Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης DSLR


Doc1355

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παιδιά,ενδιαφέρομαι να αγοράσω την πρώτη μου DSLR..

Στην αρχή έλεγα για την Canon 500d αλλά λόγο του ότι εδώ (Γερμανία) βρίσκω την 550d 18-55 kit σε πολύ καλή τιμή μάλλον για εκεί με βλέπω.

 

Θέλω να μου πείτε αν η συγκεκριμένη είναι οκ για beginner ή θα μου φανεί πολύπλοκη ^_^

 

Eπίσης θα ήθελα και κάποιες άλλες προτάσεις στα επίπεδα της 550d αλλα και κάποια tips ή πράγματα τα οποία γενικά πρέπει να γνωρίζω :-)

 

Τhanks in advance!

Επεξ/σία από Doc1355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αριστη η 550D αλλα απο ολες τις entry level dslr εχει ισως τη χειροτερη ποιοτητα κατασκευης και ειναι και ελαφρυα οποτε αν καποτε θες να βαλεις κανα βαρυ φακο θα εχει προβλημα. μη φανταστεις οτι ειναι χαρχαλο αλλα απλα εχει μετρια πλαστικα

οι αλλες επιλογες που εχεις ειναι κατ'εμε

nikon d3100 (με τον στοκ φακο αντιστοιχων ικανοτητων της 550d με λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης-continues auto focus στο βιντεο. )

pentax k-x (αντιστοιχη σε ποιοτητα φωτογραφιας με την 550d σε λιγοτερα χρηματα-αντισταθμιση κουνηματος στον αισθητηρα. οποτε ολοι οι φακοι ειναι συμβατοι και δε χανεις το image stabilization)

 

-και με τις 3 μηχανες αλλα και αλλες entry level θα τραβηξεις αριστες φωτογραφιες. μη περιμενεις στις dslr να γινεται οτι γινεται στις κομπακτ οπου βγαινει ενα μοντελο κανει 200 ευρω...μετα καταλαβαινουν οτι τραβαει χειροτερες φωτο απο κινητο και βγαινει στη μιση τιμη προσφορα στα crazy sundays του eshop :mrgreen:

-μεγαλες διαφορες κανει ο φακος που θα βαλεις απανω. εσυ αρχισε με κιτ φακους και αργοτερα βλεπεις. εισαι και γερμανια σιγουρα θα παιζει και πολυ μεταχειρισμενο γυαλι εκει μισοτιμης. αρχικα για να παιξεις ενας φακος 18-55 οπως της d3100 θα σε καλυψει απολυτα. αντιστοιχο φακο θα αναζητησεις γενικως οτι τελικα και να παρεις.

-προσεξε αν παρεις φακο μαζι με τις νικον ή τις canon να εχει την ενδειξει VR και IS (με λιγα λογια σταθεροποιητη εικονας) γιατι νικον και κανον δεν εχουν σταθεροποιητη στον αισθητηρα

-σε καμια περιπτωση μην πας στην canon 1100d εχω διαβασει τα χειροτερα...

-προσωπικα για entry lever αν δε με ενδιαφερε τοσο το βιντεο θα πηγαινα σε μια μεταχειρισμενη k-χ+ενα καλουτσικο φακο (εχει hd βιντεο αλλα χωρις continues auto focus και μετριο ηχο). αν με ενδιεφερε το βιντεο θα επαιρνα την 550d γιατι εχει και εισοδο για εξωτερικο μικροφωνο που δεν εχει καμια αλλη

 

ελπιζω να βοηθησα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλημέρα μου στον μανο B)

 

Λοιπόν καταρχάς έχεις δουλέψει καμια nikon η canon ;

Εάν οχι να προσπάθησε να το κάνεις πριν κάνεις την αγορά για να δεις εαν σε βολεύει ,π.χ έμενα δεν με βολεύει πολύ ο σκελετός της nikon.

 

Εκτός απο canon μπορείς να δεις και δυο μοντέλα από την nikon την Nikon D90 σχετικά παλιό μοντέλο αλλά δεν παύει να είναι σε κατηγορία επαγγελματισμού , υπάρχει και η Nikon D5100 καινούριο μοντέλο πολύ αξιοπρεπείς .

 

Επίσης εάν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με κάτι παραπάνω απο της φωτογραφίες που βγάζουμε σχεδόν ολοι και με κάτι ποιο εξειδικευμένο δες κάποια ποιο φτηνά μοντέλα οπου επίσης θα κάνεις την δουλεία σου .Αυτά είναι από την nikon η D3000 την έχουν αγοράσει πολλά άτομα και είναι πολύ ευχαριστημένοι ,απο canon την 1100D.

 

 

@SpirtouLisS Συμφωνώ και με τον SpirtouLisS για τα υπόλοιπα μοντέλα που είπε .

Πάντως εγω δεν άκουσα κάτι κακό για την 1100D ,δεν είδα και κάτι κακο οταν την χρησιμοποίησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως ειναι φημες αλλα σε διαφορα reviews για την 1100d και σε βιντεακια στο utube ε δε βλεπω και κανενα να την εκθιαζει οπως πχ d3100 pentax k-x 550d κτλ...

οποτε αφου δεν ειναι και σε καμια φοβερη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο η 1100d γιατι να μπλεξει :rolleyes:

παντως ο κωτσοβολος την 1100d thn eχει εκθεση και οποτε παω παιζω και οντως μου φαινεται ψευτια...τωρα αν δε δουλεψεις κατι ακους τις φημες

 

συμφωνω με d3000. απλα να αναφερω οτι δεν εχει liveview και το ευχρηστο iso της ειναι κατω απο τις αλλες φωτ/κες που αναφεραμε εδω. την βελτιωσε πολυ η d3100 σε αυτο τον τομεα/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλημέρα μου στον μανο B)

 

Λοιπόν καταρχάς έχεις δουλέψει καμια nikon η canon ;

Εάν οχι να προσπάθησε να το κάνεις πριν κάνεις την αγορά για να δεις εαν σε βολεύει ,π.χ έμενα δεν με βολεύει πολύ ο σκελετός της nikon.

 

Εκτός απο canon μπορείς να δεις και δυο μοντέλα από την nikon την Nikon D90 σχετικά παλιό μοντέλο αλλά δεν παύει να είναι σε κατηγορία επαγγελματισμού , υπάρχει και η Nikon D5100 καινούριο μοντέλο πολύ αξιοπρεπείς .

 

Επίσης εάν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με κάτι παραπάνω απο της φωτογραφίες που βγάζουμε σχεδόν ολοι και με κάτι ποιο εξειδικευμένο δες κάποια ποιο φτηνά μοντέλα οπου επίσης θα κάνεις την δουλεία σου .Αυτά είναι από την nikon η D3000 την έχουν αγοράσει πολλά άτομα και είναι πολύ ευχαριστημένοι ,απο canon την 1100D.

 

 

@SpirtouLisS Συμφωνώ και με τον SpirtouLisS για τα υπόλοιπα μοντέλα που είπε .

Πάντως εγω δεν άκουσα κάτι κακό για την 1100D ,δεν είδα και κάτι κακο οταν την χρησιμοποίησα

Γειά σου ρε Ραφαήλ!

Λοιπόν παίδες το βίντεο δεν με απασχολεί έχω κάμερα,αυτό που με ενδιαφέρει είναι ΜΟΝΟ οι φωτογραφίες..

Σήμερα θα πάω να τις δώ απο κοντά αυτές που αναφέρατε κυρίως για να ψάξω τα menu γιατί στο χέρι λίγο που τις κράτησα ήταν οκ!

 

Ανάμεσα σε D3100 και 550D τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε Ραφαήλ!

Λοιπόν παίδες το βίντεο δεν με απασχολεί έχω κάμερα,αυτό που με ενδιαφέρει είναι ΜΟΝΟ οι φωτογραφίες..

Σήμερα θα πάω να τις δώ απο κοντά αυτές που αναφέρατε κυρίως για να ψάξω τα menu γιατί στο χέρι λίγο που τις κράτησα ήταν οκ!

 

Ανάμεσα σε D3100 και 550D τι λέτε;

http://www.youtube.com/watch?v=WGZwk9YgeKg

απο τα αγαπημενα μου reviews στο utube. πραγματικα πολυς κοσμος απασχολειτε με το συγκεκριμενο ερωτημα...εγω θα επαιρνα την d3100 παντως. απλα γουστο γιατι εν τελει δε βρισκεις σοβαρους φωτογραφικους λογους για να απορριψεις καποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=WGZwk9YgeKg

απο τα αγαπημενα μου reviews στο utube. πραγματικα πολυς κοσμος απασχολειτε με το συγκεκριμενο ερωτημα...εγω θα επαιρνα την d3100 παντως. απλα γουστο γιατι εν τελει δε βρισκεις σοβαρους φωτογραφικους λογους για να απορριψεις καποια.

Μάλιστα..οπότε καλύτερα να τις τσεκάρω και απο κοντά και ότι κάτσει καλύτερα στο χέρι μου ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι και στη γερμανια. οποτε μπορεις να βρεις καταστημα να τις δεις να παιξεις και να συγκρινεις ταυτοχρονα...γιατι πχ εγω στο ηρακλειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι και στη γερμανια. οποτε μπορεις να βρεις καταστημα να τις δεις να παιξεις και να συγκρινεις ταυτοχρονα...γιατι πχ εγω στο ηρακλειο...

Ναι τις έχει όλες στην έκθεση οπότε μπορώ να το ψάξω αρκετά το θέμα :-)

Η απόδοση των χρωμάτων είναι αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο!

 

Thanks και αν έχεις και τίποτα άλλο να προσθέσεις ρίχτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια από της δυο σε βολέψει περισσότερο.

 

Το review που σου έδωσε ο SpirtouLisS είναι πολύ καλό.

Ραφ η Canon μου άρεσε περισσότερο σαν menu να πω την αλήθεια..

Καλύτερη απόδοση χρωμάτων ποιά έχει απο τις 2 ρε παίδες γιατί δεν καταλαβα διαφορές :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nikon εχει ποιο ζωντανά χρώματα σε σχέση με την canon .

 

Βεβαία αυτό είναι θέμα φακού περισσότερο .Όποτε μπλέκεται μετά και η αγορά φακού κτλ εάν θέλεις την καλύτερη δυνατή απόδοση όπου στην περίπτωση σου ότι και να πάρεις θα σε καλύψει ο μαμα φακος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nikon εχει ποιο ζωντανά χρώματα σε σχέση με την canon .

 

Βεβαία αυτό είναι θέμα φακού περισσότερο .Όποτε μπλέκεται μετά και η αγορά φακού κτλ εάν θέλεις την καλύτερη δυνατή απόδοση όπου στην περίπτωση σου ότι και να πάρεις θα σε καλύψει ο μαμα φακος.

Για πες και εσύ ανάμεσα σε 3100 και 550 τι θα διάλεγες..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...