Προς το περιεχόμενο

Επαναφορτιζόμενες Μπαταρίες για Flash


chrisv.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!Εδώ και λίγο καιρό έχω ένα πρόβλημα με το ενσωματωμένο flash της DSLR μου...Μέχρι να καταφέρω να το φτιάξω αποφάσισα για τις νυχτερινές(σκοτεινές) λήψεις να χρησιμοποιήσω ένα εξωτερικό flash που είχα.Το flash αυτό χρειάζεται 4 μπαταρίες ΑΑ,και αποφάσισα να αγοράσω επαναφορτιζόμενες καθώς τις αλλαχω συχνά!Οπότε ψάχνω για ένα σετ με 4+ μπαταρίες ΑΑ και τον φορτιστή μαζί.Τι έχετε να προτείνετε?Κάτι δοκιμασμένο?

Ευχαριστώ Πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χρησιμοποιό το apple battery recharger που αποτελείται απο το φορτιστή και 4-6 επαναφορτιζόμενες ΑΑ μπαταρίες Ni-MH 1900 mAh.

Το χρησιμοποιό αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα η διάρκεια των μπαταριών κανονικότατη με χρόνο πλήρης φώρτισης ανα 2 μπαταρίες ταυτόχρονα στις 12 ώρες.

Μου κόστισε γύρω στα 30 ευρώ.

 

 

AppleBattery.png

Επεξ/σία από soso75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eneloop μπαταριες. Φορτιστή είχα πάρει ένα maha από τον Δησιο. To βασικό είναι να φορτίζει "αργά" και να έχει ανεξάρτητες ενδείξεις για κάθε μπαταρία οπότε θα βρεις και αλλού ίσως και φθηνότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ 2 φορτιστές της sony. έχουν και μέσα 4 ΑΑ στα 2.500mah. εαν βιαζεσαι στισ φορτίσεις σου λόγω του φλάσ υποθέτω πως θα το χρησιμοποιείς συχνά, αυτός είναι ότι πρέπει. έχει χρόνο φόρτισης και για τις 4 στα 15 λεπτά.κόστος 30 eur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλουσ για τις απαντήσεις...Τώρα όμως το ζητούμενο είναι...Θέλω μπαταρίες που να φορτίζουν αργά?ή μπαταρίες που φορτίζουν σε 15 λεπτά όπως πρότεινε ο gdriver?:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταχυφορτιστές καταστρέφουν τις μπαταρίες πάρα πολυ σύντομα.Ολες οι μπαταρίες θέλουν τον χρόνο κλπ που αναγραφονται για σωστή φόρτιση.Συνήθως όμως 2-4 ώρες είναι ικανοποιητικός χρόνος για φορτιστές που φορτίζουν ανά κανάλι 2-4 μπαταρίες ΑΑ με 1050 Amber την ώρα ,γιατί έχουν κυκλώματα προστασίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...