55 ΜΜ, zacharis1955 είπε

Οχι, δεν είναι, Ενεργειακή Κλάση: Ψύξη A++ / Θέρμανση (Θερμή Ζώνη όπως η Αθήνα) A+++. σημαντικό...

ειναι δοκιμασμενη λυση? πραγματικα α++ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, stelrp είπε

Καλησπέρα, 

Ψάχνω κάρτα γραφικών low profile χωρίς ανάγκη επιπλέον τροφοδοσίας για small factor pc.

Έχουμε στο γραφείο ένα hp SFF Small Form Factor 6000 , και παίρνει μόνο λεπτές κάρτες γραφικών χωρίς επιπλέον τροφοδοσία 6pin. Δεν έχει το τροφοδοτικό του 6pin , είναι 300watt το πολύ 350.

Τώρα έχει μιαnVidia Quadro Κ620 και παίζει συμπαθητικά. Αντέχει SketchUp 3d modelling, σε Windows 10 64 bit με 8 giga ram και επεξεργαστή i5 3470.

Και εφαρμογές γραφείου, σχεδιαστικά προγράμματα, autocad , lumion klp.

 

Λέω να του βάλω μια zotac gtx1650 που τη βρίσκω στο Σκρουτζ κάτω από 200 ευρώ. Δεν θέλει επιπλέον τροφοδοσία και είναι slim size για small factor.

Τί λετε?

Καμία άλλη πρόταση πιο σύγχρονη ίσως ? Rtx 3050 ?

Δεν ξέρω για amd , δεν είχα ποτέ , έχουν αρκετα χαμηλή κατανάλωση για sff ?

 

Ψάχνω καμία ευκαιρία, το PC είναι παλιό.

Ακόμα και από το εξωτερικό, και Κίνα....

Το πρόβλημα δεν είναι η κάρτα γραφικών αλλά ο αδύναμος πλέον επεξεργαστής που σημαίνει ότι κρατάς την nVidia Quadro Κ620 και αλλάζεις όλα τα υπόλοιπα!

https://www.unimax.gr/4700s-16gb-512gb-no-os.html

https://ebay.to/3DSVuhg, αν χρειαστεί...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,  έχω μια παλιά samsung τηλεόραση, που έχει ωραία εικόνα ωστόσο  με οτι και να την συνδέσω είτε η εικόνα υπερκαλύπτει την οθόνη είτε είναι μικρότερη. Σε mode scan λειτουργεί σωστά αλλά δεν κάθεται σε mode scan. 

 

Σκέφτομαι να βάλω fire TV, έχω ήδη ένα  fire tv 4κ εδώ και χρόνια (σε άλλη τηλεοραση) και είμαι γενικά ικανοποιημένος. Ξέρετε από που να αγοράσω fire tv σε λογική τιμη ή να ψαξω για άλλες λύσεις ( και με το fire TV δεν παίζει στο μέγεθος που θα ήθελα - υπερκαλύπτει την οθόνη).

 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από drade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, drade είπε

Καλησπέρα,  έχω μια παλιά samsung τηλεόραση, που έχει ωραία εικόνα ωστόσο  με οτι και να την συνδέσω είτε η εικόνα υπερκαλύπτει την οθόνη είτε είναι μικρότερη. Σε mode scan λειτουργεί σωστά αλλά δεν κάθεται σε mode scan. 

 

Σκέφτομαι να βάλω fire TV, έχω ήδη ένα  fire tv 4κ εδώ και χρόνια (σε άλλη τηλεοραση) και είμαι γενικά ικανοποιημένος. Ξέρετε από που να αγοράσω fire tv σε λογική τιμη ή να ψαξω για άλλες λύσεις ( και με το fire TV δεν παίζει στο μέγεθος που θα ήθελα - υπερκαλύπτει την οθόνη).

Ευχαριστώ 

https://www.mmplanet.gr/shop/eikona-icho-556/62095-129386-amazon-smart-tv-stick-fire-tv-stick-4k-uhd-me-wi-fi-hdmi-kai-alexa-detail

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Αυτό είναι το ίδιο απ'οτι βλέπω από τον κωδικό κατασκευαστή. https://www.jmctech.gr/product/amazon-fire-tv-stick-4k-alexa-voice-rc/?ref=bestprice.gr Σωστα;

Επεξ/σία από drade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ψαχνω για αξιοπιστα ανταλλακτικα για Roborock S7 ρομποτικη σκουπα.

Θα ηθελα να δω και αυθεντικα και Oem να συγκρινω και τιμες.προτιμοτερο ελλαδα αλλα και ευρωπω απο αποθηκες τσεχιας πολωνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε κανένα ρολόι σχετικά φθηνό ; Προφανώς κάτι σε κινεζιά, αλλά επειδή δεν ξέρω καλά την αγορά, ξέρετε σε ποιες μάρκες να ψάξω; Αν γνωρίζετε και κανένα σάιτ καλοδεχούμενο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, drade είπε

Αυτό είναι το ίδιο απ'οτι βλέπω από τον κωδικό κατασκευαστή. https://www.jmctech.gr/product/amazon-fire-tv-stick-4k-alexa-voice-rc/?ref=bestprice.gr Σωστα;

Σωστά...

1 ώρα πριν, Dream_Killer είπε

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε κανένα ρολόι σχετικά φθηνό ; Προφανώς κάτι σε κινεζιά, αλλά επειδή δεν ξέρω καλά την αγορά, ξέρετε σε ποιες μάρκες να ψάξω; Αν γνωρίζετε και κανένα σάιτ καλοδεχούμενο :P

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Joanna000 είπε

Ψάχνω οικονομικες λάμπες οικονομιας

https://www.leditnow.gr/led-samsung-v-tac/led-samsung-lampes/?features_hash=3-47-48

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...