Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι εγω για τοκινα 11-16 πρωτη γενια ειμαι. τον 10-20 f4-5,6 τον δοκιμασα και δεν μπορω να πω οτι ξετρελλαθηκα. τον ειχα ενα ΣΚ ολοκληρο..

 

δεν ξερω ο 10-20 φ3,5 ποσο καλυτερος μπορει να ειναι σε σχεση με τον 11-16 πρωτης γενιας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω τον δευτερο γλυκοκοιταζω αλλα διαβαζω και για κατι θεματα στην εστιαση...δεν ξερω, τα δειγματα που εχω δει ειναι παρα πολυ ωραια, κανω crop και η οξυτητα ειναι τρομερη.

 

@rabi δουλεψα τον 35ρη, θα τον χτυπησω μεσα στη βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δευτερη γενια εννοω! Υπαρχει και ο 12-24 βεβαια του οποιου ομως δεν εχω ψαξει κριτικες..

 

Σ ευχαριστω! Μ αρεσει πολυ το αποτελεσμα του στο bokeh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o 50αρης ο sigma ειναι αν επιβεβαιωθούν οι μετρήσεις ο καλύτερος 50αρης που κυκλοφορεί δεν είναι για όλους. Συγκρίνεται μονο με το Zeiss Otus και μόνο στο φ1.4 από εκεί και πανω τον χτυπάει σαν χταποδι. Και μιλάμε για 55αρη 4000$ mf οι υπόλοιποι δεν μπαίνουν στη ζυγαριά καν. Θα γεμισει η αγορά με Zeiss

Αντίθετα ο35αρης είναι εξαιρετικός αλλά πολύ πιο προσιτός είναι μεν πιο φθηνός αλλά είναι απλώς ισάξιος(λίγο καλυτερος, λίγο χειρότερος) με του κορυφαίους των άλλων και σιγουρα κατώτερος του αντιστοιχου Zeiss.

 

O Tokina θεωρείτε εξαιρετικός

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o 50αρης ο sigma ειναι αν επιβεβαιωθούν οι μετρήσεις ο καλύτερος 50αρης που κυκλοφορεί δεν είναι για όλους. Συγκρίνεται μονο με το Zeiss Otus και μόνο στο φ1.4 από εκεί και πανω τον χτυπάει σαν χταποδι. Και μιλάμε για 55αρη 4000$ mf οι υπόλοιποι δεν μπαίνουν στη ζυγαριά καν. Θα γεμισει η αγορά με Zeiss

Αντίθετα ο35αρης είναι εξαιρετικός αλλά πολύ πιο προσιτός είναι μεν πιο φθηνός αλλά είναι απλώς ισάξιος(λίγο καλυτερος, λίγο χειρότερος) με του κορυφαίους των άλλων και σιγουρα κατώτερος του αντιστοιχου Zeiss.

 

O Tokina θεωρείτε εξαιρετικός

Ο 50αρης με το 1000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ntinaras αν ρωτάς για τον 50αρη των 1000$ ο 1.4 Art. Δεν είναι nifty fifty μην παρεξηγηθώ είναι για "επαγγελματίες" που θέλουν το καλυτερο

και ένα σχετικό review http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1677/cat/30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα ρωτήσω κάτι αγαπητοί γνώστες; Είμαι νέος στο χώρο της φωτογραφίας και ξεκίνησα σπουδές σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ στην Κηφισιά τον περασμένο Νοέμβρη. Πρόσφατα συνειδητοποίησα πως η σχολή και τα μαθήματα που γίνονται είναι ΓΤΠΚ διότι οι περισσότεροι καθηγητές έχουν πολύ λάθος τρόπο να μεταδώσουν τις γνώσεις τους και πολύ στερεοτυπικές απόψεις πάνω στο τί είναι φωτογραφία και οι μαθητές αποτελούνται από κάγκουρες, λεβεντομαλάκες και ξύπνιες που το παίζουν επαγγελματίες στον τομέα και έτσι σκέφτηκα μήπως ρωτούσα μια ευρύτερη ομάδα ανθρώπων για αυτό που με βασανίζει τελευταία. Ξέρω πως έχει ξαναειπωθεί ίσως αυτή η κουβέντα στο παρελθόν εδώ αλλά σκέφτηκα αντί να ψάχνω να αναδιατυπώσω μια απορία και ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.

 

Το θέμα μου είναι ο ανταγωνισμός ανάμεσα σε Canon και Nikon. Εγώ προσωπικά αγόρασα μια DSLR Nikon D3250 ολοκαίνουργια και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε αυτές τις μικρές εργασιούλες που κάνω αλλά και σε επαγγελματικές φωτογραφίσεις πιστεύω μπορεί να ανταπεξέλθει ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Αλλά...υπάρχει ένα γαμάτο αλλά.

 

Υπάρχουν κάποιοι ξύπνιοι όπως προανέφερα που συνέχεια αυτοπαινεύουν την επιλογή τους να πάρουν Canon ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ η Canon είναι καλύτερη από την Nikon έχει καλύτερη ανάλυση και καλύτερα χρώματα και το ακούω συνέχεια αυτό το πράγμα και έχω αρχίσει και φορτώνω από την έλλειψη γνώσης και παιδείας που έχουν μερικοί απαίδευτοι πάνω σε θέματα που έχουν ακούσει από άλλους και τα αναμάσανε για να μας το παίξουνε ξύπνιοι ΕΝΩ δε ξέρουν την τύφλα τους.

 

Θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό. Τι πιστεύετε για τις δύο εταιρίες; Έχω άδικο που σπάζομαι να μας την λένε άσχετοι σε εμάς που έχουμε Nikon; Έχω άδικο που πιστεύω πως άμα είσαι άχρηστος ακόμα και την DSLR την υπέρτατη να σου δώσουν θα τα κάνεις μαντάρα; Εγώ πιστεύω πως ΚΑΙ οι δύο εταιρίες κατασκευάζουν πολύ καλής ποιότητας ψηφιακές που όποια και να διαλέξεις σε βγάζει ασπροπρόσωπο εφόσον διαλέξεις το μοντέλο που σε εξυπηρετεί. Ποτέ δε κατάλαβα αυτόν τον αθέμιτο ανταγωνισμό που δημιουργείται από εμάς τους ίδιους

Επεξ/σία από Dimitrios_1989
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ αυτα που εχω και εγω διαβασει, κι οι δυο εταιρειες ειναι κορυφη. Σιγουρα καπου θα υπερτερει η μια, καπου η αλλη. Η canon πχ εχει γενικα πιο γρηγορες μηχανες, ειναι ισως καλυτερη για φωτογραφιση κινουμενων θεματων.

 

Μιλαμε ομως για διαφορες που βλεπουν τα ματια ενος επαγγελματια ή ενος ανθρωπου τελοσπαντων με πολλες γνωσεις. Δε παιζει να σαι αρχαριος και να μην ευχαριστηθεις μια νικον ξερω γω. Εν τω μεταξυ μηπως κανεις λαθος στο μοντελο που εγραψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...