Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρητικα αν το πάρεις...Ο αισθητήρας μια Full Frame ειναι 1.6x μεγαλύτερος απο την DX...άρα θα αποροφάει 1.5φορά περισσότερο φώς. Χρησιμοποιόντας τον ιδιο φακό και στις δυο κάμερες για να παράγει η DX την ιδια ποσότητα φωτός ήτε θα πρέπει να ανεβάσει το ISO ήτε να κατεβάσει την ταχύτητα κλείστρου...δεν γινεται να έχουν τις ιδιες ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικα αν το πάρεις...Ο αισθητήρας μια Full Frame ειναι 1.6x μεγαλύτερος απο την DX...άρα θα αποροφάει 1.5φορά περισσότερο φώς. Χρησιμοποιόντας τον ιδιο φακό και στις δυο κάμερες για να παράγει η DX την ιδια ποσότητα φωτός ήτε θα πρέπει να ανεβάσει το ISO ήτε να κατεβάσει την ταχύτητα κλείστρου...δεν γινεται να έχουν τις ιδιες ρυθμίσεις

κιόμος έχουν τις ίδιες ένα κινητό με αισθητίρα 1/2.5 crop factor  5.6  και μια hasselblad με διαγώνιο 40 και crop factor 0.64 με εναν φακό 1.8 ( προφανώς  δεν θα είναι ίδιος απλα θα έχει διάφραγμα 1.8) και ίδιες ρυθμίσεις θα πάρουν την ίδια έκθεση.. 

γενικά για να μην συζητάμε τα αυτονόητα και επίδει είναι ενα λάθος που το μπερδεύουν πολλοι απλά ψάξε το στο ίντερνετ 

https://tysonrobichaudphotography.wordpress.com/2012/07/16/how-do-aperture-and-focal-length-affect-the-dof-or-exposure-on-different-sized-sensors/

και απο το dpgr http://www.dpgr.gr/index.php?page=DSLR_FOV_crop

 

επίσεις αν έχεις μια fx και την δουλεύεις σε fx Mode φωτομετρει διαφορετικά ?? οχι

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιόμος έχουν τις ίδιες ένα κινητό με αισθητίρα 1/2.5 crop factor  5.6  και μια hasselblad με διαγώνιο 40 και crop factor 0.64 με εναν φακό 1.8 ( προφανώς  δεν θα είναι ίδιος απλα θα έχει διάφραγμα 1.8) και ίδιες ρυθμίσεις θα πάρουν την ίδια έκθεση.. 

γενικά για να μην συζητάμε τα αυτονόητα και επίδει είναι ενα λάθος που το μπερδεύουν πολλοι απλά ψάξε το στο ίντερνετ 

https://tysonrobichaudphotography.wordpress.com/2012/07/16/how-do-aperture-and-focal-length-affect-the-dof-or-exposure-on-different-sized-sensors/

και απο το dpgr http://www.dpgr.gr/index.php?page=DSLR_FOV_crop

 

επίσεις αν έχεις μια fx και την δουλεύεις σε fx Mode φωτομετρει διαφορετικά ?? οχι

ναι αυτο εννοουσα... μαλον δεν ήμουνα ακριβης στην ορολογία μου συγνώμη για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια προταση, να δωσω σε τραμπα την 1000D μου με μια 40D…… Να προχωρησω ?

 

tip: η 1000D ειναι η backup camera μου.

 

tip2 : η 40D εχει 28000 shutter actuations .

 

 

Thanks in advance boyz…. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηello again παιδες,

 

Ο  Canon EF-S 17-85mm F/4-5.6 IS USM  μεταχειρισμενος (σε αριστη κατασταση) στα 50eurο περιπου, αξιζει ?

 

Toν βρηκα σε ενα μαγαζακι με μεταχειρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα για ποια χρήση τον θέλεις .. σκέψου ότι σε crop γίνετε 27mm -136mm είναι και σκοτεινούτσικος με f.5.6 βέβαια η τιμή του είναι άκρως δελεαστική εάν είναι και σε άριστη κατάσταση .

 

Που βρίσεις τέτοιες ευκαιρίες ωρε ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αll around χρηση,

 

απλα ειχε χαλασει ο μανισιος 18-55mm απο την 1000D που εκανα τραμπα, και λεω να παρω αυτον για την 40D αλλα και για να

 

ελαφρυνω λιγο την ,MK3 μερικες φορες, αλλα κυριως θα βρισκεται στην 40D μαζι με τον 70-300mm.

 

Αμα γνωριζεις τα κατατοπια στο Λονδινο βρισκεις διαμαντακια..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιον ευρυγώνιο μιας και έχεις τον 70-300mm άλλα εάν πιστεύεις ότι θα σε καλύπτει προχώρα ο φακός ακόμη και για την τιμή που έχει στην Ελλάδα είναι αρκετά καλος .

 

Τυχερέ εαν υπάρχουν τέτοιες ευκαιρίες στο Λονδίνο πρεπει να ετοιμάσω ενα ταξιδάκι .

 

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ψάχνομαι για τρίποδα εχετε να προτείνετε καποιον μεχρι 80 άντε βαρια βαρια 100 .... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καποιον να προτεινεις ? Μπας και τον ψαξω και τον βρω στα εδω μαγαζακια μεταχειρισμενο ? :-D

 

Απο tripod εγω ειχα παρει αυτο http://www.amazon.co.uk/Manfrotto-MK293A4-A3RC1-Aluminium-Compact-Tripod/dp/B0049F4THC/ref=sr_1_23?ie=UTF8&qid=1422569675&sr=8-23&keywords=tripod+manfrotto

 

Οσες φορες το εχω χρησιμοποιησει μια χαρα ηταν. 1.8kg ειναι βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X 116 Pro DX
2)Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
3)Canon EF 17-40mm

4)Samyang 14/F2.8

 

Για κάτω απο χιλιάρικο (καινούριοι) αυτούς προτείνω και εάν ειχα την δυνατότητα θα έπαιρνα έναν από αυτους, για κάτι αρκετά ποιο οικονομικό δες τον canon 10-18mm stm όπου τον ψάχνω και εγω μπας και τον βρω μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...