Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα άδειο κουτί από πωλητή. Τι να κάνω?


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω αν γίνετε να με βοηθήσετε σε ένα σημαντικό πρόβλημα που προέκυψε με μία αγορά μου. Πρόσφατα 15.1.12 αγόρασα 2 hp touchpad με PayPal από Γερμανό πώλητη. Μου έστειλε 2 άδεια κουτιά που άργησαν μάλιστα να παραδοθούν. Τα άνοιξα και είχαν μέσα την συσκευασία και κάτι μικροεξαρτήματα τίποτα άλλο. Έκανα claim στο PayPal. Αυτός υποστηρίζει ότι τα έστειλε και μου έδωσε και tracking number. Τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί

 

1. το ταχυδρομείο δεν τα ζύγισε και λέει ότι είναι κάτω από 2κιλά το κάθε πακέτο (άρα δεν αποδεικνύεται τίποτα)

2. μου έστειλε tracking number

3. το μόνο που έχω είναι α) ότι το άνοιξα μπροστά σε δύο άτομα τον αδερφό μου και την κοπέλα μου και μπορούν να το καταθέσουν στην αστυνομία σε περίπτωση μήνυσης

β) η εγγύηση των μηχανημάτων τρέχει ήδη από τον Οκτώβριο του 2011 στη Γερμανία άρα μάλλον τα έχει κάνει ήδη activation. Αυτό από τα serial number στα κουτιά.

 

Τι να κάνω. Το Paypal δεν μου ζητάει τίποτα για την ώρα. Η μήνυση κάνει 100Ε και δεν έχει νόημα γιατί σύμφωνα με την αστυνομία η αγορά έγινε μέσω paypal και από την Γερμανία. Η τράπεζα μου είπε να κάνω chargeback αλλά και αυτοί μου λένε ότι μόνο δικαστικά και αν θα πάρω τα χρήματα. Και το καλύτερο. Ο κύριος λέει ότι δεν έπρεπε να το στείλει Ελλάδα γιατί όλοι εμείς είμαστε απατεώνες και κλέφτες στο Paypal.

 

Δεν το περίμενα ότι είμαστε τόσο απροστάτευτοι σε περίπτωση απάτης. Τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι είχε κάποια σε δημοπρασία αλλά πουλήθηκαν πριν τα πάρω, αλλά μετά έκανα μαλακία και ήμουν άπληστος και μάλλον θα την πληρώσω. Μου είπε ότι δεν του έχουν μείνει κομμάτια και ότι θα μου στείλει mail (στο γ@μω facebook) αν βρει. Μου έστειλε δύο μέρες μετά. Μου είπε να μου τα στείλει κατευθείαν προς 230 το καθένα +10 μεταφορικά το καθένα. Του είπα μόνο αν τα πληρώσω με paypal (εκτός ebay όλα αυτά) αφού πίστευα ότι θα με προστατεύσει αυτό. Αλλά δεν ήξερα καλύτερα. Μέχρι στιγμής το paypal αδρανεί, αλλά το ίδιο πιστεύω θα έκανε και το ebay με το buyer protection αφού όπως είπα είναι ο λόγος μου ενάντια στον δικό του. Τελικά μόνο χέρι χέρι πρέπει να γίνονται αυτά για να μην την πατάς. Κρίμα και έχω πάρει πάρα πολλά από το ebay και ανεξάρτητα με paypal όπως τώρα, πάντα χωρίς έγνοια αφού με προστατεύει το paypal (ή έτσι νόμζα). :mellow: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειναι απο ebay τι ποσοστο ειχε?

 

100% αλλά τα περισσότερα από αγορές το @ρχιΔΙ! Αυτό που μου σπάει τα νεύρα περισσότερο είναι ότι δεν το ζύγισε το ταχυδρομείο ούτε όταν το έστειλε (συμπλήρωσε online φόρμα που λέει μόνο "bis 2kg") ούτα τα ελτα όταν το παρέλαβα. Τι λέτε να γίνει? Εδώ αγοράζω mac online και δεν την έπαθα έτσι.

 

αναλογα ποιος την εχει μεγαλυτερη

[την φημη] [αστερακια δλδ]

 

100% έχει αλλά από αγορές 5-6 ευρώ εγώ έχω κάνει αγορές σύνολο 8000Ε από το 2006, αλλά όπως είπα δεν έγινε μέσω ebay οπότε δεν έχει νόημα. Από την άλλη το paypal έχει πάρει προμήθεια και από τις 8000Ε που έβαλα για τις αγορές μου. Αλλά δεν νομίζω να το δεί αυτό κανείς. Τα στοιχεία θα δουν μάλλον.

 

Μόλις έλαβα αυτό

 

Hello Fylatos,

 

We recently received notice from your credit card company that you filed a

chargeback stating that you did not receive merchandise you paid for.

 

Please review the details of the disputed transaction below and the steps

for what to do next.

 

 

 

Chargeback Details

Transaction ID: 26A27948XP69xxxx

Seller Name: Kay xxx

Seller Email: [email protected]

Transaction Amount: -€491.20 EUR

Transaction Date: Jan 14, 2012

PayPal Case ID: PP-001-649-750-6χχ

Reason for Dispute: Item not received

Chargeback Reason Code: 30

Chargeback Amount: €491.20 EUR

Chargeback Date: Feb 2, 2012

Status: Waiting For Seller's Response

Status Details: We were notified by your credit card company that you filed a chargeback against this transaction. We understand that the reason for the chargeback is that you never received the goods or services you purchased from the seller. No further action is required by you at this time. If you have reconsidered and would like to cancel this chargeback, please click the Cancel Chargeback button below to begin the process of canceling this chargeback.

Seller Comments:

Files (0)

Date Sent Type of Evidence File Title

No Files Uploaded

Faxes (0)

Date Sent Type of Evidence Status

No Faxes Uploaded

Notes (0)

Date Sent Subject

No Notes added

Dispute History Log - Most Recent 3

The Dispute History Log displays all actions related to your claim.

Date Actor Action Details

Feb 2, 2012 PayPal Email sent to seller

Feb 2, 2012 PayPal Email sent to buyer

Feb 2, 2012 Buyer Chargeback initiated

 

Ξέρεις κανείς τι επακολουθεί. Μάλλον στην τράπεζα οφείλεται που ξεκίνησα αμφισβήτηση συναλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, μη ριχνεις παντα το βαρος μονο στον πωλητη...

Εκανες ελεγχο για το ποσο καλα συσκευασμενα ηταν; Μηπως στα "απαλλοτριωσαν τα δικα μας τζιμανια εδω στο ταχυδρομειο και μετα ξανασυσκευασαν τα κουτακια; Ειδικα οταν μου λες οτι αργησαν πολυ να ερθουν, μου μυριζει μπινια εκ των εσω.

Τωρα θα μου πεις τι μπορεις να κανεις; Προφανως τιποτε... ο πωλητης θα την πληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, μη ριχνεις παντα το βαρος μονο στον πωλητη...

Εκανες ελεγχο για το ποσο καλα συσκευασμενα ηταν; Μηπως στα "απαλλοτριωσαν τα δικα μας τζιμανια εδω στο ταχυδρομειο και μετα ξανασυσκευασαν τα κουτακια; Ειδικα οταν μου λες οτι αργησαν πολυ να ερθουν, μου μυριζει μπινια εκ των εσω.

Τωρα θα μου πεις τι μπορεις να κανεις; Προφανως τιποτε... ο πωλητης θα την πληρωσει.

 

 

Μια χαρά ήταν. Αν θέλει ας τα ζητήσει από τη dhl αλλά αφού μου τα δώσει πρώτα. Τελικά ξέρει κανείς τι γίνεται με το chargeback?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω... και περίμενα 1 από αυτά τα 2... :fear::fear::fear:

Τέτοια ζημιά;;;

Ίσως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς στην τράπεζα που έχεις την κάρτα που έχεις βάλει στο Paypal να πάρουν πείσω την πληρωμή ,λόγο άπατης.

Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, άλλα έχουν περάσει και πολλές μέρες από την αγορά.Όμως κανε ένα τηλ. δε χάνεις κάτι.

 

Τέλος στην έφερε, γιατί δεν ήταν μεσώ ebay, αν ηταν αγορασμένο απο εκει θα έπαιρνες σίγουρα τα λεφτά σου πίσω ,τώρα ηταν άπλα μια μεταφορά χρημάτων, και εκει την πάτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω... και περίμενα 1 από αυτά τα 2... :fear::fear::fear:

Τέτοια ζημιά;;;

Ίσως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς στην τράπεζα που έχεις την κάρτα που έχεις βάλει στο Paypal να πάρουν πείσω την πληρωμή ,λόγο άπατης.

Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, άλλα έχουν περάσει και πολλές μέρες από την αγορά.Όμως κανε ένα τηλ. δε χάνεις κάτι.

 

Τέλος στην έφερε, γιατί δεν ήταν μεσώ ebay, αν ηταν αγορασμένο απο εκει θα έπαιρνες σίγουρα τα λεφτά σου πίσω ,τώρα ηταν άπλα μια μεταφορά χρημάτων, και εκει την πάτησες.

 

 

Όχι γιατί παραδέχεται ότι τα αγόρασα. Απλά όχι ότι ήταν άδεια.

 

Από την τράπεζα δεν με πήραν τηλέφωνο ακόμα. Να τους πάρω εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμμη που επεμβαίνω αρχικά.

 

Κατα 2ο, και να ήταν η αγοραπωλησία μέσω ebay, πως θα λυνόταν το θέμα;

 

Δηλαδή ας πούμε πουλάω μια 6990 προς 350ε.Και στέλνω ένα άδειο κουτι. Πως θα αποδείξει ο αγοραστής οτι του στειλα άδειο κουτί; (ή με κατι μεσα για να πιασει το βάρος,ας πουμε).

Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να πώ την έστειλα,την πήρε και λέει πως ειναι άδειο για να έχει και τη κάρτα και τα λεφτά.

Πάντως,όσες αγοραπωλησίες έχω κάνει,ποτέ δε μου τυχε κάτι τέτοιο.

 

Αναμένω την συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμμη που επεμβαίνω αρχικά.

 

Κατα 2ο, και να ήταν η αγοραπωλησία μέσω ebay, πως θα λυνόταν το θέμα;

 

Δηλαδή ας πούμε πουλάω μια 6990 προς 350ε.Και στέλνω ένα άδειο κουτι. Πως θα αποδείξει ο αγοραστής οτι του στειλα άδειο κουτί; (ή με κατι μεσα για να πιασει το βάρος,ας πουμε).

Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να πώ την έστειλα,την πήρε και λέει πως ειναι άδειο για να έχει και τη κάρτα και τα λεφτά.

Πάντως,όσες αγοραπωλησίες έχω κάνει,ποτέ δε μου τυχε κάτι τέτοιο.

 

Αναμένω την συνέχεια...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν θα γινόταν διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε το λινκ του πωλητή στο ebay σε παρακαλώ, να ξέρουμε ποιος είναι μην την πατήσει κι άλλος. Καλό είναι να το ποστάρεις και στο θρεντ του TP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...