Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κανει κατι νερα απο την μερα που το πηρα και δεν εχει διορθωθει με τα updates.

 

Αρχικα το Instant Power on (stand by mode) ειναι broken. Oποτε το ενεργοποιω υπολειτουργει το Kinect, και παντα οταν εχω ανοιχτο παιχνιδι, κλεισω την κονσολα και οταν παω καποια στιγμη να ξαναπαιξω ενω κανει resume, μετα απο λιγο κανεi restart ολο το μηχανημα.

 

Οταν τωρα εχω την επιλογη του energy saving, μετα απο ωρα παιχνιδιου 3 στις 5 φορες δεν ανοιγουν οι εφαρμογες. Τις τρεχεις και απλα κολλανε στο αρχικο σημα τους. Πχ το μεγαλο γραναζι αν ανοιξεις τα settings. Σε αυτη τη φαση αν κλεισω την κονσολα θα κανει οτι κλεινει, σβηνει το σημα, αλλα το λαμπακι παραμενει ανοιχτο και θελει hard shutdown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται σαν να εχεις προβληματικη συσκευη. Προσπαθησε να ξαναπερασεις το firmware αν γινεται με καποιον τροπο, με κανα usb στικακι ισως, αλλιως επεστρεψε την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firmware σιγουρα εχει περαστει γιατι εχει παρει κανα δυο update (Ισως και παραπανω).

 

Kαι ρεσετ εχω κανει.

 

Για το Κinect παντως λιγο που το ψαξα με το Instant on, το εχουν κι'αλλοι (βασικα ολοι λενε οτι το χουν.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα εννοεις οτι παιζεις ενα παιχνιδι, κλεινεις καπακια την κονσολα, και οταν (αυριο πχ) την ξανανοιξεις και συνεχισεις το παιχνιδι ακριβως απο εκει που το ειχες σε pause, αφου συνεχιζεις, μετα απο καποια ωρα υπαρχει περιπτωση να σε πεταξει στο dashboard? αυτο λες?  ή λες οντως restart? (δηλαδη reboot)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω ενα παιχνιδι, οποιο να ναι ανευ σημασιας. Το παγωνω. Βγαινω στο dash και κλεινω την κονσολα πατωντας το "home" button του χειριστηριου παρατεταμενα.

 

Αν την αλλη μερα ή μετα απο καμμια ωρα παω να παιξω, με το που ξεκινησει το παιχνιδι (στο σημειο που το ειχα παγωσει), επι τοπου θα κλεισει το παιχνιδι, και για να παιξει οτιδηποτε απο κει και μετα πρεπει να κλεισω παλι την κονσολα.

 

A, τωρα τελευταια δε θυμαμαι ποτε το προσεξα, στο instant on, ενω ακουει την εντολη turn off, μετα το Yes και το No δεν τα εχει σαν τεξτ εντολης (δεν ειναι πρασινα δηλαδη).

 

Θερμοκρασιες δε σηκωνει, εχω θερμομετρο laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λειτουργια αυτη μεχρι και το τελευταιο update εγραφε επανω "BETA". δεν παει να πει οτι ειναι τελειωμενη.

παρ'ολα αυτα, κανε τα εξης:

α) κατ'αρχην βγαλε το κινεκτ απο τη μεση, ξεσυνδεσε το οταν κανεις αυτο το πειραμα, μιας και το κινεκτ δεν νομιζω να εχει σχεση.

β) οταν θες να κλεισεις την κονσολα και να μεινει το παιχνιδι για instant resume, μεσα στο παιχνιδι πατα pause, και απο εκει κλεισε την κονσολα.

μην βγαινεις στο dash (με το game pausαρισμενο στο background) και μετα να κλεινεις απο το dash.

 

παρ'ολο και που ειναι beta ομως, αυτα που γραφεις εσυ (οτι δεν σου τρεχει μετα τιποτα), ειναι κατι που δεν το εχει παρει το ματι μου πουθενα. οπως επισης δεν ειχα ξαναδει και το προηγουμενο που εγραψες, οτι "κανεi restart ολο το μηχανημα.", αλλα τελικα εξηγησες οτι δεν συμβαινει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ετυχε και σημερα ενω στροιμαρα στο twitch.

 

Oταν ανεβει το broadcast θα το ανεβασω και δω γιατι φενεται ξεκαθαρα το προβλημα.

 

Που θα δω αν εχω beta firmware, στο system info παντως δε λεει κατι για Beta, εκτος αν εννοεις και δε το καταλαβα οτι γενικα ακομα η λειτουργεια standby δεν ειναι επισημα ετοιμη. Θεωρω οτι καπου θα υπαρχει bug list, αν ειναι και επισημα σε Beta λειτουργια το stand by.

 

Δεν καταλαβα ομως γιατι να κλεινω την κονσολα μεσα απο το παιχνιδι και οχι βγαινοντας εξω. Εχει bug ή ετσι λενε οι οδηγιες και γω το κανω λαθος.


Αυτο εδω παντως ειναι οτι πιο κοντινο εχω βρει στο προβλημα μου, και απο οτι φενεται το εχουν αρκετοι.

 

http://xbox.about.com/od/XboxOne/fl/A-Simple-Fix-For-Many-Xbox-One-Software-Problems.htm

 

Και εχει και αρκετες αναφορες στο επισημο της MS:

 

http://forums.xbox.com/xbox_forums/xbox_support/xbox_one_support/f/4269/t/1629326.aspx

http://forums.xbox.com/xbox_forums/xbox_support/xbox_one_support/f/4269/t/1629843.aspx

http://forums.xbox.com/xbox_forums/xbox_support/xbox_one_support/f/4269/t/1629292.aspx

http://forums.xbox.com/xbox_forums/xbox_support/xbox_one_support/f/4269/t/1630440.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ετυχε και σημερα ενω στροιμαρα στο twitch.

 

1)Που θα δω αν εχω beta firmware, στο system info παντως δε λεει κατι για Beta, εκτος αν εννοεις και δε το καταλαβα οτι γενικα ακομα η λειτουργεια standby δεν ειναι επισημα ετοιμη. Θεωρω οτι καπου θα υπαρχει bug list, αν ειναι και επισημα σε Beta λειτουργια το stand by.

 

2)Δεν καταλαβα ομως γιατι να κλεινω την κονσολα μεσα απο το παιχνιδι και οχι βγαινοντας εξω. Εχει bug ή ετσι λενε οι οδηγιες και γω το κανω λαθος.

3)Αυτο εδω παντως ειναι οτι πιο κοντινο εχω βρει στο προβλημα μου, και απο οτι φενεται το εχουν αρκετοι.

 

http://xbox.about.com/od/XboxOne/fl/A-Simple-Fix-For-Many-Xbox-One-Software-Problems.htm

 

1) beta ηταν η συγκεκριμενη λειτουργια, οχι το firmware σου. εαν ειχες beta firmware θα το ηξερες.

2) φανταζομαι οτι εφ'οσον αυτο που θες να "παγωσει", να κλεισεις την κονσολα και να ειναι εκει που το αφησες στιγμιαια οταν την ανοιξεις (αυτο δε λες?) ειναι ενα παιχνιδι και οχι το OS,   εχει νοημα να τραβας το freeze επανω στο παιχνιδι και οχι στο OS.

3) αυτο λεει κατι πολυ διαφορετικο (και απλο), οτι εφ'οσον εχεις την κονσολα να μην κλεινει ποτε, που και που, καμια φορα, καλα ειναι να της τραβας και κανενα reboot. ισχυει παντου αυτο, απο τα κινητα μεχρι τους servers.

 

πιθανο ειναι να μην εχει τιποτα η  κονσολα σου, αλλα ανεβασε και το βιντεο να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To ξερω οτι θα το καταλαβαινα, δεν ειχα δει καπου να λεει Beta στην λειτουργεια

2) Δε νομιζω οτι εδω εχει να κανει με τη φαντασια, ουτε με το πως υποθετουμε οτι πρεπει να δουλευει. Η διαδικασια δουλευει, απλα υπολειτουργει απο οτι φαινεται.

3) Ακομα και αν βγαλω το ρευμα την δευτερη φορα που θα την κλεισω θα το ξανακανει. Θεμα λειτουργικου ειναι, δεν κανει Flush την Ram και μενουν σκουπιδια πλεον με οσα διαβασα ειμαι σιγουρος, καποια στιγμη θα διορθωθει, ελπιζω.

 

Στους Servers μου στη δουλεια παντως αμα τραβαγα που και που Reboot θα με ειχαν διωξει, και το κινητο τελευταια φορα που εκλεισε ηταν πριν κανα μηνα απο μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελος παντων, αξιολογησε το "προβλημα" που εχεις οπως επιθυμεις.

εμενα η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχει καποιο προβλημα η κονσολα σου.

 

πχ στο playstation παιχνιδια οπως το battlefield σκανε την ωρα που παιζεις, και οχι μετα απο instant resume και κλεισιμο της κονσολας, και παρ'ολα αυτα δεν ειδα κανεναν να ψαχνει εαν ειναι ελαττωματικη η κονσολα του...  ;)

Επεξ/σία από p3tran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψαχνω αν ειναι ελλατωματικη η κονσολα. Ψαχνω να δω τι παιζει με το προβλημα

Αν απενεργοποιήσεις το "resume game" απο το instant on και αφησεις μονο το "download updates" πως συμπεριφέρεται η κονσόλα?

Την έχω απο το λανσάρισμα σε instant on αλλα χωρίς το resume game και δεν ειχα καποιο θέμα, φανταζομαι οτι 99% θα ειναι αυτο που λέει και ο πετραν, οτι το resume game ειναι καπως "γιουχου" ακομα.

Αν δεν εισαι στην beta του dashboard (δεν εχεις κανει register για beta updayes) ή εγω ή καποιος αλλος φαντάζομαι δεν θα εχει καποιο θέμα να σε "καλεσει" στην beta μηπως και διορθωθει κάτι.

Απλα keep in mind οτι το resume game ειναι "προβληματικο" σε ενα σχετικα μεγάλο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απενεργοποιήσεις το "resume game" απο το instant on και αφησεις μονο το "download updates" πως συμπεριφέρεται η κονσόλα?

Την έχω απο το λανσάρισμα σε instant on αλλα χωρίς το resume game και δεν ειχα καποιο θέμα, φανταζομαι οτι 99% θα ειναι αυτο που λέει και ο πετραν, οτι το resume game ειναι καπως "γιουχου" ακομα.

Αν δεν εισαι στην beta του dashboard (δεν εχεις κανει register για beta updayes) ή εγω ή καποιος αλλος φαντάζομαι δεν θα εχει καποιο θέμα να σε "καλεσει" στην beta μηπως και διορθωθει κάτι.

Απλα keep in mind οτι το resume game ειναι "προβληματικο" σε ενα σχετικα μεγάλο βαθμό.

 

Ναι σαι καλα ρε φιλε θα το τεσταρω, αυτο με το Resume game δε το εχω δει.

 

Οσο το αλλο για τα updates, και παλι thanks.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω ενα παιχνιδι, οποιο να ναι ανευ σημασιας. Το παγωνω. Βγαινω στο dash και κλεινω την κονσολα πατωντας το "home" button του χειριστηριου παρατεταμενα.

 

Αν την αλλη μερα ή μετα απο καμμια ωρα παω να παιξω, με το που ξεκινησει το παιχνιδι (στο σημειο που το ειχα παγωσει), επι τοπου θα κλεισει το παιχνιδι, και για να παιξει οτιδηποτε απο κει και μετα πρεπει να κλεισω παλι την κονσολα.

 

A, τωρα τελευταια δε θυμαμαι ποτε το προσεξα, στο instant on, ενω ακουει την εντολη turn off, μετα το Yes και το No δεν τα εχει σαν τεξτ εντολης (δεν ειναι πρασινα δηλαδη).

 

Θερμοκρασιες δε σηκωνει, εχω θερμομετρο laser.

 

 

κανονικα μολις λες yes or no 

σου πρασινιζει και κλεινει.

αυτο με το resume μου το κανει κι εμενα δηλαδη κλεινω την κονσολα και την επομενη μερα που την ανοιγω ειναι στο ιδιο σημειο σας να ειχες κανει Pause. Ομως δεν χρειαζεται να κλεισω την κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...