Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα με αυτόματο τροφοδότη


Commendatore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω τον παλαιό πλέον inkjet εκτυπωτή/σαρωτή μου και ψάχνω κάποιο πολυμηχάνημα που να διαθέτει απαραιτήτως αυτόματο τροφοδότη.

 

Εξαιτίας του όγκου των σαρώσεων που πρέπει να γίνουν, ψάχνω κάποιο το οποίο να μπορεί να κάνει τόσο σάρωση, όσο και εκτύπωση διπλής όψεως.

 

Εννοείται πως το κόστος εκτύπωσης θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερο και χαρακτηριστικά όπως δυνατότητα δικτύωσης, έγχρωμη εκτύπωση, δυνατότητα αναγόμωσης ή άλλα καλούδια θα ήταν ευπρόσδεκτα.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας λοιπόν, με budget ~300 € .

 

 

(αν βγεί φθηνότερα όμως, δε θα με χαλάσει... :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/HP-Officejet-Pro-8600-Inkjet-Mfp-CM749A-BEL.htm

 

αν και εχει τη νεα σειρα μελανιων 950 λογικα θα αναγομωνονται , επισεις υπολογισε ενα εξτρα κοστος για κεφαλες καθε 2-3 χρονια, αλλιως βρες ενα ΗΡ8500 σε στοκ που κανει σχεδον 40-50 € φθηνοτερα με τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/HP-Officejet-Pro-8600-Inkjet-Mfp-CM749A-BEL.htm

 

αν και εχει τη νεα σειρα μελανιων 950 λογικα θα αναγομωνονται , επισεις υπολογισε ενα εξτρα κοστος για κεφαλες καθε 2-3 χρονια, αλλιως βρες ενα ΗΡ8500 σε στοκ που κανει σχεδον 40-50 € φθηνοτερα με τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα.

 

Δε θα ήταν προτιμότερο να στραφώ σε laser ?

Είναι αρκετά δοκιμασμένη η τεχνολογία αυτή όσον αφορά τα κόστη αλλά και την ταχύτητα εκτύπωσης ?

Το ρωτώ, επειδή βλέπω χαρακτηριστικά εφάμιλλα των laser....

 

 

Εάν είναι αλήθεια, μιλάμε για ...το τέλος των laser ? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ενα απο τα φθηνοτερα λειζερ με περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα ειναι αυτο : http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/Lexmark-X543DN-Color-Laser-MFP.htm

 

αν δεις ποσο κανουν τα αναλωσιμα του τα οποια και δεν γεμιζουν τοτε θα καταλαβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ενα απο τα φθηνοτερα λειζερ με περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα ειναι αυτο : http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/Lexmark-X543DN-Color-Laser-MFP.htm

 

αν δεις ποσο κανουν τα αναλωσιμα του τα οποια και δεν γεμιζουν τοτε θα καταλαβεις...

Αυτό ακριβώς ρωτώ φίλε μου...

Η παγιωμένη αντίληψη είναι πως οι laser είναι πολύ οικονομικότεροι από τους inkjet, κάτι που έρχεται να ανατρέψει η σειρά αυτή των εκτυπωτών της ΗΡ.

Υπόσχεται κόστη που μέχρι πρότινος ήταν αδιανόητα για inkjet και απλά ρωτώ εάν έχουν επιβεβαιωθεί αυτά που υπόσχεται.

Ειδικά εάν υπάρχει κάποιο μέλος που τον έχει χρησιμοποιήσει, θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πεί τις εμπειρίες του και το αν τελικά είναι οικονομικότερος και ταχύτερος από έναν laser.

 

Από 'κεί και πέρα, γνωρίζεις αν το συγκεκριμένο μπορεί να σκανάρει μέσω του τροφοδότη ?

Να μη χρειάζεται δηλαδή να σκανάρω σελίδα-σελίδα, αλλά χρησιμοποιώντας τον τροφοδότη να μπορώ να βάζω π.χ. 35 σελίδες και να μου τις σκανάρει αυτόματα.

 

Ακόμη, κάθε πότε χρειάζεται αντικατάσταση κεφαλών και πόσο περίπου κοστίζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το παλαιο 7590 4 χρονια.δεν εχω αλαξει κεφαλη ακομα .κοστιζει γυρω στα 50€ η μια και εχει 2.τοσο περιπου θα κανουν και για το 8600.Δεν εχω ξαναβαλει γνησια μελανια μετα τα πρωτα και εχω εκτυπωσει γυρω στις 10000 σελιδες μεχρι τωρα.γνωριζω περιπτωσεις που εχουν χαλασει κεφαλες και στο 6μηνο.προφανως παιζει ρολο και τι μελανια χρησημοποιεις.

παντως σκαναρει απο τον τροφοδοτη οσες σελιδες βαλεις , και ακομα μπορει να τις σκαναρει και απο τις 2 οψεις

 

ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το παλαιο 7590 4 χρονια.δεν εχω αλαξει κεφαλη ακομα .κοστιζει γυρω στα 50€ η μια και εχει 2.τοσο περιπου θα κανουν και για το 8600.Δεν εχω ξαναβαλει γνησια μελανια μετα τα πρωτα και εχω εκτυπωσει γυρω στις 10000 σελιδες μεχρι τωρα.γνωριζω περιπτωσεις που εχουν χαλασει κεφαλες και στο 6μηνο.προφανως παιζει ρολο και τι μελανια χρησημοποιεις.

παντως σκαναρει απο τον τροφοδοτη οσες σελιδες βαλεις , και ακομα μπορει να τις σκαναρει και απο τις 2 οψεις

 

ελπιζω να βοηθησα

 

Φυσικά και βοηθάς, από τη στιγμή που έχεις ένα αντίστοιχο μοντέλο

και μάλιστα το χρησιμοποιείς κάποια χρόνια ώστε να έχεις εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος.

 

Τα μελάνια που χρησιμοποιείς ποιά είναι και πόσο φθηνότερα είναι ?

Πιστεύεις πως αξίζει τον κόπο να χρησιμοποιεί κάποιος αναγομωμένα, από τη στιγμή που τα αυθεντικά είναι αρκετά προσιτά ?

 

Βασικό για εμένα είναι να σκανάρει και να αντιγράφει διπλής όψεως έντυπα ώστε να μη χρειάζεται να είμαι πάνω από το μηχάνημα συνεχώς...

Η ταχύτητα αντιγραφής και σάρωσης πώς είναι ?

 

 

edit :

 

Εάν διαβάσετε εδώ θα δείτε στα reviews πως γράφει :

 

"...This one doesn't! It says it does full duplex but it will only work if you print a document from the computer.

It won't do duplex as a standalone unit. A backward step."

 

Τελικά τί ισχύει ?

Λειτουργεί "stand-alone" ο τροφοδότης, ή μόνο όταν εκτυπώνεις ?

Εσύ manet35, δοκίμασες να σκανάρεις απ'ευθείας από τον τροφοδότη ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

τα μελανια τα γεμιζω σε τοπικο καταστημα inkcenter.για το αν αξιζει τον κοπο ειναι θεμα ογκου εκτυπωσεων.αν κανεις σχετικα λιγες αγοραζε γνησια αν κανεις πολλες γεμιζε τα.

στον δικο μου 7590 κανει αντιγραφη & σαρωση διπλης οψης απο τον τροφοδοτη , το κανω συνεχεια.Για τον 8500 και το 8600 δεν εχω προσωπικη αποψη ,το λογικο θα ηταν ναι , αλλα οπως διαβαζω κι εγω τωρα φαινεται οτι το εκοψαν. διαβασε στο σαιτ της ΗΡ να τα δεις αναλυτικα.η ταχυτητα εκτυπωσης ειναι πολυ γρηγορη , σαρωση και αντιγραφη νορμαλ προς γρηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...