Προς το περιεχόμενο

Nouveau ή nvidia?


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί υπάρχει nvidia driver και nouveau driver?

 

Ποιος είναι καλύτερος;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω για να τον χρησιμοποιήσω εκτός από το να εγκαταστήσω το σχετικό πακέτο και να αλλάξω το xorg.conf?

 

Έχω εγκαταστήσει το σχετικό πακέτο: xserver-xorg-video-nouveau και μετά πήγα από το nano και άλλαξα το nvidia σε nouveau στο xorg.conf (Driver "nouveau"). Έκανα restart και ... δε μου εμφανίζει ούτε τη γραμμή εντολών. Πατάω alt+ctrl+F1 εμφανίζεται το user login: για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά ξαναχάνεται...

 

Debian testing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τη διανομή ?

την ώρα που πατάς ctrl f1 δωσε

>ps afx

δες ποιος είναι ο login manager και κλειστόν με

>killall -9 gdm

αντί gdm βάζεις ότι login manager έχεις από την απάντηση του ps afx

 

μετά δίνεις

>rm -fr /etc/X11/xorg.conf

δεν χρειάζεται πλέων το xorg.conf

 

nvidia είναι ο driver της ίδιας της nvidia και nouveau είναι ο ανοιχτός της κοινότητας

να βάλεις της nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν αρκει να αλλαξεις απο "nouveau" σε "nvidia" στο xorg.conf, πρεπει να εχεις εγκατεστημενο και τον nvidia πριν το κανεις :P

Απαραιτητη προϋποθεση, πλεον, ειναι να εχεις καρτα γραφικων που να υποστιριζεται απο τον τελευταιο driver της nvidia, δηλαδη απο 6xxx και πανω, μιας και η nvidia εκοψε την υποστηριξη για τις legacy καρτες της.

 

Μεταξυ nouveau και nvidia δεν τιθεται θεμα για το ποιος ειναι καλυτερος. Ειναι σαν να συγκρινεις ενα iphone με ενα κοινο dumbphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διανομή τη λέω στο τέλος. Debian testing. Επίσης: kernel 3.0.0-1-amd64. GNOME 3.2.1 (experimental)

 

Έχω πετύχει διανομές χωρίς xorg.conf αλλά στο debian μάλλον χρειάζεται. Έβαλα το επίθεμα .bak στο xorg.conf μου και δεν ξεκινούσε ο Xserver.

 

Μεταξυ nouveau και nvidia δεν τιθεται θεμα για το ποιος ειναι καλυτερος. Ειναι σαν να συγκρινεις ενα iphone με ενα κοινο dumbphone.
Φαντάζομαι ότι εννοείς ότι ο nvidia είναι καλύτερος. Σωστά;

 

Βασικά δε ξέρω αν το πρόβλημα που θέλω να αντιμετωπίσω σχετίζεται με τα γραφικά. Μάλλον δε σχετίζεται μιας και τα glx gears δουλεύουν μια χαρά

 

>$ glxgears
4692 frames in 5.0 seconds = 938.365 FPS

Ωστόσο έχω αγανακτήσει :mad: και θέλω να δοκιμάσω κι αυτό.

 

Μιας και το ανέφερα, αν έχετε χρόνο, ρίξτε κι εδώ μια ματιά για να δείτε τι πρόβλημα έχω. Ένας τύπος εκεί λέει ότι έχει σχέση με το mutter, αλλά μου φαίνεται λίγο άκυρο. Στο bug που καταχώρησε αυτός, ο μοναδικός που το επιβεβαίωσε είμαι εγώ!!! :whistle: Λες και ΜΟΝΟ 2 άτομα που χρησιμοποιούν debian στον πλανήτη αντιμετωπίζουν το πρόβλημα :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρτα εχεις? Εδω δεν εχω κανενα προβλημα με nvidia σε (ταρατατααα) openbox :P

Αν ειναι μπες σε gnome fallback mode που εχει κανονικο metacity να δεις αν κανει τα ιδια.

~900fps ειναι παρα πολυ λιγα για τον nvidia.

 

Επισης, με το update πριν καμια ωρα, το testing περασε σε kernel 3.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Έτρεξα ένα apt-get update και έκανα όλες τις αναβαθμίσεις. Εγκαταστάθηκα/αναβαθμίστηκαν τα παρακάτω:

 

linux-headers-amd64

linux-libc-dev 3.2.4-1

linux-headers-3.2.0-1-amd64

linux-headers-3.2.0-1-common

linux-kbuild-3.2

 

έκανα reboot και στο GRUB menu μου είχε ΜΟΝΟ τον kernel 3 όπως και πριν. Έτρεξα κι ένα update-grub και δε βρήκε τίποτα περισσότερο. Το uname -r μου δίνει ξανά 3.0.0-1-amd64. Είναι λογικά όλα αυτά;

 

Αν ειναι μπες σε gnome fallback mode που εχει κανονικο metacity να δεις αν κανει τα ιδια.
Όχι, σε fallback όλα δουλεύουν ρολόι, όπως έχει παρατηρήσει και ο άλλος χρήστης στο link που περέθεσα.

 

~900fps ειναι παρα πολυ λιγα για τον nvidia.
...Τι μου προτείνεις; Η κάρτα μου είναι η

nVidia Corporation C73 [GeForce 7100 / nForce 630i] (rev a2)

 

Τι μπορεί να είναι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λειπει το μεταπακετο linux-image-amd64 το οποιο θα εκανε αναβαθμηση τον πυρηνα σε 3.2, οπως το linux-headers-amd64 εγκατεστησε το linux-headers-3.2.0-1-amd64.

Η διαφορα "κανονικου" gnome και fallback (ή μαλλον μια απο ολες) εινια το οτι το κανονικο εχει compositing ενεργο ενω το αλλο το εχει κλειστο. Και δεν νομιζω το mutter να ειναι ο wm του gnome3, μαλλον το compiz θα ειναι.

 

Επειδη το εχω προχειρο, εχω αυτο το xorg.conf με nvidia και δουλευει κανονικα. Το κομματι για την οθονη και τα παρακατω προστεθηκαν επειδη απλα δεν εβλεπε την οθονη χωρις το hal.

http://paste.debian.net/155864/

 

Επισης εχω το kms κλειστο και τον nouveau blacklisted, αλλα αυτο το 2ο γινεται αυτοματα με την εγκατασταση του nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλως περιέργως, εγκατέστησα το linux-image-amd64 έκανα reboot, μου έβγαλε ότι υπάρχει upgrade για τον kernel από 3 σε 3.2.0-1 και το έκανα.

 

Μου ζήτησε reboot, όντως εμφανίστηκαν στο GRUB menu καταχωρήσεις και για τον νέο kernel, αλλά ...δε ξεκινάει ο xserver!!!

 

Μου λέει ότι δεν είναι εγκατεστημένος ο nvidia driver...

 

Τώρα σκέψου ότι έχω μπει από τον παλιό kernel. Άλλο πρόβλημα αυτό...

 

Παρεμπιπτώντως, ο mutter ΕΙΝΑΙ ο wm του GNOME 3. Δες εδώ.

 

Να, ορίστε και το μήνυμα σφάλματος

post-62896-0-81405400-1328910640_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πακετα εχεις απο nvidia?

Βασικα θες το nvidia-kernel-dkms για να σου χτιζει τον driver σε καθε kernel update, το nvidia-glx για να εχεις 3d και το nvidia-settings αν θες να αλλαξεις καμια ρυθμιση (εγω το εχω για να βλεπω τη θερμοκρασια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πακετα εχεις απο nvidia?
Τα πεκέτα που έχω εγκατεστημένα είναι τα παρακάτω:

 

>$ dpkg --get-selections | grep nvid
glx-alternative-nvidia				install
libgl1-nvidia-alternatives			install
libgl1-nvidia-alternatives-ia32			install
libgl1-nvidia-glx				install
libgl1-nvidia-glx-ia32				install
libglx-nvidia-alternatives			install
nvidia-alternative				install
nvidia-glx					install
nvidia-glx-ia32					install
nvidia-installer-cleanup			install
nvidia-kernel-common				install
nvidia-kernel-dkms				install
nvidia-kernel-source				install
nvidia-settings					install
nvidia-support					install
nvidia-vdpau-driver				install
nvidia-vdpau-driver-ia32			install
nvidia-xconfig					install
xserver-xorg-video-nvidia			install

 

με modprobe nvidia μου βγάζει module nvidia not found

 

Σκέφτομαι αν είναι πιθανό, ο λόγος για τον οποίο ΔΕ μου εμφανίστηκε το update σε kernel 3.2 αλλά αναβαθμίστηκαν ΜΟΝΟ τα linux-libc-dev 3.2.4-1 linux-headers-3.2.0-1-amd64 linux-ηeaders-3.2.0-1-common linux-kbuild-3.2 να είναι τα ίδια τα repositories? Δηλαδή οι συντηρητές των repositories να ξέρουν ότι δεν υπάρχει nvidia module διαθέσιμο ακόμα για τον kernel 3.2 και μέσω metapackages να ρυθμίζουν ότι ΘΑ ή ΔΕ ΘΑ αναβαθμιστεί ο kernel τώρα, αλλά μελλοντικά. Υπάρχει τέτοιο πράγμα;

 

Τι στο :devil: να κάνω; Υπάρχει καμια καλή ιδέα; Στην τελική θα απεγκαταστήσω όλα τα σχετικά με το 3.2 και θα περιμένω.

 

Ερώτηση: υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα με επανεγκατάσταση; Γιατί δεν υπάρχει το nvidia module?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ΟΚ. Απεγκατέστησα το nvidia-kernel-dkms και το nvidia-glx, επανεκκίνησα και τα επανεγκατέστησα. Έκανε κάτι περίεργα, αλλά τελικά σήκωσε γραφικά και μπήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$ glxgears

4489 frames in 5.0 seconds = 897.647 FPS

4867 frames in 5.0 seconds = 973.215 FPS

4842 frames in 5.0 seconds = 968.382 FPS

4640 frames in 5.0 seconds = 927.777 FPS

 

Θα έπρεπε τα νούμερα αυτά να είναι καλύτερα; Τι μπορεί να φταίει;

 

Η κάρτα γραφικών μου είναι η

 

$ lspci | grep VG

00:10.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation C73 [GeForce 7100 / nForce 630i] (rev a2)

 

on board εννοείται και το PC διαθέται 4GB μνήμης και επεξεργαστή INTEL CORE 2 DUO E7400 2.80 GHZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...