Προς το περιεχόμενο

LCD Displays


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από μερικές 10άδες χρόνια (το 2000-2001) είχα φτιάξει μια lpt lcd οθόνη 4x20 για το τότε pc μου.

 

Όντας LPT μπήκε στο ράφι με τα επόμενα pc που δεν είχαν παράλληλη. Το καινούριο όμως είχε στο motherboard ένα pinout για com και ένα για lpt, αντιλαμβάνεστε ότι αμέσως έβγαλα από την ντουλάπα το Wacom και την LCD (com & lpt αντίστοιχα) και προσπαθώ να τα κάνω να δουλέψουν.

Έφτιαξα τα σχετικά καλώδια για να κουμπώσουν στα pins του motherboard και όλα καλά.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι κάποιο καλό software για να οδηγήσω την lcd στο linux.

Υπάρχει το LCDproc, πανάρχαιο και ακόμα ενεργό project. Δεν το λες κακό και έχει κάποιες εντελώς παλαβές δυνατότητες (shell στην lcd πχ).

 

Απλά δεν είναι το εύκολο πρόγραμμα, οπότε αν τυχών κάποιος έχει εμπειρία με κάποιο άλλο είμαι όλος αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Μήτσο μου λες που είσαι τόσα χρόνια???

 

Να μείνω με το LCDproc τότε αλλά πρέπει να του φτιάξω custom screens/clients, και δεν βρίσκω που είναι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμένος από εδώ και απο εκεί. Εσυ; :P

 

Θα σε βοήθαγα να φτιάξεις νέους clients αλλά δυστυχώς παρέδωσαν πνεύμα οι οθόνες που είχα. Πάντως δεν είναι κάτι τρομερό. Ρίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις.

 

Απο όσα είχα δοκιμάσει πάντως, μόνο με το LCDProc είχα κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερά στο Ρίο, σταθέρα στο Drupal (νια νια νια) και ψάχνομαι.

 

Τι έπαθαν τα οθονάκια σου? Ψήνομαι (από πάντα) να πάρω μια graphics-vfd και usb αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.

Θα δω το άλλο post το πρωί, κάτι θα βγάλω από εκεί μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω το Drupal :Ρ

 

Ψήσου να κάνουμε ομαδική (οι δυο μας) να πάρουμε 2-3 graphics (και να τις μεταπωλήσουμε με κέρδος :Ρ).

 

Όσο για τις οθόνες, με τόσο πείραγμα που είχαν φάει απορώ πώς κράτησαν τόσο καιρό. Αν φτιάξεις κανα καλό client ρίξε μια ενημέρωση να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...