Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To one δεν ειναι λογο του οτι ειναι 960p ενω ειναι το ps4 με το 1080?Και τα δυο στα 30fps ειναι οποτε πανω κατω τα ιδια.Αν δεν θεωρεις το one next gen τοτε μη θεωρεις και το ps4.

 

Το ΟΝΕ όμωσ κοστίζει και αρκετα ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΟΝΕ όμωσ κοστίζει και αρκετα ακριβότερα.

 

Eχει καλυτερα games και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, οποτε μεχρι στιγμης τα αξιζει τα 100ε.

α, και καλυτερο customer support, που μετραει για αυτους που αγοραζουν στην αρχη, τους early adopters..

αντε γιατι ολο τα ιδια και τα ιδια λεμε..

 

Προσωπικα δεν ξερω ουτε εναν που να τα εδωσε και να λεει οτι "α! το ps4 μου ειναι καλυτερη αγορα γιατι το πηρα 100ε πιο φτηνα", ποσο μαλλον "τo xbone ειναι μαπα αγορα εξαιτιας του ps4 μου".

 

απο εκει και περα, για οσους ειναι πραγματικα τοσο price sensitive στη διαφορα με το ps4, που παρολη την περιεχομενη καμερα (+70ε στο ps4) και το titanfall (+1 ολοκληρο gaming pc στο ps4), ακομα το βλεπουν ως 100 ευρω ακριβοτερο, οπως εχουμε πει το αργοτατο το νοεβριο θα παιξει μειωση τιμης.

 

ετσι κι αλλιως στη χωρα μας δεν εχει ερθει καν επισημα, οποτε πολυ μανουρα περι τιμης για το τιποτα.. γουσταρω να το φερουν το 2016 κατευθειαν στα 299 να δω τι θα πειτε μερικοι... :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΟΝΕ όμωσ κοστίζει και αρκετα ακριβότερα.

Η τιμή ορίζει το Next gen;Αδύναμο hardware έχουν και οι δύο οπότε ας επικεντρωθουμε στα παιχνίδια που είναι και το ζητούμενο και μεχρι στιγμής το one είναι καλύτερο στον συγκεκριμένο τομέα.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη ειναι ακριβως ιδια οπως λεει και ο Πετραν....απλα η Μικρομαλακη δεν σου δινει τη δυνατοτητα να επιλεξεις αν θελεις τον ρουφιανο ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει καλυτερα games και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, οποτε μεχρι στιγμης τα αξιζει τα 100ε.

α, και καλυτερο customer support, που μετραει για αυτους που αγοραζουν στην αρχη, τους early adopters..

αντε γιατι ολο τα ιδια και τα ιδια λεμε..Τα παιχνίδια του one είναι καλύτερα για σένα και για όσους αρέσουν τέτοια παιχνίδια .Οσο για την ποιότητα κατασκευής έλα να μας τα ξαναπείς μετά από κανα χρόνο.

 

Προσωπικα δεν ξερω ουτε εναν που να τα εδωσε και να λεει οτι "α! το ps4 μου ειναι καλυτερη αγορα γιατι το πηρα 100ε πιο φτηνα", ποσο μαλλον "τo xbone ειναι μαπα αγορα εξαιτιας του ps4 μου".Εγω είπα ότι είναι ακριβότερο ,όλα τ'αλλα τα λες εσύ.

 

απο εκει και περα, για οσους ειναι πραγματικα τοσο price sensitive στη διαφορα με το ps4, που παρολη την περιεχομενη καμερα (+70ε στο ps4) και το titanfall (+1 ολοκληρο gaming pc στο ps4), ακομα το βλεπουν ως 100 ευρω ακριβοτερο, οπως εχουμε πει το αργοτατο το νοεβριο θα παιξει μειωση τιμης.Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θα πάρω ποτέ την ps camera και το ίδιο θέλω και για το one .Ντε και καλά να φορτωθώ το kinect ?

 

ετσι κι αλλιως στη χωρα μας δεν εχει ερθει καν επισημα, οποτε πολυ μανουρα περι τιμης για το τιποτα.. γουσταρω να το φερουν το 2016 κατευθειαν στα 299 να δω τι θα πειτε μερικοι... :D Τότε θα το αγοράσω και θα πω και ευχαριστώ αλλά δεν ξέρω εσύ τι θα πεις που το αγόρασες νωρίτερα με "καπέλο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή ορίζει το Next gen;Αδύναμο hardware έχουν και οι δύο οπότε ας επικεντρωθουμε στα παιχνίδια που είναι και το ζητούμενο και μεχρι στιγμής το one είναι καλύτερο στον συγκεκριμένο τομέα.

 

 

Nαι αλλα αυτα που ερχονται ? 

 

Αν τωρα το Ps4 πουλαει  σχεδον 2:1 σε σχεση με το Xbone νομιζω οτι  σε λιγο θα μεγαλωσει η διαφορα .

Πιστευω οτι το Titanfall ειναι το παιχνιδι που θα αντιστρεψει την κατασταση .

Τα exclusives ειναι .

 

Kαι η sony μεχρι τωρα συμφωνα με τις πωλησεις ειχε ολους τους  λογους να μην επισπευσε ή ακομη και να καθυστερησει καποιες κυκλοφοριες οπως π.χ το driveclub 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αμερικανοι λενε "αμα κανει κουακ-κουακ σαν παπια, και αμα περπαταει σαν παπια, ε, τοτε ειναι παπια".

 

αν δεν το βλεπεις σαν κατι απολυτο αλλα σαν μια ...πιθανοτητα, παρ'ολο που ηδη εχει εκτυλιχθει, φανταζομαι οτι δεν ειμαι σε θεση να σου προσκομισω καποια ιδιωτικη γραπτη συμφωνια μεταξυ ms-amd ωστε να το δεχτεις σαν γεγονος :D

 

παντως φανταζομαι θα αποδεχεσαι ως γεγονος οτι πχ η microsoft δουλευει πολυ στενα με ολους τους παιχτες (nvidia/amd/intel) προκειμενου να συμβει κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι? οπως και επισης οτι αυτα δεν γινονται καθε μερα, ουτε μεσα σε ενα 6μηνο.. πχ τελευταια φορα που βγηκε νεο dx, θυμασαι ποτε ητανε? το 2009? ;)

τι ακριβος εχει εκτυλιχθει?το οτι θα βγει dx12?(το οποιο θα ειναι συμβατο και με το ονε?γιατι μονο αυτο εχει εκτυλιχθει so far) και απο αυτο το γεγονος εσυ αυτοματα συμπεραινεις οτι υπαρχει στενη σχεση μεταξυ ms και amd και οτι το mantle ειναι η ευκαιρια της amd να πιασει μεριδιο της αγορας πριν βγει το dx12 (που θα τα σαρωσει ολα οπος αφηνεις να εννοηθει) πιθανον να ειναι ετσι αλλα δεν παυει το γεγονος οτι αυτα ειναι συμπερασματα δικα σου και οχι η αγια γραφη readed in stone που τα παρουσιαζεις to be...κατσε να μαθουμε πρωτα τι θα ειναι το dx12 θα ειναι ενα dx11 closser to metal?θα εχει και νεες εντολες?βγαζεις συμπερασματα απο το πουθενα απο μονος σου και ειρωνευεσαι και απο πανω αμα πει κανεις τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα γνωριζαν προφανως οτι θα βγαλουν ενα low level api οποτε το να βαλουν καλύτερη κάρτα θα ήταν περιττό, με το mantle οι πιο αδύναμες radeon που το υποστηρίζουν το τρεχουν τo BF4 στα 1080 με σχεδον 60fps χωρις ΑΑ.

Αρα αν το αποτελεσμα θα είναι ίδιο ή και καλύτερο γιατι να βάλεις μέσα μία ακριβότερη?

 

Απλα να αναφερω πως αυτο που λες δεν ισχυει απο τη στιγμη που το SoC του One ειναι GCN > 1.1, κατι που το ειχα δηλωσει εδω στο φορουμ απο το Hotchips (Σεπτεμβριος 2013).

Ειναι θεμα αρχιτεκτονικης και custom design, οχι θεμα φθηνοτερου - ακριβοτερου.

Τωρα που κολαει το Χ1 με μια gpu τριετιας εφαμιλη με την Hd7770 και την edram δεν γνωριζω......

 

 

Δε νομιζω να το επιβεβαιωνει αυτο κανενας officially απο MS.

Περισσοτερο false rumor ηταν, κυριως απο digital media προσκειμενα στη Sony.

 

Η esram προτιμηθηκε λογω του εξαιρετικα χαμηλου b/wdith της σε συνδυασμο με τη δυνατοτητα των tile resources και επισης σε συνδυασμο πως μπορει να χρησιμοποιειται προσθετικα της DDR3 μαζι με coherency και access στην CPU του SoC.

Το μόνο "διαφορετικό" στην αρχιτεκτονική του One είναι η eSRAM απ'όσο γνωρίζω... Ξέρουν τίποτα παραπάνω κάποια μέλη που δεν έχει πέσει στην αντιληψή μου?

 

Υπαρχουν πολλα διαφορετικα και οχι μονο η esRAM. Μπορεις να παρακολουθησεις παλαιοτερα ποστ εδω και στο αλλο Vs thread για να δεις ορισμενες απο τις διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να αναφερω πως αυτο που λες δεν ισχυει απο τη στιγμη που το SoC του One ειναι GCN > 1.1, κατι που το ειχα δηλωσει εδω στο φορουμ απο το Hotchips (Σεπτεμβριος 2013).

Ειναι θεμα αρχιτεκτονικης και custom design, οχι θεμα φθηνοτερου - ακριβοτερου.

 

Δε νομιζω να το επιβεβαιωνει αυτο κανενας officially απο MS.

Περισσοτερο false rumor ηταν, κυριως απο digital media προσκειμενα στη Sony.

 

Η esram προτιμηθηκε λογω του εξαιρετικα χαμηλου b/wdith της σε συνδυασμο με τη δυνατοτητα των tile resources και επισης σε συνδυασμο πως μπορει να χρησιμοποιειται προσθετικα της DDR3 μαζι με coherency και access στην CPU του SoC.

 

Υπαρχουν πολλα διαφορετικα και οχι μονο η esRAM. Μπορεις να παρακολουθησεις παλαιοτερα ποστ εδω και στο αλλο Vs thread για να δεις ορισμενες απο τις διαφορες.

Το software Κινει το hardware, κα-νο-νας. πριν κανα χρόνο η amd με τους drivers δεν εκανε τις 7950 να αποδίδουν καλύτερα απο αντίστοιχες ή και καλύτερες του ανταγωνισμού? Το mantle δεν κανει το ίδιο σήμερα?

Ναι τα νουμερα απο ακριβότερες κάρτες είναι καλύτερα αλλα άν η απόδοση είναι ίδια ή και καλύτερη σε μία ανάλυση 1080 δεν κανει όλα τα άλλα περιττά?

H apu είναι custom και μου φαίνεται απίθανο μία εταιρία που ξόδεψε κοντα 3 δις σε r&d να μην υπολόγιζε το dx12 τοτε, μην ξεχνας πολλοί devs έλεγα οτι το sdk τους ειχε αλλάξει πάνω απο 3 φορες μεσα σε ένα τρίμηνο (spec wise).

Αν το καλοσκεφτεις το δυνατο ps4 είχε τελικα μόνο το resogun στα 1080 στα 60 (μετα την αποκάλυψη της gg για το killzone), το infamous δεν εχει dynamic shadows, to order εχει borders (και καλα για Cinematic εexperience).

Πριν παρεξηγηθω, δεν κραζω την σονυ μια χαρα της τα σκαω σε καθε λανσάρισμα, αλλα το να μην υπολογίζω την ms στα γραφικα τόσο νωρίς είναι μεγάλο λάθος.

Ήδη αν πιστεψω τους devs Το νεο sdk (χωρις θεωρητικα το dx12) καταφερνει να τρεξει τα Games σε 1080 (wolfenstein,sniper elite κτλ), και δείχνει οτι η κονσολα ήταν για καλοκαίρι του 14 και όχι γιορτες του 13.

Eπισης όταν η ms αναφερει τα tiles.dx12,cloud physics.ray tracing κτλ λες να τα λεει για τα surface tables τα wp8 ή για το x1?

Φιλικά πάντα και με οδηγό την όποια λογικη εχει ο καθενας μας :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To  LOL πάει στη χαρά που νιώθεις για την επένδυση που έκανες(στο πσ4) να υποθέσω?

Και αν εννοείς εμένα με 'το φίλο",έχω αναφέρει  ξανά ότι προσωπικά αυτή τη στιγμή δεν παίζω κανένα παιχνίδι του ps4  γιατί απλά δεν μου αρέσουν (ο λόγος που βιαστηκα να το πάρω ήταν τα 344 ε που έκανε με την προσφορά άσε που έχω ps3 ΚΑΙ ΧΒΟΧ360 με αρκετά παιχνίδια που δεν έχω παίξει και βασικά περιμένω το destiny) και δεν  λέω ότι όλα είναι καλά και ωραία αντίθετα από εσάς που σε λίγο θα μας πεις ότι με το dx12 θα φυτρώσει και δεύτερη κάρτα γραφικών στο one και θα τα παίζει όλα στα 4κ με καμιά 100fps.Νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν καταλάβει ποια είναι τα fanboys εδω μέσα.

 

κοιτα, εαν δεν εισαι ικανος να διαβαζεις ή να κρατας στη θυμηση σου τι εγραψα λιγες ωρες πριν, τοτε ειναι πολυ δυσκολο να κρατησω οποιαδηποτε κουβεντα μαζι σου. (ή με οποιονδηποτε αλλον λειτουργει με τον ιδιο τροπο)

αντε εδω να δεις τι εγραψα για το θεμα, και οσο για τα 4Κ 1080FPS, απο οσο θυμαμαι δεν ειναι η microsoft αναμεσα στις 2 εταιρειες που μας εχει φλομωσει στο ψεμμα και την υπερβολη..

τελος, το οτι εχεις 360 που το γραφεις και με bold, τι να πει? οι αποψεις σου που καταγραφεις εδω ειναι φανατικα αντι-xboxικες, σε βαθμο που ξεφευγεις απο την πραγματικοτητα. στο λεω, αλλα εσυ παλι γυρνας στα δικα σου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το software Κινει το hardware, κα-νο-νας. πριν κανα χρόνο η amd με τους drivers δεν εκανε τις 7950 να αποδίδουν καλύτερα απο αντίστοιχες ή και καλύτερες του ανταγωνισμού? Το mantle δεν κανει το ίδιο σήμερα?

Ναι τα νουμερα απο ακριβότερες κάρτες είναι καλύτερα αλλα άν η απόδοση είναι ίδια ή και καλύτερη σε μία ανάλυση 1080 δεν κανει όλα τα άλλα περιττά?

H apu είναι custom και μου φαίνεται απίθανο μία εταιρία που ξόδεψε κοντα 3 δις σε r&d να μην υπολόγιζε το dx12 τοτε, μην ξεχνας πολλοί devs έλεγα οτι το sdk τους ειχε αλλάξει πάνω απο 3 φορες μεσα σε ένα τρίμηνο (spec wise).

Αν το καλοσκεφτεις το δυνατο ps4 είχε τελικα μόνο το resogun στα 1080 στα 60 (μετα την αποκάλυψη της gg για το killzone), το infamous δεν εχει dynamic shadows, to order εχει borders (και καλα για Cinematic εexperience).

Πριν παρεξηγηθω, δεν κραζω την σονυ μια χαρα της τα σκαω σε καθε λανσάρισμα, αλλα το να μην υπολογίζω την ms στα γραφικα τόσο νωρίς είναι μεγάλο λάθος.

Ήδη αν πιστεψω τους devs Το νεο sdk (χωρις θεωρητικα το dx12) καταφερνει να τρεξει τα Games σε 1080 (wolfenstein,sniper elite κτλ), και δείχνει οτι η κονσολα ήταν για καλοκαίρι του 14 και όχι γιορτες του 13.

Eπισης όταν η ms αναφερει τα tiles.dx12,cloud physics.ray tracing κτλ λες να τα λεει για τα surface tables τα wp8 ή για το x1?

Φιλικά πάντα και με οδηγό την όποια λογικη εχει ο καθενας μας :)

 

 

Μαλλον σε αλλον πηγαινε το ποστ σου, καθως σε αυτα που μου εχεις κανει quote κινουμαι προς την ιδια κατευθυνση με τις αποψεις σου.

 

Το παρον sdk τρεχει ακομα με το mono driver set (DX 11.1+) με το οποιο μας εχει δωσει Ryse και Forza5.

 

Και για να μη μιλάμε με υποθέσεις, τον Σεπτέμβριο στο Hotchips η MS μιλούσε για DX 11.1+, προφανώς γιατί η κονσόλα από άποψη software, βρισκόταν ακόμα στο mono... ενώ ταυτόχρονα το SoC design (προσοχή συνολικά, όχι μόνο το gpu diagram) παρέπεμπε σε GCN > 1.1 και σε HSA (coherency), κάτι το οποίο εξήγησα πολλές φορές γιατί ήταν αρχιτεκτονικά πιο ορθό να γίνει με DDR3 + esRAM και όχι με GDDR5 (εξού και το μεγαλύτερο b/width προς τη CPU, > 30Gb/sec).

 

Εξάλλου όπως παρατηρείς και εσύ, είναι λίγο δυσνόητο που η MS έδωσε 3 Δις Ευρώ στην AMD για το design και οι δυο εταιρείες τελικώς καταλήγουν στο συνδυασμό DDR3+esRAM ---> κάποιος προφανής λόγος υπάρχει:

post-135780-0-63617800-1394384138_thumb.jpg

Επεξ/σία από cortaN@
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο πραγμα που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν προχωρα η MS σε κυκλοφορια του Xbone και στις υπολοιπες χωρες  , οπως ειναι και η ταλαιπωρημενη Ελλαδα μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...