Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με drivers nVidia και Ubuntu 11.10


giannisosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πρόβλημα με το Ubuntu 11.10 και τους drivers της nVidia για την κάρτα γραφικών. Τους εγκατέστησα και δεν ανοίγει σε Ubuntu.

 

Έχω Ubuntu 11.10 και kernel 3.2.0.15-generic. Έκανα εγκατάσταση των Additional Drivers της nVidia και από το Κέντρο Λογισμικού Ubuntu κάτι για drivers της nVidia ver. 185 και ο υπολογιστής δεν ανοίγει μένει σε μια μαύρη οθόνη.

 

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να το φτίαξω-βγάλω ό,τι εγκατέστησα τώρα;

 

Edit: Για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα έκανα το εξής και λύθηκε.

Ξεκίνησα σε κανονικό boot, κόλλησε και έφτασε σε μια μαύρη οθόνη. Πατάω Alt+F2 για να έχω τερματικό. Γράφω username και password για να συνδεθώ.

Μετά για να έχω δικαιώματα superuser

>su

 

Απεγκατάσταση των οδηγών της nVidia

>sudo apt-get purge nvidia*

 

Απομάκρυνση του xorg.conf

>sudo rm /etc/X11/xorg.conf

 

Επανεγκατάσταση του Xorg

>sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx:i386 libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-dri:amd64

 

Ξανά-configure του Xorg

>sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

 

Επαννεκίνηση

>sudo reboot

 

Δίνει γραφικά αλλά κολλάει. Παρατεταμένο κράτημα του power και μετά ξανά εκκίνηση και όλα μια χαρά.

Επεξ/σία από giannisosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ποια καρτα εχεις?

 

Οταν λες εδω

Έχω πρόβλημα με το Ubuntu 11.10 και τους drivers της nVidia για την κάρτα γραφικών. Τους εγκατέστησα και δεν ανοίγει σε Ubuntu.

εννοεις πως τους κατεβασες απο την nvidia και τους εβαλες?

Και μετα εδω

Έκανα εγκατάσταση των Additional Drivers της nVidia και από το Κέντρο Λογισμικού Ubuntu κάτι για drivers της nVidia ver. 185

 

Το κεντρο λογισμικου θα σου εβαζε τους drivers μεσω του repo, αρα τος 280.x που εχει το repo, αν υποθεσουμε παντα οτι εχεις καρτα που δεν ειναι της σειρας legacy.

 

Τελος, υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος να βαλεις τον 3.2.x και να μην μεινεις με αυτον που σου παρεχει το ubuntu?

Ρωταω επειδη σιγουρα θα τον βρηκες απο καποιο τριτο repo και το στοκ repo θα σου παρεχει τον driver φτιαγμενο για τον πυρηνα που εχει αυτο (τον 3.0.x).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την GeForce GT525M (σε laptop).

 

Δεν κατέβασα από το site της nVidia αλλά τους οδηγούς που έχει το Ubuntu στο Additional Drivers (δεν ξέρω από που τους πέρνει).

 

Ο λόγος που έβαλα τον 3.2 είναι το ότι λέγανε ότι το πρόβλημα της μπαταρίας οφείλεται στον πηρύνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, αρα εβαλες τον 280.x απο το repo κλπ.

 

Πριν βαλεις τον 3.2, ειχες το ιδιο προβλημα? Με τον 3.2 ειδες διαφορα στην καταναλωση της μπαταριας?

Γιατι αν οχι, συμβουλη μου ειναι να ξαναπας στον 3.0 επιλεγοντας τον απο το μενου του grub και τερμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα διαφορά αλλά όχι μεγάλη. Πριν την 3.2 δεν είχα βάλει τους οδηγούς της nVidia.

 

Edit: Επίσης δεν ξεκινάει και με καμία προηγούμενη έκδοση πυρήνα. Αν μπορώ να έχω πρόσβαση στον σκληρό και σβήσω συγκεκριμένα αρχεία θα μπορεί να ξεκινήσει; Γιατί βαριέμαι να κάνω ξανά εγκατάσταση και κυρίως να το "στήνω" από την αρχή.

Επεξ/σία από giannisosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...