Προς το περιεχόμενο

32bit εφαρμογές σε 64bit linux: υπάρχει κάτι αρνητικό?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη συγκεκριμένη απορεία την έχω αμέτρητα χρόνια, από τότε που εμφανίστηκαν τα multilib libraries στις διάφορες distro.

 

Έχω 64bit εγκατάσταση arch, και γενικά είμαι υπέρ του 64bit μιας και θεωρώ ότι οι εφαρμογές που τρέχω μπορούν να επωφεληθούν από αυτό (mysql, apache). Δεν έχω server, ένα development pc έχω και σε αυτό κάνω όλες μου τις δουλειές.

Μόνιμο προβλημα είναι ότι όλο και κάποια εφαρμογή θέλει 32bit libraries από το multilib (skype, teamviewer, cisco-vpn client).

 

Η ερώτηση είναι: υπάρχει κάτι αρνητικό στο να βάλω τα 32bit libraries από το multilib?

Επηρεάζει κάπως το σύστημά μου η υπαρξή τους είτε σε θέμα performance είτε σε θέμα σταθερότητας?

Αν θελήσω να τα βγάλω όλα μπορεί να γίνει χωρίς επηρεαστεί το υπόλοιπο σύστημα? (όταν βγει 64bit teamviwer πχ)

 

Δεν έχω καταφέρει να βρω μια απάντηση σε αυτό το θέμα, ούτε στα archwiki & gentoowiki που κατά κανόνα είναι χρυσωρυχεία γνώσεων.

 

Thnx in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 32αρες βιβλιοθηκες ειναι για τις 32αρες εφαρμογες. Οταν ανοιξεις μια 32αρα εφαρμογη, αυτη θα φορτωσει στη μνημη τις 32αρες βιβλιοθηκες που θελει και τελος.

Αν δεν σε ενοχλει ο επιπλεον χωρος που πιανουν στο σκληρο και το επιπλεον αχρηστο update καθε τοσο, κρατα τες.

 

Btw, το teamviewer ειναι το teamviewer των windows πακετο με wine. Οσες πιθανοτητες υπαρχουν να γινει native 64αρι το wine, αλλες τοσες υπαρχουν να γινει 64αρι το teamviewer. Σκεψου σοβαρα τη μεταβαση σε vnc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Οπότε δεν υπάρχει θέμα να τις κρατήσω. Καλό αυτό για μερικές εφαρμογές.

Ο έξτρα χώρος είναι μικρό πρόβλημα στις μέρες μας πιστεύω και εφόσον μπορώ να τις βγάλω όποτε θέλω αντιμετωπίζεται και αυτό.

 

Όσο για το teamviewer, την εγκατάσταση την κάνω από εδώ https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=36481

όπου βασίζεται στο teamviewer_linux_x64-7.0.9310.deb. Δεν μου δείχνει το wine στα απαιτούμενα.

Προσωπικά δουλεύω με remote-desktop, το teamviewer όμως παρουσιάζεται σαν ανάγκη μερικές φορές και βοηθάει ότι δεν θέλει port-forwarding.

Δεν έχω δοκιμάσει το vnc εδώ και 8 χρόνια (από το 2004), θα το ξαναδώ αφού το προτείνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο teamviewer (το deb πακέτο δηλαδή) έχει μέσα ένα redistributable του wine. Επίσης ο vpn client της cisco παίζει πλέον σε 64bit, το segfault έχει διορθωθεί για τα AMD συστήματα.

Κατά τα άλλα δέν θα έχεις πρόβλημα με τις 32bit βιβλιοθήκες, το "μόνο" που κάνουν είναι τη μετατροπή των data types από 64bit mapping σε 32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για vpn δοκίμασα εχθές επιτυχώς το vpnc (64). Δεν έχω δοκιμάσει τον cisco-vpnclient ακριβώς επειδή δεν έβγαζα άκρη με τα 32-64.

 

off-topic:

Δεν ήξερα οτι υπάρχει redistributable του wine... Μπορεί άραγε να γίνει ένα σετάκι με το Starcraft μπας και χαρώ λίγο gaming γιατί μου έχει λείψει....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να γίνει πακετάκι; Κάνε ένα κανονικό install. Άν θέλεις σώνει και καλά πακετάκι δές πώς το έχουνε κάνει στο deb του teamviewer αλλά δέν είναι τίποτα παραπάνω από ένα κανονικό install και εκτελείται το .exe με preset κάποια env variables για να βλέπει το συγκεκριμένο tree.

Δέν ξέρω αν θα καταφέρεις να παίξεις starcraft 2 πάντως, άν θέλεις να δείς σε τί status είναι μπορείς να πάς στο www.winehq.org και να ψάξεις στο site για reports άλλων users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπική εμπειρία σε arch με ανοιχτό το multilib δυο φορές o gcc (ο gcc-multilib κάνει απεγκατάσταση το κανονικό gcc ) έστειλε αδιάβαστο το σύστημα

σε compile openembedded

πλέων δεν έχω τπτ σε 32 και κάνω την δουλειά μου με vmware και x86 guest machine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το starcraft 2 παιζει αψογα (αντιγραφη των εγκατεστημενων αρχειων απο εγκατασταση windows program files και documents)το starcraft 1 αν και ειναι αψογο στο gameplay στα μενου τα χαλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...