Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα οι nikon υπερτερουν αρκετα στα aps μοντελα,ειδικα στο θεμα iso

στα επαγγελματικα full frame ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο

κυριοτερο πλεονεκτημα των canon ειναι το βιντεο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nα ρωτήσω κάτι αγαπητοί γνώστες; Είμαι νέος στο χώρο της φωτογραφίας και ξεκίνησα σπουδές σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ στην Κηφισιά τον περασμένο Νοέμβρη. Πρόσφατα συνειδητοποίησα πως η σχολή και τα μαθήματα που γίνονται είναι ΓΤΠΚ διότι οι περισσότεροι καθηγητές έχουν πολύ λάθος τρόπο να μεταδώσουν τις γνώσεις τους και πολύ στερεοτυπικές απόψεις πάνω στο τί είναι φωτογραφία και οι μαθητές αποτελούνται από κάγκουρες, λεβεντομαλάκες και ξύπνιες που το παίζουν επαγγελματίες στον τομέα και έτσι σκέφτηκα μήπως ρωτούσα μια ευρύτερη ομάδα ανθρώπων για αυτό που με βασανίζει τελευταία. Ξέρω πως έχει ξαναειπωθεί ίσως αυτή η κουβέντα στο παρελθόν εδώ αλλά σκέφτηκα αντί να ψάχνω να αναδιατυπώσω μια απορία και ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.

 

Το θέμα μου είναι ο ανταγωνισμός ανάμεσα σε Canon και Nikon. Εγώ προσωπικά αγόρασα μια DSLR Nikon D3250 ολοκαίνουργια και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε αυτές τις μικρές εργασιούλες που κάνω αλλά και σε επαγγελματικές φωτογραφίσεις πιστεύω μπορεί να ανταπεξέλθει ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Αλλά...υπάρχει ένα γαμάτο αλλά.

 

Υπάρχουν κάποιοι ξύπνιοι όπως προανέφερα που συνέχεια αυτοπαινεύουν την επιλογή τους να πάρουν Canon ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ η Canon είναι καλύτερη από την Nikon έχει καλύτερη ανάλυση και καλύτερα χρώματα και το ακούω συνέχεια αυτό το πράγμα και έχω αρχίσει και φορτώνω από την έλλειψη γνώσης και παιδείας που έχουν μερικοί απαίδευτοι πάνω σε θέματα που έχουν ακούσει από άλλους και τα αναμάσανε για να μας το παίξουνε ξύπνιοι ΕΝΩ δε ξέρουν την τύφλα τους.

 

Θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό. Τι πιστεύετε για τις δύο εταιρίες; Έχω άδικο που σπάζομαι να μας την λένε άσχετοι σε εμάς που έχουμε Nikon; Έχω άδικο που πιστεύω πως άμα είσαι άχρηστος ακόμα και την DSLR την υπέρτατη να σου δώσουν θα τα κάνεις μαντάρα; Εγώ πιστεύω πως ΚΑΙ οι δύο εταιρίες κατασκευάζουν πολύ καλής ποιότητας ψηφιακές που όποια και να διαλέξεις σε βγάζει ασπροπρόσωπο εφόσον διαλέξεις το μοντέλο που σε εξυπηρετεί. Ποτέ δε κατάλαβα αυτόν τον αθέμιτο ανταγωνισμό που δημιουργείται από εμάς τους ίδιους

 

Κανεις δεν ασχολείται με τις μάρκες. Αυτοί που ξέρουν κατι παραπάνω, βάζουν μαύρη ταινία για να μην φαίνονται τα λογότυπα τις εκαςτοτε εταιρείας.

Επίσης

Στην εποχη της α7r και των Gx, κανεις δεν μιλάει για canon και nikon...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι αγαπητοί γνώστες; Είμαι νέος στο χώρο της φωτογραφίας και ξεκίνησα σπουδές σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ στην Κηφισιά τον περασμένο Νοέμβρη. Πρόσφατα συνειδητοποίησα πως η σχολή και τα μαθήματα που γίνονται είναι ΓΤΠΚ διότι οι περισσότεροι καθηγητές έχουν πολύ λάθος τρόπο να μεταδώσουν τις γνώσεις τους και πολύ στερεοτυπικές απόψεις πάνω στο τί είναι φωτογραφία και οι μαθητές αποτελούνται από κάγκουρες, λεβεντομαλάκες και ξύπνιες που το παίζουν επαγγελματίες στον τομέα και έτσι σκέφτηκα μήπως ρωτούσα μια ευρύτερη ομάδα ανθρώπων για αυτό που με βασανίζει τελευταία. Ξέρω πως έχει ξαναειπωθεί ίσως αυτή η κουβέντα στο παρελθόν εδώ αλλά σκέφτηκα αντί να ψάχνω να αναδιατυπώσω μια απορία και ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.

 

Το θέμα μου είναι ο ανταγωνισμός ανάμεσα σε Canon και Nikon. Εγώ προσωπικά αγόρασα μια DSLR Nikon D3250 ολοκαίνουργια και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε αυτές τις μικρές εργασιούλες που κάνω αλλά και σε επαγγελματικές φωτογραφίσεις πιστεύω μπορεί να ανταπεξέλθει ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Αλλά...υπάρχει ένα γαμάτο αλλά.

 

Υπάρχουν κάποιοι ξύπνιοι όπως προανέφερα που συνέχεια αυτοπαινεύουν την επιλογή τους να πάρουν Canon ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ η Canon είναι καλύτερη από την Nikon έχει καλύτερη ανάλυση και καλύτερα χρώματα και το ακούω συνέχεια αυτό το πράγμα και έχω αρχίσει και φορτώνω από την έλλειψη γνώσης και παιδείας που έχουν μερικοί απαίδευτοι πάνω σε θέματα που έχουν ακούσει από άλλους και τα αναμάσανε για να μας το παίξουνε ξύπνιοι ΕΝΩ δε ξέρουν την τύφλα τους.

 

Θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό. Τι πιστεύετε για τις δύο εταιρίες; Έχω άδικο που σπάζομαι να μας την λένε άσχετοι σε εμάς που έχουμε Nikon; Έχω άδικο που πιστεύω πως άμα είσαι άχρηστος ακόμα και την DSLR την υπέρτατη να σου δώσουν θα τα κάνεις μαντάρα; Εγώ πιστεύω πως ΚΑΙ οι δύο εταιρίες κατασκευάζουν πολύ καλής ποιότητας ψηφιακές που όποια και να διαλέξεις σε βγάζει ασπροπρόσωπο εφόσον διαλέξεις το μοντέλο που σε εξυπηρετεί. Ποτέ δε κατάλαβα αυτόν τον αθέμιτο ανταγωνισμό που δημιουργείται από εμάς τους ίδιους

Γράψε τους φαν-μπούς εκεί που δε πιάνει μελάνι, και γύρευε τη δουλειά σου με τα εργαλεία που έχεις. Το πνεύμα το έχεις ήδη πιάσει  ;)  

Υπάρχουν online συζητήσεις για τα δημόσια ΙΕΚ φωτογραφίας, κάνε μια έρευνα να δεις που πάει αυτή η βαλίτσα. 

Αν θεωρείς πως σου διδάσκουν δεινόσαυροι, καλύτερα και μόνος σου.

(Γενικότερα η παιδεία στην Ελλάδα είναι δεκαετίες πίσω σε σχέση με άλλες Ευρωπαικές χώρες, ειδικά στο τεχνικό-πειραματικό-ερευνητικό κομμάτι.)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε "επαγγελματικές" φωτογραφήσεις μαλλον δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει αλλα αυτο δεν ειναι θέμα Nikon ή Canon.

 

Αν και χρήστης Canon, η Nikon αυτήν την στιγμή υπερτερούν αρκετά , οι παλιοί έχουν κολλήσει με τις Canon καθώς πριν μερικά χρόνια όταν έγινε η αλλαγή απο αναλογικές σε ψηφιακές ήταν μονόδρομος , τώρα ισχυει το αντίθετο. 

 

Εσυ κακώς σπάζεσαι, η μάρκα και η φωτογραφική δεν θα σε κάνει καλύτερο ήτε Nikon έχεις ήτε Canon ήτε Leica

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν και εξαιρετικό menu και οn camera controls .σε πολλα μοντέλα έχουν και καλύτερο grip ή και σώμα

Tα τοπ μοντέλα της canon (5d mkIII - 1DX) δεν έχουν τιποτα να ζηλέψουν απο τα αντίστοιχα της Nikon

απο εκει και κάτω ομως... το χάος, ειδικά στα crop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν και εξαιρετικό menu και οn camera controls .σε πολλα μοντέλα έχουν και καλύτερο grip ή και σώμα

Tα τοπ μοντέλα της canon (5d mkIII - 1DX) δεν έχουν τιποτα να ζηλέψουν απο τα αντίστοιχα της Nikon

απο εκει και κάτω ομως... το χάος, ειδικά στα crop 

οντως

συγκρινα τη δικη μου D5100 με την 600D Και η κανον φαινοταν πολυ μουφα και ψευτικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οντως

συγκρινα τη δικη μου D5100 με την 600D Και η κανον φαινοταν πολυ μουφα και ψευτικη

 

Γιατι σου φαινόταν ετσι? δεν νομίζω να έχουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής

η διαφορά τους ειναι οτι η 5100 έχει καλύτερο αισθητήρα και focus system

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σου φαινόταν ετσι? δεν νομίζω να έχουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής

η διαφορά τους ειναι οτι η 5100 έχει καλύτερο αισθητήρα και focus system

στην αφη λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=qMVSgq2nZP4&app=desktop

 

Για όσους δεν ξέρουν την ιστορία του Γιάννη Μπεχράκη, chief photographer στο πρακτορείο Reuter

 

 
Δραπέτευσε από ενέδρα ενόπλων στη Sierra Leone. Τον πυροβόλησαν. Κρύφτηκε μέσα στη ζούγκλα. Ευχήθηκε να πεθάνει. Όμως επιβίωσε.

Ο Γιάννης Μπεχράκης, μοιράστηκε στη σκηνή του TEDx Athens την εμπειρία του δίνοντας μία από τις δυνατότερες ομιλίες 
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει οι συγκεκριμένοι τυποι φωτογράφων είναι αλλού. Οχι ότι υστερουν καλλιτεχνικά κάθε αλλο (ο παρολυμπιονίκης στο μπάνιο, οι γυναίκες στη Τεχεράνη και αρκετές ακόμα του Μπεχράκη είναι αριστουργήματα) αλλά αυτό που λένε οι φωτογραφίες τους συχνα τους ξεπερνάει. Δεστε αν δεν εχετε δει το Bang Bang Club. O τυπος που κάνει το Μαρίνοβιτς δε ταιριάζει και πολύ με τόσο γλυκό προσωπο αλλά η ιστορία τους είναι συγκλονιστική το δε τέλος του Καρτερ δειχνει τι περιπου βιώνουν αυτοί οι ανθρωποι και τι κόστος μπορει να έχει ένα Πουλιτζερ

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακό με αυτούς ειναι οτι επειδή όντως οι φωτογραφίες τους ειναι τόσο δυνατές,σοκαριστικές και λένε πολλά ,που πολλές φορές στοχοποιούνται λές και φταίνε αυτοί γ'αυτό

Δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα εκείνου που φωτορεπόρτερ που είχε βγάλει μια φωτογραφία με ενα μωρό να λιμοκτονεί και ένα κοράκι πίσω να το περιμένει να πεθάνει....έφαγε τόσο κράξιμο που στο τέλος αυτοκτόνησε.

 

Δεν την έχω δει την ταινία, θα την τσεκάρω σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Κεβιν Καρτερ που γράφω παραπάνω είναι, μέλος του Bang Bang Club. Δες τη, συμφωνα με τους φιλους του ειναι και αλλα που οδήγησαν στην αυτοκτονια. Και το βιβλίο των Μαρίνοβιτς - Σιλβα είναι συγκλονιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

https://www.youtube.com/watch?v=qMVSgq2nZP4&app=desktop

 

Για όσους δεν ξέρουν την ιστορία του Γιάννη Μπεχράκη, chief photographer στο πρακτορείο Reuter

 

 
Δραπέτευσε από ενέδρα ενόπλων στη Sierra Leone. Τον πυροβόλησαν. Κρύφτηκε μέσα στη ζούγκλα. Ευχήθηκε να πεθάνει. Όμως επιβίωσε.

 

Ο Γιάννης Μπεχράκης, μοιράστηκε στη σκηνή του TEDx Athens την εμπειρία του δίνοντας μία από τις δυνατότερες ομιλίες 

 

 

 

Aπίστευτη ιστορία

 

Μου κίνησε το ενδιαφερον για να αναζητήσω τη δουλειά του :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...