Προς το περιεχόμενο

Κοστος αναλωσιμων


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και παλι :)

Πρωτη φορα ανοιγω 2 θεματα την ιδια μερα, γιαυτο συγχωρεστε με αν τα λεω μπερδεμενα.

 

Χτες, με αφορμη την αγορα νεου εκτυπωτη, ειχαμε μια συζητηση για το κοστος των αναλωσιμων των εκτυπωτων μας.

Ο φιλος μου εχει εναν epson stylus office bx-κατι, πολυμηχανημα (εκτυπωτης, σκαννερ, φαξ, συνδεση usb και ethernet) και εγω εναν canon mp250 (εκτυπωτης και scanner).

Με ενα προχειρο υπολογισμο ειδαμε οτι τα δικα του αναλωσιμα κοστιζουν σχεδον τα διπλα απο τα δικα μου! Και με μια δευτερη σκεψη, οτι ειτε ο δικος μου εχει μεγαλυτερη καταναλωση σε μελανι, αρα με φτηνοτερα αναλωσιμα βγαζει της ιδιες σελιδες και ο αλλος το αναποδο, ειτε οτι τα αναλωσιμα του αλλου ειναι γενικα ακριβα. Υποθετουμε παντα οτι κανουμε την ιδια χρηση και οι δυο.

 

Τι ισχυει? Υπαρχει καποια εταιρια που να εχει φτηνα αυθεντικα αναλωσιμα? Γιατι αν μου πειτε η epson, θα σας πω σιγουρα οχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.

Μπορεί το ένα μελάνι να εκτυπώνει 200 σελίδες και να κοστίζει 20 και το άλλο να κοστίζει 30 ευρώ και να εκτυπώνει 600 σελίδες.

 

Κοίταξε τι δηλώνουν οι εταιρίες για κάθε μελάνι. Για παράδειγμα ο δικός σου είναι εδώ->

http://www.inkntoneruk.co.uk/printers/canon-mp250-pixma-printer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...