Προς το περιεχόμενο

Αγορά Φωτογραφικής Μηχανής γύρω στα 200- 230€


kanari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή compact από 200- 230€,θα μπορουσατε να μου προτείνετε κάποια? Με ενδιαφέρει να έχει καλό φακό με μεγάλο zoom και πέραν της καλής φωτογραφίας να τραβάει και καλό βίντεο. Βεβαίως να έχει και καλή ποιότητα κατασκευής (ανάλογη με το μπάτζετ).

Γλυκοκοιτάζω περισσότερο την Canon PowerShot SX220 HS Link και λιγότερο μια από τις Panasonic Lumix TZ20 και ΤΖ10.Δεν είμαι πολύ σχετικός με την φωτογραφία αλλά μαθαίνω εύκολα!! :rolleyes:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon ΙXUS 220 HS οτι καλυτερο μπορεις να παρεις με αυτα τα λεφτα (και λιγοτερο, στα 150+ την ειχα δει τις προαλλες στο σκρουτζ)

 

συγκριση των 2 αυτων που σ'αρεσουν

--> http://snapsort.com/...-Panasonic-TZ20

--> http://snapsort.com/..._Lumix_DMC-TZ10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι τείνεις για superzoom ή ultrazoom φωτογραφικές. Θα έλεγα την Canon.

Δεν ξέρω τι χρεώνει για μεταφορικά το amazon αλλά δες και στο adorama (http://www.adorama.gr/e-shop/Products.php?CatID=9&SubCatID=117) που είναι παράλληλος εισαγωγέας της Canon.

 

Δες και ένα review για τις superzoom μηχανές του 2011 (http://www.trustedreviews.com/best_digital-cameras?att_50=Super+Zoom). Πάτα στην καρτέλα best για τις καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω την Sony hx7 και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Από τιμή δες εδώ

http://www.skroutz.gr/s/316769/Sony-DSC-HX7V.html

 

Από χαρακτηριστικά είναι πολύ καλή... 3d panorama , HD Video 1080p , 16,1 mpixels , 10x zoom.

 

Σκέψου το.... ουτε και μένα μαρεσει η Sony άλλα είναι πάρα πολύ καλή . Μην ξεχνάμε ότι η ΗΧ9 βγήκε καλύτερη compact του 2012 που είναι σχεδόν ίδια με την ΗΧ7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πήγαινε χαλαρά για την Canon. Αλλά γιατί δεν παίρνεις την SX230HS??? Δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά στην τιμή από την 220 και έχει και GPS tagging. Κατα τα άλλα είναι η ίδια. Την έχει και ο αδελφός μου και είναι παρα πολύ καλή, κορυφαία στην κατηγορία και στην τιμή της. Και μην ψάχνεσαι από εξωτερικό. Εδώ είναι πιο φτηνές οι μηχανές αυτών των τιμών. Αυτή τη στιγμή στον Κατερέλο έχει € 235, απο εκει την πήραμε και εμείς.

 

Link

 

Τσίμπα τη και δεν θα το μετανιώσεις, δεν παίρνω ποσοστά πάντως :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ μάλλον για την SX230 θα πάω, απο reviews είχα καταλήξει στην Sony HX9V (η οποία ξεφεύγει στα 300 ευρώ) αλλα μετά απο συζήτηση με κάποιο μέλος μου έδειξε αυτο το review:

 

http://www.dpreview.com/reviews/q311travelzoomgrouptest/

 

οπου και φαίνεται οτι η Canon έχει καλύτερη ποιότητα. στο βίντεο βέβαια υπερτερει κάπως η Sony. ελπίζω να τις δώ και απο κοντά σήμερα σε κανα public αν τις έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο ελαφρως καλυτερη, η canon ειναι και πιο ευχρηστη. Το χειροτερο για τη sony ειναι οτι ειναι "χοντροκομμενη" απο κοντα και δειχνει λιγο παλαιολιθικη, και ακομα χειροτερα ειναι πολυ αργη, δεν εννοω σαν φακος, αλλα σαν software. Βγαζεις μια φωτογραφια και κανει 1 sec να την σωσει. Μου θυμισε κατι παλιες cybershot που ειχα πριν δεκα χρονια!!! Το ειδα με τα ματια μου στο public και μου εκανε ασχημη εντυπωση, γιατι γενικα ειναι καλη καμερα και αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πήγαινε χαλαρά για την Canon. Αλλά γιατί δεν παίρνεις την SX230HS??? Δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά στην τιμή από την 220 και έχει και GPS tagging. Κατα τα άλλα είναι η ίδια. Την έχει και ο αδελφός μου και είναι παρα πολύ καλή, κορυφαία στην κατηγορία και στην τιμή της. Και μην ψάχνεσαι από εξωτερικό. Εδώ είναι πιο φτηνές οι μηχανές αυτών των τιμών. Αυτή τη στιγμή στον Κατερέλο έχει € 235, απο εκει την πήραμε και εμείς.

 

Link

 

Τσίμπα τη και δεν θα το μετανιώσεις, δεν παίρνω ποσοστά πάντως :-D

 

Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες, όπως κι όλα τα παιδιά άλλωστε εδώ μέσα που βοηθούν με τα φώτα τους. Μάλλον για την SX230 θα πάω αφού μάλιστα σφύριξες του Καταρέλου και την έβαλε φθηνότερα (235€) από την SX220 που την έχει 249 !! :-D :-D

 

και εγώ μάλλον για την SX230 θα πάω, απο reviews είχα καταλήξει στην Sony HX9V ..... η Canon έχει καλύτερη ποιότητα. στο βίντεο βέβαια υπερτερει κάπως η Sony. ελπίζω να τις δώ και απο κοντά σήμερα σε κανα public αν τις έχει

 

Αν τις δεις ή ακόμα καλύτερα αν κάποιος τις έχει, θα ήταν χρήσιμο να μας πει τις εντυπώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις δεις ή ακόμα καλύτερα αν κάποιος τις έχει, θα ήταν χρήσιμο να μας πει τις εντυπώσεις του.

είδα μόνο την Sony HX9V απο κοντά στο Public. δυστυχώς πιο πολύ ήθελα να δώ την Canon SX230. η Sony πάντως μου φάνηκε μια χαρά όσο την έψαξα.. και τις φώτος τις αποθήκευε γρήγορα.. φοβάμαι θα παραγγείλω την canon χωρίς να την δώ :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony HX9V είναι οριακά καλύτερη στα σημεία (στην πράξη, όχι στα specs) και κάθεται καλύτερα στο χέρι σε σύγκριση με τη 230 (και φυσικά είναι απλώς "αλεξίσφαιρη"). Δεν μπορώ να πω όμως με σιγουριά ότι αυτά αρκούν για να καταπιεί κάποιος τα 70 παραπάνω ευρώπουλα που κοστίζει... Πολύ δύσκολη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι αυτό που με χαλάει στην Canon 230 σε σχέση με την Sony HX9V είναι οτι η Canon (έχω φωτογραφική canon και είχα και κάμερα Canon HV20), έχει έναν αλγόριθμο που κόβει πληροφορίες απο την εικόνα, με τρόπο που με εκνευρίζει. η Sony έχει πολύ καλύτερο sharpness. δεν καταλαβαίνω γιατι το κάνει αυτό η Canon ίσως θεωρεί οτι ο αλγόριθμος αυτός είναι ο καλύτερος για χρήση σε συσκευές (πιο ελαφρύς κτλπ), όμως ενώ χρησιμοποιεί φοβερά χαρακτηριστικά σε υλικά, χάνει απο εκεί. ίσως να ειναι και αποτέλεσμα κάποιου υλικού της δεν ξέρω, αλλα το έχω δει σε πολλά βίντεο και φωτογραφίες (σαν να υπάρχουν απειρες κουκίδες που ενώνονται μεταξύ τους για να δημιουργήσουν την φωτογραφία, αφήνοντας ελάχιστα κενά μεταξύ τους, τα οποία διακρίνονται με γυμνό μάτι.

 

πάντως μόνο και μόνο για τα χρήματα μάλλον θα πάω στην Canon..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα και την ΗΧ7 που ειναι ποιο φτηνη κατα 70ε απο την ΗΧ9 με την μονη διαφορα το ζοομ.

 

Οσο για την ταχύτητα η ΗΧ7 που εχω ειναι πολυ γρηγορη... Για 1080π βιντεο θελουμε αναγκαστικά και γρήγορες μνήμες για να μην κανει αργη αποθήκευση... Εγω αν ξανααγοραζα θα έπαιρνα και παλι την ΗΧ7 ή θα πήγαινα σε μια dslr....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά τι πήρες? μόλις μου ήρθε email απο amazon (με έχουν πρίξει κάθε φορά που κοιτάω κάτι μου το στέλνουν 100 φορές) οτι βγήκαν νέες κάμερες

 

SX240 ---> http://www.amazon.co.uk/dp/B0074K1JUE/ref=pe_168251_28923511_pe_epc_dt3 (10 Μαρτίου)

 

A4000 ---> http://www.amazon.co.uk/dp/B0074JZXZ2/ref=pe_168251_28923511_pe_epc_dt4 (28 Φεβρουαρίου)

(αυτή δεν υπήρχε) ?

 

και κάποια άλλα πιο ακριβά μοντέλα... υποθέτω θα πέσουν οι τιμές στις άλλες ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήρα ακόμα γιατί δεν την βιάζομαι ιδιαίτερα αλλά έχω ....μάλλον καταλήξει κυρίως λόγω μπάτζετ ανάμεσα στην Canon SX230 (235+9€ μεταφορικά από Καταρέλο) και στην Canon SX220 (225€ με 16% ΦΠΑ από e-shop) ! Τώρα πάλι δεν ξέρω αν αξίζουν τα 19 € για το GPS.

Οι τιμές λογικά αν πέσουν στις ακριβότερες θα ακολουθήσουν και οι πιο φθηνές, αν και γενικά οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν. πχ Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι πλήρως κατανοητό τι είναι το GPS στις φωτογραφικές και κατά πόσο είναι χρήσιμο... Δίνει το γεωφραφικό στίγμα λέει του τόπου, όπου τραβήχτηκε η φωτογραφία... Klein mein... Άσε που τρώει και τζάμπα μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...