Προς το περιεχόμενο

Μετακινηση απο windows σε Linux


john654321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας

 

Θα ηθελα να αλλαξω τα windows μου και να βαλω linux και δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι θα μου αρεσουν και θα ηθελα να με βοηθησετε λιγο μετα ερωτηματα μου!!

 

  1. Ποια εκδοση απο ολες να διαλεξω ???
  2. Θα μπορω να παιζω ενα Online game (League Of Legend ) η δεν θα υποστηριζεται και αν θα υποστηριζεται θα εχω τα ιδια γραφικα με τον windows ?
  3. Θα μου ειναι ευκολα στην χρηση ?
  4. Αξιζει να το κανω αυτο? Την αλλαγη θελω να την κανω λογο τον μικρο-κολληματων τον windows και επειδη τα βαρεθηκα λιγο

 

Όποια έκδοση και να διαλέξεις εάν δεν έχεις όρεξη να μάθεις καινούρια πράγματα και να αφιερώσεις πάρα πολλές ώρες για να αντιμετωπίσεις διάφορα σοβαρά και ηλίθια προβλήματα που θα εμφανιστούν απλά θα χάσεις τον χρόνο σου. Μια αξία για μένα είναι πως τελειώνεις την δουλειά σου γρηγορότερα. (Εφόσον βέβαια το έχεις φέρει στα μέτρα σου) Κολλήματα θα δεις και σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες φορες πρεπει να πουμε μακρια απο wubi?

 

Αν θελει να δοκιμασει , να πειραματιστει και να δει τι παιζει --> Virtual Box / Vmware.

 

Kαθαρα και ομορφα.

 

Επειδη με περιτριγυριζει και μενα η σκεψη να βαλω λινουξ μεσω virtual machine, αξιζει? (Σορρυ που καταχραζομαι το Θεμα του φιλου. Αν ειναι να ανοιξω καινουριο)

 

Τελοσπαντων, το σκεφοτμουν σημερα και κατεληξα πως δεν αξιζει, τουλαχιστον για το μηχάνημά μου.

Τρεχω windows 7 σε μνημη ram 4 GB. 'Οταν δεν ανοιγω κανενα aplication η μνημη υποθετω (υποθετω,δεν το εχω τσεκαρει) θα ειναι στο 1/3. Τωρα που γραφω και εχω ανοιξει παρα πολλα tabs στο browser ειναι στο 1,7 GB (Δεν ξερω τι παιζει το background). Αμα φτιαξω κανα virtual machine, δεν θα χρειαστει κι αυτο 1,5 με 2 GB μνημη ram?

 

Τελοσπαντων, για να μην σας κουρασω αλλο, τι λετε αξιζει? Ή θα δουλευει στο κοκκινο ο υπολογιστης μου οταν θα μπαινω στο λινουξ? Υποψιν οτι εχω λαπτοπ και δεν θελω να ζοριζεται πολυ ή να ανεβασει θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1GB στην εικονικη μηχανη εισαι μια χαρα.

 

Το αν αξιζει ή οχι ... μα για αυτον τον λογο δοκιμαζουμε σε εικονικο μηχανημα για να κρινουμε μονοι μας αν μας αρεσει αυτο που δοκιμαζουμε και αν ναι , να αρχισουμε να το ψαχνουμε σε βαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το vmware. Με 8gb ram δεν έχω κάποια καθυστέρηση. Λίγο που δούλεψα έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Τέρμα με cd για κάθε διανομή. Μπορώ να φορτώσω το iso στην vm και μετά να κάνω εγκατάσταση τη διανομή. Προτείνω να το δοκιμάσει όποιος θέλει. Αν δεν του κάνει με μία απεγκατάσταση του vmware θα είναι εντάξει. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1GB στην εικονικη μηχανη εισαι μια χαρα.

 

Το αν αξιζει ή οχι ... μα για αυτον τον λογο δοκιμαζουμε σε εικονικο μηχανημα για να κρινουμε μονοι μας αν μας αρεσει αυτο που δοκιμαζουμε και αν ναι , να αρχισουμε να το ψαχνουμε σε βαθος.

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε. Βασικα σκεφτομουν οτι αν προχωρησω με την εικονικη μηχανη θα μεινω ετσι για καποιους μηνες.

Γι αυτο σε ρωτησα αμα αξιζει. Δεν θελω να μπω στη διαδικασια να χωρισω τον δισκο, να κανω back up τα αρχεια και να κανω φορματ. Τουλ οχι τωρα.

Το Linux Mint πόσο εικονικη μνημη θελει? 1 GB και αυτο ή παραπανω? Ή να παω σε σε καποια μικρη/ελαφρια εκδοση?

 

Να εχω κυριο λειτουργικο το λινουξ και να εχω windows μεσω VM γινεται?

 

Ευχαριστω και παλι και σορρυ αν σας κουρασα με τις ερωτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εχω κυριο λειτουργικο το λινουξ και να εχω windows μεσω VM γινεται?

 

Καλησπέρα φίλε μου... Ότι θέλεις γίνεται...

 

Οι περισσότεροι υποθέτω έτσι είμαστε,δεν μας αφήνει το σύστημα να απαγκιστρωθούμε εντελώς.... :P :P :P

Ένα δικό μου δείγμα από virtualbox (έχω σβήσει ήδη καμιά 15ρια εικονικές μηχανές γιατί δεν είχα χώρο...)

http://img443.imageshack.us/img443/5619/vbinlinux.png

 

Είμαι με 4gb ram (64bit Arch + Gnome) και συνήθως στα εικονικά μου συστήματα δίνω τα 2gb για να κάνω την δουλειά μου "άνετα", εάν όμως μιλάς για παιχνίδια "δυστυχώς" το partition με windows είναι αναγκαίο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι των παιχνιδιων, οπότε μαλλον δεν θα μου χρειαστει partition (οταν το αποφασισω να εχω κυριο ΛΣ το λινουξ).

 

Εχω κατεβασμενο το VirtualBox, αλλα διαβασα απο 'δω οτι το VMWare εχει καποια πλεονεκτηματα. Βλεπω οτι εσυ χρησιμοποιεις το VirtualBox.

 

Παντως βλεπω εχεις φορτωσει το πισι εικονικα συστηματα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή κίνηση alex. Επίσης υπάρχει και το virtualbox, επειδή είναι καλό να έχουμε/ξέρουμε τις εναλλακτικές :)

Μου φαίνεται πως είναι και δωρεάν. Θα το δοκιμάσω και αυτό. Σε ευχαριστώ φίλε μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσουμε μερικά πραγματάκια.

 

Φίλε Feodor το να φτιάξεις μία εικονική μηχανή, είτε στο virtualbox είτε σε vmware, δεν σημαίνει ούτε ότι θα χωρίσεις το δίσκο σου ούτε ότι χρειάζεται να πάρεις backup από τα αρχεία σου.

Τέτοιες εφαρμογές αυτό που κάνουν είναι το να δημιουργούν ένα εικονικό pc μέσα στο pc σου. Όλα τα χαρακτηριστικά αυτού του εικονικού μηχανήματος δεν επηρεάζουν το κανονικό λειτουργικό σου σύστημα.

Για να το καταλάβεις καλύτερα, εσύ ορίζεις πόσο δίσκο θέλεις να έχει (έστω 10 gb) πόση ram να δεσμεύει (έστω 1 gb) πόσους πυρήνες να χρησιμοποιεί (έστω έναν).

Όταν θα φορτώσεις εκεί το linux ή το οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα ότι κάνεις γίνεται μέσα σε αυτά τα 10 gb που έχεις ορίσει (format, εγκατάσταση, παραμετροποίηση κλπ) χωρίς να κάνει κάτι στον κανονικό δίσκο του υπολογιστή σου.

 

alex89 ναι, το virtualbox είναι δωρεάν και ανοιχτού κώδικα σε αντίθεση με το vmware και τις διάφορες εκδόσεις του. (και κάποια έκδοση του vmware είναι free αν δεν κάνω λάθος.)

 

Γενικότερα το να χρησιμοποιείς ένα vm για να δεις/δοκιμάσεις ένα λειτουργικό είναι καλή πρακτική, μπορεί να λύσει πολλές απορίες και προσφέρει ένα προστατευμένο περιβάλλον για να του βγάλεις τα μάτια :P

Απλά να μην ξεχνάμε ότι για την κανονική εμπειρία ενός λειτουργικού δεν έχεις παρά να το εγκαταστήσεις κατευθείαν στο υλικό και όχι εικονικά αν αυτό περάσει με επιτυχία τις οποιεσδήποτε δοκιμές που θέλεις να του κάνεις πριν πάρεις την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VMWare έχει/είχε μια δωρέαν έκδοση όντως. Έχει επίσης πολλά θετικά oyt-of-the-box (τύπου να δεις την οθόνη του vm χωρίς να τρέξεις κάποιο software μέσα στο vm, πολύ πρακτικό για remote-dos) και από όσο ξέρω έχει web-interface για να σηκώνεις τα VMs.

 

Για το σπίτι για να έχω IE6-7-8-9 και τίποτα άλλο windows-only προτιμώ το Virtualbox (open source, free και μου αρέσει). Φίλοι μου σε δουλείες βάζουν VMware. Ισώς να είναι απλά θέμα γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...