Προς το περιεχόμενο

Windows 8 Consumer Preview στις 29 Φεβρουαρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε παρακαλω μην παρεξηγησεις το μηνυμα μου, αλλα το ιδιο πραγμα μυρισαν οσοι μιλαγαν για τα vista με τα χειροτερα λογια, δηλαδη χωρις καν να εχουν χρησιμοποιησει το λειτουργικο (το εχω συναντησει σχεδον σε ολους οσους ξερω και μαντεψε κανεις απο αυτους δεν τα χρησιμοποιησε ποτε αλλα ολοι μπορουσαν να εκφερουν αποψη για αυτα!), παρ' ολα αυτα εχω ενα λειτουργικο στο κακομεταχιρισμενο laptop μου το οποιο δεν εχει χρειαστει format εδω και 4.5 χρονια το οποιο λειτουργει περιφημα. Svista και ομως ποτε δε χρειαστηκε να τα σβησω! Αν ο κοσμος βγαλει συμπερασμα στο οτι τα 8 πανε για αποτυχια ειμαι σχεδον σιγουρος πλεον οτι θα ειμαι απο τους πρωτους που θα τα χρησιμοποιησω

 

Αυτό λέγεται μαζοχισμός!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε παρακαλω μην παρεξηγησεις το μηνυμα μου, αλλα το ιδιο πραγμα μυρισαν οσοι μιλαγαν για τα vista με τα χειροτερα λογια, δηλαδη χωρις καν να εχουν χρησιμοποιησει το λειτουργικο (το εχω συναντησει σχεδον σε ολους οσους ξερω και μαντεψε κανεις απο αυτους δεν τα χρησιμοποιησε ποτε αλλα ολοι μπορουσαν να εκφερουν αποψη για αυτα!), παρ' ολα αυτα εχω ενα λειτουργικο στο κακομεταχιρισμενο laptop μου το οποιο δεν εχει χρειαστει format εδω και 4.5 χρονια το οποιο λειτουργει περιφημα. Svista και ομως ποτε δε χρειαστηκε να τα σβησω! Αν ο κοσμος βγαλει συμπερασμα στο οτι τα 8 πανε για αποτυχια ειμαι σχεδον σιγουρος πλεον οτι θα ειμαι απο τους πρωτους που θα τα χρησιμοποιησω

 

 

Στο θέμα με τα Vista, υπογράφω και εγώ.

 

 

Έχω laptop που είναι εγκατεστημένα Vista. Εδώ και 3 - 4 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα (σε θέμα λειτουργικού... η μπαταρία, π.χ., τα έχει φτύσει). Απορώ με όλους αυτούς που λέγανε κακά λόγια τα για Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πρέπει να έχουμε όλοι την ίδια αρνητικη εμπειρία απο τα βιστα; εγώ τα είχα 1.5 χρονο και πραγματικά μετά απο 5 χρονια χπ ειχατε βρει επιτέλους την υγεια μου.ούτε κολληματα ούτε επανεκκινησεις, το λειτουργικό ηταν βράχος. Και να κολλαγε κατι μόλις παταγα ctrl alt del αμέσως με έβγαζε στο task manager.ναι είχε και τα αρνητικά του οπως αργο copy paste ή καμιά φορά γυριζε το κυκλακι κανα λεπτό Χωρίς λόγο αλλα Πραγματικά με είχαν βολεψει σε σύγκριση με τα χπ. Και μιλάμε για μηχάνημα με 1.5 gb και pentium 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα vista αν αφιερώσεις αρκετό χρόνο και κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις,γίνεται άψογο!Αλλά όταν το πάρεις στην αρχή,που δε ξέρεις τι σου γίνεται,ε σου πέφτει πολύ βαρύ κ θες να πετάξει όλο το σύστημα απ'το παράθυρο!

Το θέμα δεν είναι αν τα Windows 8 και το Metro UI θα προσφέρουν κάτι διαφορετικό από τα Windows7 ή μερικά νέα features, αυτό είναι σίγουρο ότι θα το κάνουν. Το θέμα είναι αν οι αλλαγές που θα φέρει το καινούριο λειτουργικό είναι απαραίτητες ή έστω προς τη σωστή κατεύθυνση. Και μέχρι στιγμής δεν μου φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο...

 

ΟΚ, για κάποιον που θέλει υπερ-στυλάτη start screen με άμεσες ενημερώσεις από τα social networks του κλπ τα Windows 8 να του προσφέρουν κάτι. Για όλους τους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν το PC τους για καθημερινές δουλειές/games/office/whatever, όλο το νέο σύστημα με Metro + desktop app για τις υπάρχουσες εφαρμογές φαίνεται ελαφρώς ανούσιο. Όχι δύσκολο (τα πάντα μπορεί να μάθει κανείς με την κατάλληλη επιμονή και υπομονή), απλά ανούσιο.

 

Και το γενικότερο θέμα "μια έκδοση windows για όλες τις συσκευές" προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Και η apple το κάνει σε μεγάλο βαθμό με τα MacOS και iOS μοιράζοντας πολλά χαρακτηριστικά, διατηρεί όμως αυτά που είναι απαραίτητα για την κάθε πλατφόρμα.

Oποτα προτινεις,ζητας απο τη ms να φτιαξει 3διαφορετικα λογισμικα?Αν καταλαβα καλα,για να μη το θεωρησεται μερικοι ανουσιο τον συνδιασμο metro & desktop?

Ενα για τα tablet για arm πλατφορμα!

Ενα για tablets κ οθονες αφης σε Χ86 πλατφορμα!

Και ενα για desktop & laptops σε Χ86 πλατφορμα!

Συν το οτι ακομη εχει να βελτιωσει και να ανπτυξει τα WindowPhone!

 

Χωρις παρεξηγηση,ευτυχως τουλαχιστον για μενα(που θελω να εχω tablet & pc μαζι),δε αποφασιζεις εσυ στο τι θα κανει η ms και ουτε εκει στη ms δε σκεφτοντε σαν εσενα!,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να το πω να μην το πω...αλλά δεν αντεχω άλλο...κάποιοι να "βουτάνε λίγο την γλώσσα" στο μυαλό τους ή γενικά να σκέφτονται, και βασιζόμενοι σε κάτι...σε όλα τα θέματα υπάρχει κάποιος που ή άκυρο με το θέμα σχόλιο θα κάνει ή απλά θα πετάξει μπαρούφα χωρίς επιχείρημα...για αυτό το λόγο "τσακωνόμαστε" και γεμίζουμε το κάθε άρθρο με 1000 ανούσια comments...spammers ένα πράμα...

 

όσο για το θέμα windows 8 αν κρίνω και από τα την υπάρχουσα έκδοση στα κινητά, η όλη φιλοσοφία είναι να γίνουν πιο λιτά στο μάτι- απλά...Αυτό εμένα προσωπικά μου αρέσει διότι πέρα από games, το 90% των λειτουργιών μου είναι για απλή καθημερινή γρήγορη χρήση...

 

Συμφωνώ απόλυτα και να προσθέσω ότι και αυτοί οι ξερόλες που ζούν για να προσβάλουν τους άλλους και να μη σέβονται τη γνώμη τους ακόμα και αν την θεωρούν γελία θα πρέπει να ηρεμήσουν λίγο γιατί δεν ζουν μόνοι τους σ' αυτόν τον κόσμο...

 

Όσο για τα windows 8 μακάρι να βγούν καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι μετα την εγκατασταση να βγαινεις σε command prompt και να εγκαθιστας οποιο UI θελεις.

 

 

:mrgreen:

Ή και τα δυο μαζι αν θες!

Παντως εχτες εκατσα ολη μερα και το δουλευα απο το desktop,για να δω αν θα αναγκαστω καποια στιγμη να μπω στο μετρο!Τελικα δε χρειαστικε να μπω για κανενα λογο!Το δουλεψα κανονικα σαν να ειχα τα Win7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλω μην παρεξηγησεις το μηνυμα μου, αλλα το ιδιο πραγμα μυρισαν οσοι μιλαγαν για τα vista με τα χειροτερα λογια, δηλαδη χωρις καν να εχουν χρησιμοποιησει το λειτουργικο (το εχω συναντησει σχεδον σε ολους οσους ξερω και μαντεψε κανεις απο αυτους δεν τα χρησιμοποιησε ποτε αλλα ολοι μπορουσαν να εκφερουν αποψη για αυτα!), παρ' ολα αυτα εχω ενα λειτουργικο στο κακομεταχιρισμενο laptop μου το οποιο δεν εχει χρειαστει format εδω και 4.5 χρονια το οποιο λειτουργει περιφημα. Svista και ομως ποτε δε χρειαστηκε να τα σβησω! Αν ο κοσμος βγαλει συμπερασμα στο οτι τα 8 πανε για αποτυχια ειμαι σχεδον σιγουρος πλεον οτι θα ειμαι απο τους πρωτους που θα τα χρησιμοποιησω

 

Φίλε μου δικαίομά σου γουστάρεις τα Vista και εγώ μαζί σου αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις το γεγονός ότι είναι ένα ""αποτυχημένο"" OS σε σχέση με τα XP ή 7. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποτα προτινεις,ζητας απο τη ms να φτιαξει 3διαφορετικα λογισμικα?Αν καταλαβα καλα,για να μη το θεωρησεται μερικοι ανουσιο τον συνδιασμο metro & desktop?

Ενα για τα tablet για arm πλατφορμα!

Ενα για tablets κ οθονες αφης σε Χ86 πλατφορμα!

Και ενα για desktop & laptops σε Χ86 πλατφορμα!

Συν το οτι ακομη εχει να βελτιωσει και να ανπτυξει τα WindowPhone!

 

 

Συνήθως όμως τα "πολυεργαλεία" τα κάνουν όλα μεν αλλά με μέτρια αποτελέσματα.

 

Αν θέλει η MS μπορεί να φτιάξει 2 εκδόσεις 1 για PC/laptop και 1 έκδοση πιό light και με touch δυνατότητες για tablets/mobile.

 

Τόσα χρόνια δηλ. δεν το κάνει αυτό με τις διάφορες εκδόσεις Home,Prof,Ultimate,Enterprise κτλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό λέγεται μαζοχισμός!

 

καθόλου μαζοχισμός, στο τομέα των επιδόσεων εφόσον το hardware είναι της προκοπής οι διαφορές είναι απίστευτα μικρές...

 

Φίλε μου δικαίομά σου γουστάρεις τα Vista και εγώ μαζί σου αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις το γεγονός ότι είναι ένα ""αποτυχημένο"" OS σε σχέση με τα XP ή 7. :)

 

και που είναι αποτυχημένο εμπορικά τι έγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου μαζοχισμός, στο τομέα των επιδόσεων εφόσον το hardware είναι της προκοπής οι διαφορές είναι απίστευτα μικρές...

 

 

 

και που είναι αποτυχημένο εμπορικά τι έγινε?

 

Πρώτων δεν πρόσεξες τα ""..."" και δευτερων οχι εμπορικα αλλά πρακτικά σαν λογισμικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δικαίομά σου γουστάρεις τα Vista και εγώ μαζί σου αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις το γεγονός ότι είναι ένα ""αποτυχημένο"" OS σε σχέση με τα XP ή 7. :)

 

Μα δεν το αμφισβητησα αυτο. ;) Αμφισβητησα το οτι θεωρειται κακο λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...