Προς το περιεχόμενο

Διαγραφη του Grub πριν Format


c0prse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

σκεφτομαι περασω καποια εκδοση ubuntu η mint σαν dual boot στο λαπτοπ μου αλλα καθε φορα που το κανω αυτο

μετα απο καποιο καιρο οταν πλεον θελω να σβησω τα λινουξ και να μεινω με τα windows, παντα μου σπαει τα νευρα

το ανεκδιηγητο αυτο Grub το οποιο μενει και μετα το φορματ και θελει ιστοριες για να βγει.

 

αυτη τη φορα λεω να προνοησω και να μαθω τον σωστο τροπο διαγραφης του Grub πρωτου κανω οτιδιποτε mrgreen.png

Αν καποιος ξερει τη διαδικασια ας μου την περιγραψει λιγο συνοπτικα. Thanks!

 

PS: εχω να βαλω linux απο τα Mint 10 πριν κανα χρονο, αξιζει να βαλω το latest Mint η να παω σε καποια Ubuntu release?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβεις οτι αυτο που ζητας δεν λεγεται απλα "διαγραφη"...

 

Καθε σκληρος εχει πανω του ενα κομματακι 512byte στην αρχη του. Αυτο το κομματι ειναι ο master boot record (mbr) του σκληρου. Σε αυτο το κομματι αποθηκευεται ενα "μαραφετι" με βασικοτατες πληροφοριες για το τι, απο που και πως θα εκκινησει ο σκληρος το λειτουργικο συστημα που ειναι εγκατεστημενο σε αυτον.

Αυτο το "μαραφετι" λεγεται bootloader και ο mbr εχει χωρο για εναν μονο bootloader. Και αυτος ο ενας πρεπει να εκκινει ολα τα λειτουργικα που εχεις πανω στο δισκο. Ο ntldr των windows δεν μπορει να εκκινησει κατι αλλο εκτος απο windows, γιαυτο βαζεις τον grub. Και εννοειται πως ενας bootloader πρεπει παντα να υπαρχει στον mbr του σκληρου, αλλιως το bios θα σου πει "operating system not found".

 

Και επειδη αυτος ο χωρος των 512byte δεν σβηνεται (σβηνεται κανονικα, αλλα με πολυ προχωρημενο τροπο), πρεπει να φροντιζεις ωστε να εχει τον σωστο bootloader για τις αναγκες σου.

Εβαλες xp σκετα, κρατας τον bootloader των xp.

Εβαλες xp με 7, βαζεις αυτον των 7 γιατι αυτος θα δει και τα xp και θα τα εκκινησει (αυτος των xp δεν θα δει τα 7).

Εχεις windows και λινουξ, βαζεις τον grub.

Και σε καθε περιπτωση επαναφερεις αυτον που θες αναλογα με το τι θες να εχεις.

 

 

Και τωρα καφε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα latest mint και ubuntu

λόγω πρόσφατου περάσματος στο gnome 3 (κάτω απ'το cinnamon και το unity αντίστοιχα)

βλέπουμε κάποια -αναμενόμενα- άκομψα και buggy αποτελέσματα.

 

δηλαδή μην περιμένεις κάτι απαραίτητα καλύτερο σε αυτές τις εκδόσεις.

Από την επόμενη και μετά. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...