Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση apache για web server


karabouzouk...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αυτά οπότε να είστε υπομονετικοί..!

 

Λοιπόν το απλό που θέλω να κάνω είναι να βλέπω μια σελίδα html που έχω στον υπολογιστή μου από οπουδήποτε στο internet.

Στο pc μου έχω linux 10.04 και έχω εγκαταστήσει το LAMP που έχει όλο το πακέτο (apache, mysql και php).

Το router το έχω ρυθμίσει να δίνει στο pc μου την εξωτερική IP (πιστεύω ότι χρειάζεται έτσι δεν είναι..?)

Τη σελίδα html την έχω αποθηκευμένη σε ένα φάκελο στον οποίο και ορίζω στον apache να κοιτάζει εκεί μέσω του αρχείου /etc/apache2/sites-available/default το οποίο και έχει μέσα τα εξής

><VirtualHost *:80>
ServerAdmin webmaster@localhost

DocumentRoot /home/username/my_Sites/site1/
<Directory />
	Options FollowSymLinks
	AllowOverride None
</Directory>
<Directory /home/username/my_Sites/site1/>
	Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
	AllowOverride None
	Order allow,deny
	allow from all
</Directory>

ScriptAlias /cgi-bin/ /usr/lib/cgi-bin/
<Directory "/usr/lib/cgi-bin">
	AllowOverride None
	Options +ExecCGI -MultiViews +SymLinksIfOwnerMatch
	Order allow,deny
	Allow from all
</Directory>

ErrorLog /var/log/apache2/error.log

# Possible values include: debug, info, notice, warn, error, crit,
# alert, emerg.
LogLevel warn

CustomLog /var/log/apache2/access.log combined

   Alias /doc/ "/usr/share/doc/"
   <Directory "/usr/share/doc/">
       Options Indexes MultiViews FollowSymLinks
       AllowOverride None
       Order deny,allow
       Deny from all
       Allow from 127.0.0.0/255.0.0.0 ::1/128
   </Directory>

</VirtualHost>

 

Όταν από κάποιο υπολογιστή που είναι στο δικό μου δίκτυο πληκτρολογήσω την ip του "υπολογιστή server" μου ανοίγει κανονικά η σελίδα που έχω φτιάξει. Όχι όμως αν κάνω το ίδιο και από κάποιον άλλο απομακρυσμένο υπολογιστή εκτός ιδιωτικού δικτύου με την εξωτερική ip πάντα..

 

χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση στο router ή στον apache..? τι δεν κάνω σωστά?

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

port forward έχεις κάνει? γιατί αυτό που είπες ότι έκανες με τις ip δεν το πολυκατάλαβα

πρέπει να κάνεις forward την 80 του router στην 80 που τρέχεις τον apache στο pc server

 

επίσης υπάρχει περίπτωση η 80 του router να είναι κλειδωμένη από τον πάροχο οπότε να πρέπει να βάλεις άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις conn-x πρέπει να απενεργοποιήσεις την προστασία στο my.otenet.gr που μπλοκάρει τις πόρτες 0-1000.

Επίσης αν έχεις το huawei την 80 την έχει το router πρέπει να την κάνεις disable στο security νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις conn-x πρέπει να απενεργοποιήσεις την προστασία στο my.otenet.gr που μπλοκάρει τις πόρτες 0-1000.

Επίσης αν έχεις το huawei την 80 την έχει το router πρέπει να την κάνεις disable στο security νομίζω.

δουλεύει αυτό? γιατί όταν προσπαθούσα πριν κανένα μήνα δεν άνοιγε καν η υπηρεσία, σε πήγαινε στα otenet tools και δεν είχε τέτοια επιλογή εκεί

 

εκτός αν δεν το είδα, πάντως παλιά γινότανε σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

port forward έχεις κάνει? γιατί αυτό που είπες ότι έκανες με τις ip δεν το πολυκατάλαβα

πρέπει να κάνεις forward την 80 του router στην 80 που τρέχεις τον apache στο pc server

 

επίσης υπάρχει περίπτωση η 80 του router να είναι κλειδωμένη από τον πάροχο οπότε να πρέπει να βάλεις άλλη

ευχαριστώ για την απάντηση

Στο screen shot που ανέβασα από το router φαίνονται οι ρυθμίσεις που έχω κάνει.

Με την ip εννοώ ότι τώρα πατώντας ifconfig μου βγάζει ότι η ip του pc μου είναι 77.15.16.33 πχ η οποία είναι ίδια με την εξωτερική. Δεν ξέρω αν άυτό έχει κάποιο νόημα αλλά σημασία έχει ότι οι εισερχόμενες κλείσεις προς την ip θα έρχονται κατευθείαν στο pc μου (τουλάχιστον αυτό περιέγραφε ότι θα γίνεται)

Το έκανα με την επιλογή "assign publick ip of a connection to a divice" που φαίνεται στην εικόνα

Τι άλλη ρύθμιση θέλει?

 

Aν έχεις conn-x πρέπει να απενεργοποιήσεις την προστασία στο my.otenet.gr που μπλοκάρει τις πόρτες 0-1000.

Επίσης αν έχεις το huawei την 80 την έχει το router πρέπει να την κάνεις disable στο security νομίζω.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Στην εικόνα φαίνεται ακριβώς το μοντέλο του router αν ξέρεις κάτι και γι αυτό.

 

post-107590-0-04725500-1329406544_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανες δεν είναι και ότι καλύτερο. Δώσε του ip me nat κανονικά όπως τα άλλα και επέλεξε

"assign a game or aplication to a local device" στο screenshot ή

Toolbox->Games & Applications server

έχει έτοιμο HTTP service για port forward σε local IP (192.168.1.x)

 

Το router είναι καλό, εκτός αν είσαι σε dslam (globespan), δράμα κατάσταση.

Μπορείς να το δεις στο dsl connection info->details

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN

αν σου λέει

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

είσαι άψογα είναι ότι καλύτερο.

 

@warlock9_0

δουλεύει ακόμη το σύστημα στο my.otenet.gr, το έκανα πρόσφατα, και μάλιστα φτιάξανε και το dns και το κάνεις και συνδεδεμένος και από άλλο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...