Προς το περιεχόμενο

fedora 16 σε netbook με windows 7 και boot loader ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αλλαγες γινανε σωστα αλλα δεν ξερω γιατι δεν πιανει. Αν ειναι κανε το 10_linux 11_linux και το 09_os-prober 10_os-prober στην περιπτωση που η δεκαδα παιζει ρολο (γιατι μια φορα το ειδα και αυτο)

Με εντολες το παραπανω

>su

cd /etc/grub.d/

mv 09_os-prober 10_os-prober
mv 10_linux 11_linux

update-grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως θα πρεπει να κανω πρωτα την εγγραφη του λινουξ μηπως και δεν το περνει 10 σαν διπλοεγγραφη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα πρεπει να κανω πρωτα την εγγραφη του λινουξ μηπως και δεν το περνει 10 σαν διπλοεγγραφη;

Δηλαδη?

 

Μήπως να αλλάξει κάτι στο /boot/grub2/grub.cfg ?

Επειδη το /boot/grub2/grub.cfg ειναι το "αθροισμα" πολλων αρχειων ρυθμισεων (βασικα των παραπανω και του /etc/default/grub), δεν εχει νοημα η απευθειας εγγραφη σε αυτο μιας και με το επομενο update-grub θα ξαναγινει οπως ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

71941713.png

 

....και αυτο ΑΣΥΓΚΙΝΗΤΟ...

ειναι λαθος της διανομης, λαθος της εγκαταστασης ??(ετσι απλα για να μαθαινω και κατι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον λαθος του σκεπτικου που ακολουθει ο grub της fedora το κοβω να ειναι :P. Και το ωραιο ειναι οτι το readme εκει λεει οτι εχω πει παραπανω για τα νουμερα.

All executable files in this directory are processed in shell expansion order.

 

00_*: Reserved for 00_header.

10_*: Native boot entries.

20_*: Third party apps (e.g. memtest86+).

 

The number namespace in-between is configurable by system installer and/or

administrator. For example, you can add an entry to boot another OS as

01_otheros, 11_otheros, etc, depending on the position you want it to occupy in

the menu; and then adjust the default setting via /etc/default/grub.

Ποσταρε αν θες και τα περιεχομενα του /etc/default/grub και πες μου σε ποια θεση ειναι τα windows στο μενου, πχ 1η, 2η, 3η κλπ

 

Εχω κανει το ιδιο σε ubuntu 11.04 και εχει δουλεψει κανονικα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στο φακελο grub βρισκονται τα παρακατω. μαλλον αυτα εννοεις

 

GRUB_TIMEOUT=5

GRUB_DISTRIBUTOR="Fedora"

GRUB_DEFAULT=saved

GRUB_CMDLINE_LINUX="rd.md=0 rd.lvm=0 rd.dm=0 KEYTABLE=us quiet SYSFONT=latarcyrheb-sun16 rhgb rd.luks=0 LANG=en_US.UTF-8"

 

δεν βλεπω κατι σχετικα με windows !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το boot manager που δημιουργεί το προγραμμα που μου εδωσες εμφανιζετε μετα απο το grub. οποτε ΕΑΝ απο το grub επιλεξω τα windows τοτε θα με παει στο boot manager οπου δημιουργισε το προγραμμα που μου εδωσες. οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι μου λύνει το προβλημα.

και επειδη δεν γνωριζω απο linux, για να μην μπλεξω τα πραγματα να πω οτ κατα την εκκινηση του μηχανηματος μου βγαζει επιλογες που μπορω να επιλεξω.

αρχικα επανω εχει την

- fedora, απο κατω εχει

- αλλη μια fedora, ισως ειναι αλλη version λογο καποιον update που εκανα.

- μετα ειναι fedora recovery

- ακολουθει windows....

 

εκει εαν το αφησω ως εχει θα ανεβει με fedora. εαν επιλεξω windows τοτε θα με παει στο boot manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί δε βάζεις να γίνεται η επιλογή από το Windows boot menu με το πρόγραμμα που σου έδειξα, παρά κάθεσαι και μπλέκεις με τον GRUB;

 

Επειδη

εκει εαν το αφησω ως εχει θα ανεβει με fedora. εαν επιλεξω windows τοτε θα με παει στο boot manager.

που με πιο απλα λογια σημαινει πως αυτο το "επιπλεον boot menu" πηγε και εκατσε στο "συστημα εκκινησης" των windows αντι να παρει τη θεση του grub.

 

---

 

Μαλλον βρηκα το bug :P

Απο τις παραμετρους εδω

>GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR="Fedora"
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_CMDLINE_LINUX="rd.md=0 rd.lvm=0 rd.dm=0 KEYTABLE=us quiet SYSFONT=latarcyrheb-sun16 rhgb rd.luks=0 LANG=en_US.UTF-8"

αυτη που εχει μια ιδιομορφια ειναι η

>GRUB_DEFAULT=saved

Το "saved" εκει σημαινει πως κατα τον τερματισμο ή την επανεκκινηση, το λειτουργικο λεει στον grub "στην επομενη εκκινηση θα εχεις την ταδε επιλογη (απο τις 4) επιλεγμενη απο πριν". Χαζομαρα? Και ομως ειναι ιδιαιτερα χρησιμο γιατι μπορεις να πατησεις επανεκκινηση, να φυγεις απο το pc και μετα να σε βγαλει εκει που θες.

Επειδη αυτη η επιλογη δεν γνωριζω που υπαρχει, και αν υπαρχει, στο gnome, πιστευω πως ειναι καλυτερα να ορισεις καποια συγκεκριμενη τιμη εκει και τερμα.

 

Εστω οτι το μενου του grub σου ειναι ετσι

 

0 - Fedora

1 - Αλλη fedora

2 - Fedora recovery

3 - Windows

 

(ετσι το βλεπει ο grub, με αριθμηση, το κειμενο δεν τον ενδιαφερει)

Εκκινει ετσι πχ στην επιλογη 0 (ή σε οποια του πει το λειτουργικο πριν κλεισει) ενω εσυ θες να εκκινει στην 3. Γιαυτο εκει αλλαζεις το "saved" σε "3". Με εντολες

>su

nano /etc/default/grub

και θα ανοιξει το /etc/default/grub με το nano.

Εκει μεσα θα αλλαξεις το "GRUB_DEFAULT=saved" σε "GRUB_DEFAULT=3". Με ctrl+o σωζεις και με ctrl+x κλεινεις το nano. Μετα το κλασσικο

>update-grub

και τερμα.

 

Το παραπανω βεβαια προϋποθετει πως τα windows θα ειναι στη θεση 3, οποτε αν μετα απο ενα update μπει κατι νεο και πανε στη θεση 4 πρεπει να ξανακανεις την αλλαγη :(

Εκει κολλαει αυτο που ελεγα εδω και τοσα ποστς με τη αριθμιτικη σειρα, δηλαδη το να φερεις τα windows στη θεση 0 του grub.

 

Τελος, καλου κακου, επανεφερε και τα ονοματα των αρχειων στα αρχικα τους

>cd /etc/grub.d/

mv 10_os-prober 30_os-prober
mv 11_linux 10_linux

update-grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το boot manager που δημιουργεί το προγραμμα που μου εδωσες εμφανιζετε μετα απο το grub. οποτε ΕΑΝ απο το grub επιλεξω τα windows τοτε θα με παει στο boot manager οπου δημιουργισε το προγραμμα που μου εδωσες. οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι μου λύνει το προβλημα.

 

Αυτό γίνεται γιατί δεν είδες ότι έχει 2 επιλογές που λύνουν το πρόβλημα σου.

 

 

1) BCD Backup/Repair > re-create boot/repair boot files

 

2) Change boot drive και επιλέγεις C:/

 

 

 

 

Έτσι θα μπει ΜΠΡΟΣΤΑ από το GRUB.

 

Μετά το μόνο που μένει είναι να κάνεις το GRUB να επιλέγει αυτόματα την πρώτη επιλογή (τα fedora δηλαδή) σε ένα-δυο δευτερόλεπτα ώστε να μην περιμένεις στο boot menu του fedora πολύ αν δεν είσαι από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσεις cat /boot/grub2/grub.cfg |grep Windows για να πάρεις το menu entry των Windows, δηλαδή κάτι σαν Windows7(loader) (on /dev/sda1) για αποτέλεσμα και μετά grub2-set-default "Windows7(loader) (on /dev/sda1) γίνεται τίποτα; Κάνε και ένα update grub για το καλό στο τέλος.

 

Επίσης google-άροντας βρήκα αυτό http://www.linuxreaders.com/2011/11/01/fedora-16-how-to-change-boot-sequence-grub2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παρακατω εντολη μου βγαζει command not found

nano /etc/default/grub...!!!

 

 

1) BCD Backup/Repair > re-create boot/repair boot files

 

2) Change boot drive και επιλέγεις C:/

 

με το παραπανω λυθηκε το προβλημα μου. βγηκε εμπρος το boot manager οποτε και γινετε αυτο που θελω.

τωρα για το grud δεν γνωριζω, γιαυτο και ρωταγα, καλα θα ηταν να ξεραμε ομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε και το GRUB να κρατάει 1 sec (ίσα να προλαβαίνεις να το σταματήσεις αν δε θες να μπεις στα fedora αλλά θες να κάνεις κάτι άλλο) και είσαι ΟΚ

 

Life is easier with Windows.. :-)

 

 

 

 

είπα easier, όχι better. Μην αρχίσει κανά fanboy war πάλι...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παρακατω εντολη μου βγαζει command not found

nano /etc/default/grub...!!!

Που να ξερω οτι στη fedora δεν εχουν προεγκατεστημενο το nano!

Καντο εγκατασταση ή βαλε εκει gedit εφοσον εισαι με gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...