Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παει και η Sammy...... Απο Ελλαδα τουλαχιστον.....

 

 

Samsung: Σταματάει τη διάθεση φωτογραφικών μηχανών στην Ελλάδα


Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του pttl.gr η Samsung Electronics Hellas διακόπτει σταδιακά την εισαγωγή και διάθεση ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών στην χώρα μας, μια και διαπίστωσε πώς οι καταναλωτές χρησιμοποιούν ολοένα και περισσότερο το smartphone τους για να απαθανατίσουν «τη στιγμή».

Οι φωτογραφικές μηχανές Samsung θα βρίσκονται διαθέσιμες στα καταστήματα ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ειδών στην Ελλάδα μέχρι εξαντλήσεων των αποθεμάτων. Σε ότι αφορά την εγγύηση των φωτογραφικών μηχανών που θα αγοραστούν ή έχουν αγοραστεί συνεχίζει να ισχύει για δύο χρόνια, όπως προκαθορίζεται με την αγορά τους.

Για οποιοδήποτε ερώτημα σχετικά με τις φωτογραφικές κάμερες Samsung, οι καταναλωτές μπορούν να καλούν στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών από Δευτέρα έως Παρασκευή (09:00-19:00) και Σάββατο (09:00-15:00) στο 80111 7267864 από σταθερό με αστική χρέωση και στο 210.6897691 από κινητό.

Θα συνεχιστεί κανονικά η διάθεση των camera-smartphones όπως Samsung K ZOOM και η Galaxy Camera.


 

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αδερφός μου παίζει 5x5 σε ένα ερασιτεχνικό τουρνουά και μου ζήτησε να πάω να βγάλω φωτογραφίες (αναμνηστικές αλλά να ανέβουν και στο facebook της ομάδας/τουρνουά). Φωτογραφίες για τον χαβαλέ κυρίως, δεν θα χρησιμοποιηθούν σε κάτι σοβαρό ώστε να απαιτείται και η ανάλογη ποιότητα.

Το θέμα είναι πως παίζουν βράδυ και δεν έχω φοβερό εξοπλισμό και το γηπεδάκι υποθέτω πως έχει τους τυπικούς προβολείς που έχουν αυτού του είδους τα γήπεδα (στην καλύτερη περίπτωση).

Έχω την Canon 600d με 2 Tamron, τον 17-50 2.8 και τον 70-300 4-5.6.

Σκέφτομαι να ανεβάσω ISO στο 1600 και το f καρφωμένο σε 5.6 στον 70-300 με το σκεπτικό να τραβάω κάπως πιιο χαλαρές φάσεις χωρίς πολύ κίνηση (πχ κανένα στημένο) και ζουμ μέχρι τα 150mm (max 200mm) για να κερδίσω λίγη ταχύτητα και να παγώνω όσο περισσότερο μπορώ την κίνηση. Φυσικά σε RAW για αφαίρεση θορύβου μετά.

 

Υπάρχει καμια ελπίδα να βγει κάτι? Καμιά ιδέα για κάποια καλύτερα settings με τον προαναφερόμενο εξοπλισμό?

 

Ξαναλέω πως είναι καθαρά για τον χαβαλέ, δεν περιμένει κανείς επαγγελματικό αποτέλεσμα -κάτι παλιότερες φωτογραφίες που μου έδειξε ο αδελφός μου τις είχαν τραβήξει με IPHONE- ούτε φυσικά θα πληρωθώ. Κυρίως για την πλάκα είναι η όλη φάση και για προσωπικό πειραματισμό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσκολα θα βγάλεις κάτι αξιόλογο ούτε με 70-200 2.8 και καλύτερη μηχανή βράδυ δεν θα έβγαλες.. Μόνο καμιά στημένη φάση γενικά δύσκολα θα ανεβείς πάνω από το 1/80 σε ταχύτητα.. Δοκίμασε να τραβήξεις με panning μπας και πετύχει καμιά.. θα είναι αρκετά ωραίο αποτέλεσμα αν σου κάτσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πας, ο πειραματισμος ειναι καλος σε τετοιες φασεις

θα προτεινα να χωσειες κι αλλο Iso

3200, ισως και παραπανω

κι ας εχεις πολυ θορυβο

θες shutter speed τουλαχιστον 1/100 

αν εχεις κανα τριποδο μονοποδο παρτο, και θα βγουν λιγοτερο κουνημενες και θα ειναι πιο ξεκουραστο για σενα.

 

η αλλη λυση ειναι να παιξεις κι εσυ μπαλα και να τραβας ταυτοχρονα με τον 17-50 :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημα σου θα ειναι η εστίαση πιστευω. Λόγω μηχανής και αργου φακου θα δυσκολευτείς.

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις με 1/200 ταχύτητα που ειναι ψιλο οκ , και ISO δώσε και μέχρι 6400 μην το λυπάσαι. Έτσι και αλλιώς για καμια εκτύπωση σε 10x15 και φουλ στον κόκκο να ειναι δεν θα φανεί πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας hayas88, Ntinaras, Rush13!

 

Για την εστίαση, σκέφτομαι να κάνω manual focus στο σημείο του γηπέδου λίγο πριν "μεταφερθεί η δράση" εκεί: Πχ όταν βαράει ελεύθερο ο τερματοφύλακας να έχω εστιάσει από πριν στην αντίπαλη περιοχή. Όλα αυτά τώρα είναι σκέψεις, δεν ξέρω αν θα λειτουργήσουν, γι' αυτό ρωτάω μήπως έχει κανείς καμια καλύτερη ιδέα ή ακόμα καλύτερα αν έχει ασχοληθεί με το άθλημα.

 

ΥΓ: Με 6400 ISO θα φαίνεται τίποτα??? :P

 

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τραβάω αρκετά συχνά το γιο μου καταρχήν εξασφάλισε ότι είσαι μέσα από το συρματόπλεγμα που συνήθως υπάρχει σε αυτά τα γήπεδα και δες και την απόσταση (αν είσαι στο πάγκο ακόμα και με τον 17-50 θα έχεις καλά κάδρα αν και είναι απίστευτα αργός στο φοκους). Ταχύτητα με τίποτα κάτω από 1/100 (να μην πω 200) εκτός αν μιλάμε για ακίνητες φάσεις. Ανάλογα τον φωτισμό (πολλά γήπεδα είναι άψογα σε προβολείς) μπορεί να κλείσεις αρκετα διαφραγμα οπότε να μην έχεις θέμα με ανεστιαστες. Με εξαίρεση το τέρμα mf μου φαίνεται δύσκολο. Να ξέρεις ότι δεν μιλάμε για μεγάλο γηπεδο συνήθως οπότε η μπάλλα ανεβοκατεβαίνει γρήγορα από την μια ακρη στην άλλη αρα χρησιμοποίησε ριπή όλο και κάτι θα βγει και στις φάσεις με κίνηση

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει και η Sammy...... Απο Ελλαδα τουλαχιστον.....

 

 

Samsung: Σταματάει τη διάθεση φωτογραφικών μηχανών στην Ελλάδα

 

 

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του pttl.gr η Samsung Electronics Hellas διακόπτει σταδιακά την εισαγωγή και διάθεση ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών στην χώρα μας, μια και διαπίστωσε πώς οι καταναλωτές χρησιμοποιούν ολοένα και περισσότερο το smartphone τους για να απαθανατίσουν «τη στιγμή».

 

Οι φωτογραφικές μηχανές Samsung θα βρίσκονται διαθέσιμες στα καταστήματα ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ειδών στην Ελλάδα μέχρι εξαντλήσεων των αποθεμάτων. Σε ότι αφορά την εγγύηση των φωτογραφικών μηχανών που θα αγοραστούν ή έχουν αγοραστεί συνεχίζει να ισχύει για δύο χρόνια, όπως προκαθορίζεται με την αγορά τους.

 

Για οποιοδήποτε ερώτημα σχετικά με τις φωτογραφικές κάμερες Samsung, οι καταναλωτές μπορούν να καλούν στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών από Δευτέρα έως Παρασκευή (09:00-19:00) και Σάββατο (09:00-15:00) στο 80111 7267864 από σταθερό με αστική χρέωση και στο 210.6897691 από κινητό.

 

Θα συνεχιστεί κανονικά η διάθεση των camera-smartphones όπως Samsung K ZOOM και η Galaxy Camera.

 

 

 

 

Καλά μου είχανε πει στα media τότε.. 

 

http://www.insomnia.gr/topic/559259-sony-nex-5r-ή-samsung-nx300/?p=53815632

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sammy για την Ελλαδα, οχι γενικως…. 

 

Γιατι ετσι οπως φαινεται να σου ειπαν, ο αλλος μπορει να καταλαβει γενικα οτι τις σταματαει…..  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάζεψα λίγα ακόμη και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο άλλα δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα ποιο θα διαλέγατε ; χρήση τοπία  

 

http://www.fotomarket.gr/benro-a350fn1.html

http://www.fotomarket.gr/manfrotto-befree-mkbfra4-bh-travel-photo-tripod.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας hayas88, Ntinaras, Rush13!

 

Για την εστίαση, σκέφτομαι να κάνω manual focus στο σημείο του γηπέδου λίγο πριν "μεταφερθεί η δράση" εκεί: Πχ όταν βαράει ελεύθερο ο τερματοφύλακας να έχω εστιάσει από πριν στην αντίπαλη περιοχή. Όλα αυτά τώρα είναι σκέψεις, δεν ξέρω αν θα λειτουργήσουν, γι' αυτό ρωτάω μήπως έχει κανείς καμια καλύτερη ιδέα ή ακόμα καλύτερα αν έχει ασχοληθεί με το άθλημα.

 

ΥΓ: Με 6400 ISO θα φαίνεται τίποτα??? :P

 

 

Ευχαριστώ

 

Manual focus  μόνο αν η μηχανή δεν εστιάζει κάν και δεν μπορει να πιάσει focus με τιποτα σε καμια φάση... Η λογική ειναι AF και Burst

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάζεψα λίγα ακόμη και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο άλλα δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα ποιο θα διαλέγατε ; χρήση τοπία  

 

http://www.fotomarket.gr/benro-a350fn1.html

http://www.fotomarket.gr/manfrotto-befree-mkbfra4-bh-travel-photo-tripod.html

το benro το έχω κανα χρόνο και είμαι ικανοποιημένος απο το βάρος του ( το έχω για πεζοπορίες κλπ) δεν είναι και ότι σταθερότερο για long exposures με αέρα αλλα γενικά είναι αρκετά καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το benro το έχω κανα χρόνο και είμαι ικανοποιημένος απο το βάρος του ( το έχω για πεζοπορίες κλπ) δεν είναι και ότι σταθερότερο για long exposures με αέρα αλλα γενικά είναι αρκετά καλό

 

 

Μάλιστα όταν λες δεν ήταν σταθερό το τρίποδο η ή κεφαλι ειχε θεμα ; γιατί θα το χρησιμοποιώ και το βραδύ .

Πάντως για το Manfrotto η αλήθεια είναι ότι διαβάζω παρά πολύ καλά σχόλια εχει και 10 χρόνια εγγύηση πωωω δύσκολη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...