Προς το περιεχόμενο

DSLR μεχρι 400 ευρω


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

μου αρεσει η φωτογραφια γενικως ως hobby,και ασχολουμαι εδω και καιρο,ερασιτεχνικα εντελως(βγαζω με το nexus μου και μια compact 5-6 χρονων του παερα μου).

εχω μαζεψει καποια χρηματα για αυτο το σκοπο και θα ηθελα να αγορασω κατι αξιολογο οσο γινεται,οποτε εχουμε και λεμε:

Budget:~400 ευρω

βγαζω συχνα κοντινες και μετριας αποστασης,αλλα που και που και μακρινες(πχ ηλιοβασιλεματα).

 

καθε γνωμη ευπροσδεκτη.

 

ευχαριστω εκ των προτερων:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα,

 

μου αρεσει η φωτογραφια γενικως ως hobby,και ασχολουμαι εδω και καιρο,ερασιτεχνικα εντελως(βγαζω με το nexus μου και μια compact 5-6 χρονων του παερα μου).

εχω μαζεψει καποια χρηματα για αυτο το σκοπο και θα ηθελα να αγορασω κατι αξιολογο οσο γινεται,οποτε εχουμε και λεμε:

Budget:~400 ευρω

βγαζω συχνα κοντινες και μετριας αποστασης,αλλα που και που και μακρινες(πχ ηλιοβασιλεματα).

 

καθε γνωμη ευπροσδεκτη.

 

ευχαριστω εκ των προτερων:)

 

ειναι λιγο δυσκολο το ευρος τιμων που ζητας μιας εκτος απο καμερα θα χρειαστεις και φακους...

αμα σε ενδιαφερει η ποιοτητα φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειναι λιγο δυσκολο το ευρος τιμων που ζητας μιας εκτος απο καμερα θα χρειαστεις και φακους...

αμα σε ενδιαφερει η ποιοτητα φυσικα

 

Με ενδιαφερει πιο πολυ για τις υπολοιπες φωτογραφιες και οχι τοσο για τα ηλιοβασιλεματα..δεν ξερω αν αυτο βοηθαει καπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει πιο πολυ για τις υπολοιπες φωτογραφιες και οχι τοσο για τα ηλιοβασιλεματα..δεν ξερω αν αυτο βοηθαει καπως..

 

αυτο θα μπορουσε να μεταφραστει οτι δεν θες landscape φακο [250 ευρο και πανω]

αλλα ενας καλος φακος [prime lense] ξεκιναει στην καλυτερη απο κατοσταρικο και πανω

 

δες μηπως μπορεις να βρεις καμια 450D μεταχειρισμενη

 

πχ εγω πηρα 600D και αγορασα εξτρα φακο μιας και ο κιτ φακος που ηταν μαζι με την καμερα δεν με ικανοποιουσε οπτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις, γραψε γιατι απεριψες την σονυ του συνφορουμιτη,για να ξερουμε τι θελεις ,για να προτεινουμε να παρεις αυτην που εχεις αποφασισει ηδη να παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απεριψα γιατι γενικα δεν θελω μεταχειρισμενα..

Προσωπικο κολημα αυτο,αστο...

 

Παντως με βαση τα οσα διαβασα,αποφασισα να μαζεψω περισσοτερα χρηματα και να επανελθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αυτό θα σου πρότεινα μαν. Γενικά έχε στο νου σου ότι στις dslr η μηχανή πλέον δεν είναι τόσο μεγάλο κομμάτι. Το θέμα είναι να έχεις μια καλή συλλογή ποιοτικών φακών που να καλύπτει όλο το εύρος των αναγκών σου, που ακόμα και να μην έχεις τώρα όσο ασχολείσαι θα αποκτάς.

Πλέον μηχανές , body δλδ, βγαίνουν κάθε 1-2 χρόνια αντικαταστάτες κάθε κατηγορίας. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα kit (μηχανή + all around φακό) ενός entry-level μοντέλου από Nikon ή Canon ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μετά βλέπεις και συνεχίζεις. Ωστόσο επειδή θα είναι ένα έξοδο >450Ε και θα θες και άλλα 150-200Ε για να πάρεις έναν ακόμα αξιοπρεπή φακό καλύτερα είναι να περιμένεις να ανεβάσεις το budget. Έχοντας μια μηχανή και έναν φακό μετά θα μπορείς κάθε τόσο ανάλογα με τις ανάγκες και τα χρήματα που θες να διαθέσεις να εμπλουτίσεις τη συλλογή φακών σου. Γι'αυτό είναι για μένα σημαντικό να πας σε κάποια από αυτές τις δυο εταιρείες γιατί γενικά από την εμπειρια μου πολύ δύσκολα εώς ΠΟΤΕ δεν αλλάζεις εταιρεία αν έχεις φακούς. (Πρέπει να πουλήσεις τα πάντα και να ξαναπάρεις τα πάντα). Και επίσης αυτές οι δύο εταιρείες είναι οι καλύτερες στο χώρο αδιαμφισβήτητα και με ιστορία στο χώρο των dslr.

 

Επίσης το κόστος των φακών δεν είναι της τάξης των 100Ε. Ένας ποιοτικός, φωτεινός φακός από την καλή σειρά κάθε εταιρείας παίζουν από 500Ε και πάνω (πολύ πάνω). Αυτό βέβαια αν θες να ασχοληθείς πολύ. Για πιο απλή χρήση και με 200Ε βρίσκεις.

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν με μπερδεψες φιλε,ισα ισα μου τα εβαλες και σε μια ταξη στο μιαλο μου!

σ'ευχαριστω!

 

οποτε θα περιμενω λιγο καιρο,αν και δεν ειμαι τοσο hardcore χομπιστας με την φωτογραφια,ομως αξιζει να παρω κατι καλο,αφου μπηκα στην διαδικασια να παρω..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά γιατί τα πα λίγο μπερδεμένα. :D

 

Καλά θα κάνεις και αν ασχοληθείς θα δεις ότι θα ψηθείς πάρα πολύ. Ιδίως αν έχεις παρέα για εξορμήσεις είναι τρομερή φάση.

 

Επίσης μπορείς να πάρεις και κανένα βιβλίο για να εξοικοιώνεσαι με ρυθμίσεις, ορολογία τεχνικές κλπ και να μπορείς να επιλέξεις με βάση τα δικά σου κριτήρια. Και πολύ σημαντικό να δεις τη μηχανή ζωντανά, να τη "ζυγίσεις" να δεις αν σε τραβάει κλπ.

 

Όταν αποφασίσεις εδώ είμαστε :D

 

 

 

πς: Επίσης ξέχασα να πω ξεκάθαρα πριν ότι γενικά μηχανή αλλάζεις συχνά πυκνά, το θέμα είναι οι φακοί. Δλδ και μια entry-level να πάρεις στην αρχή μετά αρκετά εύκολα την πουλάς και παίρνεις μια πιο καλή αν δεις ότι δε σε καλύπτει. Ενώ φακούς παίρνεις μια φορά και κρατάνε μια ζωή (θεωρητικά). Και παίζουν και άλλες εταιρείες που βγάζουν φακούς για Nikon και Canon όπως η Tamron που έχουν καλύτερες τιμές. Και τέλος τα πιο καλά καταστήματα είναι στην Κάνιγγος που μπορείς και να τις δεις και έχουν μεγάλη ποικιλία και εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...