Προς το περιεχόμενο

SSH keys & Desktop Manager


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ ssh keys από τότε που ήμουν στα windows, πολύ πρακτικά.

 

Στην μέχρι τώρα εμπειρία μου με το linux δεν είχα καποιον desktop-manager.

Έμπαινα με στο shell (login κανονικά σε console), το .bashrc φόρτωνε το ssh-key, του έδινα τον κωδικό και μετά έγραφα startx και έμπαινα στο XFCE.

 

Πρόσφατα και για να κάνω λίγο το σύστημα πιο όμορφο αποφάσισα να βάλω έναν DM. Μου άρεσαν ο LXDM και ο SLiM, έμεινα με τον SLiM. Όλα καλά!

 

Το μόνο που αλλάζει είναι πως το private-ssh-key ξεκλειδώνει πλέον όταν ανοίξω κάποιο shell, διαβάσει το .bashrc και το ξεκλειδώσει μέσω του keychain. Από console με ssh μπαίνω παντού, κανένα πρόβλημα.

 

Αλλά πλέον το Filezilla δεν αναγνωρίζει τον agent και δεν μπορώ να μπω πουθενά με sftp. Μετά από λίγες ώρες έκανα δοκιμή, έβγαλα τον DM και όλα δούλεψαν σωστά.

 

Περίεργο, αν αναλογιστούμε ότι όλες οι κονσολές μεταξύ τους βλέπουν τον ssh-agent αλλά ο filezilla δεν το βλέπει αν έχω μπει μέσω SLiM.

Επειδή μου αρέσει η ιδέα του DM (στο σπίτι μου αρέσει η ιδέα και το auto-login ακόμα ακόμα) έχει κανένας εμπειρία στο ξεκλείδωμα ssh keys και κάποιου agent που να μπορεί να τον καταλάβει ο filezilla?

Μήπως πρέπει να φορτώνω το κλειδί κάπως αλλιώς ή σε κάποιο άλλο χωροχρόνο?

 

thnx ;)

 

UPDATE:

Για να απαντήσω στον εαυτό μου, έγραψα αυτά στο .xinitrc και εγκατέστησα το x11-ssh-askpass.

 

>keychain ~/.ssh/pubkey
[ -f ~/.keychain/$HOSTNAME-sh ] && . ~/.keychain/$HOSTNAME-sh 2>/dev/null
[ -f ~/.keychain/$HOSTNAME-sh-gpg ] && . ~/.keychain/$HOSTNAME-sh-gpg 2>/dev/null

exec ck-launch-session dbus-launch startxfce4

και έβγαλα από το .bashrc την γραμμή που φόρτωνε τον keychain.

 

Αμέσως μετά τον κωδικό του login μου ζητάει τον κωδικό του κλειδιού με ένα ομολογουμένως κακάσχημο παράθυρο.

Αυτό το sequence έχει 2 αρνητικά:

1) ζητάει κωδικό μόνο στο login, αν πατήσω cancel δεν ξέρω πως να το ξανακαλέσω (ακόμα... θα το βρω)

2) ζητάει το key αμέσως μετά το login, δηλαδή αν ανοίξεις το pc για κάτι άσχετο (πχ mails, μουσική) θα σου πετάξει το πάραθυρο του private-key. Αυτό το είχα και στο παλιό μου setup, που δεν είχα desktop manager. Θα ερευνήσω πως μπορώ να το αποφύγω και να φορτώνω τον agent μόνο όταν θέλω και θα ενημέρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε arch δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς login manager, μπαίνεις κανονικά με startx

 

start X at boot μαζι με mingetty

 

με slim αυτό το δοκίμασες ? δεν θυμάμαι να είχα θέμα αν και δεν χρησιμοποιώ filezilla αλλά pcmanfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν δουλεύω gnome και δεν έχω ενεργό κάποιο keyring, μόνο ssh-keys φορτώνω μέσω ssh-agent (μεσω keychain για την ακρίβεια)

 

διαβάζω τα wikies που έστειλες, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...