Προς το περιεχόμενο

Απορία Unity


alphas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Έχω ένα laptop. Γενικά έχει καλά χαρακτηριστικά (C2D επεξεργαστή, 2GB μνήμη) αλλά η κάρτα γραφικών του δεν είναι καλή. Είναι onboard της Intel. Έχω εγκαταστήσει Windows 7 και Ubuntu 11.10. Στο Ubuntu μάλλον λόγο Unity δεν είναι γρήγορο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το Unity χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή ή την κάρτα γραφικών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το compiz, που ειναι ο window manager* του unity, χρησιμοποιει την καρτα γραφικων και συγκεκριμενα το opengl extension GLX_EXT_texture_from_pixmap το οποιο παρεχει ο driver της καρτας.

 

Θυμαμαι μια φορα κι ενα καιρο πως τα εφε του compiz ανοιγανε και κλεινανε απο το ccsm (compizconfig-settings-manager) Λογικα θα γινεται ακομα, απλα δεν θα ερχεται το ccsm προεγκατεστημενο...

 

*Window manager ειναι το "μαραφετι" που δινει χωρο στις εφαρμογες για να ζωγραφισουν το interface τους μεσα του ή, με πιο απλα λογια, το περιγραμμα καθε παραθυρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά δεν θα στο πρότεινα, αλλά λόγω ονόματος...δοκίμασε την alpha 2 του 12.04.

Είναι σίγουρα πιο γρήγορο σύστημα απ'το 11.10.

 

Κάποια κρασαρίσματα εφαρμογών μπορεί να συναντήσεις βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρεις πως η καρτα σου ειναι αδυναμη για τα πολυπλοκα εφε του compiz, τοτε ναι φταιει η καρτα. Εγω παλι θα ελεγα οτι φταιει το compiz και θα εκλεινα μερικα εφε απο το ccsm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...