Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 hours ago, patatasc said:

Μεγειά! Καλορίζικη.

Πάντα είχα απορία σε τι χρησιμεύει ένας φακός > 70μμ. Εντάξει, πουλάκια και αθλητικά από τις κερκίδες, αλλά πέρα από αυτά, τι άλλο μπορείς να κάνεις με αυτούς;

Μερικώς συμφωνούμε. Εγώ βάζω λίγο πιο πάνω το όριο στα 135mm ή 210mm . Από εκεί και πάνω , προσωπικά,  δεν βρίσκω κάδρα να με εμπνέουν . Καθαρά προσωπικά γούστα .  Ο 100-400 που πήρα, κάθεται . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μερικώς συμφωνούμε. Εγώ βάζω λίγο πιο πάνω το όριο στα 135mm ή 210mm . Από εκεί και πάνω , προσωπικά,  δεν βρίσκω κάδρα να με εμπνέουν . Καθαρά προσωπικά γούστα .  Ο 100-400 που πήρα, κάθεται . 

    Μα το είπαμε , καθένας έχει τις προτιμήσεις του σε ότι αφορά τα εστιακά μήκη , συμφωνούμε κανονικά ακόμη και για τον φακό που κάθεται διότι οι μεγάλοι τηλεφακοί κουράζονται και θέλουν την ανάπαυση τους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, babisskg said:

    Μα το είπαμε , καθένας έχει τις προτιμήσεις του σε ότι αφορά τα εστιακά μήκη , συμφωνούμε κανονικά ακόμη και για τον φακό που κάθεται διότι οι μεγάλοι τηλεφακοί κουράζονται και θέλουν την ανάπαυση τους !

Προσωπικά ,  έχω προτίμηση στους ευρυγώνιους. Αν και βγάζω τις χειρότερες φωτογραφίες μου με αυτούς.

Για αυτό σκέφτομαι να κατέβω λίγο παρακάτω από τα 16mm στα 15mm . Το 1mm πάει το εύρος πεδίου από 108° 10" στα 16mm  ,  σε  110° 30'  στα 15mm. Αν βρισκόταν παραπάνω χρήμα να πάω σε 14mm , πήγαινε σε 114° .

Και αν βρισκόταν ακόμη περισσότερο χρήμα να πάω στα 10mm (non fish eye) σε 130°

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Προσωπικά ,  έχω προτίμηση στους ευρυγώνιους. Αν και βγάζω τις χειρότερες φωτογραφίες μου με αυτούς.

Για αυτό σκέφτομαι να κατέβω λίγο παρακάτω από τα 16mm στα 15mm . Το 1mm πάει το εύρος πεδίου από 108° 10" στα 16mm  ,  σε  110° 30'  στα 15mm. Αν βρισκόταν παραπάνω χρήμα να πάω σε 14mm , πήγαινε σε 114° .

Και αν βρισκόταν ακόμη περισσότερο χρήμα να πάω στα 10mm (non fish eye) σε 130°

    Είναι και δική μου προσωπική επιλογή οι ευρυγώνιοι , με μέγιστο τα 10mm ....... το κλού της υπόθεσης είναι πως πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο του βλέπειν και να πας πολύ μα πολύ πιο κοντά !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, patatasc είπε

Και εγώ έχω μια συμπάθεια στον 14-24, από τότε που τον αγόρασα.

   Αναντικατάστατος ως ζουμ , με κάποιες τεχνικές αντιρρήσεις , άλλες εταιρείες τους βγάζουν πιο ανθεκτικούς κλπ ........ η εστιακή του κάλυψη είναι από τις πλέον χρήσιμες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δυσάρεστο με τους ευρυγώνιους , είναι ότι πρέπει να καταπιέζεσαι να κρατάς το φακό οριζόντιο , παράλληλο με το έδαφος, για να μένουν οι κατακόρυφες γραμμές κατακόρυφες και να μη χρειάζεται να κόψεις μεγάλο μέρος του κάδρου , για διόρθωση . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Αναντικατάστατος ως ζουμ , με κάποιες τεχνικές αντιρρήσεις , άλλες εταιρείες τους βγάζουν πιο ανθεκτικούς κλπ ........ η εστιακή του κάλυψη είναι από τις πλέον χρήσιμες . 

Ποιες οι τεχνικές αντιρρήσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, patatasc είπε

Ποιες οι τεχνικές αντιρρήσεις;

    Ότι βγάζουν όλες οι εταιρείες τέτοιο φακό , όχι με το ίδιο όμως προσδόκιμο ζωής .

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το δυσάρεστο με τους ευρυγώνιους , είναι ότι πρέπει να καταπιέζεσαι να κρατάς το φακό οριζόντιο , παράλληλο με το έδαφος, για να μένουν οι κατακόρυφες γραμμές κατακόρυφες και να μη χρειάζεται να κόψεις μεγάλο μέρος του κάδρου , για διόρθωση . 

    Δεν πήγες πολύ κοντά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ότι βγάζουν όλες οι εταιρείες τέτοιο φακό , όχι με το ίδιο όμως προσδόκιμο ζωής .

Αν είσαι προσεκτικός, τι μπορεί να πάθει ένας φακός; Δεν έχω πολλούς, αλλά δεν μου έχει χαλάσει ποτέ φακός. Ελπίζω σε μεγάλο προσδόκιμο ζωής, δεν είναι φθηνός ο 14-24 της νικον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, patatasc είπε

Αν είσαι προσεκτικός, τι μπορεί να πάθει ένας φακός; Δεν έχω πολλούς, αλλά δεν μου έχει χαλάσει ποτέ φακός. Ελπίζω σε μεγάλο προσδόκιμο ζωής, δεν είναι φθηνός ο 14-24 της νικον...

    Ένα πράγμα που χρειάζεται πραγματικά είναι , οι χρήστες γενικά να δίνουν μιά άτυπη ενημέρωση και προς τους υπόλοιπους , γύρω από τις εμπειρίες τους από την χρήση αλλά και τον χρόνο που χρησιμοποιούν ένα φακό , τι προβλήματα τυχόν παρουσιάστηκαν , πως τα έλυσαν κλπ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω μόνιμα με τα καπακάκια του, τυλιγμένο στο πανί/θήκη του κατασκευαστή, μέσα στην lowepro τσάντα, δίπλα στην μηχανή. Κινδυνεύει;

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Ένα πράγμα που χρειάζεται πραγματικά είναι , οι χρήστες γενικά να δίνουν μιά άτυπη ενημέρωση και προς τους υπόλοιπους , γύρω από τις εμπειρίες τους από την χρήση αλλά και τον χρόνο που χρησιμοποιούν ένα φακό , τι προβλήματα τυχόν παρουσιάστηκαν , πως τα έλυσαν κλπ . 

Δεν μπορώ να βοηθήσω, 15 χρόνια δεν μου έχει χαλάσει ποτέ φακός. 2 έχουν επιζήσει και από πτώση (μαζί με την μηχανή). Το ότι έχω πάντα lens hood βοηθά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άλλους φωτογράφους έχω ακούσει ότι χαλάει εύκολα το autofocus, προσωπικά εστιάζω πρώτα με το χέρι με κλειστή τη μηχανή και μετά την ανοίγω για να εστιάσει με ακρίβεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο καιρο μετα την αποκτηση της a7iii εχουν αρχισει παλι τα διληματα.Ευτυχως το σωμα με εχει καλυψει απολυτα και δεν προκειται να αλλαξω συντομα. 

Αυτην την στιγμη ειμαι μονο με τον 50ρι 1.8 και σκεφτομαι πως να πρωχωρησω για φακο με budget στα 500 αμεσα +500 σε μερικους μηνες. Κυριως με ενδιαφερει κατι ευελικτο για all around που θα το συνδιασω με 1-2 primes. Eχω καταληξει στις παρακατω λυσεις:

Απο την μια μπορω να παρω εναν tamron 28-75 2.8 που ειναι οτι πρεπει για all around φακο θα μου λειψει λιγο το 70-150 , οποτε μελοντικα θα προσθεσω και εναν 70-200 η εναν 100prime

Αλλη μια επιλογη ο sony 24-105 σε αντιστοιχη τιμη. Λιγο πιο ευελικτος, αλλα πιο σκοτεινος. Το f4 δεν με πειραζει τοσο γιατι ανεβαινει ευκολα το iso και στα 100mm πετυχαινεις αντιστοιχο bokeh

Τελευταια επιλογη να περιμενω μερικους μηνες και να αγορασω κατευθειαν τον tamron 35-150 f-2.8 που απλα κανει τα παντα. Καθημερινα το 35 δεν με πιστευω οτι θα με επηρεασει απλα προσθεσω και εναν οικονομικο prime wide

 

Oπως το βλεπω μεχρι τωρα ειναι οτι ο sony ειναι ο πιο vfm για all around φακο, καθως κυκλοφορουν και αρκετοι μεταχειρισμενοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, imr είπε

Λιγο καιρο μετα την αποκτηση της a7iii εχουν αρχισει παλι τα διληματα.Ευτυχως το σωμα με εχει καλυψει απολυτα και δεν προκειται να αλλαξω συντομα. 

Αυτην την στιγμη ειμαι μονο με τον 50ρι 1.8 και σκεφτομαι πως να πρωχωρησω για φακο με budget στα 500 αμεσα +500 σε μερικους μηνες. Κυριως με ενδιαφερει κατι ευελικτο για all around που θα το συνδιασω με 1-2 primes. Eχω καταληξει στις παρακατω λυσεις:

Απο την μια μπορω να παρω εναν tamron 28-75 2.8 που ειναι οτι πρεπει για all around φακο θα μου λειψει λιγο το 70-150 , οποτε μελοντικα θα προσθεσω και εναν 70-200 η εναν 100prime

Ναι 

19 λεπτά πριν, imr είπε

Αλλη μια επιλογη ο sony 24-105 σε αντιστοιχη τιμη. Λιγο πιο ευελικτος, αλλα πιο σκοτεινος. Το f4 δεν με πειραζει τοσο γιατι ανεβαινει ευκολα το iso και στα 100mm πετυχαινεις αντιστοιχο bokeh

Επίσης ναι αν το εύρος σε ενδιαφέρει περισσότερο από το f/2.8 

19 λεπτά πριν, imr είπε

Τελευταια επιλογη να περιμενω μερικους μηνες και να αγορασω κατευθειαν τον tamron 35-150 f-2.8 που απλα κανει τα παντα. Καθημερινα το 35 δεν με πιστευω οτι θα με επηρεασει απλα προσθεσω και εναν οικονομικο prime wide

Χαρά στο κουράγιο σας όσοι βλέπετε για καθημερινή χρήση "βάρος φακού : 1165gr" και δε λέτε αμέσως "χαχα ούτε καν" :P  . Χιουμοριστικά το λέω καθώς δεν ξέρω τι χρήση κάνεις άλλωστε. Σίγουρα για κάποια σενάρια χρειάζεται μόνος αυτός και τέλος. 

19 λεπτά πριν, imr είπε

Oπως το βλεπω μεχρι τωρα ειναι οτι ο sony ειναι ο πιο vfm για all around φακο, καθως κυκλοφορουν και αρκετοι μεταχειρισμενοι

Συμφωνώ. Ακόμα και αν ο στόχος είναι το bokeh η διαφορά του ενός στοπ είναι μικρή και πιο σημαντικές παράμετροι είναι οι 1) απόσταση από το θέμα, 2) απόσταση του θέματος με το τι υπάρχει πίσω. Το μόνο πλεονέκτημα είναι οι λήψεις σε χαμηλό φως αν δεν μπορείς να μειώσεις ταχύτητα κλείστρου. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...