Προς το περιεχόμενο

Μετακινηση απο windows σε Linux


john654321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας

 

Θα ηθελα να αλλαξω τα windows μου και να βαλω linux και δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι θα μου αρεσουν και θα ηθελα να με βοηθησετε λιγο μετα ερωτηματα μου!!

 

  1. Ποια εκδοση απο ολες να διαλεξω ???
  2. Θα μπορω να παιζω ενα Online game (League Of Legend ) η δεν θα υποστηριζεται και αν θα υποστηριζεται θα εχω τα ιδια γραφικα με τον windows ?
  3. Θα μου ειναι ευκολα στην χρηση ?
  4. Αξιζει να το κανω αυτο? Την αλλαγη θελω να την κανω λογο τον μικρο-κολληματων τον windows και επειδη τα βαρεθηκα λιγο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι θα μου αρεσουν

να τα δοκιμάσεις μέσα από κάποιο live-cd για όσα distros υπάρχει

 

Ποια εκδοση απο ολες να διαλεξω ???

Αν κάποιος σου πει διάλεξε "αυτή" μην τον πιστέψεις. Είναι θέμα γούστου.

Εμένα και σε πολλούς εδώ μέσα αρέσει το Archlinux. Είναι λίγο πιο hardcore από άλλες επιλογές.

Μπορείς να δοκιμάσεις το ubuntu ή/και το Mint που είναι πιο απλά για αρχή. Έχε κατά νου ότι το γραφικό περιβάλλον είναι άσχετο του τι θα διαλέξεις σαν βάση (xubuntu, kubuntu, lubuntu είναι ίδια βάση με άλλο window manager).

To fedora έχει επίσης φίλους πολλούς.

 

Θα μπορω να παιζω ενα Online game (League Of Legend ) η δεν θα υποστηριζεται και αν θα υποστηριζεται θα εχω τα ιδια γραφικα με τον windows?

δεν ξέρω

 

Θα μου ειναι ευκολα στην χρηση ?[*]Αξιζει να το κανω αυτο?

Κάμια αλλαγή δεν είναι εύκολη, η εμπειρία έχει το γούστο της πάντα βέβαια.

Αν αξίζει, από τα λίγα που έγραψες για το τι θες να κάνεις όχι δεν αξίζει. Αν έχεις τα windows από το θείο τότε ναι αξίζει (είμαι υπερ του legit-software... κατά κανόνα).

 

Την αλλαγη θελω να την κανω λογο τον μικρο-κολληματων τον windows και επειδη τα βαρεθηκα λιγο

Κανένα από τα δύο δεν μου μοιάζει αρκετό σαν ιδεολογία.

Τα μικροκολλήματα μπορεί να φτιάχνονται ή να είσαι υπαίτιος εσύ (μέσω της χρήσης που κάνεις και δεν το λέω με κακία).

Το ότι βαρέθηκες επίσης δεν λέει κάτι, αν έχεις όρεξη να δοκιμάσεις κάτι άλλο τότε κάντο, αν απλά βαρέθηκες αυτό που έχεις κινδυνεύεις να μην το δεις ζεστά και να χάσεις μερικές ώρες.

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω. Γνώμη μου είναι να βάλεις 1-2-5 live-cds και να δοκιμάσεις.

Επιλογές αμέτρητες: ubuntu, mint, sabayon, fedora, chakra, pclinuxos, mandriva είναι μερικά (τα cds είναι και για το setup).

 

Έχω μόνο μια συμβούλη να σου δώσω, ή μάλλον περισσότερες αλλά σημαντικές:


  1.  
  2. BACKUP
  3. BACKUP
  4. Διάβασε, ψάξε
  5. BACKUP
  6. και BACKUP, το ξαναείπα? Δεν θυμάμαι...

 

Είναι ωραία εμπειρία και πλέον εφικτή για τον κάθε χρήστη. Εγώ είμαι με linux μόνο εδώ και 1 χρόνο (ακριβώς) ενώ παλαιότερα ήμουν για πολύ περισσότερα, μέχρι που με προσέλαβαν (τότε) σαν .NET developer :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τα δοκιμάσεις μέσα από κάποιο live-cd για όσα distros υπάρχει

 

 

Αν κάποιος σου πει διάλεξε "αυτή" μην τον πιστέψεις. Είναι θέμα γούστου.

Εμένα και σε πολλούς εδώ μέσα αρέσει το Archlinux. Είναι λίγο πιο hardcore από άλλες επιλογές.

Μπορείς να δοκιμάσεις το ubuntu ή/και το Mint που είναι πιο απλά για αρχή. Έχε κατά νου ότι το γραφικό περιβάλλον είναι άσχετο του τι θα διαλέξεις σαν βάση (xubuntu, kubuntu, lubuntu είναι ίδια βάση με άλλο window manager).

To fedora έχει επίσης φίλους πολλούς.

 

 

δεν ξέρω

 

 

Κάμια αλλαγή δεν είναι εύκολη, η εμπειρία έχει το γούστο της πάντα βέβαια.

Αν αξίζει, από τα λίγα που έγραψες για το τι θες να κάνεις όχι δεν αξίζει. Αν έχεις τα windows από το θείο τότε ναι αξίζει (είμαι υπερ του legit-software... κατά κανόνα).

 

 

Κανένα από τα δύο δεν μου μοιάζει αρκετό σαν ιδεολογία.

Τα μικροκολλήματα μπορεί να φτιάχνονται ή να είσαι υπαίτιος εσύ (μέσω της χρήσης που κάνεις και δεν το λέω με κακία).

Το ότι βαρέθηκες επίσης δεν λέει κάτι, αν έχεις όρεξη να δοκιμάσεις κάτι άλλο τότε κάντο, αν απλά βαρέθηκες αυτό που έχεις κινδυνεύεις να μην το δεις ζεστά και να χάσεις μερικές ώρες.

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω. Γνώμη μου είναι να βάλεις 1-2-5 live-cds και να δοκιμάσεις.

Επιλογές αμέτρητες: ubuntu, mint, sabayon, fedora, chakra, pclinuxos, mandriva είναι μερικά (τα cds είναι και για το setup).

 

Έχω μόνο μια συμβούλη να σου δώσω, ή μάλλον περισσότερες αλλά σημαντικές:

  1. BACKUP
  2. BACKUP
  3. Διάβασε, ψάξε
  4. BACKUP
  5. και BACKUP, το ξαναείπα? Δεν θυμάμαι...

 

Είναι ωραία εμπειρία και πλέον εφικτή για τον κάθε χρήστη. Εγώ είμαι με linux μόνο εδώ και 1 χρόνο (ακριβώς) ενώ παλαιότερα ήμουν για πολύ περισσότερα, μέχρι που με προσέλαβαν (τότε) σαν .NET developer :)

 

 

σε ευχαριστω παρα πολυ για την ωρα σου και για οσα μου εγγραψες!! Λεω να βαλω τα ubuntu απανω και να ασχολειθω με αυτα για αρχη για να δω πως δουλευουν κτλ!! Και δεν ξεχναω backup mrgreen.png Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω το LOL δεν παίζει κ πολύ καλά. Σκέψου ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα(το wine) που εξομοιώνει τα windows για να το πω απλά. Αυτό γίνεται γιατί τo linux δεν μπορεί να τρέξει .exe αρχεία. Δεν είναι κάτι το δύσκολο αλλά δεν παίζουν όλα τα παιχνίδια άψογα.

 

Δες εδώ για το τι προβλήματα θα έχει.

 

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις κ τους οδηγούς στο wiki του insomnia:

Linux != Windows

Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους στο GNU/Linux

Πριν την εγκατάσταση...

Με ποιο πρόγραμμα; (Linux Version)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ για το τι προβλήματα θα έχει.

 

Βλέπω ότι έχει πάρει Silver status σε Arch και Debian. Αυτό κάνει τα πράγματα δύσκολα (δεν είναι οι πιο απλές distro του κόσμου) και όποιος ασχολήθηκε πάει να πει ότι αφιέρωσε χρόνο.

Εδώ μπορείς να δεις και τα results για το Arch πιο αναλυτικά http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=19141&iTestingId=69279

 

Είναι κάτι θετικό το silver πάντως, από το garbage σίγουρα είναι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What does not

* Installer (I just copied the game from my Windows) * Auras (x)or heal and recall bars * Performance decreases with time. After some time, you have to quit the game and enter it again to be able to play. The game is slowest when there's a lot of things to draw, so even if it works fine when you just walk, it's not playable when it comes to fight. * Shadows (complicated thing, I'm not really sure what it depends on, but sometimes they work and sometimes they're not)

 

Εγώ πιο πολύ για αυτά ανησυχώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και αυτό που λέει ο Aztec μια πολύ καλή επιλογή, προσοχή στο Partitioning για να μην σβήσεις δεδομένα που θες μονάχα. Είναι σύνηθες φαινόμενο να χάνει κάποιος τον δίσκο του όλο στο setup ενός linux-system.

 

Ξέχασα να πω ότι αυτό: http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/#button

είναι ένα φανταστικό πρόγραμμα που φτιάχνει live-usb εύκολα και γρήγορα (δοκιμάζεις ότι θες, δεν ψήνεις δισκάκια που θα πάνε στην ανακύκλωση μετά).

Έχω καιρό να το δουλέψω αλλά νομίζω ότι στο live-usb μπορείς μέχρι και να αποθηκεύσεις πράγματα. Οπότε με ένα 4-8gb usb μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο λειτουργικό για μέρες, με restarts installs κτλ.

Απλά, όπως και τα cd, αργεί να φορτώσει σε σχέση με το δίσκο. Μην κρίνεις την ταχύτητα βάση του usb δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ubuntu μπορεί να δοκιμάσει με το wubi μέσω win

 

 

Ποσες φορες πρεπει να πουμε μακρια απο wubi?

 

Αν θελει να δοκιμασει , να πειραματιστει και να δει τι παιζει --> Virtual Box / Vmware.

 

Kαθαρα και ομορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες φορες πρεπει να πουμε μακρια απο wubi?

 

Αν θελει να δοκιμασει , να πειραματιστει και να δει τι παιζει --> Virtual Box / Vmware.

 

Kαθαρα και ομορφα.

Μη μου λες τέτοια και έχω το wubi για την ubuntu!! Δημιουργεί κανένα πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη καλή αναβάθμιση πυρήνα θα ψάχνεις γιατί δε δουλεύει

Eννοείς αν κάνω αναβάθμιση σε 11.10. Το έκανε ένα φίλος μου και του μαύρισαν όλα. Οπότε δεν το κάνω :P Θα δοκιμάσω με το vmware για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείς αν κάνω αναβάθμιση σε 11.10. Το έκανε ένα φίλος μου και του μαύρισαν όλα. Οπότε δεν το κάνω :P Θα δοκιμάσω με το vmware για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια.

 

Μπα!Εννοει στο pdate που βλέπεις πχ.generic 3.0.0.16 κτλπ

τετοιες αναβαθμίσεις εννοει οχι upgrade το λειτουργικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα!Εννοει στο pdate που βλέπεις πχ.generic 3.0.0.16 κτλπ

τετοιες αναβαθμίσεις εννοει οχι upgrade το λειτουργικό!

OK Οπότε καλύτερα να ψαχτώ με το vmware για να μην έχω περιπέτειες :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...