Προς το περιεχόμενο

Επιλογη laser πολυμηχανηματος, hp vs samsung


Agg3los

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια,,

 

εχω ενα πολυμηχανημα με φαξ το lexmark prospect 205αλλα τρωει εγχρωμα μελανια για μαυρο τυπωμα,και γενικα ρουφαει μελανι,,-παρολη την πολυ καλη ποιοτητα του-

και απο οτι καταλαβα δεν ξαναγεμιζει.. 100xl μελανι

 

τυπωνω ολο ασπρομαυρο,,κειμενα ποτέ φωτογραφιες-φοιτητης στην πατρα ειμαι και βγαζω σημειωσεις απο το νετ κλπ- και το μονο εγχρωμο θα ηταν κανα γραφικο σε κειμενο

πηρα την αποφαση να παω σε laser και ερωτω hp ή samsung?

ειμαι αναμεσα σε αυτα

HP M1212NF

1488945.jpg

και αυτο

Samsung SCX-4623F

355adf7d279883b8be9311caa345e8ec.jpg.jpg

 

σκφετομαι και τη λυση ξεχωρου εκτυπωτη και σκανερ ..

 

αλλα η μεγαλη ερωτση ειναι,,-δενεχω ξανα σχοληθει με laser- ποια τονερ γεμιζουν?hp ή samsung?ειδα βιντεακια στο νετ με γεμισμα,,αλλα με τα καταραμενα τσιπακια το δεχεται?

 

πώς γεμιζουν?

 

μηπως αξιζουν αυτοι με ξεχωρο τονερ και drum?

 

μηπως οιxerox αξιζουν και δεν εχουν τσιπ?

 

βοηθηστε παρακαλω τον ασχετο.

γιατι δεν θελω να ξαναπεταξω τα λεφτα μου ... :mrgreen: :confused: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια,,

 

εχω ενα πολυμηχανημα με φαξ το lexmark prospect 205αλλα τρωει εγχρωμα μελανια για μαυρο τυπωμα,και γενικα ρουφαει μελανι,,-παρολη την πολυ καλη ποιοτητα του-

και απο οτι καταλαβα δεν ξαναγεμιζει.. 100xl μελανι

 

τυπωνω ολο ασπρομαυρο,,κειμενα ποτέ φωτογραφιες-φοιτητης στην πατρα ειμαι και βγαζω σημειωσεις απο το νετ κλπ- και το μονο εγχρωμο θα ηταν κανα γραφικο σε κειμενο

πηρα την αποφαση να παω σε laser και ερωτω hp ή samsung?

ειμαι αναμεσα σε αυτα

HP M1212NF

1488945.jpg

και αυτο

Samsung SCX-4623F

355adf7d279883b8be9311caa345e8ec.jpg.jpg

 

σκφετομαι και τη λυση ξεχωρου εκτυπωτη και σκανερ ..

 

αλλα η μεγαλη ερωτση ειναι,,-δενεχω ξανα σχοληθει με laser- ποια τονερ γεμιζουν?hp ή samsung?ειδα βιντεακια στο νετ με γεμισμα,,αλλα με τα καταραμενα τσιπακια το δεχεται?

 

πώς γεμιζουν?

 

μηπως αξιζουν αυτοι με ξεχωρο τονερ και drum?

 

μηπως οιxerox αξιζουν και δεν εχουν τσιπ?

 

βοηθηστε παρακαλω τον ασχετο.

γιατι δεν θελω να ξαναπεταξω τα λεφτα μου ... :mrgreen: :confused: :cry:

 

Εγώ σου προτείνω να μην πας σε laser γιατί ίσως δεν σου χρειάζεται... Γιατί δεν κοιτάζεις σε κάτι τέτοιο. Τα μελανοδοχεία είναι ξεχωριστά και τα συμβατά αρκετά φθηνά.

 

Πέρα από την πρόταση μου για inject τον τελευταίο καιρό από την εμπειρία μου θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις κάτι σε Hewlett Packard. Cannon ή Epson Θα κοιτούσα στην θέση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
κάτι σε Hewlett Packard. Cannon ή Epson Θα κοιτούσα στην θέση σου.

ακομα και για laser?

 

για το epson τα ειχα ψαξει τοτε,,πριν κανα χρονο,,αλλα δεν εβρισκα reviews και δεν μου αρεσει που εχουν μικρα μελανια,εστω και φτηνοτερα

και το κυριο ,,εχουν κεφαλη πανω στο μηχανημα?

 

ξεχωρη που βγαινει?γιατι πάνω στα μελανια δεν εχει..

 

ειμαι εξαιρετικα αρνητικος για inkjet γιατο απλο οτι τα 4 μελανια χαλανε χωρις καν να τα χρησιμοποιεις..αυτο βλεπω στον lexmark..χρησιμοποιει τα εγχρωμα για ασπρομαυρο

και απλα για να ξεκινησει καταναλωνει μελανι-καθαριζοντας ισως και χωρις εγχρωμο δεν τυπωνε ουτε ασπρομαυρο

 

ενω το παλιοτερο lexmark f4270 με δυο μελανια με κεφαλες πανω ποτε δεν το εκανε αυτο και μου εμεινε 7 χρονια

 

ε,,επειδη ηθελα απο πανω σκαναρισμα ειπα να παρω ενα καινουριο πολυμηχανημα

 

και ηδη το εχω μετανιωσει

 

γιατι ειτε θα εχουν μικρα ακριβα μελανια ειτε ψευτικη κατασκευη και ποιοτητα

 

 

 

θελω επιτελους οταν θελω να τυπωσω σημειωσεις πανω απο 50 σελιδες να μην εχω αγχος,,οτι θα μειωθει το μελανι, και να εχω γερο μηχανημα

αλλωστε και τωρα ποτέ δεν τυπωνα χρωμα για οικονομια και παλι μου τελειωσαν

 

ειχα παρει και το hp 6500A και το εστειλα πισω σε μια μερα γιατι ηταν φανερα ψευτικο και σκαναρε σαν βοδι και χαλια(φανερα χειροτερα απο το επταετιας lexmark-παρολο που ειχε το φτηνοτερο μελανι..

 

κοινως τα inkjet σημερα καταφερνουν καιχαλανε μελανια οπως μπορουν,,

ενω με το laser ξερεις τι εχεις,,μια σκονη,,που δεν τη χαλαει με χιλιους τροπους..

και στην απλη ποιοτητα βγαζουν καθαρο κειμενο που ουτε στην ανωτερη inkjet δεν βγαινει

 

βλεπω τα κειμενα απο laser εκτυπωτες και τα ζηλευω,,

 

 

ειμαι στη σκεψη τωρα,,,....αλλα πια εχω βαρεθει τους inkjet,,,θελω κατι σταθεροτερο..

 

τωρα θελω παλι να τυπωσω τις παρουσιασεις απο τα τει για να τις διαβασω πιο ανετα και τσιγκουνευομαι γιατι ηδη εχει τελειωσει το μαυρο μελανι..

 

ετσι μου ερχεται να παω να παρω εναν laser σκετο εκτυπωτη με 60 ευρω και να τελειωνω..

 

 

βρηκα συμβατο μελανι-επαιρνα αυθεντικο μεχρι τωρα- λετε να εχει καμια διαφορα στην ποιοτητα φανερη?

 

για τωρα τουλαχιστον μεχρι να αποφασισω που θα καταληξω..

 

παρομοια αποψη εδω..

 

I am so frustrated with printers and the amount of ink they now use, not to mention the cost of the ink. I don't do much scanning or printing in color and no faxing, so I don't need a high-end printer. I do a fair amount of grayscale printing each day. My problem is that the printers I have had in the past couple of years guzzle ink and use almost as much color ink as black ink, even though I am not printing pages in color. That was not the case in the past with my older printers. My color ink seemed to last forever. Not true, these days.
Επεξ/σία από Agg3los
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...