Προς το περιεχόμενο

προβλημα με Partition LInux


SR20DET

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. εχω ενα προβλημα πολυ καιρο τωρα που δεν ειχα ασχοληθει μαζι του αλλα τωρα ειναι η ωρα να διορθωθει.

 

Κανα χρονο πριν πηρα την αποφαση να δοκιμασω τη διανομη ubuntu και μεσω αυτης να ερθω σε επαφη με το περιβαλλον Linux. εχοντας αρκετη απο τη χαρα της ανακαλυψης ενος νεου κοσμου, εγκαθιστω τα ubuntu στον 500gb σκληρο δισκο μου , οπου εχω παραλληλα και windows, με αποσκοπο να επιλεγω κατα το boot με ποιο περιβαλλον θελω να εργαστω. Κατα την εγκατασταση του ubuntu εδωσα ενα γενναιδωρο μερος του σκληρου (100gb) προς εκμεταλλευση για τα Linux. τα προβληματα ξεκινουν στο πρωτο κιολας restart.

 

1. δεν μου δινοταν επιλογη λειτουργικου οπως ειχα ηδη οτι γινοταν σε αλλα pc. απλα έτρεχαν απευθειας τα linux! δεν ειχα προσβασει στα windows με κανεναν τροπο (οσο ηξερα) αλλα εβλεπα το δεσμευμενο χωρο τους μεσα απο τα εργαλεια του linux.

2. Μεσα στα νευρα μου βαζω το cd των windows και προσπαθω να κανω φορματ, ωστοσο διαπιστωνω πως ο χωρος των linux (τα 100gb) δεν φαινοντουσαν πουθενα ωστε να σβησω το partition. Κανω φορματ στο υπολοιπο κομματι προκειμενου να εχω να δουλευω στα windows. (thanks god, εχω backup)

 

Περασε επομενως παραπανω απο ενας χρονος εχοντας διαθεσιμα 397Gb απο τα 500 του σκληρου μου μην εχοντας προσβαση στα υπολοιπα.Βαζοντας το live cd των Ubuntu (10.10) και τρεχοντας ενα Utility GParted που εχουν βλεπω τη κατανομη του σκληρου μου και τα χαμμενα 100gb που τα χαρακτηριζει ως ''unallocated'' . στη διαχειριστη δισκων , παλι στο περιβαλλον linux, μου δινει επιλογη για delete σ αυτο το section αλλα μου βγαζει error ''daemon is inhibited''.

 

Παρακαλω, τα φωτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. δεν μου δινοταν επιλογη λειτουργικου οπως ειχα ηδη οτι γινοταν σε αλλα pc. απλα έτρεχαν απευθειας τα linux! δεν ειχα προσβασει στα windows με κανεναν τροπο (οσο ηξερα) αλλα εβλεπα το δεσμευμενο χωρο τους μεσα απο τα εργαλεια του linux.

 

Παρακαλω, τα φωτα σας!

 

μια εντολη θα εδινες απο τα linux και θα σου εβρισκε και τα windows γιατι δεν ρωτησες τοτε?

 

βγαλε ενα screenshot απο το gparted να δουμε τι γινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GParted που εχουν βλεπω τη κατανομη του σκληρου μου και τα χαμμενα 100gb που τα χαρακτηριζει ως ''unallocated'' . στη διαχειριστη δισκων , παλι στο περιβαλλον linux, μου δινει επιλογη για delete σ αυτο το section αλλα μου βγαζει error ''daemon is inhibited''.

Το Unallocated σημαίνει ότι δεν είναι σε χρήση οπότε δεν μπορείς να κάνεις delete(αφού δεν υπάρχει διαμέρισμα) πρέπει ή να κάνεις create new για να έχεις δυο διαμερίσματα ή να επεκτείνεις το υπάρχων ώστε να καλύψει όλο το χώρο.Η πρώτη επιλογή είναι και η ποιο ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sba3 δεν σου αφηνει να κανεις delete?για κανε ενα δεξι κλικ πανω σε αυτο και στηλε μια φωτο να δουμε τι σου δινει σαν επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν τα βγάζεις πέρα με gparted

μπορείς να το κατεβάσεις και το gparted μόνο του σαν live και να δοκιμάσεις

μπορείς και μέσα από τα win στο disk managment να κάνεις αυτό που θες

και για την ιστορία δεν χρειαζόταν να κάνεις φορματ, και από λινουξ θα μπορούσες να το φτιάξεις αλλά και με το dvd των windows απλά με την εντολή fix boot κάτι δεν θυμάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει guys, το φτιαξα, σας ευχαριστω ολους. Απλα ηθελε resize το κυριο μερος του δισκου ωστε να καλυψει τα 100gb allocatable. πιστευα πως χρειαζοταν κατι πιο περιπλοκο με εντολες κλπ.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...