Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα άδειο κουτί από πωλητή. Τι να κάνω?


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω link (επίσης το paypal μου είπε να μην δημοσιεύσω τίποτα το πιστεύετε??). Αλλά έγινε εκτός ebay, το επαναλαμβάνω. Δεν ξέρω, ειλικρινά περίμενα καλύτερη ανταπόκριση από την paypal, απ'οτι κατάλαβα τώρα το χειρίζεται η visa το θέμα, λόγω της αμφισβήτησης συναλλαγής που έκανα. Ίσως να το χειριστεί καλύτερα. Δεν με πήραν ακόμα τηλέφωνο στον αριθμό που έδωσα όταν συμπλήρωσα την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω link και έτσι και αλλιώς έκλεισε τον λογαριασμό του. Βγάζει μήνυμα ότι member is not registered any more. Αλλά έγινε εκτός ebay, το επαναλαμβάνω. Δεν ξέρω, ειλικρινά περίμενα καλύτερη ανταπόκριση από την paypal, απ'οτι κατάλαβα τώρα το χειρίζεται η visa το θέμα, λόγω της αμφισβήτησης συναλλαγής που έκανα. Ίσως να το χειριστεί καλύτερα. Δεν με πήραν ακόμα τηλέφωνο στον αριθμό που έδωσα όταν συμπλήρωσα την αίτηση.

 

το οτι εκανες δουλιτσες εκτος paypal ειναι μεγα σφαλμα

το paypal υποστηρίζει επιστροφη χρηματων μονο μεσω ebay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα αλλο φορουμ ειχα διαβασει πως ενας κινεζος ειχε βαλει μεσα σε ενα δεμα αυτα τα κινεζικα ξυλακια , αντι για το κανονικο δεμα :-D

 

Ειναι πολυ πρωτοποροι οι κινεζοι πωλητες στο ebay ... ευτυχως δεν μου εχει τυχει κατι μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι εκανες δουλιτσες εκτος paypal ειναι μεγα σφαλμα

το paypal υποστηρίζει επιστροφη χρηματων μονο μεσω ebay...

 

 

έκανα δουλειά ΕΝΤΟΣ paypal και το paypal έχει buyer protection και εκτός ebay φυσικά. Απλά δεν λειτούργησε ή η visa δεν του έδωσε χρόνο να λειτουργήσει και το πήρε στα χέρια της (ίσως και για καλύτερο).

 

https://cms.paypal.com/cgi-bin/us/?cmd=_render-content&content_ID=security/buyer_protection

 

Σύμφωνα με τους όρους του Paypal με το που ξεκινάει η διαδικασία του chargeback αυτοί σταματούν το claim που έκανα μέσω του resolution center τους και δρουν ως διαμεσολαβητές ανάμεσα στον πωλητή (απατεώνα) και την visa (που διεκδικεί τα λεφτά για εμένα).

 

Το paypal ζητάσει proof of delivery από τον πωλητή. Αυτός θα δώσει το tracking number. Επίσης ζητά και άλλες πληροφορίες που αφορούν την πώληση-αποδείξεις από την πλευρά του πωλητή. Η visa ζητάει ότι αποδείξεις έχω εγώ (δεν τις έχει ζητήσει ακόμα παρόλα αυτά). Εγώ τα μόνα που έχω είναι

 

1) ότι έχουν ενεργοποιηθεί πριν κάτι μήνες (υποθέτω μπορούν να ρωτήσουν και την hp για αυτό), σύμφωνα με τα serial number των κουτιών (ο πωλητής μου τα πούλησε ως καινούρια, πράγμα που το παραδέχεται)

2) ότι το άνοιξα μπροστά σε μάρτυρες που μπορούν να προσυπογράψουν μία μήνυση

 

Αυτά έχω και τίποτα άλλο δυστυχώς και βασικό θεωρό το 2ο. Θα δούμε. Από την άλλη ο διευθυντής του υποκαταστήματος που πήγα για να κάνω την αμφισβήτηση είπε ότι μόνο δικαστικά και αν θα τα πάρω τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα αλλο φορουμ ειχα διαβασει πως ενας κινεζος ειχε βαλει μεσα σε ενα δεμα αυτα τα κινεζικα ξυλακια , αντι για το κανονικο δεμα :-D

 

Ειναι πολυ πρωτοποροι οι κινεζοι πωλητες στο ebay ... ευτυχως δεν μου εχει τυχει κατι μεχρι τωρα.

 

καλα εμενα μου στειλα wireless remote για την canon

που ηταν ενα κομματι πλαστικο...

:mrgreen:

 

την δευτερα κιολας

για να μπει καλα η εβδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά αν δώσω αρκετές αποδείξεις θα μου δώσουν τα χρήματα. Το θέμα είναι έχω αρκετές αποδείξεις?

 

http://www.wikihow.com/Do-a-Chargeback-Over-PayPal

https://www.dalpay.com/en/support/chargebacks.html

 

για περαιτέρω μελέτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εγγύηση των μηχανημάτων τρέχει ήδη από τον Οκτώβριο του 2011 στη Γερμανία άρα μάλλον τα έχει κάνει ήδη activation. Αυτό από τα serial number στα κουτιά.

 

Aυτο ειναι ενα πολυ καλο στοιχειο...

Ισως το μονο καλο που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι ενα πολυ καλο στοιχειο...

Ισως το μονο καλο που εχεις.

 

Ναι αν το ψάξουν είναι πράγματι καλό. Το έχω ελέγξει τριάντα φορές. Είναι ενεργοποιημένα στην Γερμανία και έχουν εγγύηση ως τον Οκτώβριο του 2012. Αλλά θα το δουν?

 

Σύμφωνα με τον κώδικα του Hamurabi θα πρέπει να τους βγάλουν τα μάτια και να τους κόψουν τα χέρια... Παλιές καλές εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά έχω και τίποτα άλλο δυστυχώς και βασικό θεωρό το 2ο.

Εγώ πάλι βασικό θεωρώ το πρώτο. Το δεύτερο δεν είναι καθόλου δύσκολο να το κάνει ο οποιοσδήποτε να ισχύει χωρίς να είναι αληθές, βρίσκουν όλοι δύο δικα τους ατομα να πουνε ψεματα ότι ανοίχτηκε μπροστά τους και οκ, έχουν όλοι μάρτυρες. Ενώ το πρώτο λογικά έχει βαρύτητα αντικειμενικής αλήθειας για την -όποια- paypal, διότι αφορά τα στοιχεία ενεργοποίησης που υπάρχουν στην κατασκευάστρια εταιρία, κάτι που και να ήθελες δεν μπορείς να επηρρεάσεις (εκτός αν δούλευες στο σχετικό τμήμα της HP, υποθέτω LOL)---edit: τωρα το είδα, what Hamurabi said.

 

ΥΓ. Κι όσο για την πιθανότητα που αναφέρθηκε παραπάνω, να τα βουτήξανε δικοί μας στο ταχυδρομείο κι όχι ο πωλητής, στην περίπτωση σου δεν παίζει, σύμφωνα με τις ημερομηνίες ενεργοποίησης που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι βασικό θεωρώ το πρώτο. Το δεύτερο δεν είναι καθόλου δύσκολο να το κάνει ο οποιοσδήποτε να ισχύει χωρίς να είναι αληθές, βρίσκουν όλοι δύο δικα τους ατομα να πουνε ψεματα ότι ανοίχτηκε μπροστά τους και οκ, έχουν όλοι μάρτυρες. Ενώ το πρώτο λογικά έχει βαρύτητα αντικειμενικής αλήθειας, διότι αφορά τα στοιχεία ενεργοποίησης που υπάρχουν στην κατασκευάστρια εταιρία, κάτι που και να ήθελες δεν μπορείς να επηρρεάσεις (εκτός αν δούλευες στο σχετικό τμήμα της HP, υποθέτω LOL)

 

Βέβαια τα έγγραφα μαρτυρίας (όπως είναι οι εκθέσεις πού περιέχουν μαρτυρι­κές καταθέσεις, οι ένορκες βεβαιώσεις και οι επιστολές τρίτων) αποτελούν στοιχείο. Αν δεν είναι αληθινές τότε οι μάρτυρες κατηγορούνται για ψευδομαρτυρία. Ναι θεωρητικά μπορείς, αλλά ξέρεις πολλούς που θα έβαζαν την υπογραφή τους ενώπιον αστυνομίας για να πουν ψέματα για εσένα? Το serial number μπορώ α)να τους το στείλω με email β)να τους στείλω τα κουτιά να τα δουν μόνοι τους στο έξω κουτί και στο μέσα (της συσκευασίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στέλνεις... χθες ένα mail στην hp ζητώντας άμεσα απάντηση τους για το πότε και που έχει γίνει ενεργοποίηση των συγκεκριμένων κωδικών.

2. Με το που έρθει η απάντηση την στέλνεις καπάκια μαζί με φωτογραφίες όπου φαίνονται καθαρά τα sn στο paypal

 

Επίσης καλό θα ήταν να τους έστελνες και screenshots από τα μηνύματα που αντάλαξες με το νούμερο ώστε να μπορείς να αποδείξεις τι ζήτησες και τι πήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον δεν στέλνω τίποτα στο paypal. Με την visa έχω πάρε δώσε. Τα πήρα για καινούρια ναι. Στην hp ως τι να απευθυνθώ. Έλεγα ότι το λογικό είναι να απευθυνθεί η visa με βάση τα στοιχεία που θα τους στείλω όταν με πάρουν τηλέφωνο. Αλλά για την ώρα δεν με πήρα τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς, ως τι να απευθυνθείς στην hp?

Μια εταιρία είναι, όχι η βασίλισσα της αγγλίας.

Με απλά λόγια εξήγησέ τους την κατάσταση και πες τους ότι σκοπεύεις να κινηθείς νομικά και θα εκτιμούσες απεριόριστα την βοήθειά τους.

Σίγουρα θα σου απαντήσουν. Ίσως βέβαια σου πούνε ότι δεν μπορούνε να δώσουνε τα στοιχεία των κατόχων των υπολογιστών αλλά ακόμα και αυτή η απάντηση εσένα σου κάνει μια χαρά. Αποδεικνύεται απλά ότι τους υπολογιστές του έχει κάποιος άλλος και όχι εσύ.

 

Την επιστολή εννοείται να την στείλεις επώνυμα και καλογραμμένα για καταλάβουν τη σοβαρότητα του θέματος. Αν το αποφασίσεις φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...