Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τωρα αρχιζει και βγαινει νοημα γιατι πηγε η ms με τον συγκεκριμενο σχεδιασμο στο one.

ηξερε τι ελεγε ο major nelson οτι θα φανει η αληθεια σε λιγο καιρο...

Για ποιον σχεδιασμο ακριβως μιλας;

Θες να καταληξεις οτι το dx12 ειναι σχεδιασμενο για πιο αδυναμη GPU και για DDR3?

Τοτε ολες οι GPU που κυκλοφορουν με GDDR5 δε θα τρεχουν DX12? η θα ειναι πιο optimized σε πιο αδυναμο hardware?

Ετσι οπως το εθεσες εγω αυτο αντεληφθην :) που δε ξερω πολλα πολλα, ετσι οπως το θετεις.

Δηλαδη θα τη χαλαγε την MS να ειχε λιγο πιο δυνατη GPU?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιον σχεδιασμο ακριβως μιλας;

Θες να καταληξεις οτι το dx12 ειναι σχεδιασμενο για πιο αδυναμη GPU και για DDR3?

Τοτε ολες οι GPU που κυκλοφορουν με GDDR5 δε θα τρεχουν DX12?

Ετσι οπως το εθεσες εγω αυτο αντεληφθην :) που δε ξερω πολλα πολλα

Δηλαδη θα τη χαλαγε την MS να ειχε λιγο πιο δυνατη GPU?

Απλα γνωριζαν προφανως οτι θα βγαλουν ενα low level api οποτε το να βαλουν καλύτερη κάρτα θα ήταν περιττό, με το mantle οι πιο αδύναμες radeon που το υποστηρίζουν το τρεχουν τo BF4 στα 1080 με σχεδον 60fps χωρις ΑΑ.

Αρα αν το αποτελεσμα θα είναι ίδιο ή και καλύτερο γιατι να βάλεις μέσα μία ακριβότερη?

Επεξ/σία από alexiskrp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μήπως το καινούργιο api θα είναι το πρώτο που δεν θα απαιτεί απαραίτητα νέο hardware για να το υποστηρίξει?

 

Απ'ότι διαβάζω το directx 12 είναι η απάντηση της MS στο Mantle της AMD. Πιο optimised κώδικας δηλαδή παρά νέα features  

Ίσως να είναι ήδη συμβατό με υπάρχουσες gpu... Θα δουμε!

 

χμμ... κι αν σου ελεγα οτι......

το mantle ειναι η προσπαθεια της amd να πιασει μερος της αγορας ΠΡΙΝ την ελευση του dx12?

φανταζομαι καταλαβαινεις κι εσυ οτι οι δυο εταιρειες εχουν πολυ κοντινη σχεση σε μερικα πραγματα, και οπωσδηποτε η amd γνωριζε/συμμετειχε απο καιρο σε αυτο το προτζεκτ.. ;)

/mind blown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο "διαφορετικό" στην αρχιτεκτονική του One είναι η eSRAM απ'όσο γνωρίζω... Ξέρουν τίποτα παραπάνω κάποια μέλη που δεν έχει πέσει στην αντιληψή μου? 

 

Όχι βέβαια ότι αμφιβάλλω ή με χαλάει που θα το υποστηρίζει το One απλά γνωρίζοντας τι hardware έχει θα μου φαινόταν τραγικά ηλίθιο να μην υποστηρίζεται από συστήματα με σχεδόν ίδια specs. Δηλαδή PS4 και PCs με gpu HD7000 series. 

 

 

Εαν υποστηρίζεται μόνο από xbox one και τίποτα gpus που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα τότε η MS μας δουλεύει ψιλό γαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα μου φαινόταν τραγικά ηλίθιο να μην υποστηρίζεται από συστήματα με σχεδόν ίδια specs. Δηλαδή PS4 και PCs με gpu HD7000 series. 

χμμ ειμαι σχετικα σιγουρος οτι αυτο δεν ειναι στα σχεδια.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ... κι αν σου ελεγα οτι......

το mantle ειναι η προσπαθεια της amd να πιασει μερος της αγορας ΠΡΙΝ την ελευση του dx12?

φανταζομαι καταλαβαινεις κι εσυ οτι οι δυο εταιρειες εχουν πολυ κοντινη σχεση σε μερικα πραγματα, και οπωσδηποτε η amd γνωριζε/συμμετειχε απο καιρο σε αυτο το προτζεκτ.. ;)

/mind blown

link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacecowboy η amd έφτιαξε όλο το hardware του xbox επίσης στηρίζει όλο το σύστημα της σε pc σε windows κάρτες γραφικών, επεξεργαστές οπότε είναι το μόνο σίγουρο ότι έχει πολύ στενή σχέση με την ms δεν χρειάζεται κάποιο λινκ. Και η ms δεν θα φτιάξει κάτι που δεν υποστηρίζει την amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α λογικη σκεψη θα συμφωνισω οπως το εθεσες βεβαια (με σαρκαστικο /mind blown και τον τροπο της γραφης σου γενικα)  φαινεται σαν κατι απολυτο και οχι ως δικες σου (educated) guesses

χαιρομαι που ξεκαθαριστικε μιας και θα υπηρχαν ατομα που θα το περναν ως granted

η προσωπικη επιθεση και η ειρωνια δεν χρειαζοταν btw (δοκιμασε να το κανεις κι εσυ καμια φορα) γιατι ακριβος το ιδιο θα μπορουσα να πω και εγω για σενα αλλα δεν το εκανα εν προκειμενω... μια ερωτηση ηταν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αμερικανοι λενε "αμα κανει κουακ-κουακ σαν παπια, και αμα περπαταει σαν παπια, ε, τοτε ειναι παπια".

 

αν δεν το βλεπεις σαν κατι απολυτο αλλα σαν μια ...πιθανοτητα, παρ'ολο που ηδη εχει εκτυλιχθει, φανταζομαι οτι δεν ειμαι σε θεση να σου προσκομισω καποια ιδιωτικη γραπτη συμφωνια μεταξυ ms-amd ωστε να το δεχτεις σαν γεγονος :D

 

παντως φανταζομαι θα αποδεχεσαι ως γεγονος οτι πχ η microsoft δουλευει πολυ στενα με ολους τους παιχτες (nvidia/amd/intel) προκειμενου να συμβει κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι? οπως και επισης οτι αυτα δεν γινονται καθε μερα, ουτε μεσα σε ενα 6μηνο.. πχ τελευταια φορα που βγηκε νεο dx, θυμασαι ποτε ητανε? το 2009? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ ειμαι σχετικα σιγουρος οτι αυτο δεν ειναι στα σχεδια.. ;)

 

Σαρκαστικά ανέφερα το PS4  ;)

Για PC όμως με τη συγκεκριμένη σειρά gpu θα ήταν αδικαιολόγητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To one δεν ειναι λογο του οτι ειναι 960p ενω ειναι το ps4 με το 1080?Και τα δυο στα 30fps ειναι οποτε πανω κατω τα ιδια.Αν δεν θεωρεις το one next gen τοτε μη θεωρεις και το ps4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...