Προς το περιεχόμενο

Permissions για joomla


SpirosLouis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Έχω έναν server που έχει μέσα joomla.(apache2 κτλ κτλ). Από όσο διάβασα στο internet τα permisions πρέπει να είναι 755 για φακέλους και 644 για αρχεία. Ωραία μέχρι εδώ.

 

Το θέμα είναι ότι υπάρχει και ένας FTP user για την απομακρυσμένη διαχείριση. Έτσι λοιπόν δεν μπορώ να έχω παράλληλη διαχείριση. Μπορώ μόνο να έχω ή από την joomla(www-data) ή από τον ftp user. Μόνο αν βάλω τον www-data στην ftpuser ομάδα και δώσω 775 σε όλα γίνεται δουλειά αλλά αυτό είναι unsecure.

 

Πως μπορώ να το κάνω ούτως ώστε να μπορώ να τα διαχειριστώ και να τρέχει και κανονικά η joomla.

 

(αυτό μπορούν και το κάνουν στην σελίδα μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πως)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως πρέπει να βάλεις το ftp user στο group όπως λες αλλιώς δεν θα έχει τα δικαιώματα που θες ότι και να κάνεις.. Απλά φρόντισε να μην μπορεί να κάνει shell login εκείνος ο χρήστης και στο ftp να φτιάξεις το umask..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά με suphp λύθηκε το πρόβλημα. αυτό τώρα που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μπορεί π.χ. ο χρήστης1 να δημιουργεί αρχεία προκαθορισμένων δικαιωμάτων. Π.χ. για αρχείο 644 και φάκελο 755. Αν έχεις κάτι υπόψιν σου ευπρόσδεκτο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...