Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα άδειο κουτί από πωλητή. Τι να κάνω?


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχάς, απορώ τί νόημα έχουν αυτές οι διαδικασίες (Πέη Παλ, ντισπχιούτς και τσαρτζμπάκς), όταν δε φαίνεται να μπορούν ν' αποδώσουν καθαρά δικαιοσύνη...; Μια κανονική ακροαματική διαδικασία που θα συμπεριλάμβανε εξέταση μαρτύρων από δικαστικαράδες με γουρλοματάρες, να το καταλάβω - είναι άλλη φάση... Αλλά εδώ; Μια χαρά μπορεί είτε ο Φυλάτος, είτε ο Γερμανάτος να πουλάνε παραμύθι (άσχετο που επειδή ο Φυλάτος είναι δικό μας παιδί κι ο άλλος της Μέρκελ, υποστηρίζουμε Φυλ) : Το θέμα είναι, ΜΠΗΚΑΝ τα ταμπλέτια στα κουτιά; Ή απ' την ανάποδη, ΒΓΗΚΑΝ τα ταμπλέτια απ' τα κουτιά (όταν τα κουτιά φτάσανε Ελλάδα); Και τεσπα, πώς διασφαλίζεται η όποια απ' τις 2 πλευρές, ότι δεν έβαλε χέρι κα'νας DHLελάς, ή κα'νας ΕΛΤΑτζής; Απορίες μου που μου φαίνονται λογικές, έστω κι αν υπάρχουν απλές απαντήσεις τις οποίες δε γνωρίζω επειδή δεν το έχω παίξει το άθλημα. Για την ώρα ΥΠΟΘΕΤΩ πως η μόνη λογική (όπως τη βλέπω) απάντηση που μπορεί να λάβω, είναι κάτι σε "θέμα εμπιστοσύνης είναι, και βασίζεται στο ρέιτινγκ που έχουν είτε πωλητής, είτε αγοραστής". Ας με εκπλήξει κάποιος με απάντηση που δεν την περιμένω, αλλά η όλη φάση μου φαίνεται παράλογη (του ονλάιν μπάιινγκ), όταν η κάθε πλευρά μπορεί δυνητικά να κάνει το κορόιδο και να κοροϊδέψει την άλλη...

 

 

 

 

Κατά τ' άλλα Φυλάτε (mind ότι δεν έχω σχέση όπως είπα με το άθλημα), απορώ σε τί σε βοηθάει η "απόδειξη ότι τα ταμπλέτια ενεργοποιήθηκαν στη Γερμανία απ' τον Οκτώβριο" (κι ακόμα περισσότερο δεν καταλαβαίνω όσους υποστήριξαν ότι αυτό είναι στοιχείο -και μάλιστα το πιο σοβαρό που έχεις- και να το προωθήσεις στο Πέη). Μην πω με τα "λίγα που καταλαβαίνω απ' τη διαδικασία", ότι αυτό είναι στοιχείο που ΙΣΩΣ χρησιμοποιήσει ο πωλητής προς υποστήριξή του (φάση "Τablet, υπάρχουν").

 

Επίσης, με βάση το Γουικολίνκ που πόσταρες (τ' άλλα δεν τα διάβασα, ήσαντο τεράστια κείμενα, και σιγά μην καθόμουν), και αν τα λέει καλά, έχουμε τα εξής

 

Ultimately the credit card company decides who wins the dispute, and PayPal must adhere to what the credit card company says.

 

...δηλαδή αυτό πουθ καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι -με βάση τον Γουικοϊσχυρισμό και κόντρα μάλιστα σε διάφορα ποστ που γίνανε στο θρεντ- το "σύστημα" λειτουργεί εξ' αρχής υπέρ του ΑΓΟΡΑΣΤΗ (ειδικά αφού το Πέη ζητάει -λέει- απ' τον αγοραστή ν' "αποδείξει επαρκώς" ότι έστειλε το αντικείμενο. Το τράκινγκ νάμπερ της μεταφορικής -γερμανικό ταχυδρομείο εν προκειμένω- που λες ότι είναι "οι αποδείξεις του πωλητή", τί σόι "επαρκής απόδειξη" είναι δηλαδή...; Αφού το ζήτημα ΔΕΝ είναι ότι δεν σου έστειλε αποστολή, αλλά ότι ήταν τζούφια...)

 

Επίσης, στη Γουϊκοσελίδα λέει ότι "από μεριάς της κρέντιτ καρντ κόμπανι, το ζήτημα ενδέχεται να πάρει και δίμηνο μέχρι να αποδοθούν γκαφρά". Οπότε, δεν είναι λίγο νωρίς "για ν' ανησυχείς" (επειδή σα να σ' έκοψα αγχωμνένο με το ζήτημα. Που καταννοητό βέβαια);

 

Αν στα παραπάνω προσθέσουμε ότι ΔΕΝ έχει ο γερμαναράς αρκετές αποδείξεις ότι ΕΒΑΛΕ στα πακέτα τα ταμπλέτια (αφού όπως λες δεν υπάρχει αναγραφή του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ βάρους, αλλά ένα γενικόγραφο "κάτω των 2 κιλών"), πώς μπορεί να κερδίσει την υπόθεση; Δεν ξέρω, αλλά αδυνατώ να το δω. Αφού η κατηγορία που απευθύνεις είναι "δεν τα έβαλε", γιατί να θεωρείς "υπέρ του" το γεγονός ότι δεν αναγράφηκε το ακριβές βάρος; Όπως το βλέπω εγώ, υπερ ΚΑΝΕΝΟΣ ΣΑΣ δεν είναι η μη-αναγραφή...Όσο δεν μπορεί αυτός ν' αποδείξει κάτι με αυτήν, άλλο τόσο δεν μπορείς εσύ (θα μπορούσε να ήταν μόνο υπέρ σου, αν αναγραφόταν κάποιο πολύ χαμηλό βάρος, από μηδενικό έως κάποιο που δεν παίζει ν' αντιστοιχεί σε δύο ταμπλέτια. Γιατί κάλλιστα θα μπορούσε να είχε βάλει 1.5 κιλό πατάτες. Ακόμη και τότε, το βάρος δεν θα ΤΟΝ κάλυπτε ως στοιχείο).

 

Το δε Πέη αν και δεν ξέρω τί ΑΚΡΙΒΩΣ ρόλο βαρά (νομικού διαμεσολαβητή; ΟΙΚΟνομικού διαμεσολαβητή; Χάνει τίποτε αυτό αν ο πωλητής χάσει κάποια διένεξη με τον αγοραστή; ), δεν μου πολυάρεσε που είπες ότι σε "ειδοποίησε" να...αποσύρεις την "καταγγελία" (της συναλλαγής). Από κι ως πού; Είπε ότι "λειτουργεί ως υπερασπιστής των πωλητών". Λογικόν και δεκτόν. Αλλά απ' ότι έλεγε στο "WikiHow" τουλάχιστον, ο "δικαστής" της φάσης είναι η Βίζα. ΑΥΤΗ ανάλογα πώς θα αξιοποιήσει τα στοιχεία που θα της παραθέσεις εσύ ως αγοραστής και τα στοιχεία που θα παραθέσει το Πέη ως "συνήγορος" του πωλητή, θα αποφανθεί αν καλώς να σου επιστραφούν τα χρήματα (σου) που ΑΥΤΗ για την ώρα "κρατάει". Δεν ξέρω, αλλά για κάποιο λόγο, αυτή η πεηπαλιοκίνηση, δε μου μυρίζει καλά. Το πώς ΑΚΡΙΒΩΣ λειτουργεί το σύστημά τους, δεν το κατέω, αλλά μου φαίνεται κομμάτι "εκφοβιστικό" (έως εκβιαστικό) να σου στέλνει τέτοιο μήνυμα το Πέη. Με ποιό δικαίωμα δηλαδή; Τί ΑΝΤΡΑΝΤΑΧΤΑ στοιχεία έχει ότι την απατεωνιά ΔΕΝ την έκανε ο γερμαναράς; Αναρωτιέμαι μάλιστα μήπως...με κάποιον τρόπο ΑΥΤΟΣ είναι πίσω από ένα τέτοιο μήνυμα...(άτομο δικό του στο Πέη...; Φέηκ ίσως μήνυμα...; Δεν ξέρω αν παίζουν τέτοια...). Γνώμη μου, καθώς κατάλαβα ΔΕΝ πολυασχολήθηκες με την τράπεζα, να πας από 'κει να τους τα πεις ολ' αυτά.

 

...η οποία τράπεζα, από που κι ως πού λέει (ο διευθυντής της τεσπα που είπες) ότι "...μην τα πολυπεριμένεις τα γκαφρά, πρέπει να πας δικαστικά και ΑΝ...", αφού (ΠΑΝΤΑ με οδηγό τη Γουικοσελίδα), η απόφαση είναι ζήτημα της ΒΙΖΑΣ (ούτε καν των τραμπακουλάδων της τράπεζας...). Μήπως στην Βίζα είναι που πρέπει ν' απευθυνθείς...; Μήπως μάλιστα τα όσα στοιχεία (...βασικά, η μαρτυρία των 2 ατόμων που κι εσύ είπες ότι σου φαίνεται πιο ισχυρό ως στοιχείο, τη στιγμή του ανοίγματος των συσκευασιών. Βέβαια, όπως ειπώθηκε, ο καθ' ένας θα μπορούσε να βάλει ψευδομάρτυρες, γι' αυτό και δεν είναι το θέμα αν έχει "νομική ισχύ" το επιχείρημά σου προς την Βίζα, αλλά απλά να κάνεις κίνηση για να "υποστηρίξεις" τη θέση σου. Να δει ο τάδε βιζομπαγλαμάς που χειρίζεται την υπόθεση, ότι "χτυπιέσαι") έχεις, πρέπει να τα στείλεις εκεί; Πχ να κάτσεις να γράψεις και τα σκεπτικά που λέγαμε "he claims that he has a tracking number, yet that's not the issue : he mailed me the box allright, yet it was an empty one. I do not know if he never filled the boxes, or, if some DHL or Greek National Post clerk could have possibly embesseled the tablet PCs - the thing is that they never reached me, apart from an empty box and there are 2 witnesses ready to testify under oath in any court about it, which were present during the opening of the DHL box. Unfortunately the German posting service did not inscribe the ACTUAL weight of the box, so that I could claim that they were never indeed put inside".

 

Σε γενικές πάντως γραμμές, ΑΝ κατάλαβα καλά, ψιλοτρομοκρατήθηκες από το "μήνυμα" του Πέη, και σε βλέπω "έτοιμο να ενδώσεις" (και ν' αποσύρεις την "καταγγελία"). Δεν ξέρω, αλλά γνώμη μου είναι να πας στην τράπεζα να τους κάνεις λίγο ανάστα ο Κύριος, να δεις λίγο ενδιαφέρον που λες, Κι αν τελικά όντως ο βασικός χειριστής του θέματος είναι η Βίζα, κοίτα να επικοινωνήσεις μαζί τους, να μάθεις τί γίνεται, και αν είναι να παρέξεις κι ό,τι στοιχείο νομίζεις, γιατί αν κατάλαβα καλά, κανε΄ςι μέχρι στιγμής δεν σου έχει καν ζητήσει στοιχεία....Σαν τον σκυλί στ' αμπέλι φοβάμαι θα πας, αν συνεχίσεις έτσι "αδρανώς"... Επίσης, κοίτα να μάθεις εάν ισχύει η "προειδοποίηση" από Πέη, εάν και τί πιθανότητες έχει ν' αντιδράσεις ΝΟΜΙΚΑ. Δε γίνεται να το αφήσεις έτσι, και να είσαι ΚΑΙ κερατάς, ΚΑΙ δαρμένος...

 

 

 

 

* γράφτηκαν κι άλλα μέχρι να ποστάρω. Δεν είμαι σε φάση να ελέγξω τα ποστ -κυρίως- του Φυλ, για ίσως νέα στοιχεία που παρέθεσε. Με μια γρήγορη ματιά, απλά διαπίστωσα σε ποστ του Σλιμντάτα, πράγματα που είχα σκεφτεί όσο έγραφα να χωρέσω στο ποστ, και αμέλησα να το κάνω. Όπως το να στείλει ο Φυλ (ό,που δει - και κυρίως στη Βιζα) δηλώσεις περί του εντίμου προτέρου πεηπαλικού του βίου, όπως και ν' "απαντήσει" στοι Πέη ότι "μ' αυτά που κάνετε με πληγώνετε και θα σας κράξω στην οικουμένη", μπας κι έχει νόημα, να το δει το πεηπαλιόπαιδο που του στέλνει μηνύματα, αλλιώς.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ' αρχάς, απορώ τί νόημα έχουν αυτές οι διαδικασίες (Πέη Παλ, ντισπχιούτς και τσαρτζμπάκς), όταν δε φαίνεται να μπορούν ν' αποδώσουν καθαρά δικαιοσύνη...; Μια κανονική ακροαματική διαδικασία που θα συμπεριλάμβανε εξέταση μαρτύρων από δικαστικαράδες με γουρλοματάρες, να το καταλάβω - είναι άλλη φάση... Αλλά εδώ; Μια χαρά μπορεί είτε ο Φυλάτος, είτε ο Γερμανάτος να πουλάνε παραμύθι (άσχετο που επειδή ο Φυλάτος είναι δικό μας παιδί κι ο άλλος της Μέρκελ, υποστηρίζουμε Φυλ) : Το θέμα είναι, ΜΠΗΚΑΝ τα ταμπλέτια στα κουτιά; Ή απ' την ανάποδη, ΒΓΗΚΑΝ τα ταμπλέτια απ' τα κουτιά (όταν τα κουτιά φτάσανε Ελλάδα); Και τεσπα, πώς διασφαλίζεται η όποια απ' τις 2 πλευρές, ότι δεν έβαλε χέρι κα'νας DHLελάς, ή κα'νας ΕΛΤΑτζής;

Δεν συνεχίζω να διαβάσω τον υπόλοιπο προβληματισμό σου, γιατί από το τελευταίο καταλαβαίνω ότι δεν διάβασες όλο το θρεντ (?)

Η απάντηση είναι ότι δεν τα πήρε κανενας ελτατζής, διότι το παιδί έχει δει στην HP τις ημερομηνίες ενεργοποίησης για τα ταμπλέτια. Η οποία ημερομηνία είναι κάτι μήνες πισω κι έχει γίνει στη γερμανία (κ άντε πες ότι δηλώσανε άλλη χώρα λέω εγώ στην ενεργοποίηση, παραμένει ότι η ενεργοποίηση έχει γίνει μήνες πίσω πριν την υποτιθέμενη αποστολή, όπως μας είπε ο OP).

 

A συγνώμη, είδα λίγο παρακάτω, βιάστηκα:

Ε άμα έχουν ενεργοποιηθεί πριν την αποστολή , έχει νόημα διότι σημαίνει ότι άλλος τα πήρε μήνες πριν κι όχι ο OP πρόσφατα...

Και η ενεργοποίηση συνδέεται με συγκεκριμένο serial number του μηχανήματος, τα οποία κουτιά όπου αναγράφονται τα serial τα έχει ο OP, o πωλητής δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι μπήκε άλλη ταμπλέτα σε άλλο κουτί καταλάθος [οπότε και καλά, ταμπλέτα έλαβε όπως και να 'χει (φάση τάμπλετ υπάρχουν). Διότι μιλάμε για σφραγισμένο προιόν, καταλάθος δεν μπορεί ν'αλλάξει απλά το κουτί...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το διάβασα Σκαλίτσα (και μάλιστα σήμερα για 2η φορά - η πρώτη ήταν πριν μέρες). Κακώς υποθέτεις το αντίθετο. Και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πού κολλάει η "ενεργοποίηση" (παρά την παραπάνω εξήγησή σου - που έχει μάλιστα ξαναειπωθεί) : έχει ο γερμαναράς τα ταμπλέτια. Τα ενεργοποιεί. Και μετά τα βγάζει για πούλημα. Χωρίς να τα βάλει μέσα στο κουτί.

 

...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, απορώ τί νόημα έχουν αυτές οι διαδικασίες (Πέη Παλ, ντισπχιούτς και τσαρτζμπάκς), όταν δε φαίνεται να μπορούν ν' αποδώσουν καθαρά δικαιοσύνη...; Μια κανονική ακροαματική διαδικασία (...) όταν η κάθε πλευρά μπορεί δυνητικά να κάνει το κορόιδο και να κοροϊδέψει την άλλη...

Έχεις απόλυτο δίκιο είναι φλου το τι μπορεί να πιστέψει ο καθένας. Εγώ απλά σας λέω την πλευρά μου. Μάλιστα τα tablet ήθελα να τα πουλήσω εδώ στο forum όπως ξέρουν κάποια από τα μέλη, αφού δεν τα ήθελαν τα μέλη της οικογενείας.

 

Κατά τ' άλλα Φυλάτε (mind ότι δεν έχω σχέση όπως είπα με το άθλημα), απορώ σε τί σε βοηθάει η "απόδειξη ότι τα ταμπλέτια ενεργοποιήθηκαν στη Γερμανία απ' τον Οκτώβριο" (κι ακόμα περισσότερο δεν καταλαβαίνω όσους υποστήριξαν ότι αυτό είναι στοιχείο -και μάλιστα το πιο σοβαρό που έχεις- και να το προωθήσεις στο Πέη). Μην πω με τα "λίγα που καταλαβαίνω απ' τη διαδικασία", ότι αυτό είναι στοιχείο που ΙΣΩΣ χρησιμοποιήσει ο πωλητής προς υποστήριξή του (φάση "Τablet, υπάρχουν").

Αυτό έχει σχέση με το ότι ο πωλητής ισχυρίζεται ότι τα έστειλε σφραγισμένα. Άρα εαν έχουν ενεργοποιηθεί χάνει λίγο από πλευράς αξιοπιστίας.

 

Επίσης, με βάση το Γουικολίνκ (...)

Είναι απόσπασμα από email και μέρος του paypal agreement. Θεωρητικά ναι δεν αποτελεί απόδειξη ούτε το tracking number αφού δεν ισχυρίζομαι ότι δεν το παρέλαβα, αλλά ότι ήταν άδειο το δέμα.

 

Το δε Πέη αν και δεν ξέρω τί ΑΚΡΙΒΩΣ ρόλο βαρά (...) αυτά.

Εγώ ζητάω τα χρήματα με το chargeback από το paypal και το paypal τα παίρνει από τον αγοραστή. Εϊναι ενδιάμεσος κρίκος και αν θέλεις τυπικά η αμφισβήτιση γίνεται σε βάρος τους, αφού εγώ στέλνω χρήματα σε αυτούς και αυτοί στον αγοραστή και όχι εγώ απευθείας στον αγοραστή.

 

...η οποία τράπεζα, από που κι ως πού λέει (ο διευθυντής της τεσπα που είπες) ότι "...μην τα πολυπεριμένεις τα γκαφρά, πρέπει να πας δικαστικά και ΑΝ...", αφού (ΠΑΝΤΑ με οδηγό τη Γουικοσελίδα), η απόφαση είναι ζήτημα της ΒΙΖΑΣ (ούτε καν των τραμπακουλάδων της τράπεζας...). Μήπως στην Βίζα είναι που πρέπει ν' απευθυνθείς...; Μήπως μάλιστα τα όσα στοιχεία (...βασικά, η μαρτυρία των 2 ατόμων που κι εσύ είπες ότι σου φαίνεται πιο ισχυρό ως στοιχείο, τη στιγμή του ανοίγματος των συσκευασιών. Βέβαια, όπως ειπώθηκε, ο καθ' ένας θα μπορούσε να βάλει ψευδομάρτυρες, γι' αυτό και δεν είναι το θέμα αν έχει "νομική ισχύ" το επιχείρημά σου προς την Βίζα, αλλά απλά να κάνεις κίνηση για να "υποστηρίξεις" τη θέση σου. Να δει ο τάδε βιζομπαγλαμάς που χειρίζεται την υπόθεση, ότι "χτυπιέσαι") έχεις, πρέπει να τα στείλεις εκεί; Πχ να κάτσεις να γράψεις και τα σκεπτικά που λέγαμε "he claims that he has a tracking number, yet that's not the issue : he mailed me the box allright, yet it was an empty one. I do not know if he never filled the boxes, or, if some DHL or Greek National Post clerk could have possibly embesseled the tablet PCs - the thing is that they never reached me, apart from an empty box and there are 2 witnesses ready to testify under oath in any court about it, which were present during the opening of the DHL box. Unfortunately the German posting service did not inscribe the ACTUAL weight of the box, so that I could claim that they were never indeed put inside".

 

Σε γενικές πάντως γραμμές, ΑΝ κατάλαβα καλά, ψιλοτρομοκρατήθηκες από το "μήνυμα" του Πέη, και σε βλέπω "έτοιμο να ενδώσεις" (και ν' αποσύρεις την "καταγγελία"). Δεν ξέρω, αλλά γνώμη μου είναι να πας στην τράπεζα να τους κάνεις λίγο ανάστα ο Κύριος, να δεις λίγο ενδιαφέρον που λες, Κι αν τελικά όντως ο βασικός χειριστής του θέματος είναι η Βίζα, κοίτα να επικοινωνήσεις μαζί τους, να μάθεις τί γίνεται, και αν είναι να παρέξεις κι ό,τι στοιχείο νομίζεις, γιατί αν κατάλαβα καλά, κανε΄ςι μέχρι στιγμής δεν σου έχει καν ζητήσει στοιχεία....Σαν τον σκυλί στ' αμπέλι φοβάμαι θα πας, αν συνεχίσεις έτσι "αδρανώς"... Επίσης, κοίτα να μάθεις εάν ισχύει η "προειδοποίηση" από Πέη, εάν και τί πιθανότητες έχει ν' αντιδράσεις ΝΟΜΙΚΑ. Δε γίνεται να το αφήσεις έτσι, και να είσαι ΚΑΙ κερατάς, ΚΑΙ δαρμένος...

 

Δεν τρομοκατήθηκα, πήγα και στην αστυνομία που μου είπαν να κάνω μήνυση αφού δω πως πάει η κατάσταση, και θα κάνω. Το θέμα είναι ότι δεν είναι Έλληνας, είναι Γερμανός και θα πάρει χρόνο η όποια διαδικασία και έχει και ένα κόστος (που θα το δώσω, αν δεν δω αντίδραση από την Visa/ Πειραιώς). 2 μήνες θέλει η visa για να λήξει το θέμα, το πρόβλημα είναι ότι ακόμα ούτε γεια δεν έχουμε πει και δεν μου δίνουν τα τηλέφωνα για να τους στείλω φαξ ή να μιλήσω μαζί τους ή έστω ένα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το διάβασα Σκαλίτσα (και μάλιστα σήμερα για 2η φορά - η πρώτη ήταν πριν μέρες). Κακώς υποθέτεις το αντίθετο. Και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πού κολλάει η "ενεργοποίηση" (παρά την παραπάνω εξήγησή σου - που έχει μάλιστα ξαναειπωθεί) : έχει ο γερμαναράς τα ταμπλέτια. Τα ενεργοποιεί. Και μετά τα βγάζει για πούλημα. Χωρίς να τα βάλει μέσα στο κουτί.

 

...?

Ζήτησα συγνώμη για τη βιασύνη μου washάκο...

Για το άλλο, όπως ανέφερα κι εγώ και επιβεβαιώνει κι ο φίλος από πάνω, μιλάμε υποτίθεται για σφραγισμένο προιόν, οπότε το σενάριο αυτό δεν παίζει να σταθεί ως επιχείρημα από την άλλη πλευρά. Aν δεν υπήρχε το στοιχείο του σφραγισμένου, ναι θα μπορούσε να παίξει, υποθέτω.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το διάβασα Σκαλίτσα (και μάλιστα σήμερα για 2η φορά - η πρώτη ήταν πριν μέρες). Κακώς υποθέτεις το αντίθετο. Και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πού κολλάει η "ενεργοποίηση" (παρά την παραπάνω εξήγησή σου - που έχει μάλιστα ξαναειπωθεί) : έχει ο γερμαναράς τα ταμπλέτια. Τα ενεργοποιεί. Και μετά τα βγάζει για πούλημα. Χωρίς να τα βάλει μέσα στο κουτί.

 

...?

 

Αγοράστηκαν ως σφραγισμένα. Επίσης, το paypal ανεξάρτητα με το αν θα κάνει chargeback η visa μπορεί να ζητήσει chargeback reversal και να πάρει τα λεφτά πίσω ή αν κρίνει η visa ότι τα λεφτά δεν θα τα πάρει, να μου κάνει flag και να μην μπορώ να αγοράζω από αυτούς (όχι ότι με νοιάζει και τόσο απλά μερικές φορές είναι χρήσιμο). Τέλος, δεν είναι δυνατό να είναι fake mail αφού το βλέπω μέσω του interface του Πέη (μου άρεσε αυτό).

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Με βοηθάτε να βγάλω άκρη ,να σκεφτώ το θέμα ουδέτερα και πράξω αναλόγως. Είναι καλό να λέει κάποιος τι θα μπορούσε να υποστηρίξει η άλλη πλευρά αφού έτσι προετοιμάζω και τα επιχειρήματα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει σχέση με το ότι ο πωλητής ισχυρίζεται ότι τα έστειλε σφραγισμένα. Άρα εαν έχουν ενεργοποιηθεί χάνει λίγο από πλευράς αξιοπιστίας.

...αααααα. Μάλλον θα μου διέφυγε το "σφραγισμένα". Αν είναι έτσι, ναι το καταννοώ, ως "επιχείρημα" (...αν και, αμφισβητώ την "αξία" του, καθώς μου κάνει για "έμμεση απόδειξη", δοθέντος ότι για να το αξιολογήσουν, ΟΠΟΙΟΙ είναι υπεύθυνοι για την αξιολόγηση του ζητήματος, σημαίνει ότι θα πρέπει να δεχτούν γενικά ως "απόδειξη" την μεταξύ σας αλληλογραφία...Γιατί, κατά τ' άλλα, τί το νοιάζει το Πέη, καθώς, ΑΝ κατάλαβα καλά, το Πέη απλά λέει "δε μας έδωκες τα γκαφρά-φερ' τα", ΧΩΡΙΣ να σε ρωτάει ΕΣΕΝΑ για την άποψή σου...).

 

 

Εγώ ζητάω τα χρήματα με το chargeback από το paypal και το paypal τα παίρνει από τον αγοραστή. Εϊναι ενδιάμεσος κρίκος και αν θέλεις τυπικά η αμφισβήτιση γίνεται σε βάρος τους, αφού εγώ στέλνω χρήματα σε αυτούς και αυτοί στον αγοραστή και όχι εγώ απευθείας στον αγοραστή.

...συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, παρά την εξήγηση, αν το Πέη ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΠ' ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ τον πωλητή (έγραψες νομίζω κατά λάθος "αγοραστή"...) "αν αυτός χάσει" (οπότε συμμετέχει οικονομικά), ή απλά του παρέχει νομική στήριξη....;

 

 

 

 

* Φακ, γράφουμε και οι 3 μαζί (...και γράφετε και γρήγορα, πανάθεμά σας...)

 

Σκαλ, εθεάθη η "συγγνώμη". Άργησα (είμαι και μεγάλος άνθρωπος), αλλά την είδα. Οκέικ.

 

(...σειρά μου να ζητήσω κι εγώ μία για τις απορίες μου που σας έκαναν ν' ασχολείστε με αυτές, αφού δεν πρόσεξα ο γκάβαξ το "σφραγισμένα", για να καταλάβω τουλάχιστον πού στηρίζετε τους ισχυρισμούς)

 

Φυλ, καλά χέσε το Πέη (δε παν γουόζ τόταλι ιντεντέντιτ, και χαίρομαι που σου άρεσε -αν και δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο- για να διασκεδάσεις και λίγο μέσα στην πίκρα σου). Κάνεις παραγγελίες στο όνομα της γυναίκας σου άμα λάχει στο μέλλον (παντέψου την την μάρτυρα...επιβάλλεται πια). Το θέμα είναι να μη χάσεις τα λεφτά...

 

Συνεχίζω να έχω κάποιες επιφυλάξεις (ν' αλλάξεις btw το νικ σου σε "EPIfylaKtIKos", κι άμα κερδίσεις το ντισπχιούτ, να το ξαναλλάξεις σε "fylaKtos") για τη "στάση" του Πέη, παρ' ό,τι λες για το επίσημο interface....Ξερωγώ; Κι αν έχει καν'αν δικό του εκεί μέσα αυτός; Τι να πω, εγώ ξέρω ότι εμάς κατηγορούνε για λαμόγια, αλλά οι γερμαναράδες είναι μαστόρια της κομπίνας. Σοβαρά κι επιστημονικά πράμματα, όχι ψιλικατζίδικα όπως εμείς εδώ...Τεσπα. Απλά μια επιφύλαξη, διότι πολύ τρομοκρατικό μου φάνηκε να σου λένε "παρε πίσω την καταγγελία"....

 

Κατά τ' άλλα, πέσε λίγο περισσότερο με τα μούτρα (αν μπορείς βέβαια...) να βγάλεις άκρη με τράπεζες και βίζες, να μην κάθεσαι απλά να περιμένεις πότε και αν θα σε ειδοποιήσουν (ναι, αυτά που έγραψες για την τράπεζα, ΕΙΝΑΙ πολύ αποκαρδιωτικά ως αντιμετώπιση, το καταλαβαίνω...) αν είσαι...αθώος ή..."ένοχος". ΑΝ μπορείς, μάθε κάπου/κάπως την εξέλιξη της υπόθεσης...Δεν μπορεί...ΚΑΠΟΙΑ άκρη θα βρεθεί, να μιλήσεις με αυτόν που τη χειρίζεται...Στην Βίζα, ίσως...

 

Και, εύχομαι να δικαιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αααααα. Μάλλον θα μου διέφυγε το "σφραγισμένα". Αν είναι έτσι, ναι το καταννοώ, ως "επιχείρημα" (...αν και, αμφισβητώ την "αξία" του, καθώς μου κάνει για "έμμεση απόδειξη", δοθέντος ότι για να το αξιολογήσουν, ΟΠΟΙΟΙ είναι υπεύθυνοι για την αξιολόγηση του ζητήματος, σημαίνει ότι θα πρέπει να δεχτούν γενικά ως "απόδειξη" την μεταξύ σας αλληλογραφία...Γιατί, κατά τ' άλλα, τί το νοιάζει το Πέη, καθώς, ΑΝ κατάλαβα καλά, το Πέη απλά λέει "δε μας έδωκες τα γκαφρά-φερ' τα", ΧΩΡΙΣ να σε ρωτάει ΕΣΕΝΑ για την άποψή σου...).

 

 

 

...συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, παρά την εξήγηση, αν το Πέη ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΠ' ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ τον πωλητή (έγραψες νομίζω κατά λάθος "αγοραστή"...) "αν αυτός χάσει" (οπότε συμμετέχει οικονομικά), ή απλά του παρέχει νομική στήριξη....;

 

Έχεις δίκιο έκανα λάθος τον πωλητή εννοούσα.

 

Η διαδικασία είναι απλή.

Κάνω αμφισβήτηση.

-η τράπεζα "βλέπει" ότι έστειλα χρήματα στο paypal στις 17 Ιανουαρίου του 2012

-στέλνει το αίτημα μου στο paypal

-το paypal ειδοποιεί τον πωλητή και του ζητάει στοιχεία, ταυτόχρονα δεσμεύει το ποσό στον λογαριασμό του (εκτός αν έχει γίνει ήδη η ανάληψη)

-η τράπεζα ειδοποιεί εμένα και μου ζητάει στοιχεία

-η τράπεζα στέλνει τα στοιχεία στη visa

-η visa τα αξιολογεί και επικοινωνεί με το paypal

-το paypal αξιολογεί τα στοιχεία του πωλητή και αυτά που του δίνει η visa

-η visa παίρνει την απόφαση να μου δώσει τα χρήματα (ή όχι, αλλά για το παράδειγμα μας ας θεωρήσουμε ότι τα δίνει)

-το paypal στέλνει από τον δικό του κουμπαρά χρήματα στη visa

-το paypal ζητάει τα λεφτά από τον πωλητή. Αν είχαν δεσμευτεί τα παίρνει αυτόματα, αλλιώς τα ζητάει από την τράπεζα και ο πωλητής έχει negative balance

-το paypal δίνει στον αγοραστή το δικαίωμα να κάνει reverse chargeback

-ζητάει πάλι στοιχεία κλπ κλπ

-η βίζα αποφασίζει ότι δεν θα πάρει πίσω τα χρήματα

-αν το paypal πει οκ ήταν απατεώνας ο πωλητής κάνει flag αυτόν, αν πει ότι ήμουν εγώ, κρατώ τα χρήματα μεν αλλά μου κάνει flag δε.

 

Όλη η διαδικασία μπορεί να πάρει ως 75 μέρες. Δεν έχω τηλέφωνο από το τμήμα αμφισβήτησης, δεν μου το δίνουν άλλωστε. Περιμένω να με πάρουν αυτοί. Θεωρητικά ο πωλητής έχει 10 μέρες να στείλει στοιχεία στο paypal το ίδιο και εγώ στην visa. Ο πωλητής τα έχει στείλει εδώ και 3 μέρες, εγώ δεν έχω καν το τηλέφωνο. Αυτό με τσατίζει. Και είμαστε στην μέρα 8. Δηλαδή αν βγούμε εκτός προθεσμίας μετά θα φταίω εγώ? Αν το paypal κρίνει ότι είμαι απατεώνας επειδή δεν προσκόμισα στοιχεία θα φταίω εγώ? Τα χρήματα ίσως τα πάρω πίσω, απλά θέλω να κινούμε στις προθεσμίες για να μην έχουν κάτι να μου προσάψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εεε σόρι Φυλ, αν δεν μου ξέφυγε πάλι κάτι, στη Γουικοσελίδα έλεγε ότι "σε περίπτωση αίτησης τσαρτζμπακ, τα λεφτά τα παίρνει -απ' το Πέη στο οποίο έχουν πάει- και τα κρατάει -εν προκειμένω- η Βίζα. Και μετά το Πέη..."ανακρίνει" τον πωλητή, η δε "κάρτα" "ανακρίνει" εσένα, και ανάλογα τα στοιχεία που θα μαζώξει, είτε σου τα αποδίδει εσένα, είτε στο Πέη -που θα τα δώκει με τη σειρά του στον πωλητή- σε κα'να-δυο μήνες... Aυτή η "απλή" (λολ ρε) διαδικασία που έγραψες πιο πάνω διαφέρει από το τί κατάλαβα εγώ από το WikiHow...

 

Τεσπα, μην κουράζεσαι άλλο, πάνω στο ζόρι σου εξηγείς και τις διαδικασίες σε 'μας...Αυτό που με "νοιάζει" περισσότερο, είναι ΕΣΥ να τα έχεις (σίγουρα) αποσαφηνισμένα, γιατί δίκο σου είναι το ζόρι παν' απ' όλα, και να ξέρεις πώς να κινηθείς...Γι' αυτό γράφω αυτά που "δεν κατάλαβα" περισσότερο, κι όχι τόσο για να μάθω πώς πάει η φάση (αν και είναι ενδιαφέρουσα ως εγκυκλοπαιδική γνώση. Και μόνο, γιατί δεν έχω καμμιά όρεξη να μπλεχτώ με διαδικασίες με ιδιώτες, που δεν μπορώ να εμπιστευτώ by default...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εεε σόρι Φυλ, αν δεν μου (...) καμμιά όρεξη να μπλεχτώ με διαδικασίες με ιδιώτες, που δεν μπορώ να εμπιστευτώ by default...)

 

 

στο wiki λέει τα γενικά για πιο ειδικά εγώ διάβασα εδώ

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/seller/ChargebackRisk-outside

 

When a chargeback occurs, the money that is subject to the chargeback is deducted from PayPal's bank account. In turn, PayPal places a temporary hold on the same amount in the seller's PayPal balance (i.e., the funds related to the transaction are frozen).

 

Και στο site της visa. Μου πήρε ποοοολύ ώρα μέχρι να το πιάσω και νομίζω ότι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έτσι όπως τα έγραψα είναι. Τα λεφτά τα παίρνει από το paypal και το paypal δεσμεύει το ποσό (αν αυτό υπάρχει ακόμα) στην τράπεζα του πωλητή.Σε ευχαριστώ που με βοηθάς όμως να τα διασαφηνίσω και μέσα μου. Θα το τρέξω το θέμα από αύριο κιόλας. Θα γράψω τις εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να πω ότι η συμπεριφορά του paypal σε διάφορα disputes που συμβαίνουν είτε εναντίον τρίτων είτε -ειδικά- εναντίον της ίδιας της υπηρεσίας είναι πάντα στην κατεύθυνση να εκφοβίσουμε-απειλήσουμε τον χρήστη...

 

Λίγο googling και θα βρείς πάρα πολλά παραδείγματα.

Φτάνουνε σε σημείο να πάρουνε τηλέφωνο και να απειλούνε σε στυλ "έχουμε όλα τα στοιχεία σας, μπορούμε να ενημερώσουμε τις αρχές και τις τράπεζες μπλα μπλα μπα...."

 

Είδα πάντως ότι πλέον έχεις κάνει τις κατάλληλες κινήσεις οπότε θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

 

 

Εγώ πάντως, στο τέλος, θα τους έφτιαχνα μια περιποιημένη επιστολή όπου θα τους ξέχεζα πατόκορφα αλλά με το γάντι.

 

 

 

 

Να ξέρεις ότι είναι πολύ πιθανό μετά την κατάληξη της υπόθεσης η paypal-ebay να σε δυσκολέψει στις συναλλαγές, ειδικά αν πας να πουλήσεις κάτι. Θα ζητάνε αποδείξεις, τιμολόγια, φωτογραφίες και και και.... και στο τέλος θα καθυστέρουνε να καταθέσουνε και τα λεφτά ώσπου να παραδοθεί το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περνάει ο χρόνος εγώ πιστεύω τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα για εσένα και ειδικά απο την στιγμή που δεν έχει έστω ζυγιστή το δέμα απορώ πως θα απόδειξή ότι όντως τα έστειλε,επιπλέον απο την στιγμή που αναφέρεις ότι αυτός δεσμεύεται ότι ήταν καινούρια προϊόντα και σφραγισμένα μόνο η απόδειξή ότι έχει ενεργοποιηθεί τον αναιρεί και νομίζω σου δίνει τεράστιο αβαντάζ στην υπόθεση.Απλώς νομίζω ότι διακρίνω έναν δισταγμό μεν έκανες κάποιες κινήσεις αλλά μετά σε βλέπω στάσιμο(πάντα φιλικά χωρίς παρεξηγήσει αδερφέ).Εγώ καταρχήν θα έστελνα και μήνυμα στην paypal και θα της έγραφα ότι έχω πάρα πολλές αποδείξεις(μπορείς και να τους της πεις κιόλας)και ότ αν συνεχίσουν να κρατούν αυτή την στάση απέναντι σου θα κινηθείς και εσύ νομικά.Επίσης αν κατάλαβα καλά δεν έχεις βρει τα τηλέφωνα ή το e-mail της Visa,με ένα απλό ψάξιμο βρήκα τα ακόλουθα που ελπίζω να σε βοηθήσουν.

 

Visa Global Card Assistance Service

 

Ελλάδα 00-800-11-638-0304

 

Κλήσεις από ορισμένα κινητά τηλέφωνα ή από τηλεφωνικά δίκτυα ξενοδοχείων ενδέχεται να μην είναι δωρεάν, παρ’ όλο που ο αριθμός που καλείτε είναι χωρίς χρέωση (toll free).

Σε περίπτωση που έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα, μπορείτε να καλέσετε με χρέωση της Visa στο παρακάτω τηλέφωνο: +1 (0) 410 581 9994

 

και το e-mail τους είναι το

 

[email protected].

 

Πάλεψε το΄μόνος σου φιλαράκι όσο μπορείς φυσικά, πίστεψε με η τράπεζα μάλλον δεν θα ασχοληθεί και όταν ασχοληθεί ίσως να αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...