Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες θέλω να πάρω επιτέλους μια dslr για να ανέβω επίπεδο, μιας και η compact μου(Sony wx1) πλέον δεν με καλύπτει...Έχω αρκετές γνώσεις(θεωρητικές) για τη φωτογραφία και έχω χρησιμοποιησει κατά καιρούς μηχανές φίλων οπότε δεν είμαι τελείως αρχάριος...

Σκέφτομαι για Nikon D3200 με 35mm 1.8 μιας και ασχολούμαι αρκετά με street photography και τραβάω πολύ συχνά φωτογραφίες σε νυχτερινά τοπία..

Γνωστός μου, μού πρότεινε canon eos 1200d + 18-55 μιας και μου είπε ότι σχεδόν όλοι οι αρχαίοι την επιλέγουν και έχει και αρκετά καλή τιμή.

Απο όσα έχω διαβάσει πάντως η nikon είναι καλύτερη και ο συνδυασμός μου με καλύπτει πολύ περισσότερο..

 

Τι προτείνετε στα 350-400 ευρά..;;;

Επίσης ο 35 1.8 έχει auto focus;; με ενδιαφέρει κυρίως για το βίντεο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα εχει καμια σχεση το αποτελεσμα που θα εχεις με την d3200 και τον prime με την 1200d και κιτ φακο.

Ο 35αρης nikkor εχει autofocus αλλα η εστιαση στο video ειναι για τα πανηγυρια στις nikon.

Εαν σε ενδιαφερει τοσο, γνωμη μου να πας τουλαχιστον στην sony a5100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Η χρήση είναι 95% φωτογραφίες και 5% βίντεο....Σπάνια δηλαδή θα τραβήξω βίντεο απλώς θέλω πέρα από το manual focus να έχω και τη δυνατότητα του auto για κάποιες περιπτώσεις που δεν θα έχω το μυαλό μου τόσο στην εστίαση...

 

Η sony a5100 αρκετά καλή αλλά ξεφεύγει πολύ από το budget μου και επίσης κοιτάω αποκλειστικά για dslr...

 

Νομίζω πως έχω καταλήξει στην nikon παρόλο που είναι λίγο παλιά πλέον...Επίσης αξίζει να την πάρω με τον κιτ φακό και να πάρω αργότερα τον 35αρη ή ο κιτ θα μου είναι άχρηστος μετά, λόγω της μεγάλης διαφοράς τους στην απόδοση;;

 

Επίσης σκέφτηκα και την canon eos 1200d με φακό canon 50 1.8 που βγαίνει σχεδόν 100ε πιο φθηνά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει...

Επεξ/σία από tsourakis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν αξιζει.Αν και εγω θα πηγαινα στην d5200.Πιθανων να την βρεις καινουργια με τον κιτ στα ~450 εαν εισαι αθηνα με λιγη τυχη και καλο ψαξιμο.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θέλω να πάρω επιτέλους μια dslr για να ανέβω επίπεδο, μιας και η compact μου(Sony wx1) πλέον δεν με καλύπτει...Έχω αρκετές γνώσεις(θεωρητικές) για τη φωτογραφία και έχω χρησιμοποιησει κατά καιρούς μηχανές φίλων οπότε δεν είμαι τελείως αρχάριος...

Σκέφτομαι για Nikon D3200 με 35mm 1.8 μιας και ασχολούμαι αρκετά με street photography και τραβάω πολύ συχνά φωτογραφίες σε νυχτερινά τοπία..

Γνωστός μου, μού πρότεινε canon eos 1200d + 18-55 μιας και μου είπε ότι σχεδόν όλοι οι αρχαίοι την επιλέγουν και έχει και αρκετά καλή τιμή.

Απο όσα έχω διαβάσει πάντως η nikon είναι καλύτερη και ο συνδυασμός μου με καλύπτει πολύ περισσότερο..

 

Τι προτείνετε στα 350-400 ευρά..;;;

Επίσης ο 35 1.8 έχει auto focus;; με ενδιαφέρει κυρίως για το βίντεο..

θα σου προτεινα να πας σε 5100 αντι για 3200,(αν δεν πας σε 5200)

καλη επιλογη ο 35ρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για dslr και βίντεο η λογική οδηγεί στη canon με stm φακό για auto focus γρήγορο και αθόρυβο μηχανισμό βλέπεις στο youtube σχετικά.

Αν και το βίντεο είναι για φωτεινούς χειροκίνητους φακούς αν πραγματικά θέλεις να ανέβεις επίπεδο.

Σε mirrorless λόγω όγκου και και και.. η sony a5100 με την οθόνη αφής διευκολύνει όσο δεν φαντάζεσαι στο βίντεο με το touch auto focus, επιπλέον υποστηρίζει το νεότερο XAVC S στο βίντεο σε σχέση με τη a6000,, τι δεν έχει; το εικονοσκόπιο της sony a6000 και θα στηρίζεσαι αποκλειστικά στην οθόνη για το κάδρο σου κατά τα άλλα και οι δύο sony έχουν το ίδιο γρήγορο σύστημα AF μικρές και ευέλικτες για steet.

 

Επίσης (ορμώμενος από το 5% του βίντεο περισσότερο και όταν δεν παίζει raw αλλά jpeg φωτογραφικά) παίζει και η samsung nx500 με πλήρη χειρισμό οθόνη αφής (όχι μόνο για μερικά χαρακτηριστικά όπως τα κατάφερε η sony στη a5100  πλήρη χειρισμό) με 4k βίντεο γράφει στο νέο H.265 HEVC codec με το μισό μέγεθος αρχείου στην ίδια ποιότητα αλλά δεν είναι ακόμα διαδεδομένο το 265 και θα χρειάζεσαι απαραίτητα μετατροπή για να το δεις σε TV και λοιπά media player τουλάχιστον τον αρχικό καιρό, καλό φακό έχει και pancake για street όπως και η sony αλλά φθηνότερους φακούς συγκριτικά και ένα ισάξιο σύστημα εστίασης ή περίπου έτσι ένα κλικ πίσω από τις sony, οθόνη amoled χωρίς εικονοσκόπιο, για raw αρχείο υπερτερεί η sony για jpeg μία από τα ίδια αλλά σε δύσκολες φωτιστικά καταστάσεις με τα 28mp υπολείπεται των sony μηχανών σε θόρυβο.

Αν nikon προς d5200 όχι d3200

...αλλά dslr το 2015 οξύμωρο και ας με κράξουν!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη nikon d3200 και πρόσφατα πήρα και τον 35mm. Μπορώ να πω ότι μπορείς να βγάλεις πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα με αυτόν το συνδυασμό. Αν δε σε παίρνει από άποψη χρημάτων για παραπάνω, θα σε καλύψει ο συνδυασμός, αλλά εγώ πχ θα ήθελα τη περιστρεφόμενη οθόνη της d5200, γιατί σε δύσκολες γωνίες λήψης δε βλέπεις καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

Ξερει κανεις sites στο εξωτερικο οπου μπορω να βρω μεταχειρισμενη την canon 1dx? Βρισκω μονο Αμερικη, οπου βεβαια βρηκα μια σε τρομερη τιμη αλλα αντε να φερεις κατι απο αμερικη. Στην Ελλαδα δεν το συζηταω, η κατασταση ειναι τραγικη, οταν εξω την πουλανε 4000ε εδω την εχουν 6000ε. Τα συνεχομενα price drops δεν τους πιανουν εδω. Δεν μπορω να περιμενω αλλο να βγει η 1dx mk ii και χρειαζομαι οπωσδηποτε ενα καλο σωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, 

Ξερει κανεις sites στο εξωτερικο οπου μπορω να βρω μεταχειρισμενη την canon 1dx? Βρισκω μονο Αμερικη, οπου βεβαια βρηκα μια σε τρομερη τιμη αλλα αντε να φερεις κατι απο αμερικη. Στην Ελλαδα δεν το συζηταω, η κατασταση ειναι τραγικη, οταν εξω την πουλανε 4000ε εδω την εχουν 6000ε. Τα συνεχομενα price drops δεν τους πιανουν εδω. Δεν μπορω να περιμενω αλλο να βγει η 1dx mk ii και χρειαζομαι οπωσδηποτε ενα καλο σωμα

 

 

να καίγεσαι τοσο πολυ τοτε παρτην απο το ebay.co.uk

 

 

 

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Canon-EOS-1D-X-Digital-SLR-Camera-Body-18-1-MP-1DX-/181842392715?hash=item2a56a6b68b

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

Ξερει κανεις sites στο εξωτερικο οπου μπορω να βρω μεταχειρισμενη την canon 1dx? Βρισκω μονο Αμερικη, οπου βεβαια βρηκα μια σε τρομερη τιμη αλλα αντε να φερεις κατι απο αμερικη. Στην Ελλαδα δεν το συζηταω, η κατασταση ειναι τραγικη, οταν εξω την πουλανε 4000ε εδω την εχουν 6000ε. Τα συνεχομενα price drops δεν τους πιανουν εδω. Δεν μπορω να περιμενω αλλο να βγει η 1dx mk ii και χρειαζομαι οπωσδηποτε ενα καλο σωμα. 

γυμναστηριο δοκιμασες?

 

 

 

(τωρα τι εχεις?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γυμναστηριο δοκιμασες?

νταξ, με εκανες και γελασα μπορω να πω! χαχα

 

Τωρα ειμαι με μια eos1 mark iv αλλα ειναι παλια με πολλαααα κλικς πανω της και αρχισε η χρηση της, οχι να ειναι εμφανης, αυτο το καταλαβαινα καιρο τωρα, αλλα να μου κανει πολλα νερα. Χρειαζομαι ενα καλο σωμα ετσι ωστε μολις με το καλο κυκλοφορησει η eos 1dx mk ii να την τσιμπησω, αν ολα ειναι καλα φυσικα και μπορω, και να κανω την 1dx δευτερο σωμα. Επισης εχω μια 6D η οποια ναι μεν ειναι καλη αλλα προφανως δεν ειναι για αθλητικο, με κουραζει το ποσο αργη ειναι. 

Αυτος που βρηκα απο Αμερικη μολις με ειπε οτι εχει πανω της 200k κλικς, με ξενερωσε βασικα, δεν πιστευω οτι αξιζει 3+k e. 

Μου ειναι μια πολυ δυσκολη αποφαση, ειναι πολλα τα λεφτα φυσικα κι επισης οταν περιμενεις να βγει καινουργια ναυαρχιδα ξερεις οτι θα κανει μπαμ, αλλα αργουν οι μαλακες και τα παλια "αρρωσταινουν". Επισης η χρηση της ειναι και θα ειναι καθημερινη. Κι οταν λεω καθημερινη εννοω καθε μερα 1+k κλικς. 

Επεξ/σία από zer_raiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

Ξερει κανεις sites στο εξωτερικο οπου μπορω να βρω μεταχειρισμενη την canon 1dx? Βρισκω μονο Αμερικη, οπου βεβαια βρηκα μια σε τρομερη τιμη αλλα αντε να φερεις κατι απο αμερικη. Στην Ελλαδα δεν το συζηταω, η κατασταση ειναι τραγικη, οταν εξω την πουλανε 4000ε εδω την εχουν 6000ε. Τα συνεχομενα price drops δεν τους πιανουν εδω. Δεν μπορω να περιμενω αλλο να βγει η 1dx mk ii και χρειαζομαι οπωσδηποτε ενα καλο σωμα. 

 

 

New σε καλή τιμή  (όμως παίζει καθημερινά όσο και η ισοτιμία  €/$ currency rate πιθανόν αμερικανικής ιδιοκτησίας το κατάστημα!!!) 

http://www.purnimadigital.com/appareils-photos/reflex/canon/camara-reflex-canon-eos-1dx-cuerpo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

New σε καλή τιμή  (όμως παίζει καθημερινά όσο και η ισοτιμία  €/$ currency rate πιθανόν αμερικανικής ιδιοκτησίας το κατάστημα!!!) 

http://www.purnimadigital.com/appareils-photos/reflex/canon/camara-reflex-canon-eos-1dx-cuerpo.html

πολυ δυνατη προταση. τους εστειλα μηνυμα να δω αν κοβουν και τιμολογιο, που ειναι το ιδανικο αφου ειναι και απο καταστημα, και πιστευω πως ειναι οτι καλυτερο εχω δει. 

επισης μου προτειναν κι αυτη http://rhinocamera.gr/product.aspx?force_translation=1&ProductName=Canon-EOS-1DX&ProductID=16652αν και η δικη σου προταση εχει καλυτερη τιμη. 

δυστυχως δεν μου ειναι ευκολο να ψαξω σε ευρωπαικα σαιτ που να μην εχουν την αγγλικη γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...