Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα άδειο κουτί από πωλητή. Τι να κάνω?


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο την στιγμή που δεν έχει έστω ζυγιστή το δέμα απορώ πως θα απόδειξή ότι όντως τα έστειλε

@ Φυλ :

...αυτό εν τω μεταξύ, ίσως τελικά να είναι "καλό στοιχείο" (...για να το παρουσίασεις ΠΟΥ, θα μου πεις....Εδώ κανείς ακόμα δε σου ζήτησε στοιχεία.....Αλλά τεσπα) : είπες ότι είχαν έρθει "άδεια" - μόνο με κάτι "εξαρτήματα" μέσα τα πακέτα. Υποθέτω "παρελκόμενα" που λέμε εννοείς, που μάλλον ήταν ελαχίστου βάρους. Δεν ξέρω λοπόν, αν το ότι δεν ζυγίστηκε για τα ακριβή γραμμάριά του το πακέτο, σημαίνει ότι δεν αναγράφουν στην DHL το βάρος οποιουδήποτε πακέτου είναι κάτω των 2 κιλών (πχ είτε είναι 1.999 γραμμάρια, είτε 9 δεν τα αναγράφουν) - ή ότι μόνο όταν είναι ΠΟΛΥ χαμηλό (πχ 90) δεν τα αναγράφουν, αλλά γράφουν το γενικόλογο "μέχρι 2 κιλά"... Αν ισχύει το πρώτο, κι αν τα δύο ταμπλέτια είναι πολύ κοντά στα 2 κιλά, και θα ΕΠΡΕΠΕ να τα αναγράψουν, το ότι ΔΕΝ το κάνανε, ΙΣΩΣ να σημαίνει ότι "παραήταν ελαφρύ, γι' αυτό και δεν αναγράφτηκαν" (...που σημαίνει, ότι έτσι, έχεις "μαρτυρία" ότι ήταν άδεια...).

 

Θα μου πεις επίσης, και πώς θα βγάλεις άκρη γι' αυτό; Μόνο αν πάρεις τηλ στην DHL στη Γερμανία, και ζητήσεις να μιλήσεις με κανέναν προϊστάμενο (εκθέτοντάς του και το πρόβλημά σου εν τάχει) εκεί. Πολύ ψιλά γράμματα, και δεν ξέρω καν αν θα το δεχτούν (ακόμα κι αν προϊστάμενος υποστηρίξει ότι ναι, κανονικά το πχ 1.5 κιλό θα έπρεπε να το γράψουν) αυτοί που εξετάζουν το ζήτημα (...χα...). Αλλά ξέρω 'γω; Μια σκέψη έκανα, και είπα να στην πω. (...και παρά τα κακά που έχουν σα λαός, είναι έως εκνευριστικά τυπικοί με διάφορα. Αν η τυπικότητά τους, συμπεριλάβει και την υπόθεση αναγραφής ή μη του βάρους, ίσως τουλάχιστον καταφέρεις, αποσαφηνίζοντάς το, να βάλεις ακόμα ένα "circumstantial evidence" στη φαρέτρα σου, και ψηθεί κάποιος από τους "δικαστές", ότι το δίκιο είναι με τη δική σου μεριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε μία περίπτωση με Ελληνική εταιρία που δεν μου παρείχε υπηρεσίες ενώ με είχε χρεώσει, έβαλα την κάρτα (visa) και έβγαλε άκρη μόνη της απλά με ένα fax.

ΔΕΝ ξανα ασχολήθηκα.

Είμαι και καλός πελάτης (250€-1000€ το μήνα)αφού σε όλα χρησιμοποιώ Visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συγγνωμη για το ασχετο του θεματος.

Εγω σε συναλλαγη που δεν παρελαβα τπτ εκανα dispute paypal και αμφισβητησα τη συναλλαγη στην τραπεζα.

Η τραπεζα μου επεστρεψε τα λεφτα πρωτα και μετα μου τα επεστρεψε το paypal.Για διαστημα 2 μηνων μεχρι να λυθει πληρως το

θεμα ειχα παρει τα διπλα λεφτα πισω.Βεβαια μετα η τραπεζα αφου ειδε την πιστωση απο το paypal μου τα ξανατραβηξε.Νομιζω ειναι καθηκον της τραπεζας να σε προστατεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εστειλα το φαξ και περιμενω. Αν δεν γινει κατι πριν το περιθωριο των 3 μηνων θα κανω μηνυση στον πωλητη. Απο το τμημα αμφισβητησης δεν ειχα ενημερωση και πηρα τηλεφωνο 3 φορες για να δω τι γινεται. Η απαντηση ηταν η ιδια φυσικα. Οτι δεν εχει τελειωσει το θεμα. Θα παρω ξανα αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν θα βγάλεις άκρη με το paypal ειναι μπουρδελο εγω έχασα 120 ε και με πέταξαν έξω για πάντα επειδη λέει το tracking number δεν έφτασε στο προορισμό!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος λέει ότι δεν έπρεπε να το στείλει Ελλάδα γιατί όλοι εμείς είμαστε απατεώνες και κλέφτες στο Paypal.

Εφοσων σου τα ειπε αυτα σε προσωπικο μηνυμα η στο dispute, το ebay/paypal κανονικα λαμβανει πολυ σοβαρα υποψην του προσβολες και εμπεγμους τετοιου τυπου. Να σου ευχηθω καλη τυχη, γιατι ειχα επισης σχετικα παρομοιο προβλημα, αν και με αντικειμενο σαφως μικροτερης αξιας, και ακρη δεν εβγαλα. Το ebay/paypal εχει ως εδρα του την Ινδια, και βασιζεται σε ενα κακιστο αυτοματοποιημενο συστημα για την επιλυση των διαφορων προβληματων. Ισως αν δοκιμαζες να τους παρεις τηλεφωνο να γινοταν κατι.. Ακομα, εχεις μιλησει με την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος; Ισως αυτοι θα μπορουσαν πχ να σε προωθησουν στο αντιστοιχο γερμανικο τμημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι κοιτανε να τα οικονομισουν σκασιλα τους μεγαλη αν εμεις χανουμε χρηματα κοιτανε μονο το tracking number απαραδεκτοι!

 

Τελικα μου ειπε ο υπευθυνος απο την Πειραιως οτι δεν εκρινε ικανοποιητικη την απαντηση του πωλητη-πεηπαλ και θα συνεχισει το αιτημα μεσω visa. Σε 20 μερες θα εχω οριστικη απαντηση.

 

Αποστολή από το V9 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διάβασα όλο το thread και ένα συμπέρασμα έβγαλα. ΠΟΤΕ απο ανεξάρτητο πωλητή. Εγω αγοράζω απο εξωτερικό αλλα μόνο απο amazon, οι οποίοι μέχρι τώρα είναι απλα άψογοι.

 

fylatos να ενημερώνεις συνέχεια για όλες τις εξελίξεις γιατι είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει πολυ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διάβασα όλο το thread και ένα συμπέρασμα έβγαλα. ΠΟΤΕ απο ανεξάρτητο πωλητή. Εγω αγοράζω απο εξωτερικό αλλα μόνο απο amazon, οι οποίοι μέχρι τώρα είναι απλα άψογοι.

 

fylatos να ενημερώνεις συνέχεια για όλες τις εξελίξεις γιατι είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει πολυ κόσμο.

Θα ενημερωνω φυσικα.Απλα πρεπει να με ενημερωνει η τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διάβασα όλο το thread και ένα συμπέρασμα έβγαλα. ΠΟΤΕ απο ανεξάρτητο πωλητή. Εγω αγοράζω απο εξωτερικό αλλα μόνο απο amazon, οι οποίοι μέχρι τώρα είναι απλα άψογοι.

 

fylatos να ενημερώνεις συνέχεια για όλες τις εξελίξεις γιατι είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει πολυ κόσμο.

 

το αμαζον τεινει να γινει ebay

 

just a thought...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αμαζον τεινει να γινει ebay

 

just a thought...

 

Σου έχει τύχει κάτι ή έτσι το λές. Εγω έχω πάρει παρα πολλές φορές και δεν μου έχει τύχει τίποτα. Ίσα ίσα που πάτνα είναι διαθέσιμοι να σε εξυπηρετήσουν...

 

Για πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σου έχει τύχει κάτι ή έτσι το λές. Εγω έχω πάρει παρα πολλές φορές και δεν μου έχει τύχει τίποτα. Ίσα ίσα που πάτνα είναι διαθέσιμοι να σε εξυπηρετήσουν...

 

Για πες.

 

Υποθετω αναφερεται σε 3τους που πωλουν μεσω αμαζον και οχι στο αμαζον αυτο καθεαυτο.

 

Αποστολή από το V9 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...