Προς το περιεχόμενο

Asrock ion330 και linux


hotcarver1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Εχω το παραπανω μηχανακι ενα χρονο περιπου,το χρησιμοποιω αποκλειστικα ως htpc συνδεδεμενο με hdmi με τηλεοραση 3d για ματροσκες και browsing και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Εχω πανω windows7 ultimate και παιζει τα παντα.

Σκεφτομαι να δοκιμασω να βαλω καποια διανομη linux ubuntu η mint.

Τι να προτιμησω απο τις δυο?

Επισης να βαλω 32 η 64?

Hardware acceleration υποστηριζεται κανονικα?

Αξιζει να μεταβω η να μεινω στα 7?

Ευχαριστω.

 

Αποστολή από το GT-S5830 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μια ευκαιρια να γινω κακος :P

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βαλεις xbmc και τον driver της nvidia για να εχεις ha με το vdpau. Απο εκει και μετα.

Η εγκατασταση του arch που αναλυεται στο αλλο θεμα καθε αλλο παρα ευκολη εινια για εναν αρχαριο και σιγουρα θα χρειαστεις και αλλα πραγματα εκτος απο την εγκατασταση του xbmc, πχ samba να μοιραζει windows shares, frequency scaling και οτι αλλο χρειαζεσαι εσυ ειδικα.

Εκτος απο την ρεουσα διανομη, που κανει τα καθημερινα updates αναγκαια, θα εχεις και ρεον xbmc, αρα και updates σε αυτο.

Αυτο ειναι καλο αν θες να χρησιμοποιησεις το htpc και σαν desktop, αλλα για standalone htpc ειναι too much.

 

Σκεπτομενος λοιπον ολα τα παραπανω, θα εβαζα καποια απλη διανομη, με απλο de, πχ... lubuntu :P

 

Τελος, κατι που δεν αναφερεται στο αλλο θεμα ειναι πως xbmc εχει και το στοκ repo του arch.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα και τις δyoδιανομες σε στικακι.Μαλλον για ubuntu με βλεπω.Το xbmc υπαρχει στο repo η οχι?

Α δοκιμασα να παιξω .mkv τα παιζει κανονικα αλλα ηχος dts τιποτα..Πρεπει να κανω κατι για να εχω hardware acceleration?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα και τις δyoδιανομες σε στικακι.Μαλλον για ubuntu με βλεπω.Το xbmc υπαρχει στο repo η οχι?

Α δοκιμασα να παιξω .mkv τα παιζει κανονικα αλλα ηχος dts τιποτα..Πρεπει να κανω κατι για να εχω hardware acceleration?

 

μην το κάνεις αυτό ρε συ, για ποιο λόγο βάζεις ubuntu ?

για το αρχαίο xbmc που έχει η για το ποιο βαριά από τα 7 και χειρότερο ήχο αφού θα είσαι με alsa

 

 

openelec δοκίμασες ?

αν υπάρχει έστω και ένας λόγος να κρατήσεις τα 7 σε αυτό το μηχάνημα είναι το καινούριο patch που βρήκε μια Γερμανίδα και παίζει DTS-MA Κανένας μα κανένας άλλος λόγος

εννοείτε ότι αν δεν έχεις ήδη να πας σε eden-beta2

 

@jim_p το xbmc τι το θέλει το samba ? δεν μοιράζει παίρνει συνήθως, άσχετα από αυτό αν δεις είναι εγκαταστημένο στο σύστημα και το μόνο που θέλει αν αποφασίσει και να σερβίρει είναι να το προσθέσει στο rc.conf

σε καμία περίπτωση δεν αναφέρω πουθενά για εύκολη εγκατάσταση αλλά δεν είναι δα και άσκηση της nasa

για την ρέουσα διανομή θα συμφωνήσω ως ένα βαθμό για συχνά update του xbmc έχεις μέγα λάθος,η κάθε γραμμή που προστίθεται κάθε μέρα στο github κάνει το xbmc ακόμα καλύτερο, και δεν είναι ανάγκη να γίνει compile έχω ανεβάσει και το repo να το κατεβάσεις έτοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ενα

 

Η ποιοτητα του ηχου δεν εξαρταται απο το pa. Το pa δεν ειναι σετ απο drivers ή api, ειναι μια εφαρμογη για να χειριζεται τον ηχο απο πολλες εισοδους και να τον στελνει σε πολλες εξοδους. Αν ο ηχος σου ειναι χαλια με alsa, δεν θα φτιαξει αν βαλεις και pa.

Το "αντιθετο" της alsa ειναι το oss4 και, προσωπικη μου αποψη, ειναι χαλια αλλα τουλαχιστον ενσωματωνει την λειτουργια "ενταση ηχου ανα εφαρμογη" που το pa παρεχει στην alsa.

 

Το xbmc για ubuntu ειναι στην εκδοση 10.1 που ειναι και η τελευταια stable. Επισης, το repo που το παρεχει το εχει μεχρι και για lucid (10.04)! Η σκεψη για μια μη ρεουσα διανομη εχει να κανει με το οτι θα δουλεψει περισσοτερο σαν htpc παρα σαν desktop. Ακομα καλυτερα αν ηταν κατι σε lts.

Επισης, μην ξεχνας οτι μιλαμε για αρχαριο χρηστη.

https://launchpad.net/~team-xbmc/+archive/ppa

 

Τελος, αν δεις καλα, προτεινα lubuntu, δηλαδη ενα desktop απλο και λιτο, με τα απολυτως απαραιτητα γιατι το unity ειναι χαλια και το kde εχει προβληματα εδω και αρκετες εκδοσεις (απο την 4.5 αν θυμαμαι καλα με το kdepim).

 

Αυτα για τωρα. Αν θελετε καποια επιπλεον διευκρινιση να απαντησω αφου γυρισω απο τον οδοντιατρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί μου εξηγείς το alsa & pa ?

 

του αναφέρω του ενδιαφερόμενου απλά ότι ότι διανομή και να διαλέξει σε linux θα έχει χειρότερο ήχο λόγο alsa,είτε είναι ubuntu είτε arch

ο ήχος της αλσα δεν συγκρίνεται με realtek hd-audio μας αρέσει δεν μας αρέσει

όσον αφορά την διανομή αφού είπε ότι μάλλον πάει για ubuntu να μην το κάνει γιατί είναι ίσως και ποιο βαρύ από τα 7 το 11,10

 

το xbmc dharma με xbmc-eden-beta3 είναι μέρα νύχτα το ένα με το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα xbmc 11 beta3 στο λαπτοπ του μικρου (windows). Εκτος απο το αρχικο μενου που εγινε πιο λειτουργικο με την οριζοντια διαταξη, δεν ειδα κατι πιο σημαντικο.

 

Btw, η ιδια εκδοση υπαρχει και στο unstable κομματι του debian multimedia, αλλα δεν μπορω να τη βαλω στο "μπρικι" που εχω με unstable λογω nouveau.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα xbmc 11 beta3 στο λαπτοπ του μικρου (windows). Εκτος απο το αρχικο μενου που εγινε πιο λειτουργικο με την οριζοντια διαταξη, δεν ειδα κατι πιο σημαντικο.

 

Btw, η ιδια εκδοση υπαρχει και στο unstable κομματι του debian multimedia, αλλα δεν μπορω να τη βαλω στο "μπρικι" που εχω με unstable λογω nouveau.

 

 

είσαι σίγουρος ?

πολύ πιο σταθερό

πολύ πιο γρήγορο (ειδικά αν αφήσεις το confluence skin)

πολύ περισσότερες επιλογές στα μενού για να φτιάξεις τα source και playlist

το update-library δεν σκάει πια και είναι πολύ ποιο γρήγορο

το scraper λειτουργεί άψογα (με η χωρίς .nfo)

τπ αυτή είναι η άποψή μου, αν κάποιος αισθάνεται καλύτερα με stable μένει με dharma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...