Προς το περιεχόμενο

Arch network laptop πρόβλημα


Nightstalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Εγκατέστησα το Arch στο laptop (ενα ΗΡ του '07, dual core) και με τά χίλια ζόρια κατάφερα να σετάρω το wireless από το wiki του arch, με τα WPA_Supplicant και το netcfg, αλλά εν τέλει απ'ότι φαίνεται χάλασα την wired συνδεση.

 

Όταν bootάρει συγκεκριμένα κολλάει όταν είναι να ξεκινήσει το netork (για μισό λεπτό περίπου, μετά συνεχίζει το boot), και μου βγάζει ότι network settings are depricated, μου λέει να φτιάξω ενα σωστό rc.conf και να χρησιμοποιήσω το netcfg.

 

Στo System Settings > Network Settings δεν θέλει να δεί ούτε την wired, ούτε την wireless σύνδεση για κάποιο λόγο...

 

 

α, και κάτι επιπλέον, λίγο άσχετο, όταν βάζω ένα usb στικάκι, δεν το αναγνωρίζει αυτόματα.

 

λίγη βοήθεια κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε wicd

 

για το usb βαλε gamin αν δεν το εχεις

το wicd το εβαλα, ηταν αναμεσα στα πολλα που δοκιμασα και δουλευει, αλλά θέλω να φτιάξω το rc.conf σωστά έτσι ώστε να μην καθυστερεί στο βοοτάρισμα. κολλάει στο φόρτωμα του network για 30-40 δευτερόλεπτα.

 

το gamin πως το σεττάρω για να δουλέψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάθε φορά που θα είσαι εκτός δικτύου σου θα βαράς κονσόλα για να συνδεθείς δλδ....

στο boot με το wicd δεν καθυστερεί δευτερόλεπτο γιατί φορτώνει στο backround άρα πιθανόν δεν έβγαλες απο το rc.conf το network. Ενα θα έχεις κάθε φορά, η το network η wicd

 

για τα gamin δεν κάνεις τπτ απλά το βάζεις.Στα module στο rc πρέπει να έχεις fuse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 3g-usb στικάκι βάλε network-manager (με το gnome applet) και όχι Wicd, το wicd δεν έπαιζε όταν το δοκίμασα με τα 3g.

 

Όσο για το automount, τι desktop έχεις?

Εγώ με το XFCE δεν έχω gamin και όλα είναι σωστά, το gamin δεν είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ martinoff: Τελικά έβγαλα το network απο τα daemons και έβαλα το @wicd, όλα οκ πλέον, bootάρει σβέλτα.

 

Για το usb στικάκι και ένα ntfs partition (παλιότερα είχα 2 partitions, στο 1ο τα 7άρια, και το 2ο για storage) έκανα automount από τα settings του KDE, και όλα οκ.

 

@ markelos: το rc.conf που δίνεις είναι για την wired σύνδεση σωστά? Είναι αυτό που είχα πριν δοκιμάσω να σεταρω το wireless. Πλέον το network το έχω βγάλει από τα daemons και δουλεύω με το wicd. Να το ξαναβάλω στα daemons ή θα γίνει πάλι μπέρδεμα? Τώρα με το wicd στα daemons δουλεύει κανονικά και η wired και η wireless σύνδεση.

 

@ mandos: για usb δεδομένων εννοούσα στο προηγούμενο post

 

Thanks και στους 3 για την βοήθεια! :)

 

------------

EDIT: γίνεται να αλλάξω το storage partition από ntfs σε ext4 χωρίς να χάσω τα δεδομένα? Έτσι και αλλιώς δεν έχω καμια εγκατάσταση Windows πλέον στο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μικρο μου μυαλο...

 

Η καθυστερηση που λες ισως να οφειλεται στην αναμονη του λειτουργικου να παρει ip μεσω dhcp. Βαζοντας το wicd (ή nm) ειανι σαν να παρακαμπτεις τα οσα θα εκανε ο δαιμονας του δικτυου.

Το να αλλαξεις απο ntfs σε ext4 χωρις φορματ δεν γινεται :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μικρο μου μυαλο...

 

Η καθυστερηση που λες ισως να οφειλεται στην αναμονη του λειτουργικου να παρει ip μεσω dhcp. Βαζοντας το wicd (ή nm) ειανι σαν να παρακαμπτεις τα οσα θα εκανε ο δαιμονας του δικτυου.

Το να αλλαξεις απο ntfs σε ext4 χωρις φορματ δεν γινεται :(

1- correct

2- correct

 

σε laptop βάζουμε wicd/network-manager με ότι βολεύεται ο καθένας για να έχουμε και gui όταν αλλάζουμε δίκτυο

σε σταθερό desktop βάζουμε static-ip για να μην περιμένει το dhcp στο boot, υπάρχει και ο τρόπος να βάλουμε μπροστά από το daemon "@" ώστε να φορτωθεί στο παρασκήνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η πρώτη φορά που εγκαθιστώ το Arch σε κανονικό μηχάνημα (παλιότερα το είχα βάλει 2-3 φορές σε virtualbox να το μάθω λίγο) και με την κουβέντα και τις συμβουλές κατάλαβα και 2 πράγματα παραπάνω, thanks everyone για τη βοήθεια. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...