Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό μόνο κακό θα έκανε στην βιομηχανία, χρειαζόμαστε την Ms και το xbox . ο ανταγωνισμός μόνο καλό κάνει.και είναι καλύτερα να υπάρχουν λύσεις για όλους. προσωπικά νομίζω οτι το xbox brand πάει πάρα πολύ καλά, το 360 το στερέωσε αρκετά, σίγουρα οι αρχικές λάθος επιλογές του one τους έριξαν λίγο,αλλα νομίζω πιο πολύ οτι είναι θέμα Hardware, όλοι περιμέναμε το τέρας δυνατοτήτων απο την ms ,δεν θα μας ένοιαζε τόσο πολύ ούτε το drm αν αντί για kinect είχε μέσα μια καλύτερη κάρτα γραφικών κατα 150ε και ας ήταν η κονσόλα στα 500 στο Launch. τότε πιστέυω οτι ο κόσμος θα αγόραζε one ασυζητητή . μέχρι και εγώ είχα πει πριν ανακοινωθεί το one οτι περιμένω τέρας και λογικά θα πάω σε αυτό.

 

πάλι καλά θα τα πάει η κονσόλα, δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν spin off το division,πιστέυω τους φέρνει κέρδη, και επειδή ήταν κάποτε software η ms δεν σημαίνει οτι πρέπει να κάνουν Pure focus εκεί, αλλιώς ποιός ο λόγος της αγοράς της nokia κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

clickbait

o nadella ηδη εχει κανει δηλωσεις για το xbox, και πως το αντιλαμβανεται ως ενα απο τα πιο σημαντικα προϊοντα της microsoft.

οτι ο gates θα υποστηριζε αποφασεις του nadella, εγκειται στο γεγονος οτι ο ιδιος ο gates επελεξε προσεκτικα τον διαδοχο του, με ενα βασικο κριτηριο: να μην κανει μαλακιες. και το να πας να ξεχωρισεις το xbox, οταν την ιδια στιγμη φτιαχνεις ενα ολοκληρο ψηφιακο οικοσυστημα με βαση και γυρω απο αυτο, ε, ειναι ο ορισμος της μαλακιας ;D

σε 10 μερες που θα ανακοινωσει οικονομικα στοιχεια καποιος αλλλος και οχι η microsoft, εκει να δουμε τι θα παιχτει για το μελλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μόνο κακό θα έκανε στην βιομηχανία, χρειαζόμαστε την Ms και το xbox . ο ανταγωνισμός μόνο καλό κάνει.και είναι καλύτερα να υπάρχουν λύσεις για όλους. προσωπικά νομίζω οτι το xbox brand πάει πάρα πολύ καλά, το 360 το στερέωσε αρκετά, σίγουρα οι αρχικές λάθος επιλογές του one τους έριξαν λίγο,αλλα νομίζω πιο πολύ οτι είναι θέμα Hardware, όλοι περιμέναμε το τέρας δυνατοτήτων απο την ms ,δεν θα μας ένοιαζε τόσο πολύ ούτε το drm αν αντί για kinect είχε μέσα μια καλύτερη κάρτα γραφικών κατα 150ε και ας ήταν η κονσόλα στα 500 στο Launch. τότε πιστέυω οτι ο κόσμος θα αγόραζε one ασυζητητή . μέχρι και εγώ είχα πει πριν ανακοινωθεί το one οτι περιμένω τέρας και λογικά θα πάω σε αυτό.

 

πάλι καλά θα τα πάει η κονσόλα, δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν spin off το division,πιστέυω τους φέρνει κέρδη, και επειδή ήταν κάποτε software η ms δεν σημαίνει οτι πρέπει να κάνουν Pure focus εκεί, αλλιώς ποιός ο λόγος της αγοράς της nokia κτλπ...

 

Το xbox δεν παει πουθενα ουτως ή αλλως, αλλα απο την αλλη μην θεωρεις οτι μια ενδεχομενη πωληση του brand θα ειναι απαραιτητως κακη για την κονσολα.

Απο εκει και περα ολα αυτα ειναι περισσοτερο παιχνιδια στρατηγικης και δεν νομιζω η Microsoft να επενδυε στον Spencer αν ηθελε να κανει κατι τετοιο. Εαν παντως μια εταιρεια σαν την MS διαπιστωσει οτι πιο πολυ τραβανε πορους παρα βοηθανε την ιδια την εταιρεια και την αποπροσανατολιζουν απο το βασικο της πυρηνα που ειναι το software, τοτε μην θεωρησεις απιθανο να συμβει καποια στιγμη.

Εν πασει περιπτωσει ας περιμενουμε να δουμε τι θα γινει στο αμεσο μελλον με το launch της κονσολας σε μεγαλες αγορες,ολες αυτες οι συζητησεις ειναι καθαρα σε φιλολογικο επιπεδο και αποσκοπουν στο να δειξουν κυριως κατα την γνωμη μου την απολυτη στηριξη του Bill στο προσωπο του Nadella.

 

edit : Εγραφες μυνημα οσο και εγω..

 

 

 

clickbait

o nadella ηδη εχει κανει δηλωσεις για το xbox, και πως το αντιλαμβανεται ως ενα απο τα πιο σημαντικα προϊοντα της microsoft.

οτι ο gates θα υποστηριζε αποφασεις του nadella, εγκειται στο γεγονος οτι ο ιδιος ο gates επελεξε προσεκτικα τον διαδοχο του, με ενα βασικο κριτηριο: να μην κανει μαλακιες. και το να πας να ξεχωρισεις το xbox, οταν την ιδια στιγμη φτιαχνεις ενα ολοκληρο ψηφιακο οικοσυστημα με βαση και γυρω απο αυτο, ε, ειναι ο ορισμος της μαλακιας ;D

σε 10 μερες που θα ανακοινωσει οικονομικα στοιχεια καποιος αλλλος και οχι η microsoft, εκει να δουμε τι θα παιχτει για το μελλον...

 

Ετσι ειναι αυτο πιστευω και εγω αλλα δεν αποκλειω τιποτα εαν στο μακροπροθεσμο μελλον πιο πολυ τραβαει πισω την εταιρεια παρα την βοηθαει σαν brand. Η στηριξη στο προσωπο του Nadella ειναι δεδομενη, αυτο το πιστευω και εγω 100% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρθρο ειναι clickbait 100%.

ο gates (και ο nadella) ειπανε οτι ουτε καν το bing δεν κουναει ρουπι (που ειναι μια μεγαλη τρυπα για λεφτα, πανω απο 12 δισεκατομμυρια(!!!) ηδη) γιατι ειναι σημαντικο να εχουν το δικο τους search engine.

μετα, αναρωτιοντουσαν πριν 2-3 χρονια, ποιο αλλο προϊον εχει η microsoft για το οποιο να στοιβαζεται ο κοσμος νυχτα στις ουρες για να το παραλαβει τα μεσανυχτα της κυκλοφοριας του, και η λιστα ητανε ...μικρη ;)

ξαναλεω, ας περιμενουμε 10 μερες να δουμε τα στοιχεια μιας αλλης εταιρειας, και πως εκεινη θα διαχειριστει το ολο θεμα. νομιζω πως αυτο το αρθρο ειναι στην ουσια damage control για αυτα που ερχονται..

 

υγ/

εν τω μεταξυ, ακομα και στο "αρθρο" αυτο, αναφερεται ξεκαθαρα τοσο η μη-διαθεση για αποκοληση απο τη microsoft, αλλα επισης καλο ειναι να καταλαβαινουμε κι ολας οτι "spin offd" δεν σημαινει 'πουλαω σε τριτο',

αλλα αντιθετα το κραταω ως δικη του φιρμα.

δηλαδη αντι για "microsoft που βγαζει το xbox", να κανουν μια εταιρια "xbox" που βγαζει τα xbox. νομιζω ακυρο και αχρηστο 100%. και σε πληρη αντιθεση με το concept "οικοσυστημα".

και για οσους εχουνε "μυτη" σε αυτα, δεν ειναι τυχαιο που μερικα sites αρχισαν να μιλανε για spin off ή παυση του xbox, ποτε? οταν ενας ανταγωνιστης περσι βρεθηκε στη δυσχερη θεση να εκποιει στην ουσια την εταιρια και τα παγια κομματι-κομματι για να επιβιωσει... λεω εγω τωρα.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θεωρω οτι δεν υπαρχει market για 3 home consoles με τη μορφη που βρίσκονται σημερα, η ms ειναι software company και εκει θα πρεπει να δινει το βαρος. Το μονο που βλεπω να εισπράττει πρακτικα απο το xbox division ειναι hate απο το toxic immature community που ασχολείται με αυτα, κατι το οποιο επηρεάζει η μπορει να επηρεάσει πιθανοτατα και αλλα καλα προιοντα της εταιρειας. Και ολη αυτη η βαβουρα και το damage control για το ελαχιστο κερδος που αποδιδει..

 

Με λιγα λογια αν γινόμουν MS CEO θα εκλεινα το xbox division την επομενη μερα και αν ημουν μεγαλομετοχος θα πιεζα οσο μπορω για λουκετο.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρθρο ειναι clickbait 100%.

ο gates (και ο nadella) ειπανε οτι ουτε καν το bing δεν κουναει ρουπι (που ειναι μια μεγαλη τρυπα για λεφτα, πανω απο 12 δισεκατομμυρια(!!!) ηδη) γιατι ειναι σημαντικο να εχουν το δικο τους search engine.

μετα, αναρωτιοντουσαν πριν 2-3 χρονια, ποιο αλλο προϊον εχει η microsoft για το οποιο να στοιβαζεται ο κοσμος νυχτα στις ουρες για να το παραλαβει τα μεσανυχτα της κυκλοφοριας του, και η λιστα ητανε ...μικρη ;)

ξαναλεω, ας περιμενουμε 10 μερες να δουμε τα στοιχεια μιας αλλης εταιρειας, και πως εκεινη θα διαχειριστει το ολο θεμα. νομιζω πως αυτο το αρθρο ειναι στην ουσια damage control για αυτα που ερχονται..

 

υγ/

εν τω μεταξυ, ακομα και στο "αρθρο" αυτο, αναφερεται ξεκαθαρα τοσο η μη-διαθεση για αποκοληση απο τη microsoft, αλλα επισης καλο ειναι να καταλαβαινουμε κι ολας οτι "spin offd" δεν σημαινει 'πουλαω σε τριτο',

αλλα αντιθετα το κραταω ως δικη του φιρμα.

δηλαδη αντι για "microsoft που βγαζει το xbox", να κανουν μια εταιρια "xbox" που βγαζει τα xbox. νομιζω ακυρο και αχρηστο 100%. και σε πληρη αντιθεση με το concept "οικοσυστημα".

και για οσους εχουνε "μυτη" σε αυτα, δεν ειναι τυχαιο που μερικα sites αρχισαν να μιλανε για spin off ή παυση του xbox, ποτε? οταν ενας ανταγωνιστης περσι βρεθηκε στη δυσχερη θεση να εκποιει στην ουσια την εταιρια και τα παγια κομματι-κομματι για να επιβιωσει... λεω εγω τωρα.... ;)

 

Καλα το bing ειναι απλα μια αστειοτητα και ερχεται σε πληρη αντιθεση με την προσπαθεια που εχει γινει στα Win8, ας το αφησουμε κατα μερος. Το τι ειναι το spin off το γνωριζω αρκετα καλα για αυτο μιλησα για θεματα στρατηγικης. Δεν πιστευω οτι η MS σκοπευει να κανει κατι τετοιο, αλλα δεν το αποκλειω κιολας τιποτα για το μελλον. Εταιρειες τετοιου βεληνεκους οτι ειναι να κανουν το κανουν σχεδον οταν δεν το περιμενει η αγορα τις περισσοτερες φορες, για πολλους και διαφορους λογους κυριως χρηματιστηριακους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θεωρω οτι δεν υπαρχει market για 3 home consoles με τη μορφη που βρίσκονται σημερα, η ms ειναι software company και εκει θα πρεπει να δινει το βαρος. Το μονο που βλεπω να εισπράττει πρακτικα απο το xbox division ειναι hate απο το toxic immature community που ασχολείται με αυτα, κατι το οποιο επηρεάζει η μπορει να επηρεάσει πιθανοτατα και αλλα καλα προιοντα της εταιρειας. Και ολη αυτη η βαβουρα και το damage control για το ελαχιστο κερδος που αποδιδει..

 

Με λιγα λογια αν γινόμουν MS CEO θα εκλεινα το xbox division την επομενη μερα και αν ημουν μεγαλομετοχος θα πιεζα οσο μπορω για λουκετο.. :P

με λιγα λογια, ευτυχως που δεν εισαι CEO :D  γιατι μπορω να σου πω με σχετικη σιγουρια οτι εαν αποφασιζες να διωξεις το xbox για να γλυτωσεις το ...hate, θα εκανες μια τρυπα στο νερο, αφου θα εμενες με τα ...windows παραμασχαλα να εισπραττεις την ...αγαπη του κοσμου :D

 

συν, μην ξεχνας, οτι η microsoft τα (όποια)λεφτα απο το xbox division, δεν τα βγαζει απο το hardware, αλλα απο το software. και σαν platform holder, δεν εισπραττει απλα τα $$ απο τα δικα της κομματια software, αλλα εισπραττει ενα γενναιο ποσοστο απο ο,τιδηποτε τρεχει ή πωλειται στην πλατφορμα.

 

για αυτο που λες για αναγκη για expanding audiences, καποιος σιγουρα σκεφτεται σαν κι εσενα, για αυτο και βλεπουμε οτι το μηχανακι εχει hdmi-in και μαζι του στην ουσια ξεκινησε και η ...τηλεοπτικη σταδιοδρομια της microsoft. αυτα ομως ειναι ακομα μελλοντικα, και ακομα δεν μπορει να πει κανεις αν θα πετυχει το στοχο ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Καινουργιο τζιφακι ειναι αυτο απο το quantum break?διοτι ειχαν βγαλει ενα παρομοιο τον δεκεμβριο που μας περασε στα vga awards.Παντως αν οντως παιζεις ετσι!μιλαμε για καθαρο next gen τιτλο σε ολλα τα επιπεδα.

Υ.Γ Και εδω ρε παιδια vs το κανατε το θεμα?μα ελεος πια αφηστε ενα θεμα επιτελους καθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι κάποτε είχαμε δει παπάδες για alan wake και δεν πήραμε το ίδιο αποτέλεσμα στον οπτικό τομέα, αλλα αυτά τα παιχνίδια τα παίζεις για την ιστορία και το alan wake ήταν παιχνιδάρα,έπος, οπότε και απο το quantum break δεν περιμένω κάτι διαφορετικό. είναι κάποια στουντιο που γνωρίζεις οτι θα βγάλουν ΑΑΑ τίτλο που προχωράει το immersion ,η remedy είναι ένα απο αυτά. μακάρι να επιρεαστούν περισσότερα στούντιο και να δούμε και άλλα τέτοια παιχνίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...